Informacje prasowe

Orange Polska weźmie udział w opracowaniu standardów dostępu do sieci komórkowych

14 września 2012
Orange Polska weźmie udział w opracowaniu standardów dostępu do sieci komórkowych

Instytut Łączności (IŁ) zaprosił Orange, Plus, T-Mobile i Play do współpracy nad stworzeniem standardów dostępu do sieci komórkowych z wykorzystaniem otwartych interfesjów programowania (API).

Instytut przy wsparciu operatorów opracuje ujednoliconą technicznie specyfikację dostępu do sieci operatorów mobilnych z wykorzystaniem wyeksponowanego w Internecie interfejsu programowania API (ang. Application Programming Interface). Oznacza to, że aplikacja stworzona zgodnie z nowymi standardami będzie działała poprawnie z sieciami wszystkich operatorów mobilnych. Dzięki stworzeniu jednolitych zasad, firmy zajmujące się tworzeniem oprogramowania uzyskają dostęp do takich funkcji jak wysłanie wiadomości SMS, MMS, USSD czy też zlokalizowanie telefonu użytkownika.

- W obecnych czasach użytkownicy chcą sami tworzyć aplikacje, a rolą operatora telekomunikacyjnego jest umożliwienie im tego, m.in. poprzez udostępnienie infrastruktury. W polskim Orange Labs od wielu lat pracujemy nad otwartymi interfejsami programowania. Rozumiemy potrzebę stworzenia wspólnych standardów w tym zakresie, dlatego cieszę się, że idea współpracy znalazła poparcie u operatorów mobilnych na polskim rynku. – powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Orange Labs Poland.

Efektem prac będzie zawarcie porozumienia regulującego m.in. sposób i koszty wspólnych prac oraz kwestię praw do standardu.

Udostępnienie podmiotom zewnętrznym otwartych interfesjów programowania w sieciach komórkowych umożliwi rozwój nowych aplikacji i systemów telekomunikacyjnych.  Zwiększy to możliwości wyboru dla odbiorców usług, a także zmniejszy bariery wejścia na rynek, co korzystnie wpłynie na wzrost konkurencji.

Prace nad listą wymogów technicznych będą przeprowadzone w sposób jawny i otwarty dla wszystkich uczestników rynku. Do prac Instytut może zaprosić również inne podmioty działające na rynku, które mogą być zainteresowane zawarciem porozumienia. Podmioty, które nie skorzystają z zaproszenia, będą mogły uczestniczyć w pracach nad projektem już po zawarciu porozumienia. Na stronie http://openapi.itl.waw.pl, oraz forum dyskusyjnym http://openapi.itl.waw.pl/pl/forum można dzielić się informacjami, wynikami prac oraz wymieniać opinie.

Polskie Orange Labs jest inicjatorem stworzenia wspólnych standardów. Eksperci Orange Labs oraz Sieci i Platform Usługowych wezmą udział w pracach grupy roboczej dokonującej specyfikacji API.

Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy jest niezależną instytucją badawczo-rozwojową w dziedzinie telekomunikacji i technik informacyjnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji projektów obejmujących współpracę między różnymi podmiotami na rynku. Uczestnictwo IŁ w pracach nad jednolitą specyfikacją API gwarantuje przejrzystość procesu oraz respektowania zasad konkurencji rynkowej.

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

22 527 19 39

biuro.prasowe@orange.com


Informacje prasowe

Orange mecenasem konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju”

13 września 2012
Orange mecenasem konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju”

Orange został mecenasem tegorocznej, V ogólnopolskiej edycji konkursu "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju", którego celem jest wyłonienie najbardziej innowacyjnych firm i organizacji oraz produktów i usług obecnych na polskim rynku. Jako mecenas i lider rynku usług dla klientów biznesowych przygotował też specjalną promocję - "Firmowe Korzyści Orange dla Liderów Innowacji i Rozwoju".

Z promocji mogą skorzystać firmy, które wezmą udział w tegorocznej edycji konkursu i pomyślnie przejdą etap kwalifikacji. Otrzymają one indywidualny kod, który pozwoli im zarejestrować się na stronie www.orange.pl/ofertaspecjalna i kupić do 5 aktywacji z atrakcyjnymi telefonami komórkowymi i smartfonami oraz abonamentem z obniżonym o 20 % - przez cały czas trwania umowy, czyli 24 lub 36 miesięcy.

Konkurs "Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju", organizowany przez Fundację Innowacji i Rozwoju jest jednym z największych tego typu projektów w Polsce. Obejmuje swoim zasięgiem wszystkie podmioty odgrywające kluczową rolę w budowaniu konkurencyjnej gospodarki. W tym roku w jury konkursu zasiądą eksperci Orange, zaś w ramach mecenatu specjalnie dla Orange stworzono dodatkową kategorię konkursową - "Inspirująca firma" - adresowaną do firm stosujących nowatorskie rozwiązania teleinformatyczne i telekomunikacyjne.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 15 października 2012 r. za pośrednictwem strony www.liderzyinnowacji.pl.

* * *

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

22 527 19 39

biuro.prasowe@orange.com


Informacje prasowe

Już 28 tys. osób odwiedziło Orange Stację Balon

11 września 2012
Już 28 tys. osób odwiedziło Orange Stację Balon

Już 28 tysięcy osób skorzystało z lotów w Orange Stacji Balon. Helowy balon z gondolą widokową dla 30 osób unosi się nad Warszawą od końca kwietnia i jest stałą atrakcją stolicy.

Mieszkańcy Warszawy i turyści nadal mogą korzystać z wyjątkowej atrakcji, jaką niewątpliwie jest Orange Stacja Balon. Posiada on platformę widokową zabierającą naraz do 30 osób. Pozwala to podziwiać panoramę Warszawy i okolic z wysokości nawet 130 metrów. Balon jest w pełni ekologiczny, zużywa niewiele więcej energii elektrycznej niż laptop. Na terenie, na którym jest przycumowany znajduje się kawiarnia i sklep z pamiątkami. Orange Stacja Balon jest usytuowana przy Moście Świętokrzyskim, po prawej stronie Wisły, niedaleko Stadionu Narodowego.

Z pierwszych darmowych lotów, wyłącznie dla klientów i pracowników Orange, skorzystało ponad 14 tysięcy osób. Od połowy lipca do dziś w ramach komercyjnej działalności Orange Stacji Balon liczba ta podwoiła się.

Dodatkowo przez całe lato, w każdy weekend w Orange Stacji Balon funkcjonował największy festiwal filmowy pod gołym niebem – Orange Kino Letnie. Darmowe seanse filmowe w niesamowitej wieczornej scenerii przyciągnęły ponad 5 tysięcy osób.

To nie koniec atrakcji dla klientów Orange. Od początku września moga oni kupić  2 bilety w cenie 1. Wystarczy wysłać SMS o treści BALON pod numer 504. Otrzymany w SMSie zwrotnym kod uprawnia do skorzystania z tej promocji. Loty można  wykorzystać w poniedziałki, środy lub piątki. Więcej informacji na stronie orange.pl oraz stacjabalon.pl.

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Grupy Orange Polska

22 527 19 39

biuro.prasowe@orange.com

Scroll to Top