Informacje prasowe

Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

21 października 2021

Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

Orange Polska i miasto Bolesławiec jako partnerzy zostali laureatami głównej nagrody w konkursie Smart City Poland Award w kategorii The Most Smart City. Drugą nagrodę – za Platformę Zarządzania Miastem – operator otrzymał w kategorii e-usługi.

The Most Smart City to najważniejsza kategoria w konkursie. Jego celem jest propagowanie wdrażanych w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie Polski innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie łączą nowoczesne technologie z potrzebami społeczności lokalnych, miast i regionów. Nagradzając wdrożenie rozwiązań Orange Polska w Bolesławcu jury doceniło kompleksowość inwestycji i spójność w strategicznym myśleniu o rozwoju miasta.

Smart City w Polsce nie jest już wyłącznie domeną metropolii. Coraz częściej po takie rozwiązania sięgają też niewielkie miejscowości doceniając korzyści dla mieszkańców, środowiska i budżetu. Jednym z liderów jest tu bezsprzecznie Bolesławiec, gdzie od 2018 roku sukcesywnie wdrażamy ekosystem Internetu Rzeczy (IoT). Składają się na niego takie rozwiązania, jak Smart Water – system zdalnego odczytu wodomierzy i identyfikacji awarii; Smart Lights – system zarządzania oświetleniem miejskim; Smart Bikes – system rowerów miejskich, czy Smart Sensors – system czujników jakości powietrza. Bardzo cieszy nas fakt, że zostało to zauważone i docenione przez jury konkursowe. Z rozwiązań Smart City od Orange korzysta już 88 polskich miast, a kolejne wkrótce do nich dołączą. – mówi Małgorzata Ciechomska, Dyrektorka Marketingu IoT w Orange Polska.

Cyfrowa transformacja miast wykorzystująca rozwiązania IoT przekłada się na ułatwienia dla mieszkańców, oszczędności w budżetach miejskich i korzyści dla środowiska naturalnego (mniejsze zużycie zasobów, mniejsza emisja CO2). Dzięki zintegrowanej, inteligentnej strukturze miejskiej, zwiększa się efektywność inwestycji miejskich, działania służb i spółek miejskich, a miasto rozwija się w sposób bardziej zrównoważony. W Bolesławcu 1220 użytkowników przejechało już 29 356 km na rowerach Smart Bikes. Dzięki systemowi Smart Lights do połowy 2021 udało się też zaoszczędzic ponad 2800 kWh energii, co oznacza zmniejszenie emisji CO2 o ponad 2 miliony ton. Z kolei Smart Water to 48 000 automatycznych odczytów z ponad 2 000 liczników i ponad 600 alarmów rocznie pozwalających zapobiegać nadużyciom i ułatwiających usuwanie awarii.

Bolesławiec ma rozbudowaną infrastrukturę miejską. Usługi Smart City od Orange wdrożyliśmy myśląc o przyszłości miasta. Pamiętam początki projektu i obawy, jak mieszkańcy przyjmą innowatorski koncept oparty o technologię internetu rzeczy. Podjęliśmy jednak to wyzwanie i teraz każdego dnia doceniamy korzyści z nowoczesnych rozwiązań miejskich. Woda, rowery, powietrze, lampy są zarządzane spójnie przez jeden system. Wszystko odbywa się zdalnie i niesamowicie szybko. Po raz pierwszy mamy dostęp do tak dużej ilości różnorodnych danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy sprawniej zarządzać miastem, dbać o ekologię i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. – mówi Piotr Roman, Prezydent Bolesławca.

Drugą nagrodę, w kategorii e-usługi, Orange Polska otrzymał za Platformę Zarządzania Miastem – system umożliwiający kompleksowe zarządzanie pełnym środowiskiem IoT – urządzeniami, komunikacją oraz danymi. To autorskie rozwiązanie Orange. Dane wysyłane przez urządzenia tworzące systemy miejskie – zarówno za pośrednictwem sieci GSM, jak i innych technologii – są dzięki platformie integrowane i udostępniane w czasie rzeczywistym, w jednym miejscu, podobnie jak raporty, analizy i rekomendacje prezentowane w formie przyjaznego panelu. Usprawnia to zarządzanie usługami miejskimi, podejmowanie decyzji i planowanie inwestycji.

