Informacje prasowe

Orange Digital Center pomoże w rozwoju kompetencji przyszłości

19 października 2022
Orange Digital Center pomoże w rozwoju kompetencji przyszłości

Rusza ​Orange Digital Center (ODC) – inicjatywa, której celem jest wsparcie ludzi w rozwoju kompetencji przyszłości, niezbędnych dziś w życiu społecznym i zawodowym. ODC łączy projekty edukacji pozaformalnej Fundacji Orange. Chętni mogą zgłaszać się m.in. do Szkoły Kodowania na bezpłatne, profesjonalne kursy programowania połączone z doradztwem zawodowym i nastawione na wzmacnianie także umiejętności społecznych.

Misją Orange Digital Center (ODC) jest zwiększanie szans w życiu zawodowym i społecznym. Szczególnie grup, które z różnych powodów mogą mieć aktualnie utrudniony dostęp do nowoczesnej edukacji lub są zagrożone wykluczeniem.

Łączyć będzie programy edukacji pozaformalnej realizowane przez Fundację Orange: FabLaby powered by Orange, Pracownie Orange oraz nowo powstałą Szkołę Kodowania. To bezpłatne profesjonalne kursy programowania dla młodych dorosłych, otwarte warsztaty nowoczesnego rzemiosła oraz multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, w których mieszkańcy w każdym wieku mogą rozwijać nowe kompetencje. Główna siedziba ODC mieści się w Warszawie w Centrum Kreatywności Targowa, gdzie znajdują się nowoczesne przestrzenie do szkoleń i warsztatów. Orange Digital Center to społeczna inicjatywa Grupy Orange. Działa już w kilkunastu krajach na całym świecie.

Kompetencje naszych czasów

43% Polaków w wieku 16-74 lata ma niski poziom podstawowych umiejętności cyfrowych.[1]. Tymczasem stają się one niezbędne w życiu prywatnym i zawodowym, a specjalizacje, w których są potrzebne, w 2021 roku pojawiły się już w 34% ogłoszeń o pracę. Dodatkowo, dla pełni szans w życiu społecznym i zawodowym, same kompetencje cyfrowe mogą nie wystarczyć.

Kompetencje przyszłości są dziś niezbędne do życia, czy to w kontekście edukacji, pracy czy po prostu codziennego funkcjonowania. W Fundacji Orange rozumiemy je szerzej niż tylko jako umiejętności czysto techniczne związane ze sprawną obsługą aplikacji czy różnych narzędzi. Ważne są także kompetencje społeczne: m.in. empatia, współpraca Połączenie tych umiejętności pozwoli lepiej odnaleźć się we współczesnym świecie – powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Szkoła Kodowania – zgłoś się.

Szkoła Kodowania to bezpłatny, profesjonalny kurs dla osób w wieku 18-35 lat, które poszukują nowej ścieżki zawodowej, chcą nauczyć się programowania od postaw, a przy tym skorzystać z konsultacji merytorycznych, spotkań z ekspertami rynku IT, webinarów technologicznych, networkingu i spotkań inspiracyjnych. Co ważne, Fundacja Orange zapewnia uczestnikom i uczestniczkom indywidualne doradztwo zawodowe, w tym badanie poziomu kompetencji społecznych i inteligencji emocjonalnej, które pozwoli poznać swoje mocne strony i źródła motywacji czy poczucia satysfakcji.

Projekt daje możliwość nabycia praktycznych umiejętności w ramach dwóch technologii – Java i Phyton. Warsztaty prowadzone są stacjonarnie w Warszawie i online. Nabór zgłoszeń do projektu trwa do 15 listopada 2022.  Partnerami są Pomorska Fundacja Inicjatyw Społecznych  I Centrum Kreatywności Targowa. Więcej informacji i regulamin przyjmowania zgłoszeń można znaleźć tutaj:  http://www.szkolakodowania.com/

MakerWoman i YouthLab - nowoczesne rzemiosło

Wraz z otwarciem Orange Digital Center w Polsce ruszył także nabór zgłoszeń do nowej edycji projektów: YouthLab i MakerWoman realizowanych w kreatywnej przestrzeni FabLab powered by Orange w Warszawie. Pracownie te wyposażone są w nowoczesne technologie, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia, aby umożliwić ludziom nabywanie nowych kompetencji w nurcie D-I-Y.

YouthLab skierowany jest do młodych dorosłych (do 25. roku życia), chcących spróbować swoich sił w branży kreatywno-cyfrowej. A MakerWoman do kobiet, także obywatelek Ukrainy przebywających w Polsce, które chcą poszerzyć swoje kompetencje wymagane przez nowoczesny rynek pracy.  O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia poprowadzą edukatorzy i edukatorki Stowarzyszenia Robisz.to. Więcej informacji: https://fablabwarszawa.pl/projekty

Orange Digital Center w małych miejscowościach

Dzięki Orange Digital Center rozwinie się także program Pracowni Orange w małych miastach i wsiach. To multimedialne świetlice wyposażone w darmowy internet oraz nowoczesny sprzęt, w których mieszkańcy mogą korzystać z przestrzeni do spotkań, z kursów, warsztatów czy ciekawych wydarzeń. Przy wsparciu Fundacji działają już od 2012 roku. Specjalnie dla mieszkańców powiatów, w których znajdują się Pracownie, Fundacja Orange przygotowała kursy Szkoły Kodowania w wersji online.  Szczegóły na temat rekrutacji można znaleźć tutaj:  http://www.szkolakodowania.com/

W 2023 roku Fundacja Orange planuje założyć nowe Pracownie Orange w kolejnych miejscowościach w Polsce.

[1] How many citizens had basic digital skills in 2021? - Products Eurostat News - Eurostat (europa.eu)

 

 

 


Informacje prasowe

Pedagożka wspomagająca zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

11 października 2022
Pedagożka wspomagająca zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Fundacja Orange i Głos Nauczycielski wyłonili laureatkę konkursu Nauczyciel Jutr@. To Aldona Rumińska-Szalska ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. L. Wawrzyńskiej w Krakowie. Inicjatywa wyróżnia nauczycieli, którzy rozwijają swoje kompetencje, aby lepiej rozumieć potrzeby uczniów wychowywanych w cyfrowym świecie. Podążają za nimi, a zajęcia opierają na dobrej relacji.

 

Konkurs Nauczyciel Jutr@, zainicjowany przez Fundację Orange, po raz drugi towarzyszy prestiżowym wyborom Nauczyciela Roku. Spośród zgłoszeń, które spełniły wymogi formalne, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego wybrało dziesięć osób, a zwyciężczynią została Aldona Rumińska-Szalska, pedagożka wspomagająca ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 105 im. L. Wawrzyńskiej w Krakowie. Nagrodą w konkursie jest wizyta studyjna w szkołach w Finlandii, której system edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono także Nauczyciela Roku. Została nim Iwona Pietrzak-Płachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie.

Uczeń, który czuje swoją sprawczość – edukacja włączająca w praktyce

Pani Aldona pracuje jako pedagożka wspomagająca z uczniami z niepełnosprawnościami. W pracy koncentruje się więc na szczególnych potrzebach swoich podopiecznych. Jak pisała w swoim zgłoszeniu

do konkursu, najważniejsze jest dla niej, aby uczeń mógł udowodnić sobie swoją sprawczość, użyteczność, umiejętność, talent, aby był wielkim w swoich oczach i porównywał się przede wszystkim z sobą samym. Uważa też, że w pracy z uczniami o różnych potrzebach (emocjonalnych, fizycznych, umysłowych) ważne

są niejednorodne metody terapeutyczne – dlatego ciągle się rozwija i próbuje tego co nowe. Podkreśla jednak, że dąży do zachowania równowagi między metodami tradycyjnymi a tymi, które uwzględniają nowe technologie.

Jako humanista z krwi, kości i duszy, prowadziłam ze sobą walkę, aby zacząć wplatać nowe technologie

w proces edukacyjny. Momentem zwrotnym było dla mnie nauczanie zdalne. Wtedy postanowiłam wyjść poza wygodną strefę komfortu. Do zmiany zmotywowali mnie także moi uczniowie, zauważyłam bowiem,

że intensywnie korzystają z urządzeń ekranowych, ale spędzają czas głównie na grach. Chciałam by poznali tę bardziej praktyczną i kreatywną stronę technologii. Udało się – teraz tworzą quizy, puzzle, graficzne zagadki, rebusy, czy komiksy. Uczą też tego kolegów czy rodziców. Widzę też ogromny wzrost zainteresowania uczniów na lekcji – mówi Aldona Rumińska-Szalska.

Wśród nominowanych w konkursie Nauczyciel Jutr@ edukatorek i edukatorów znaleźli się także:

  • Marta Brzeżawska ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach;
  • Agnieszka Burak z Zespołu Szkół w Czernikowie;
  • Alicja Jędrzejak ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Szczecinie;
  • Agnieszka Kownatka-Ruszkowska ze Szkoły Podstawowej nr 306 im. ks. J. Twardowskiego

    w Warszawie;

  • Bogusława Mikołajczyk z Zespołu Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących

    w Tarnowskich Górach;

  • Tomasz Ordza ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce;
  • Krystyna Sadek z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych;
  • Sebastian Walczak ze Szkoły Podstawowej nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu;
  • Ewelina Wójcik z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Białymstoku.

Kompetencje cyfrowe - to więcej niż znajomość programów i aplikacji

Cieszymy się, że do konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosiło się tak wiele świetnych nauczycielek i nauczycieli. Widzimy, że dla nich, podobnie jak dla nas, kompetencje cyfrowe nie są oderwane od kluczowych umiejętności społecznych. W konkursie chcieliśmy też docenić postawy nauczycielek i nauczycieli - podążanie za uczniem, otwieranie się na to, co nowe, przełamywanie swoich przyzwyczajeń i przede wszystkim dbanie o dobrą relację z dziećmi i młodzieżą - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, która wspiera szkoły w prowadzeniu edukacji cyfrowej, informacyjnej i medialnej - szkoli nauczycieli, przygotowuje materiały i scenariusze zajęć.

 

Kontakt dla mediów

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

e-mail: magda.mierzwinska@orange.com

tel. +48 512 356 297

----------------------------------------------------------

O Fundacji Orange

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Już od 17 lat dba o rozwój dzieci i młodzieży

w cyfrowym świecie. Z fundacją uczą się zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki

i druku 3D. To kompetencje, które zapewnią im lepszy start w przyszłość. Fundacja Orange szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja:Enter, realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Inicjatywy Fundacji Orange są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami.


Informacje prasowe

Orange Polska intensyfikuje oszczędzanie energii – i zaprasza klientów do włączenia się w działanie

11 października 2022
Orange Polska intensyfikuje oszczędzanie energii – i zaprasza klientów do włączenia się w działanie

Orange Polska od lat optymalizuje swoje zużycie energii. Operator pokazuje, jak w prosty sposób oszczędzać energię korzystając z technologii, i zachęca klientów do drobnych zmian, które mogą wiele.

- Od przeszło siedmiu lat intensywnie optymalizujemy nasze zużycie energii. Przyspieszamy też transformację źródeł jej pochodzenia, abyśmy nasze potrzeby energetyczne mogli zaspokajać jak najefektywniej i z poszanowaniem klimatu. Względem 2015 roku ograniczyliśmy nasze całkowite zużycie energii już o ok. 16% a emisje własne gazów cieplarnianych o ok. jedną trzecią – i intensyfikujemy działania, zwłaszcza w obliczu kryzysu energetycznego. Zaczynamy od siebie, ale chcemy też wspierać naszych klientów w świadomym i efektywnym korzystaniu z urządzeń i usług, które im dostarczamy. Tak, aby nie generowały niepotrzebnych kosztów związanych z energią. To często drobne gesty, które pozwolą oszczędzić i środowisko, i pieniądze – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Od dziś wskazówki i porady dotyczące tego, jak można zredukować zużycie energii przeznaczanej na usługi cyfrowe w domach można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie https://www.orange.pl/razemdlaplanety. Można się tam też dowiedzieć, jak korzystać z usług cyfrowych, żeby ograniczać konsumpcję energii w sieciach telekomunikacyjnych oraz gdzie szukać informacji o innych sposobach na oszczędzanie energii. To praktyczny przewodnik, który pomoże w codziennym zarządzaniu zasobami.

Od 2015 roku dzięki prowadzonemu w sieciach Orange Polska Programowi Optymalizacji Energii, firma zaoszczędziła ponad 700GWh prądu – tyle, ile w ciągu roku zużywa blisko 300 tys. przeciętnych polskich gospodarstw domowych. Od 2015 do 2021 roku operator zredukował całkowite roczne zużycie energii o 16%, pomimo ponad trzykrotnego wzrostu transmisji danych w sieciach. W 2022 roku w porównaniu do ubiegłego, Orange Polska zetnie całkowite zużycie przynajmniej o kolejne 25 GWh, czyli dodatkowe 2% (dla energii biurowej redukcje sięgną natomiast aż 8%). Orange Polska kontynuuje też zmniejszanie zużycia paliw w pojazdach, budynkach i generatorach prądu.

W 2020 rozpoczęła się transformacja struktury pochodzenia energii zużywanej przez Orange Polska. Dzięki kolejnym podpisywanym długoterminowym umowom zakupu energii z nowych źródeł odnawialnych (tzw. umowy PPA, Power Purchase Agreement) do 2025 co najmniej 60% energii zaspokajającej potrzeby Orange będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych, co wpisuje się w strategię klimatyczną #OrangeGoesGreen:

  • w 2025 co najmniej 65% redukcji emisji własnych CO2 w porównaniu do 2015,
  • do 2040 pełna neutralność klimatyczna netto dla wszystkich emisji (w tym w całości łańcucha wartości).

W obliczu kryzysu energetycznego Orange Polska intensyfikuje działania. Obok coraz bardziej dynamicznych prac w sieci, tego lata jako uzupełniające źródło energii ruszyły instalacje fotowoltaiczne na dachach dwóch z największych nieruchomości: warszawskiej centrali (Miasteczko Orange) oraz centrum przetwarzania danych w Łodzi (a kolejne projekty są w przygotowaniu). Firma ograniczyła w biurach funkcjonowanie klimatyzacji w lecie (min. 23 stopnie) oraz ogrzewania w zimie (max. 20 stopni). Redukuje też intensywność oświetlenia oraz funkcjonowanie ekranów komunikacyjnych w biurach i salonach. Do planowania dalszych oszczędności energii Orange angażuje pracowników, zapraszając do zgłaszania pomysłów i wdrażając te najefektywniejsze.

Orange Polska aktywnie włącza się też w zarządzanie dostępnością mocy w Polsce. Żeby ograniczyć ryzyko blackoutu, 23 września w ramach naszego udziału w tzw. mechanizmie DSR (Demand Side Response) Polskich Sieci Energetycznych na dwie kluczowe godziny ograniczyliśmy o 2 MW moc pobieraną z sieci przez Orange. Jedno z naszych centrów danych przeszło wtedy na zasilanie rezerwowe – bez szkody dla klientów udało się dzięki temu wspomóc odciążenie krajowego systemu energetycznego.

Scroll to Top