Informacje prasowe

Nowoczesna infrastruktura od Orange dla Muzeum Auschwitz

15 września 2021
Nowoczesna infrastruktura od Orange dla Muzeum Auschwitz

Dzięki wsparciu technologicznemu Orange Polska, Muzeum Auschwitz zyska nowoczesną infrastrukturę zapewniającą szybki i wydajny dostęp do Internetu: 5G/4G, światłowodowy, a także łączność bezprzewodową na terenie całego Miejsca Pamięci. Stanie się ono w ten sposób jeszcze bardziej dostępne, także dla tych, którzy nie mogą odwiedzić go osobiście. List intencyjny w tej sprawie podpisali 14 września przedstawiciele Orange oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Fundacji Auschwitz-Birkenau. 

Dzięki temu edukacja zdalna na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady prowadzona z autentycznego terenu Miejsca Pamięci dla całego świata możliwa będzie na jeszcze większą skalę.

- Samą istotą pamięci, jest wielkie zapytanie o przyszłość. Auschwitz-Birkenau, jako Miejsce Pamięci, stało się dla Europy i świata punktem odniesienia, kluczem dla zrozumienia naszego doświadczenia, dla mądrego budowania wizji XXI wieku wolnego od antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii i innych ideologii osadzonych w nienawiści – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

- Bez wiedzy o przeszłości, świat będzie niepełny, pozbawiony narzędzi kształtujących w ludziach cenne wartości i postawy. Dlatego naszym obowiązkiem jest strzeżenie tej pamięci, bez względu na kraj i miejsce na mapie. A technologie mają ogromną moc, potrafią pokonać granice. Jesteśmy dumni, że uczestniczymy w przedsięwzięciu o tak ważnym, globalnym znaczeniu. Wspieramy je, ponieważ czujemy się odpowiedzialni za przyszłość – powiedział Stéphane Richard, prezes Grupy Orange.

Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau to najczęściej odwiedzane muzeum tego typu na świecie. W ostatnim roku, przed wybuchem pandemii, tereny byłego obozu odwiedziło ponad 2,3 miliona osób z całego świata. W 2020 roku, z powodu pandemii i długiego zamknięcia historycznej przestrzeni, liczba odwiedzających była aż 5 razy mniejsza.            

Dlatego Muzeum Auschwitz i Fundacja Auschwitz-Birkenau, we współpracy z izraelską firmą AppsFlyer, stworzą innowacyjne narzędzia, dzięki którym już niebawem miliony ludzi zyskają dostęp do edukacji m.in. za pośrednictwem wirtualnego zwiedzania. Dzięki temu Miejsce Pamięci oraz jego dziedzictwo staną się powszechnie dostępne, także dla tych, którzy w inny sposób nie mieliby możliwości wziąć udziału w takim doświadczeniu.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została powołana, by chronić autentyzm Miejsca Pamięci Auschwitz. Tę misję wspierają dziesiątki państw, samorządów, firm i darczyńców prywatnych z całego świata. Jednak pandemia COVID pokazała, jak ważne jest rozwijanie działań technologicznych wspierających misję edukacyjną Muzeum na poziomie globalnym – powiedział Wojciech Soczewica, dyrektor generalny Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Dlatego wspólnie z liderami nowoczesnych rozwiązań mobilnych – AppsFlyer i Diskin pracujemy od roku nad odpowiednimi narzędziami. Ich działanie wymaga jednak wydajnej łączności internetowej. Cieszę się, że dzięki partnerstwu z Orange osiągniemy ten cel i pokażemy, że pamięć o wspólnym dziedzictwie, w tym jego najciemniejszym rozdziale, pozostaje odpowiedzialnością naszego pokolenia – dodał.

Na całym terenie Miejsca Pamięci Orange Polska zapewni nowoczesną i wydajną infrastrukturę - zarówno światłowodową, jak również mobilną 5G/4G oraz sieć bezprzewodową.

- Jestem dumny, że Orange Polska jest partnerem tego ważnego przedsięwzięcia. Dzięki działaniom Muzeum i Fundacji Auschwitz-Birkenau, możemy zmierzyć się i wyciągnąć lekcję z bardzo bolesnego rozdziału najnowszej historii. Będziemy razem pracować, aby zasilić tę cenną inicjatywę najlepszą technologią – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska –Pandemia, która była inspiracją dla tej inicjatywy, pokazała także nierówności w dostępie do narzędzi cyfrowych. Zdajemy sobie sprawę, że jako sieć numer 1 w Polsce możemy zrobić wiele i wiele też robimy, by walczyć z wykluczeniem. Dla mnie ten projekt reprezentuje właśnie te wartości, szacunek oraz inkluzywność - podkreślił Julien Ducarroz.

Misję edukacyjną Muzeum realizuje Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Głównym obszarem działalności Centrum są programy edukacyjne, które na podstawie dziejów i doświadczenia Auschwitz, mają na celu wzbudzanie świadomości i kształtowanie postawy odpowiedzialności w dzisiejszym świecie. Większość odwiedzających Miejsce Pamięci poznaje historię Auschwitz dzięki przewodnikom-edukatorom Muzeum mówiącym w ponad 20 językach. Tak duża liczba języków oprowadzania jest rzeczą wyjątkową na skalę światową. Zwiedzanie z edukatorem daje najpełniejszą możliwość poznania autentycznej poobozowej przestrzeni i losów ofiar obozu.

Zachowanie autentyzmu Miejsce Pamięci od 2009 r. wspiera Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej zadaniem jest tworzenie i zarządzanie Funduszem Wieczystym, z którego zyski przeznaczone są na konserwację wszystkich pozostałości po Auschwitz dla przyszłych pokoleń.

Mediateka


Informacje prasowe

W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła. FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze

14 września 2021
W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła.  FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze

FabLab powered by Orange to projekt społeczny, który ma podnosić kompetencje mieszkańców stolicy w zakresie nowoczesnego rzemiosła i pozwolić im spędzać czas z technologiami w wartościowy sposób. Prowadzone są tu zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których uczą się tworzyć w nurcie zrób to sam. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie warsztatowni wyposażonej w m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨.

Pracownia FabLab prowadzona przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to zmieniła lokalizację i przeniosła się na warszawską Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. FabLab powered by Orange do tej pory działał przy ulicy Twardej, od 2017 roku z bezpłatnych działań pracowni skorzystało ponad 5 000 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, protezy dłoni w druku 3D, interaktywne lampy, , nauczyli się modelowania, czy podstaw stolarki. Zrealizowano także wiele inicjatyw społecznych m.in. projekt Maker Woman, który dał wielu kobietom nowe możliwości zawodowe oraz projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. – Od czterech lat mamy przyjemność gościć warszawianki i warszawiaków w przestrzeni FabLabu. Teraz zapraszamy ich na Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. To bardzo budujące, że tylu mieszkańców stolicy chce tu rozwijać swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Podkreślamy też, że jest to miejsce dla wszystkich niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Stawiamy na edukację i współpracę – mówi prezes Fundacji Orange, Konrad Ciesiołkiewicz.

FabLab od początku związany jest z Warszawą, a w swojej historii ma projekty, które realizowane były we współpracy z miastem – Cieszę się, że możemy powitać FabLab na warszawskiej Pradze, dzielnicy, która od lat przechodzi metamorfozę i zaprasza ludzi kreatywnych i pełnych pasji. Ważne jest dla nas także, że FabLab to kolejne miejsce na mapie Warszawy otwarte na jej mieszkańców, które chce być blisko lokalnej społeczności – tłumaczy Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Profesjonalna przestrzeń

FabLab przy ul. Targowej to wiele możliwości dla osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty. Odwiedzający mogą korzystać z licznych pracowni, takich jak pracownia druku sitowego, 3D, CNC, elektroniczna oraz krawiecka. W przestrzeni znajduje się też stolarnia z profesjonalnymi narzędziami      i prototypownia – wyposażona w ploter laserowy i narzędzia do szybkiej obróbki materiałów. – To świetnie, że FabLab zagościł na Pradze – mówi Karolina Guzek, członkini zarządu Stowarzyszenia Robisz.to. – Przeprowadzka tutaj to krok dzięki któremu szersze grono mniej i bardziej doświadczonych mejkerów będzie mogło wcielać w życie swoje pomysły, zdobywać i rozwijać posiadane umiejętności – kontynuuje. – Pracownicy Stowarzyszenia Robisz.to i wolontariusze działający przy FabLabie to osoby, które zdecydowanie znają się na nowoczesnym rzemiośle i są gotowe dzielić się wiedzą, edukować i motywować do działania – dodaje Karolina Guzek.

Od entuzjasty do twórcy

FabLab powered by Orange otwarty jest dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć czy doświadczenie. Przestrzenie pracowni odwiedzają uczniowie i nauczyciele, artyści, pracownicy korporacji, a także emeryci.

Potwierdzają to przykłady i historie osób związanych z FabLabem. Anna Wójcik jest artystką wizualną, wykłada w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dzięki otrzymanemu grantowi w FabLabie stworzyła prototyp urządzania Odychacz. Nazywa go obiektem, który polepszy komfort naszego życia. – Możemy zacząć razem z nim oddychać, np. w sytuacji podwyższonego stresu, czy też ataku paniki – opowiada o swoim wynalazku stworzonym w ramach projektu społecznego Maker Woman Anna Wójcik.

Prasa hydrauliczna pozwalająca na odzyskiwanie odpadów – to projekt kolejnej Maker Woman, Jagody Podruckiej. Doświadczenie w pracy baristki uzmysłowiło Jagodzie jak duże ilości fusów po parzeniu kawy są marnowane każdego dnia. Postanowiła więc odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie odpadów z kawy i skorupek jajek, aby tworzyć akcesoria domowe.

Co w FabLabie wydarzy się w najbliższym czasie?

Już w tym tygodniu rusza rekrutacja do nowego projektu dla młodzieży “Akademia projektowania przestrzennego”, podczas którego młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowany jest projekt Youth Lab, którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych i zwiększenie atrakcyjności młodych osób na rynku pracy. Pierwsze zajęcia ruszają jesienią. Rodziny z dziećmi czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie - oferujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne.

Wszystkie informacje pojawią się na stronie www.fablabwarszawa.pl

__________________________________________________________________

Fundacja Orange Fundacja Orange została założona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. Działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Uczy młodych, jak używać technologii mądrze i kreatywnie, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał i kompetencje niezbędne w przyszłości. Z Fundacją Orange poznają zasady bezpiecznego internetu, podstawy programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i druku 3d. W rozwoju umiejętności cyfrowych Fundacja wspiera też nauczycieli i rodziców.

Fundacja Orange to także darmowe projekty edukacyjne dla szkół: MegaMisja dla klas 1-3, #SuperKoderzy dla klas 4-8. Do prowadzenia nowoczesnych zajęć z dziećmi przygotowywani są nauczyciele i edukatorzy. Fundacja tworzy scenariusze zajęć i poradniki. Dzięki działaniom Fundacji założono 100 multimedialnych Pracowni Orange dla mieszkańców małych miast i wsi.

Stowarzyszenie Robisz.to

Stowarzyszenie Robisz.to od 5 lat zrzesza ekspertów i pasjonatów nowych technologii i rzemiosła. Głównym działaniem Stowarzyszenia jest propagowanie edukacji STEAM, szerzenie idei ruchu maker’ów oraz idei otwartej technologii, zgodnie z którą każdy powinien mieć dostęp do narzędzi, umożliwiających naukę oraz tworzenie.