Mediateka

Udostępnij: Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

Informacje prasowe

Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

12 października 2021

Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Fundacja Orange i Głos Nauczycielski wyłonili laureatkę konkursu Nauczyciel Jutr@. To nowa inicjatywa wyróżniająca pedagoga, który rozwija swoje kompetencje, aby lepiej rozumieć potrzeby uczniów wychowywanych w cyfrowym świecie. Podąża za nimi, a zajęcia opiera na dobrej relacji. Wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Jutr@ otrzymała Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki w Społecznym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

Do konkursu Nauczyciel Jutr@, zainicjowanego przez Fundację Orange, a który po raz pierwszy towarzyszy prestiżowym wyborom Nauczyciela Roku, napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Spośród tych, które spełniły wymogi formalne, jury wybrało pięć osób, a zwyciężczynią została Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki, pedagożka szkolna z Społecznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kudowie Zdroju. Nauczycielka, prowadzi również zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej i pracuje z młodzieżą uzależnioną. Nagrodą w konkursie jest wizyta studyjna w szkole w Finlandii, której system edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Celem wyjazdu jest rozwój i inspiracje, które będzie można wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono także Nauczyciela Roku. Został nim  Dariusz Martynowicz z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

Jak połączyć etykę i roboty?

O tym między innymi pisała w swoim zgłoszeniu do konkursu Nauczyciel Jutr@ Pani Joanna Mikusek – Przystajko. Na zajęciach z etyki, które prowadzi, wspólnie z uczniami  programuje roboty na przykład tak, by poruszały się one od wybranej wartości do drugiej. Razem budują też zbiory różnych sytuacji, po których robot musi się poruszać i reagować (światłami, dźwiękiem) w odpowiedni sposób.

Wydaje mi się, że technologia stała się mostem, który połączył mnie z młodymi ludźmi. Mam poczucie, że nasza relacja weszła na inny etap, a dzięki temu, że i ja korzystam z zasobów cyfrowych, lepiej rozumiem uczniów, a oni z kolei to czują. Jedną z trudności, jaką widzę, było pokonanie własnych barier w głowie i obawy, jak sobie poradzę. Powodem, dla którego zdecydowałam się „przekwalifikować”, byli moi uczniowie – podsumowuje Pani Joanna Mikusek – Przystajko.

Choć przejście na „drugą stronę cyfrowej mocy” – jak mówi Pani Joanna, nastąpiło za sprawą edukacji zdalnej, a jej motywacja opierała się na tym, żeby „nie stracić” uczniów, to zmiana zaczęła się wcześniej, gdy nauczycielka, będąc humanistką, postanawiała podążać za uczniami i zgodnie z ich prośbą zgłosiła klasę do programu #SuperKoderzy. To doświadczenie  stało się dla niej bodźcem, aby zainteresować się rozwojem kompetencji cyfrowych i nową technologią. Pandemia i edukacja zdalna, tylko umocniły te postanowienia, a Pani Joanna zaczęła regularnie się szkolić w tym zakresie.

Wśród nominowanych w konkursie Nauczyciel Jutr@ edukatorek i edukatorów znaleźli się także:

  • Marek Grzywna ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, oraz TEB Edukacja w Toruniu;
  • Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej “Osiek” w Gdańsku;
  • Agata Karolczyk-Kozyra z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
  • Aleksandra Schoen-Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.

Kompetencje cyfrowe – to więcej niż znajomość programów i aplikacji

Cieszymy się, że do konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosiło się tak wiele fantastycznych nauczycielek i nauczycieli. Widzimy, że dla nich, podobnie jak dla nas, kompetencje cyfrowe to nie tylko znajomość aplikacji i programów, a przede wszystkim ich świadome i konstruktywne używanie. W konkursie chcieliśmy też docenić postawy nauczycielek i nauczycieli – podążanie za uczniem, otwieranie się na to, co nowe, przełamywanie swoich przyzwyczajeń i przede wszystkim dbanie o dobrą relację z dziećmi i młodzieżą –  mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, która wspiera szkoły w prowadzeniu edukacji cyfrowej – szkoli nauczycieli, przygotowuje materiały i scenariusze zajęć z podstaw programowania czy dbania o zdrowe nawyki cyfrowe. Fundacja jest także liderem jednego z największych projektów edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter”, którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek w prowadzeniu zajęć szkolnych z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi i zasobów.

Mediateka

Udostępnij: Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Informacje prasowe

Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

11 października 2021

Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

Trwająca od ubiegłego roku budowa najnowszego data center Orange Polska dobiegła końca. Obiekt jest gotowy do użytku. Znajdą się w nim zarówno kluczowe elementy sieci operatora, jak i infrastruktura jego klientów.

Od lat konsekwentnie inwestujemy znaczące kwoty w rozwój sieci i usług, aby trafiać w rosnące potrzeby naszych klientów.  Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu. Tylko w sierpniu 2021 odnotowaliśmy ok. 64% wzrost ilości danych przesłanych po światłowodzie w porównaniu do sierpnia 2020. Polskie firmy coraz chętniej się cyfryzują, coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe. Warsaw Data Hub znacząco powiększy nasz potencjał kolokacyjny, możemy też w miarę potrzeb rozbudowywać ten obiekt. Najnowsze rozwiązania zastosowane w tym centrum pozwolą nam też na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną zaowocuje zwiększeniem efektywności energetycznej naszej sieci. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie. To ważny krok w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej, którą planujemy osiągnąć w 2040 r.  – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Warsaw Data Hub, który po przeniesieniu najważniejszych systemów Orange Polska stanie się jednym z kluczowych węzłów sieci operatora, pozwoli także Orange zaoferować klientom biznesowym nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze w postaci usług data center i kolokacji zgodnie z ich potrzebami. W tym kontekście bardzo ważne jest położenie WDH w pobliżu Warszawy, bo to właśnie w stolicy popyt na tego typu usługi rośnie najszybciej. Według Raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” powierzchnia netto w centrach danych i komercyjnych serwerowniach w Polsce będzie  w najbliższych latach rosła średnio o 7,9% rocznie, by na koniec 2025 r. przekroczyć 90 tys. m².

Warsaw Data Hub dla Orange Polska to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu w Polsce, zarówno pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa, jak i rozwiązań proekologicznych. Warbud zaprojektował i wykonał obiekt w błyskawicznym tempie 14 miesięcy. Dzięki wzorcowej współpracy z inwestorem realizacja przebiegła wyjątkowo sprawnie i zgodnie z założeniami – powiedział Grzegorz Chudzik, członek zarządu Warbud SA – spółki, która była generalnym wykonawcą inwestycji.

Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa obiektu jest uzyskana dla jego projektu certyfikacja klasy 3, zgodna z wymogami normy PN-EN 50600. Na potrzeby centrum przetwarzania danych zaprojektowane i wykonane zostały dwutorowe zasilania budynku, realizowane z dwóch obszarów zakładu energetycznego po 4,1 MW każdy oraz zasilanie gwarantowane w formie 3 agregatów prądotwórczych – każdy o mocy 1800 kW.

W obiekcie zastosowano system klimatyzacji precyzyjnej w układzie redundantnym N+1
z niezależnymi liniami wody lodowej o mocy 1400 kW dla czterech komór technicznych
o powierzchni 400 m² każda. W pomieszczeniach technicznych wykorzystano układy klimatyzacji precyzyjnej freonowej w układzie redundantnym N+1 o mocy 245 kW.

Bezpieczeństwo pożarowe centrum zapewnia system gaszenia gazem IG-541 oraz systemy wczesnej detekcji dymu dla pomieszczeń zbiorników paliwa i agregatów prądotwórczych, a dodatkowo instalacja półstała piany ciężkiej. Budynek chroniony jest także przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. najnowocześniejsze technologie laserowe i biometryczne. Rozwiązania te gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych bez żadnych przerw.

Warsaw Data Hub spełnia wszystkie niezbędne kryteria i jest w stanie obsłużyć nawet najbardziej wymagających klientów. Orange Polska podkreśla, że swoją ofertę kieruje zarówno do klientów z jednym serwerem, kilkoma urządzeniami, jak i do tych, którzy potrzebują całej komory serwerowej. W ramach usługi Unit operator udostępnia miejsce w szafach współdzielonych dla kolokacji pojedynczych urządzeń. Kolokacja Rack oferuje klientom na wyłączność całe szafy serwerowe. Z kolei w ramach usługi Space szafy klienta są lokowane w dedykowanej lub współdzielonej przestrzeni zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Orange wyróżnia się na rynku indywidualnym podejściem do potrzeb pojedynczego klienta oraz rzetelnością i wysoką jakością usług. Centra danych Orange Polska nie miały żadnej awarii od początku działalności, tj. od roku 2005.

 

Mediateka

Udostępnij: Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej