Informacje prasowe

Orange Insights: Outsourcing informatyczny okiem małych i średnich firm

2 marca 2015

Orange Insights: Outsourcing informatyczny okiem małych i średnich firm

74 procent przedstawicieli małych i średnich firm uważa, że outsourcing jest ważny w informatyzacji przedsiębiorstwa. Korzysta z niego ponad połowa badanych (55 proc.), a 47 proc. twierdzi, że jego rola w ostatnich latach wzrosła – oto najważniejsze wnioski raportu dotyczącego outsourcingu IT przygotowanego w ramach cyklu Orange Insights.

W drugim raporcie z cyklu Orange Insights, zrealizowanym przez ICAN Research na zlecenie Orange Polska, zbadano postawy wobec outsourcingu informatycznego wśród małych i średnich firm (zatrudniających mniej niż 250 pracowników) działających w Polsce.

Najważniejsze wnioski

Jak pokazują wyniki raportu, trzy czwarte małych i średnich firm zgodnie twierdzi, że outsourcing IT jest ważny w informatyzacji przedsiębiorstwa. Według respondentów, outsourcing informatyczny najważniejszy jest dla firm działających w sektorze handlu (75 proc.), usług (74 proc.) i produkcji (72 proc.).

Zdaniem niemal połowy badanych firm (49 proc.) outsourcing IT wzmacnia efektywność biznesu. Niewiele mniej – 47 proc. zauważa, że jego rola w ciągu ostatnich lat wzrosła. W przypadku tych dwóch twierdzeń warto przyjrzeć się podejściu sektorowemu. Ponad połowa firm z branży usług (54 proc.), twierdzi, że outsourcing informatyczny poprawia efektywność biznesu. Podobnie twierdzi  48 proc. przedstawicieli sektora handlu. Jedynie w sektorze produkcji odsetek wskazań jest niższy i wynosi 39 proc. Podobnie rozkładają się proporcje w przypadku twierdzenia o rosnącej roli outsourcingu IT. Zgadza się z nim 57 proc. firm z branży handlowej, 46 proc. usługowej oraz 36 proc. produkcyjnej.

Formy outsourcingu IT

Małe i średnie firmy korzystające z outsourcingu w większości (55 proc.), preferują usługi wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Ponadto 41 proc. badanych woli współpracować z niezależnymi konsultantami, bądź informatykami. Tylko co dziesiąty respondent korzysta z outsourcingu wewnętrznego. Najczęściej w modelu outsourcingowym kupowane są usługi telekomunikacyjne – korzysta z nich 98 proc. badanych. Następne, wśród  najchętniej outsourcowanych są usługi informatyczne (39 proc.) oraz czasowe zatrudnianie pracowników (14 proc.).

Co ciekawe, zdecydowana większość firm (79 proc.) poza IT, w ogóle nie korzysta z outsourcingu. Pozwala to sądzić, że jest to najbardziej istotna i potencjalnie najważniejsza gałąź usług w informatyzacji biznesu. Tylko 7 proc. firm korzysta z outsourcingu w finansach, a także w obszarze jakości obsługi klienta.

Usługi w outsourcingu IT

49 proc. małych i średnich firm korzysta z outsourcingu usług informatycznych, przede wszystkim do wdrażania i utrzymywania systemów informatycznych, a 36 proc. wykorzystuje go do serwisu sprzętu oraz rozwoju systemów informatycznych. W sektorze usług, przedsiębiorcy najchętniej za pomocą działań outsourcingowych rozwijają systemy informatyczne (45 proc.), w produkcji i handlu rozwiązania te służą do wdrażania oraz utrzymywania systemów informatycznych (odpowiednio 75 proc. i 49 proc.). Wszystkie firmy są najmniej skłonne do korzystania z outsourcingu informatycznego w przypadku takich usług jak back-up danych, chmura obliczeniowa oraz helpdesk (po 1 proc. wskazań). Jak pokazują wyniki badania, te trzy obszary mają jednak największy potencjał wzrostu zainteresowania outsourcingiem w najbliższych latach.

