Informacje prasowe

Rusza Orange Warsaw Festival 2023

2 czerwca 2023

Rusza Orange Warsaw Festival 2023

To już dziś. O godzinie 15.00 po raz kolejny otworzą się bramy Orange Warsaw Festival. Dla fanów zagrają między innymi Ellie Goulding, Thirty Seconds To Mars czy Martin Garrix, a z polskich artystów m.in. Daria Zawiałow, Ralph Kaminski oraz Vito Bambino. W trakcie festiwalu Orange zaprasza do wyjątkowej wiedźmińskiej strefy, która będzie niespodzianką, przygotowaną wspólnie z Netflix.

Orange Warsaw Festival zaprasza 2 i 3 czerwca na Tor Wyścigów Konnych Warszawa-Służewiec. Przez dwa dni publiczność będzie się bawić podczas występów aż 18 artystów: Thirty Seconds To Mars, Martin Garrix, Ellie Goulding, The 1975, The Kid LAROI, Zara Larsson, Aurora, OKI, Jan Rapowanie, Jann, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Otsochodzi, Alina Pash, Daria ze Śląska, Faustyna Maciejczuk, IGO czy Vito Bambino.

Wiedźmińska Orange Strefa

Orange po raz kolejny łączy siły z Netflix na Orange Warsaw Festival, aby dostarczyć pozytywnej dawki energii w wyjątkowej w tym roku strefie. Nikt jej na pewno nie przeoczy, ze względu na nietypowy kształt. Strefa tradycyjnie znajduje się niemal pod samą sceną. Wypatrujcie Drzewa Medalionów z Kaer Mohren, przy którym będzie możliwość naładowania smartfonów, a po zachodzie słońca zatańczenia w rytm pulsujących z drzewa świateł. Każdy może wziąć udział w konkursie i wygrać wejściówkę na Wiedźmin Fest w Łodzi. Na pamiątkę można będzie także zerwać z drzewa swój własny wiedźmiński medalion. Koncerty będzie można oglądać z tarasu na ruinach Kaer Mohren. Natomiast po koncertach pod drzewem będzie można potańczyć przy muzyce serwowanej przez DJa, w rytm największych hitów, niemal tak dźwięcznych, jak głos Jaskiera.

Dostępny Orange Warsaw Festival

Orange Warsaw Festival jest jednym z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. To miejsce przyjazne dla wszystkich. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom fani z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogą bawić się na koncertach i korzystać z festiwalowych atrakcji bezpiecznie i komfortowo. Przy obu scenach znajdują się platformy z rampami, a utwardzenia oraz najazdy na krawężniki i podwyższenia ułatwiają poruszanie się po terenie. Audiodeskrypcja wszystkich koncertów na głównej scenie jest dostępna na częstotliwości 91,5 FM, a pętle indukcyjne znajdują się przy platformach przy obu scenach. Na terenie uczestników wspierają przeszkoleni wolontariusze Fundacji Orange. Nad zapewnieniem dostępności na festiwalu działają we współpracy organizator, Orange oraz zaproszone fundacje.

Więcej informacji o udogodnieniach https://orangewarsawfestival.pl/pl/ozn/1_ozn

Mediateka

Udostępnij: Rusza Orange Warsaw Festival 2023

Informacje prasowe

Orange Polska Dobroczyńcą Roku z najlepszym wolontariatem pracowniczym

1 czerwca 2023

Orange Polska Dobroczyńcą Roku z najlepszym wolontariatem pracowniczym

Na co dzień pracują w Orange w różnych częściach kraju, ale łączy ich to, że działają na rzecz innych. Pracowniczki i pracownicy Orange Polska zostali nagrodzeni za swoją pracę wolontariacką w 2022 roku. Ponad 3 tysiące osób w ubiegłym roku pomagało samodzielnie, z wielkim sercem i empatią, przy wsparciu Fundacji Orange. Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce przyznała Orange Polska tytuł „Dobroczyńca Roku” w kategorii wolontariat pracowniczy. Głównymi odbiorcami działań wolontariackich byli przyjaciele z Ukrainy.

Rok 2022  w wolontariacie Orange upłynął głównie pod znakiem pomocy Ukraińcom. Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę pracowniczki i pracownicy Orange Polska zgłaszali się do Fundacji Orange z własnymi pomysłami, jak wspierać potrzebujących. Pomagali indywidualnie – np. w rejestracji darmowych kart SIM na granicach czy dworcach PKP, organizowali też akcje zespołowe i długofalowe projekty m.in pomoc w aklimatyzacji, nauce języka polskiego, w znalezieniu pracy, warsztaty integracyjne. Ich rezultatem są konkretne efekty w postaci ubrań, jedzenia, leków, schronienia czy wsparcia emocjonalnego. Aktywnych było 1248 wolontariuszek i wolontariuszy. Wielka mobilizacja zaowocowała 142 projektami, w których zaangażowanych było tysiące osób, w tym także spoza firmy. W 2022 roku w programie wolontariatu pracowniczego wzięło udział 3030 pracowniczek i pracowników, czyli 34 % wszystkich w Orange Polska.

Orange Polska od 20 lat wspiera rozwój wolontariatu pracowniczego. Nasza Fundacja zachęca pracowniczki i pracowników do dzielenia się swoją wiedzą, kompetencjami i pozytywną energią z innymi. Wspiera także ich własne pomysły na pomaganie. Nagroda „Dobroczyńca Roku” to wyraz uznania dla wolontariuszy i wolontariuszek za ich wielkie serce. I okazja, by raz jeszcze podziękować im za energię do działania. Jesteśmy z nich bardzo dumni. – powiedział Jacek Kowalski członek zarządu ds. Human Capital.

Nauka bezpiecznego internetu dzieci

Oprócz działań na rzecz osób z Ukrainy wolontariuszki i wolontariusze Fundacji Orange samodzielnie i w grupach uczyli najmłodszych, jak bezpiecznie korzystać z internetu, radzić sobie z hejtem w sieci czy stawiać pierwsze kroki w programowaniu. Wspierali dzieci w przedszkolach, szkołach, szpitalach, domach dziecka, fundacjach i stowarzyszeniach. Działali na rzecz społeczności lokalnych – od prac remontowych, aż po zbiórki rzeczowe.

W sumie w 2022 roku przepracowali ponad 23 tysiące godzin. Realizowali projekty uwzględniające konkretne potrzeby swoich lokalnych społeczności, a w ramach konkursu grantowego Fundacji Orange mogli otrzymać dofinansowanie.  Do swojej dyspozycji mają wsparcie merytoryczne od koordynatora wolontariatu, materiały pomocnicze – np. scenariusze zajęć i dostęp do specjalnej aplikacji, która ułatwia angażowanie się w działania pomocowe i zapraszanie innych osób do swoich akcji.

Konkurs o tytuł „Dobroczyńcy Roku” promuje prospołeczne działania firm. To największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Niezmiennie od 26 lat organizator konkursu – Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – nagradza firmy zaangażowane społecznie. Orange Polska jest wielokrotnym laureatem tego konkursu. Nagrodę za wolontariat pracowniczy otrzymał już po raz 3. W ubiegłym roku nagrodzono działania edukacyjne Fundacji Orange na rzecz bezpieczeństwa dzieci w sieci realizowane w partnerstwie z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Udostępnij: Orange Polska Dobroczyńcą Roku z najlepszym wolontariatem pracowniczym

Informacje prasowe

Czy prawa dziecka są respektowane – także w środowisku informacyjnym i cyfrowym? Raport.

29 maja 2023

Czy prawa dziecka są respektowane – także w środowisku informacyjnym i cyfrowym? Raport.

Jaki jest stan poszanowania praw dziecka w czasach, kiedy rozwój cyfrowy tak mocno oddziałuje na młodych i na całe społeczeństwo? Fundacja Orange opublikowała raport pt. „Dojrzeć do praw”. Prezentuje w nim opinie eksperckie, listę zjawisk do pilnej interwencji i wyniki badań z dziećmi i młodzieżą, które ukazują kwestie aktywności cyfrowych z ich perspektywy. Główne wnioski wskazują, że rozwiązaniem wielu problemów z przedrostkiem „cyber” jest wzmacnianie kompetencji w obszarze emocjonalnym i społecznym.

Dzieci i młodzież to prawie 20% społeczeństwa w Polsce. Mają swoje prawa, także w środowisku informacyjnym i cyfrowym, które jest naturalną przestrzenią ich aktywności. Czy w świecie pełnym „nowych” zjawisk prawa te są szanowane i traktowane z należytą powagą? Fundacja Orange we współpracy z ponad czterdziestoma ekspertami i ekspertkami, podjęła się analizy tematu.

Z praw dziecka wynikają obowiązki dorosłych. To my, dorośli, powinniśmy z pełną odpowiedzialnością dążyć do ich respektowania, także w środowisku cyfrowym. To my powinniśmy – jak sugeruje tytuł raportu – „dojrzeć do praw”, które przysługują tej najbardziej bezbronnej grupie społecznej. Zbliżający się Dzień Dziecka to dobry moment na refleksję w tym temacie. – powiedział dr Konrad Ciesiołkiewicz, Prezes Fundacji Orange, na premierze raportu 29 maja w Warszawie.

Prawa dzieci w cyfrowym świecie

42 ekspertek i ekspertów, którzy brali udział w przygotowaniu raportu, oceniło stan realizacji praw i podmioto­wości dziecka w Polsce w dobie społeczeństwa informacyjnego jako zły (zbiorczo: 2,6 punktu na dziesięciopunktowej skali analizy[1]). Osoby te zwracają uwagę na brak poszanowania podmiotowości dzieci, niewystarczającą ochronę ich danych i wizerunków, na problem ekspozycji na niebezpieczne treści i reklamy. Wskazują na zbyt wolne tempo wdrażania przepisów regulujących te kwestie.

Mówią o utrudnionym dostępie do usług cyfrowych dla dzieci ze środowisk mniej zasobnych czy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Wskazują niejednolite standardy korzystania z telefonów w szkołach. Zauważają nadużywanie i szkodliwe wzorce korzystania z technologii. Jedyny obszar, który ocenili na poziomie średnim, dotyczy realizacji prawa do udziału w kulturze.

Najbardziej alarmujące wyniki obejmują problemy związane z mową nienawiści (0,6/10 pkt). Cyberprzemoc rówieśnicza to zjawisko występujące w Polsce dwa razy częściej niż przeciętnie w 19 innych badanych krajach[2]. Wyniki badań jakościowych z dziećmi i młodzieżą zrealizowanych pod kierownictwem dr Anny Buchner i Katarzyny Fereniec-Błońskiej z ośrodka „Ciekawość”[3] na potrzeby raportu „Dojrzeć do praw” również zwracają uwagę, że młodzi inaczej niż dorośli postrzegają bezpieczeństwo w internecie. Głównym zagrożeniem są dla nich nie tyle kwestie ochrony danych, co ich rówieśnicy. Screeny wiadomości, filmy i zdjęcia robione z ukrycia to dla nich źródło lęku, że w razie ich publikacji będą narażeni na kpiny, hejt, cyberprzemoc. Obawiają się też wykluczenia z grupy, jeśli nie będą na bieżąco z korespondencją i „nowinkami” z sieci. Z tego względu czują przymus bycia ciągle online, również w nocy. Dorośli często nie są dla nich wsparciem. Widząc problem, wprowadzają zakazy, nakazy i limity. Sami też niezbyt konsekwentnie przestrzegają higieny cyfrowej, a dzieci muszą często rywalizować z te­lefonem o ich uwagę.

Źródła problemów i rekomendacje

Eksperci i ekspertki wypowiadające się w raporcie źródeł wielu problemów upatrują w braku koordynacji działań systemowych, w nienadążaniu za tempem rozwoju usług cyfrowych, a także  w deficycie uwagi kierowanej na potrzeby młodych ludzi. Część wskazuje na brak udziału dzieci w decyzjach o sprawach, które ich dotyczą. Możliwość konsultowania przez nich tego typu regulacji oceniono na 1pkt/10. Tymczasem podmiotowe traktowanie dzieci jest kluczowe dla właściwego reagowania i unikania negatywnych konse­kwencji zjawisk powodowanych także rozwojem usług cyfrowych, takich jak alienacja, polaryzacja, osłabienie więzi czy kryzys zaufania społecznego.

Grono eksperckie formułuje szereg zaleceń, a rozwiązań wielu „cyber”-problemów upatruje poza przestrzenią cyfrową, a w pracy na rzecz wzmacniania kompetencji społecznych i emocjonalnych. Wśród nich pilna wydaje się edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych oraz kształtowanie świadomości na temat praw dziecka. Jej elementem powinien być zarówno rozwój kompetencji cyfrowych (w tym higieny cyfrowej), ale też wzmocnienie systemu wsparcia, m.in. psychologicznego. Niezbędne jest przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz ochrona przed patologiami, którą zapewnić powinni szczególnie twórcy usług cyfrowych.

Badane nastolatki także formułują rekomendacje: to m.in. rozmowa, wspólne z dorosłymi wypracowanie zasad ekranowych czy w ogóle wspólne doświadczanie cyfrowego świata.

O raporcie

Raport z monitoringu praw i podmiotowości dziecka w Polsce  w dobie społeczeństwa informacyjnego będzie wydawany co dwa lata, we współpracy z Radą Programową Fundacji Orange. To źródło refleksji dla Fundacji w projektowaniu jej działań, ale kierowany jest także do środowisk i instytucji pracujących na rzecz dzieci w Polsce.

Oprócz listy palących problemów, pomysłów na ich rozwiązanie, raport pokazuje też kontrowersje i luki w wiedzy, które warto uzupełnić. Po to, aby lepiej rozumieć i skuteczniej działać na rzecz praw dziecka i zagrożeń dla nich- wynikających z rosnącej ekspozycji na treści i usługi cyfrowe – mówi Jan Herbst, socjolog, ekspert i dyrektor ds.badań Fundacji Stocznia, członek Rady Programowej Fundacji Orange i współautor raportu „Dojrzeć do praw”.

Ramę merytoryczną opracowania stanowią zalecenia Komitetu Praw Dziecka ONZ z Komentarza ogólnego nr 25 do Konwencji o Prawach Dziecka.  Edycja 1 (2023) jest pierwszą, pilotażową. Raport jest do pobrania na stronie Fundacji Orange:  www.fundacja.orange.pl/prawadziecka/raport

 

1Analiza w oparciu o Indeks Podmiotowości i Praw Dziecka, który obejmuje cztery wymiary oceny sytuacji dzieci (zgodnie z zaleceniami Komentarza ogólnego nr 25 z 2021 roku „w sprawie praw dziecka w środowisku cyfrowym” do Konwencji o Prawach Dziecka), ale także 15 podwymiarów i 73 wskaźniki szczegółowe. Każde z pytań kwestionariusza przez uczestniczki i uczestników panelu eksperckiego (tzw. sędziów kompetentnych) oceniane na podobnej skali, a rezultaty tych ocen przekształcono do punktacji w skali od 0 do 10 (gdzie 10 oznacza najlepszą możliwą sytuację pod danym względem), uśredniono i potraktowano jako zbiorowy werdykt dotyczący realizacji praw dzieci. Odpowiedzi gromadzono w dniach 18 – 28.04.2023. Badanie objęło 42 osoby: środo­wisko pozarządowe (44 proc.), naukowe (41 proc.), biznes (12 proc.), profesjonalistów zajmujących się wsparciem dzieci (np. psychoterapią, pe­dagogiką, edukacją – 12 proc.), media i dostawców usług cyfrowych (7 proc.), administrację rządowa/ samorządową (5 proc.).

2 Smahel, D., Machackova, H., Mascheroni, G., Dedkova, L., Staksrud, E., Ólafsson, K., … & Hasebrink, U. (2020). EU Kids Online 2020: Survey results from 19 countries. London: The London School of Econo­mics and Political Science. DOI: http://doi.org/10.21953/lse.47fdeqj01ofo?.

3 Badanie jakościowe – eksploracja:- celowo dobrana próba młodych osób w wieku 11-17 lat, – z młodszymi dziećmi (11- 12 lat) FGI w czterech lokalizacjach: w dużym mieście w województwie mazowieckim, małej miejscowości w województwie mazowieckim, dużym mieście w województwie łódzkim i wsi w województwie kujawsko-pomorskim. – ze starszymi dziećmi (13-17 lat) IDI (11 chłopców i 10 dziewczyn), z różnych poziomów edukacji, skali miejsca zamieszkania i regionu Polski.


Kontakt dla mediów:

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

email: magda.mierzwinska@orange.com

tel. 512 356 297


Fundacja Orange  działa na rzecz nowoczesnej edukacji. Założona w 2005 roku do realizacji celów zgodnych ze strategią społecznej odpowiedzialności Orange Polska. Wspiera dzieci, młodzież, nauczyciel_ki w nabywaniu kompetencji przyszłości. Działa na rzecz grup zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym. Pomaga kształtować zdrowe nawyki cyfrowe, poznawać podstawy bezpieczeństwa w sieci, programowania, sztucznej inteligencji, druku 3d i realizować kreatywne pomysły z wykorzystaniem cyfrowych zasobów. Jej inicjatywy są oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspert_kami, do udziału angażując pracowników_czki Orange jako wolontariuszy. www.fundacja.orange.pl

Rada Programowa Fundacji Orange to osoby o uznanym autorytecie w dziedzinach edukacji, pedagogiki, rozwoju kompetencji cyfrowych, działań lokalnych i wyrównywania szans społecznych, badacze_ki, naukowcy_czynie, trenerzy_rki i nauczyciele_lki.

Mediateka

Udostępnij: Czy prawa dziecka są respektowane – także w środowisku informacyjnym i cyfrowym? Raport.

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej