-
Grupa Orange ogłosiła, że wprowadzi technologię LTE-M w Hiszpanii i Belgii, a następnie w kolejnych krajach Europy
-
Grupa Orange wzmacnia swoje zaangażowanie w rozwój ekosystemu Internetu Rzeczy (IoT) uruchamiając pierwszy w Europie LTE-M Open IoT Lab
Orange rozszerza strategię na rzecz sieci LPWA (Low Power Wide Area)
Grupa Orange będzie stopniowo wdrażać technologię LTE-M w swoich sieciach 4G w Europie, zaczynając od Belgii i Hiszpanii. Ta efektywna kosztowo technologia, zapewniająca wysoki poziom bezpieczeństwa i możliwość skalowania, może być stosowana bardzo szeroko do łączenia urządzeń IoT (Internet of Things). Chodzi między innymi o inteligentne liczniki energii lub wody, urządzenia do śledzenia mienia, automaty do sprzedaży, systemy alarmowe, ale także floty pojazdów, ciężki sprzęt, usługi mZdrowie i urządzenia ubieralne. Technologia ta daje możliwość szybkiego rozwoju poprzez aktualizację obecnie istniejącej sieci 4G Grupy Orange.
Grupa rozpoczyna w tym roku dwa nowe projekty pilotażowe LTE-M. Pierwszy z nich będzie dotyczył inteligentnych urządzeń pomiarowych umożliwiając zdalną kontrolę zużycia energii oraz dostosowanie zamówień do potrzeb użytkowników. Drugi projekt pilotażowy będzie wykorzystywał urządzenia ubieralne, by mierzyć ruchy, tętno, temperaturę ciała i szereg innych parametrów życiowych. W ramach obu projektów Grupa Orange współpracuje z czołowymi producentami chipsetów LTE-M, takimi jak Altair Semiconductor, Qualcomm Technologies, Inc. i Sequans, a także różnymi dystrybutorami sprzętu sieciowego.
Pierwsze laboratorium LTE-M Open IoT Lab w Europie
Orange tworzy laboratorium Open IoT Lab, aby wesprzeć ekosystem Mobilnego Internetu Rzeczy (MIoT). Laboratorium, które ma zostać uruchomione 1 kwietnia w ramach inicjatywy GSMA mobile IoT, będzie jako pierwsze w Europie skoncentrowane na technologii LTE-M. Open IoT Lab będzie się mieścioł w kampusie Orange Gardens, we francuskiej miejscowości Chatillon.
Jest zaprojektowane by wspierać podmioty chcące angażować się w rozwój urządzeń opartych o LTE-M poprzez dostęp do:
- Zestawu Startowgo IoT
- Sieci przygotowanej do testów wydajności, prędkości transmisji danych, powiększenia zasięgu oraz optymalizacji zużycia energii.
- Platformy analitycznej IoT, będącej kluczowym komponentem platformy IoT Datavenue.
- Wsparcia ekspertów Orange z obszaru techniki, projektantów i marketingu, by korzystać z doświadczeń Grupy w zakresie takich obszarów jak smart cites, transport, przemysł i wytwórstwo, ochrony zdrowa i smart home.
Open IoT Lab pozwala także na ocenę, w jaki sposób urządzenia i usługi przygotowane przez inne podmioty współpracują ze standardem LTE-M oraz LoRa®
- Zdolność do podołania wymogom przyszłości oraz bezpieczna i niezawodna łączność są głównymi filarami strategii IoT firmy Orange. Współpracując z partnerami IoT, producentami urządzeń i twórcami innowacyjnych rozwiązań możemy przyspieszyć rozwój sieci opartej na technologii LTE-M i w ten sposób zbliżyć się do przyszłości Internetu Rzeczy - mówi Mari-Noëlle Jégo-Laveissière, Executive Vice President Innovation, Marketing & Technologies, Orange.
Pakiet komplementarnych rozwiązań LPWA mający na celu spełnienie wszystkich wymagań
Zaangażowanie w LTE-M wynika z zaangażowania Grupy Orange w inwestycje w LPWA, które rozpoczęły się wraz z uruchomieniem we Francji sieci LoRa® na początku 2016 r. Obecnie zapewnia ona zasięg na terenie ponad 2000 miast i obszarów przemysłowych. Rozwiązania oparte o sieć LoRa® zapewniają usługi w ponad 60 projektach B2B, w wielu obszarach, jak choćby smart cites, inteligentnych budynkach, parkingach, smart home, przemyśle, łańcuchu dostaw i rolnictwie. Dzięki temu Grupa Orange i jej klienci B2B mogą korzystać z możliwości jakie niesie LPWA.
Nowa oferta oparta na rozwiązaniach LoRa® adresowana do klientów biznesowych Grupy zostanie ogłoszona przez Orange Business Services w lipcu 2017 r i będzie skupiać się na obszarach miejskich, portach i obszarach przemysłowych.
Firma Orange będzie również kontynuować testy innych technologii z zakresu Mobilnego IoT i przygotowania do wdrożenia 5G.