Telekomunikacja Polska zbuduje sieć szybkiego internetu (szkieletowo-dystrybucyjną) w tej części województwa lubuskiego, która jest jej pozbawiona. Dzięki wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej do końca 2013 roku ponad 280 miejscowości zyska dostęp do internetu. To szansa poprawienia konkurencyjności i atrakcyjności regionu, a także jakości życia mieszkańców.
- Bardzo się cieszę, że Urząd Marszałkowski zdecydował się na współpracę z TP. Jestem przekonany, że realizacja projektu „Szerokopasmowe Lubuskie” pokaże jak sprawnie wykorzystywać środki unijne. W ciągu trzech lat zbudujemy nowoczesną infrastrukturę teleinformatyczną, z której będą korzystać mieszkańcy oraz lokalne firmy i instytucje - uważa Piotr Muszyński, wiceprezes ds. operacyjnych Grupy TP.
- To jeden z najważniejszych projektów w naszym regionie. Z badań opublikowanych pod koniec 2010 r. przez Gazetę Wyborczą wynika, że większość Polaków marzy o dostępie do internetu. A my w Lubuskiem już te marzenia spełniamy - podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego.
Projekt „Szerokopasmowe Lubuskie” zlikwiduje tzw. białe plamy internetowe w województwie lubuskim. Zbudowane zostanie ponad 1300 km sieci światłowodowej. Dzięki temu 50 000 mieszkańców regionu zyska dostęp do internetu w prędkości co najmniej 6Mbit/s. Pozwoli to na korzystanie m.in. z takich usług jak IPTV czy wideo na życzenie.
Koszt inwestycji szacowany jest na ok.150 mln zł. Dofinansowanie UE w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego to ponad 52 mln zł. Resztę kosztów ze własnych środków pokryje Telekomunikacja Polska. Przykład ten pokazuje w jaki sposób budować nowoczesną infrastrukturę tam, gdzie rachunek ekonomiczny nie gwarantuje takiej inwestycji.
Sieć będzie neutralna technologicznie i gwarantuje "otwarty dostęp" dla operatorów. Oznacza to, że dowolna firma będzie mogła zbudować sieć dostępową i świadczyć usługi klientom.