Kontakt dla mediów:

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

e-mail: magda.mierzwinska@orange.com,

tel. +48 512 356 297

Robisz.to

Wojciech Gajewski, Stowarzyszenie Robisz.to

e-mail: wojtek.gajewski@robisz.to

 

 

 

 

Mediateka


Informacje prasowe

Integrated Solutions – dostawca rozwiązań IT z grupy Orange – ma już 10 lat

13 września 2021
Integrated Solutions – dostawca rozwiązań IT z grupy Orange – ma już 10 lat

W 2011 roku firma zatrudniała 20 pracowników i wypracowała 49 mln zł przychodu. Dziś pracuje w niej już 300 wysokiej klasy specjalistów, a przychody za rok 2020 wyniosły 731 mln zł. To wzrost niemal piętnastokrotny.

Według tegorocznej edycji rankingu TOP200 Computerworld Integrated Solutions jest m.in. 3 integratorem na polskim rynku i 2 dostawcą rozwiązań IT dla instytucji publicznych.

- Droga, jaką przebył IS w ciągu ostatnich 10 lat jest naprawdę imponująca. Widać wyraźnie, że decyzja o utworzeniu tej spółki i silnym wejściu w sektor rozwiązań ICT była słuszna. W ostatnich trzech latach przychody Orange Polska z usług ICT rosną średnio o 25-30% w skali roku. Osiągnęliśmy to dzięki efektowi skali i synergii w Grupie, ale także dzięki uważnej obserwacji rynku i oczekiwań klientów, którzy chcą prostych, cyfrowych rozwiązań optymalizujących procesy biznesowe i pozwalających szybko reagować na zmiany otoczenia. Integrated Solutions wraz z Craftware i BlueSoft - pozostałymi spółkami z Grupy Orange Polska - tworzą dziś szeroką ofertę dla wszystkich sektorów gospodarki od produkcji, transportu, po energetykę i branżę retail - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu Orange Polska ds. rynku biznesowego. - Zgodnie z naszą nową strategią .Grow chcemy coraz skuteczniej wspierać polskie przedsiębiorstwa w cyfrowej transformacji i we wdrażaniu najnowocześniejszych narzędzi. Rola Integrated Solutions w realizacji tego zadania jest trudna do przecenienia - dodaje Bożena Leśniewska

- 10 lat to dobry czas na podsumowania - uważa Andrzej Zając, prezes Integrated Solutions. -  Mam poczucie, że przez tę dekadę przeszliśmy odważnie i naprawdę dynamicznie. Wiedzieliśmy, że stoją za nami kompetencje ludzi, ich wiedza i determinacja, mieliśmy także duże wsparcie od Orange. Dziś IS nie jest już tylko dostawcą rozwiązań czy integratorem IT, a silnym graczem na rynku ICT, rosnącym średnio w swojej historii 30% rocznie. Firmą technologiczną docenianą w prestiżowych rankingach. To dla mnie duża satysfakcja, ale i zobowiązanie. Nadal chcemy rosnąć szybciej niż rynek, dlatego będziemy rozwijać kolejne kompetencje - dodaje prezes IS.

W ciągu ostatnich 10 lat Integrated Solutions zrealizował 13 tysięcy projektów, spośród których warto wymienić np. takie jak Mobilny Listonosz realizowany dla Poczty Polskiej, pionierski dla rynku samorządowego w Polsce projekt Cyfrowe Mazury, czy niedawny projekt systemu backupu dla banku Santander. W początkach swojej działalności firma koncentrowała się na dostarczaniu Klientom twardej infrastruktury IT i rozwiązań komunikacyjnych (UCaaS). Dziś jej kompetencje obejmują m.in. chmurę, End User Computing, Cyberbezpieczeństwo, Software Development, ekosystem Microsoft oraz DevOps. IS nieustannie rozszerza też zakres swoich partnerstw z wiodącymi światowymi dostawcami technologii IT i cyberbezpieczeństwa. Spółka ma już ponad 100 partnerów technologicznych. Stale poszerza także portfolio rozwiązań chmurowych, które może oferować klientom.

Mediateka

Scroll to Top