Respondenci pytani o usługi w outsourcingu IT, z których planują korzystać w przyszłości najczęściej wskazywali rozwijanie systemów informatycznych oraz serwis sprzętu (po 15 proc.). Z kolei 9 proc. firm wskazało na doradztwo w zakresie wykorzystania IT w biznesie oraz na usługi online. Skupiając się na sektorach, dla co piątej firmy usługowej priorytetem na przyszłość jest przede wszystkim serwis sprzętu. Przedsiębiorstwa z sektora handlu planują w pierwszej kolejności korzystać z usług online (18 proc.), a z sektora produkcji głównie z  rozwoju systemów informatycznych (18 proc.).

Outsourcing IT coraz mocniej zyskuje na znaczeniu dla małych i średnich firm. Ich przedstawiciele doskonale zdają sobie sprawę, że dzięki niemu mogą skutecznie i efektywnie budować przewagę konkurencyjną. Dostrzegają też, że znacznie bardziej opłacalne jest nawiązanie współpracy z jednym  wyspecjalizowanym i doświadczonym dostawcą zewnętrznym, niż rozwijanie własnego działu IT, czy wykorzystanie pracowników najemnych. Dotyczy to zwłaszcza firm z sektora usług i handlu, które muszą stale uatrakcyjniać swoją ofertę, by skutecznie trafiać z nią bezpośrednio do klientów. Potrzebują one najnowszych rozwiązań oraz narzędzi, czyli elastycznych, stale rozwijanych systemów informatycznych oraz sprawnego serwisowania sprzętu. Te obszary będą jeszcze przez długi czas znajdować się na czele przyszłych inwestycji małych i średnich firm – powiedział Artur Stankiewicz, Dyrektor Segmentu Klientów SME i SOHO Orange Polska. Wyzwaniem jest dla nas przekonanie firm do stosowania outsourcingu bardziej innowacyjnych usług IT, takich jak back-up danych, usługi w chmurze, czy helpdesk. Już teraz mamy w tych dziedzinach świetne rozwiązania i pomimo, iż nie leżą one jeszcze w centrum zainteresowania małych i średnich przedsiębiorstw, to spodziewamy się dynamicznego wzrostu ich roli w najbliższych latach. 

Outsourcing IT – za i przeciw 

Małe i średnie przedsiębiorstwa w większości korzystają z outsourcingu IT ze względu na wysoką jakość usług, łatwy dostęp do wysokiej klasy specjalistów oraz możliwość optymalizacji kosztów.

Do największych zalet outsourcingu IT respondenci zaliczają:

  • Dostęp do wysokiej klasy specjalistów  –  54 proc.
  • Wysoka jakość usług IT – 52 proc.
  • Szybkie wdrażanie rozwiązań IT – 47 proc.
  • Optymalizację kosztów – 27 proc.

W przypadku wad outsourcingu IT firmy nie były już tak jednomyślne i najczęściej wskazywały na:

  • Niekontrolowane koszty – 13 proc.
  • Wysokie koszty rozwiązania – 7 proc.
  • Ograniczenia w elastyczności zarządzania IT oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa informacji – po 6 proc.

Z kolei przedstawiciele poszczególnych sektorów, w różnym stopniu zwracają uwagę na  wskazywane zalety rozwiązania outsourcingowego. Dla większości firm z  sektora handlu największą wartością jest dostęp do wysokiej klasy specjalistów (63 proc.), podobnie dla połowy firm z sektora usług. Z kolei firmy produkcyjne cenią sobie wysoką jakość usług IT (56 proc.). Największą wadą dla przedsiębiorstw handlowych i usługowych jest pojawianie się niekontrolowanych kosztów. Zauważa je odpowiednio 21 i 20 proc. badanych. Firmy produkcyjne wskazują także na wysokie koszty samego rozwiązania (19 proc.).

Wymieniane w badanu wady outsourcingu IT, w mojej opinii wynikają przede wszystkim z obaw i ze złych doświadczeń z nie zawsze kompetentnymi partnerami. Duzi dostawcy usług IT dają gwarancję wysokiej jakości i sprawnego rozwiązywania problemów. Dostępność wysokiej klasy specjalistów, zapewniających wsparcie praktycznie 24 godziny na dobę, merytoryczna, ekspercka wiedza, wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi i technologii to stałe elementy solidnej oferty. Wyniki badania jednoznacznie wskazują, że większość firm właśnie za to ceni sobie usługi outsourcingu IT – zauważa Artur Stankiewicz. Orange Polska przygotowuje usługi szyte na miarę, doskonale dopasowane do potrzeb klienta. Pozwala to kontrolować koszty i przede wszystkim dostosować wydatki do określonego budżetu. Ponadto konwergencja naszej oferty pozwalająca łączyć usługi stacjonarne z mobilnymi, umożliwia otrzymywanie dodatkowych, stałych rabatów przekładających się na realne oszczędności. Z kolei umiejętność zrozumienia biznesu Klienta oraz dbałość o bezpieczeństwo IT są gwarantowane przez nasze doświadczenie – dodał Artur Stankiewicz.

Finansowanie

Praktycznie wszystkie badane firmy (99 proc.), finansują informatyzacje z własnych środków. Niemal co czwarte przedsiębiorstwo wskazuje, że na outsourcing informatyczny przeznacza więcej niż 10 proc. wydatków przeznaczonych na IT. Prawie co piąta (18 proc.) przeznacza na ten cel 20 proc. budżetu IT. Z kolei 30 proc. budżetu IT jest przeznaczone na outsourcing informatyczny u 15 proc. małych i średnich firm.

Na temat badania

Orange Insights, to cykl raportów przygotowanych na podstawie badań jakościowych oraz ilościowych przeprowadzonych przez ICAN Research na zlecenie Orange Polska wśród działających w Polsce przedsiębiorców. Tematem raportów dotyczących małych i średnich firm, zatrudniających mniej niż 250 pracowników było postrzeganie informatyzacji przez ich przedstawicieli (osoby decyzyjne w zakresie inwestycji w sprzęt, oprogramowanie i technologie teleinformatyczne – prezesi, właściciele). W ramach badania zrealizowanego metodą jakościowych wywiadów eksperckich  przeprowadzono 11 wywiadów pogłębionych w 11 firmach. Badanie ilościowe zrealizowane zostało metodą CATI / CAWI – składało się na nie łącznie 500  ankiet. Wywiady były przeprowadzone z osobami decyzyjnymi w małych i średnich firmach w zakresie inwestycji w sprzęt, oprogramowanie i technologie teleinformatyczne (prezesi, właściciele).

* * *

Główne wnioski z raportu i najważniejsze wyniki badania można pobrać także w postaci infografiki będącej załącznikiem do komunikatu prasowego na stronie www.biuroprasowe.orange.pl

Informacje o wcześniejszych raportach z cyklu Orange Insights można znaleźć pod adresem:

http://biuroprasowe.orange.pl/biuroprasowe/pr/2667/orange-insights-informatyzacja-malych-i-srednich-firm-kluczem-do-przewagi-konkurencyjnej/

oraz

http://biuroprasowe.orange.pl/biuroprasowe/pr/2677/orange-insights-integracja-glownym-kierunkiem-informatyzacji-duzych-przedsiebiorstw/ 

Wyniki kolejnych raportów będą udostępniane kolejno w pierwszej połowie 2015 roku.

 

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
email: biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: Orange Insights: Outsourcing informatyczny okiem małych i średnich firm

Informacje prasowe

„Disco Polo” i oscarowa „Ida” ruszają w Polskę z Kinem Orange

2 marca 2015

„Disco Polo” i oscarowa „Ida” ruszają w Polskę z Kinem Orange

W marcu Kino Orange odwiedzi 27 miejscowości w całej Polsce. Pokazana zostanie najnowsza premiera – film „Disco Polo”. Wyświetlany będzie także tegoroczny zdobywca Oscara – „Ida” Pawła Pawlikowskiego. W repertuarze znalazły się inne rodzime produkcje: „Ziarno prawdy” i „Carte Blanche”. Kontynuowane będą seanse „Pięćdziesięciu twarzy Greya”, tytułu, który w lutym bił frekwencyjne rekordy. Dla najmłodszych przygotowano natomiast dwie premiery – „Asteriks i Obeliks. Miasto bogów” w 3D oraz „Baranek Shaun”.

Kino Orange rusza w marcową trasę pokazując aktualne kinowe hity w miejscowościach, w których na co dzień nie ma kin. Trasa rozpocznie się już 27 lutego od dwudniowej wizyty w Wolsztynie – tam pokazane zostanie m.in. „Ziarno prawdy”, którego scenariusz powstał na podstawie bestsellerowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego. W sobotę, 28 lutego, w Wolsztyńskim Domu Kultury odbędzie się spotkanie z Robertem Więckiewiczem, który tuż po seansie spotka się z publicznością. Bezpłatne spotkanie zacznie się o godzinie 19:30, tuż po seansie filmu.

Mieszkańcy wybranych miejscowości w marcu będą mieli możliwość obejrzeć na dużym ekranie „Disco Polo” – wyczekiwany film o fenomenie polskiej muzyki rozrywkowej, w którym zagrała aktorska śmietanka: Tomasz Kot, Joanna Kulig, Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki i wielu innych. Obok nich na planie gościnnie wystąpili najpopularniejsi wykonawcy muzyki disco polo: Radosław Liszewski, Tomasz Niecik i Robert Klatt. “Disco Polo” to szalona komedia z elementami filmu drogi, historia Tomka i Rudego – chłopaków z prowincji napędzanych pasją i marzeniami, którzy żegnają szarą rzeczywistość i ruszają na podbój discopolowych list przebojów. Ścieżka muzyczna filmu zawiera 26 przebojów, w tym utwory zespołów: Akcent, Skanner, Niecik, Classic, Boys i inni. Kino Orange zakończy trasę w Sejnach, gdzie pokaz filmu będzie miał szczególne znaczenie – odbędzie się w miejscowym Domu Kultury, w którym zaczynał karierę Radek Liszewski z zespołu Weekend, autor „Ona tańczy dla mnie”, jednej z głównych piosenek w filmie.

Na ekranach Kina Orange oglądać będzie można tegorocznego zdobywcę Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny – „Idę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Ta ascetyczna produkcja, będąca opowieścią o etapie życia młodej zakonnicy, zachwyciła widzów na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany film, m.in. za doskonałą kreację Agaty Kuleszy, w lutym doczekał się najważniejszej nagrody w branży filmowej.

Na fali sukcesu, jaki w lutym zdobyło „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, Kino Orange kontynuuje pokazy w wybranych miejscowościach. Na filmową adaptację kontrowersyjnej książki czekały czytelniczki z całego świata – w samej Polsce tytuł obejrzało już ponad 800 tysięcy widzów. Kontynuowane będą także pokazy „Carte Blanche”, wzruszającej opowieści o tracącym wzrok nauczycielu liceum, w którego wcielił się Andrzej Chyra.

Dla najmłodszych widzów przygotowano dwie premiery. Pierwsza z nich to najnowsza część przygód znanych komiksowych postaci – „Asteriks i Obeliks. Osiedle Bogów”, zrealizowana w technice 3D. Film w polskiej wersji językowej ma gwiazdorską obsadę, głosu postaciom użyczyli: Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik, Piotr Fronczewski, Piotr Adamczyk, Anna Mucha, Czesław Mozil, a także Mariusz Pudzianowski i Mamed Khalidov. Druga z familijnych propozycji to kinowa opowieść o przygodach Baranka Shauna, bohatera jednego z najbardziej popularnych seriali animowanych dla dzieci.

Bilety na wszystkie seanse można kupić w internetowej przedsprzedaży na stronie www.KinoOrange.pl.

Kino Orange trafia tam, gdzie na co dzień nie ma kin, dzięki czemu lokalne społeczności mają dostęp do kultury i rozrywki.

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
e-mail: biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: „Disco Polo” i oscarowa „Ida” ruszają w Polskę z Kinem Orange

Informacje prasowe

Więcej koncertów i kolejni polscy wykonawcy na Orange Warsaw Festival 2015

26 lutego 2015

Więcej koncertów i kolejni polscy wykonawcy na Orange Warsaw Festival 2015

W tym roku, podczas Orange Warsaw Festival, na 3 scenach zagra łącznie aż 49 artystów. Dziś do line-upu dołączyło 6 polskich wykonawców. Gooral zagra w piątek – 12 czerwca, Carrion i Coria wystąpią w sobotę – 13 czerwca, a Cosovel, Lari Lu oraz K Bleax będzie można zobaczyć w niedzielę – 14 czerwca.

GOORAL to polski producent muzyczny i pionier łączenia muzyki elektronicznej (elektro, drum&bass, dubstep) z tradycyjnymi, góralskimi melodiami. Na twórczość Goorala ogromny wpływ miało jego rodzinne miasto – Bielsko Biała – które otoczone górami, dla niektórych stanowi drogę na szczyt, a dla innych bramę do cywilizacji. Znakiem rozpoznawczym muzyki Goorala jest ogromna energia, która najbardziej uwydatnia się podczas jego występów na żywo. Przepis na tą energię oparty jest na świeżych, unikatowych połączeniach różnych tradycji muzycznych. Tego nie możecie przegapić!

Zespół CARRION powstał w 2003 roku w Radomiu. Ma na swoim koncie cztery bardzo dobrze przyjęte albumy Carrion (2007), El Meddah (2010 roku), Sarita (2012) oraz Dla idei (2014), z których pochodzą takie single jak Zapach szarości, Trzy słowa, Trudno uwierzyć, Sztandary Eloi, Nie bez wiary, Klub M, Niepamięć, Krótkowzroczne zera, Eunomia czy Mowa cieni. Zespół zagrał ponad 250 koncertów w Polsce, UK oraz USA. 6 października 2014 roku ukazał się najnowszy album zespołu pt. Dla idei. Znalazło się na nim 11 mocno rockowych utworów, zaprawionych bezkompromisowymi tekstami. Płyta jest czwartym albumem zespołu, ale pierwszym z nowym wokalistą Kamilem Pietruszewskim, którego umiejętność opowiadania o zwykłych rzeczach za pomocą wielowymiarowych przenośni, wniosła do zespołu dodatkową wartość.

CORIA to połączenie byłych muzyków polskiej grupy rockowej Symetria (dwa albumy studyjne, support m.in. Guns’N Roses) i charyzmatycznego wokalisty znanego z programu X-Factor oraz MBTM Tomasza Mrozka. Grupę wyróżniają przede wszystkim polskie teksty, nietuzinkowa barwa głosu wokalisty i ciekawe aranżacje gitarowe. Zespół wydał album Teoria Splątania dzięki wytwórni Metal Mind Productions. Krążek ten został uznany poprzez serwis Heavyrock i jego czytelników za najlepszy Polskie wydawnictwo 2014r. Teoria Splątania została również wyróżniona w ogólnopolskiej stacji radiowej i brał udział w plebiscycie na najlepszy Polski krążek 2014r.

COSOVEL to zespół grający eksperymentalny pop, którego utwory są przetłumaczonymi na języki polski i angielski tekstami słoweńskiego poety, Srecko Kosovela. Formacja ma na swoim koncie niezwykle ciepło przyjętą EPkę Live in Studio oraz kilkadziesiąt koncertów w klubach i na festiwalach. Autorką muzyki i słów jest Izolda Sorenson (ex Julia Marcell, Drekoty), której w występach na żywo towarzyszą basista Aleks Polak i perkusista Jose Manuel Alban Juarez.

LARI LU jest charyzmatyczną wokalistką o natychmiast rozpoznawalnym głosie i oryginalnej muzycznej frazie, a także autorką poruszających tekstów w języku polskim. Brzmieniowo, album 11, którym artystka zadebiutowała jesienią 2014 roku, jest ciekawym połączeniem nowoczesnej elektroniki z perkusją i rzadkimi instrumentami akustycznymi, jak dulcimer, sitar, czy viola da gamba. Oryginalne aranżacje wraz z ekspresyjnymi aranżacjami wokalnymi nieco wymykają się tradycyjnym kategoriom muzycznym indie czy electro pop. Tworzy nową, własną kategorię, której stylistycznie najbliżej do artystów takich jak Lamb, Apparat, Bonobo, Björk, czy niektórych produkcji wydawnictwa NEXTPOP.

K BLEAX to tajemnicza postać, która właśnie wychodzi z podziemia. Komponuje z daleka i skutecznie ukrywa informacje na swój temat. Przedstawia nowe spojrzenie na muzykę dark ambient. Obecnie jest w europejskiej trasie z legendą brytyjskiego trip-hopu: Tricky oraz jest tuż przed wydaniem debiutanckiego krążka Legal Worldwide.

ORANGE WARSAW FESTIVAL 2015

Orange Warsaw Festival 2015 odbędzie się w dniach od 12 do 14 czerwca na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Festiwal potrwa 3 dni, a na 3 scenach wystąpi 49 wykonawców. Orange Warsaw Festival jest organizowany od 2008 roku, zgromadził 250 tys. widzów i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń muzycznych w Polsce.  

Dotychczas ogłoszeni wykonawcy to Muse, The Chemical Brothers, Incubus, Noel Gallagher’s High Flying Birds, Bastille, Mark Ronson (DJ Set), Hey, Nosowska, Paloma Faith, Parkway Drive, Papa Roach, Three Days Grace, Asking Alexandria, Mela Koteluk, Łąki Łan, Gooral, Wolf Alice, Sheppard, Kamp!, Kadebostany, Birth of Joy, Carrion, Coria, Cosovel, Lari Lu oraz K Bleax.

W sprzedaży są zarówno karnety jak i bilety jednodniowe. Każdy klient Orange może kupić maksymalnie 2 karnety lub 2 bilety jednodniowe w kategoriach GA, GA (D) i GA (KIDS) ze zniżką 15%.

Bilety można kupić na www.orangewarsawfestival.pl/bilety i www.eventim.pl oraz w sieci stacjonarnych punktów sprzedaży Eventim.

Bilety w sprzedaży ratalnej dostępne są w systemie rezerwacyjnym Eventim. Aby zakupić bilet na raty, należy wysłać wiadomość e-mail na adres: info@eventim.pl tytuując ją „OWF15 – RATY”.

Nagrań wykonawców Orange Warsaw Festival 2015 oraz 20 milionów innych utworów możesz posłuchać w serwisie Muzyka Tu i Tam.

Bieżące informacje na temat Orange Warsaw Festival 2015 znajdują się na stronach festiwalu.

www.orangewarsawfestival.pl

www.facebook.com/OrangeWarsawFestival

 

Dodatkowych informacji udzielą:

• z ramienia Organizatora Festiwalu – firmy Rochstar Events:
Monika Nowaczewska
Head Of Communication
monika.nowaczewska@rochstar-events.com

• z ramienia Sponsora Tytularnego Festiwalu – firmy Orange Polska:
Wojciech Jabczyński
Rzecznik Orange Polska
biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: Więcej koncertów i kolejni polscy wykonawcy na Orange Warsaw Festival 2015

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej