Informacje prasowe

Szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli. Fundacja Orange z nowym projektem

25 listopada 2024
Szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli. Fundacja Orange z nowym projektem

pobierz-PDF

Ponad 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek skorzysta ze szkoleń, które pomogą im lepiej zrozumieć zjawisko sztucznej inteligencji i jego wpływ na społeczeństwo. A także wspierać dzieci i młodzież w odpowiedzialnym podejściu do AI. Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz No Input Signal sp. z o.o. otrzymały na projekt „Lekcja:AI” dofinansowanie ze środków unijnych.

Sztuczna inteligencja na dobre zadomawia się w codziennych aktywnościach, jest wsparciem w wielu aspektach funkcjonowania, ale rodzi także wyzwania. Warto poznać, jak działa, w jakich obszarach jest obecna, jakie korzyści, ale i jakie zagrożenia przynosi. Dynamiczny rozwój AI powoduje, że istotna jest także refleksja nad kwestiami etycznymi wokół jej zastosowań dziś i w przyszłości.

- Jedną z kluczowych grup, które powinny rozwijać wiedzę i kompetencje w zakresie nowych zjawisk i wyzwań powodowanych rozwojem cyfrowym są nauczyciele i nauczycielki. Obserwujemy, jak chętni są, aby śledzić trendy, poszerzać wiedzę i przygotowywać młodych ludzi do życia w świecie, w którym AI odgrywa coraz większą rolę – mówi Anna Kowalik-Mizgalska, prezeska Fundacji Orange.

Projekt „Lekcja:AI”

W ramach nowego projektu „Lekcja:AI” co najmniej 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek z całej Polski  przejdzie przez cykl szkoleń na temat sztucznej inteligencji. Pozwolą one lepiej rozumieć kwestie etyczne i społeczne związane z wykorzystaniem AI.

Projekt „Lekcja:AI” ruszy w kwietniu 2025 roku i potrwa do końca września 2027. Same szkolenia wystartują około  października 2025. Inicjatywa realizowana będzie przez Fundację Orange jako lidera w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i firmą No Input Signal Sp.z o.o. Grant na realizację wygrały w konkursie Ministerstwa Edukacji. Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych w ramach programu FERS wynosi 11 040 819,90 zł.

Organizacje przygotują szczegółowy program szkoleń i materiały edukacyjne o AI, wspierać będą sztab trenerów i trenerek. Program obejmie 3 poziomy szkoleń w liczbie maks.50 godzin: podstawowy, średni i zaawansowany. Dwa ostatnie zakładają przygotowanie przez uczestników i uczestniczki scenariusza zajęć według własnego pomysłu oraz opisu projektu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi AI. Szkolenia odbywać się  online i stacjonarnie. Trenerzy i trenerki będą realizować je z uwzględnieniem metodyki cyklu Kolba i aktywizujących metod pracy, wspieranych różnego rodzaju technologiami.

Doświadczenie Fundacji Orange

Fundacja Orange ma doświadczenie w prowadzeniu inicjatyw na szeroką skalę. W projekcie „Lekcja:Enter” realizowanym ze środków unijnych w partnerstwie z FRSI przeszkolonych zostało ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z kompetencji cyfrowych. Od 2022 roku prowadzi także kurs online #BurzaMózgów o sztucznej inteligencji – dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Od niemal 20 lat działa w obszarze edukacji.


Informacje prasowe

Open’er Festival Powered by Orange 2025 ogłasza artystów

18 listopada 2024
Open’er Festival Powered by Orange 2025 ogłasza artystów

pobierz-PDF

Open’er Festival powered by Orange 2025 rozpędza się i odsłania kolejnych czworo świetnych artystów i artystki! Do wcześniej ogłoszonego pierwszego headlinera - Linkin Park, dołączyli: Raye - jedno z największych brytyjskich muzycznych objawień ostatnich lat, Justice - kultowy francuski duet, który nieustannie redefiniuje muzykę elektroniczną i taneczną, St. Vincent - jedna z najważniejszych postaci współczesnego rocka i alternatywy, RÜFÜS DU SOL - australijskie trio słynące z fenomenalnych live-actów. Droga do Open'era 2025 otwarta. Widzimy się w Gdyni / Kosakowie, w dniach 2-5 lipca!

RAYE

Jedna z najbardziej wyrazistych artystek współczesnej brytyjskiej sceny muzycznej, która może poszczycić się ponad 5 miliardami globalnych streamów, milionami sprzedanych albumów oraz współautorstwem przebojów takich artystów jak Beyoncé czy Charli xcx. Jej debiutancki album „My 21st Century Blues”, zdobył międzynarodowe uznanie krytyków, a przebój “Escapism” stał ię jej pierwszym numerem 1 w UK, trafiając również do Top 10 sprzedaży w ponad 20 krajach. Po występie w słynnym Royal Albert Hall w 2023 roku, The Telegraph ochrzcił Raye mianem „największego talentu od czasów Amy Winehouse i Adele”. W 2024 roku przeszła do historii jako pierwsza artystka w historii BRIT Awards, która zdobyła aż 6 statuetek jednego wieczoru oraz pierwsza kobieta, która zdobyła nagrodę w kategorii Songwriter of the Year. W tym samym roku trafiła na listę Next Generation Leaders” magazynu TIME oraz “25 Most Influential Women” VOGUE’a. Raye wystąpi na Orange Main Stage 2 lipca.

JUSTICE

Justice od lat nieustannie redefiniuje pojęcie muzyki elektronicznej i tanecznej, łącząc swój charakterystyczny vintage funk i disco z elementami house’u new wave, a nawet progresywnego metalu. Od czasu nominowanego do Grammy singla "D.A.N.C.E." i debiutanckiego albumu “†” (aka “Cross”), twórczość paryskiego duetu ewoluuje w coraz bardziej odważne i zaskakujące formy. Po 2019 roku, w którym Justice otrzymało Grammy w kategorii Best Electronic Album za “Woman Worldwide”, Xavier de Rosnay i Gaspard Augé, rozpoczęli pracę nad “HYPERDRAMA”. „Zawsze chcemy zabrać naszą muzykę do miejsc, w których jeszcze nie byliśmy”, tłumaczy Augé. To podejście zaowocowało przy nowym albumie m.in. współpracami z takimi nazwiskami, jak Kevin Parker, czyli Tame Impala, Miguel, Thundercat, czy odkryty przez nich duet The Flints. Jak zaskakujący będzie ich występ na Orange Main Stage? Przekonacie się już 4 lipca.

RÜFÜS DU SOL

Australijskie trio RÜFÜS DU SOL powstało w 2010 roku, z miłości do ikon muzyki elektronicznej, pokroju The Chemical Brothers czy Royksopp. Grupa, w której skład wchodzą Tyrone Lindqvist, Jon George i James Hunt, wydała do tej pory 5 albumów studyjnych – "Atlas" (2013), "Bloom" (2016), "Solace" (2018), „Surrender” (2021) oraz tegoroczny „Inhale / Exhale”.  W 2020 roku formacja zaprezentowała także album oraz film "Live from Joshua Tree", będące zapisem ich specjalnego występu w słynnym amerykańskim parku. RÜFÜS DU SOL słynie z fenomenalnych live-actów, które stały się wizytówką zespołu. Nie przegapcie ich 2 lipca na Tent Stage!

ST. VINCENT

Annie Clark debiutowała jako St. Vincent w 2007 roku albumem “Marry Me”, szybko zyskując status jednej z najbardziej innowacyjnych i fascynujących nowych zjawisk muzycznych. W kolejnych latach artystka prezentowała płyty Actor (2009), Strange Mercy (2011), oraz imienny album (2014), który zgarnął Grammy w kategorii Best Alternative Album. Następne dwie płyty, “MASSEDUCTION” (2017) oraz „Daddy’s Home” (2021) przyniosły jej kolejne statuetki. Natomiast wydany w kwietniu „All Born Screaming” otrzymał aż 4 nominacje do przyszłorocznych nagród Grammy. St. Vincent wystąpi na Tent Stage 4 lipca.

REGULAR TICKETS - w sprzedaży do 10 czerwca 2025 lub do wyczerpania puli biletów (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). 

Bilety dostępne TUTAJ

Karnet 4 DNI - 1089 zł

Karnet weekendowy (pt + sob) - 799 zł

Bilet jednodniowy - 519 zł

Karnet 4 DNI + pole namiotowe - 1359 zł

Karnet weekendowy (pt + sob) + pole namiotowe - 979 zł

 

Do podanych cen należy doliczyć koszt obsługi (opłata serwisowa): +5%

Mediateka


Informacje prasowe

Już 4 miliony kart M2M od Orange Polska działa w sieci

13 listopada 2024
Już 4 miliony kart M2M od Orange Polska działa w sieci

Internet Rzeczy (IoT) nie byłby możliwy bez kart M2M (machine to machine). To dzięki nim i niezawodnym technologiom, takim jak LTE-M i 5G od Orange, maszyny mogą komunikować się bez udziału człowieka. Już ponad 4 miliony kart M2M operatora pracuje w inteligentnych urządzeniach i czujnikach.

- Rozwiązania Internetu Rzeczy to systemy, które wspierają zarówno polski biznes, jak i miasta.  Przyczyniają się do ich cyfryzacji, a w konsekwencji do poprawy komfortu naszego życia. Dzięki IoT miasta mogą rozwijać się w zrównoważony sposób. Z naszych rozwiązań Smart City IoT, które także opierają się na komunikacji M2M, korzysta już ponad 140 miejscowości w całej Polsce. Chcemy być dla partnerów biznesowych i samorządów przewodnikiem, który pomoże im wykorzystać potencjał Internetu Rzeczy z korzyścią dla ludzi i środowiska naturalnego. Z kolei prywatne sieci 5G, dostępne w naszej ofercie i niezawodna komunikacja między urządzeniami w czasie rzeczywistym mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia. Telemedycyna, Przemysł 4.0, czy zaawansowana wideoanalityka – powoli stają się rzeczywistością – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku biznesowego.

Najwięcej kart M2M od Orange pracuje w licznikach prądu, wodomierzach, w transporcie i branży security, a także w terminalach płatniczych i lokalizatorach. Wykorzystujący je system Smart Water od Orange, działający w 45 miastach, umożliwia zdalny odczyt wodomierzy bez udziału inkasenta. Alarmuje też o usterkach wodociągów, by zminimalizować straty wody. Z kolei system Smart Lights do zarządzania oświetleniem miejskim działa już w 38 miejscowościach. Dzięki niemu lampy włączają się tylko wtedy, gdy jest ciemno, a natężenie oświetlenia dopasowuje się do pogody, pory roku i ruchu w danej lokalizacji. Mieszkańcy 30 miejscowości mogą też korzystać z rowerów miejskich czwartej generacji, czyli Smart Bikes.

Najnowsze rozwiązania z zakresu IoT działają w oparciu o ogólnopolską sieć LTE-M od Orange, czyli wydzieloną część sieci 4G służącą do przesyłania informacji między urządzeniami. Cechuje ją bardzo wysoka wydajność, co w przypadku IoT jest szczególnie istotne. Technologia ta może obsłużyć tysiące urządzeń IoT na kilometr kwadratowy, skuteczniej dociera do miejsc o słabym zasięgu i zapewnia energooszczędny transfer danych. W praktyce oznacza to nawet 10 lat pracy urządzenia na tej samej baterii. Urządzenie w sieci LTE-M potrafi „wybudzić się” na moment tylko po to, by wysłać pakiet danych, a następnie „zasnąć” ponownie. Dlatego sieć ta może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci energetycznej albo jest on utrudniony, m.in w transporcie, logistyce, wodociągach czy rolnictwie.

Komunikacji M2M używamy każdego dnia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Płacimy jednak zbliżeniowo, jeździmy samochodami z wbudowanym systemem nawigacji czy wypożyczamy rowery i hulajnogi miejskie. Z kolei w przemyśle zastosowanie M2M pozwala korzystać z automatyzacji i optymalizacji procesów na szeroką skalę. To dzięki kartom M2M urządzenia i czujniki mogą wysyłać automatycznie miliony informacji, by przekazać je do innych systemów w czasie rzeczywistym. Dane te, po przetworzeniu i analizie w oparciu o zaawansowane algorytmy lub sztuczną inteligencję, są podstawą rozwiązań IoT.

Scroll to Top