Informacje prasowe

TP i Politechnika Warszawska będą testować nowe technologie i usługi

09 czerwca 2010
TP i Politechnika Warszawska będą testować nowe technologie i usługi

Telekomunikacja Polska będzie współpracować z Politechniką Warszawską przy rozwijaniu i testowaniu nowych usług oraz sieci szerokopasmowych w technologiach FTTH, VDSL2 i radiowych. W tym celu wybuduje nieodpłatnie dla uczelni nowoczesną sieć szerokopasmową. Ramy tej współpracy określa podpisane dziś porozumienie o utworzeniu „Miasteczka Testowego TP w PW".

W ramach współpracy TP nieodpłatnie udostępni uczelni szybki internet, co pozwoli na prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz wymianę doświadczeń związanych z najnowszymi trendami naukowymi i technologicznymi. Głównymi użytkownikami nowoczesnych sieci teleinformatycznych będą studenci mieszkający w wybranych domach akademickich Politechniki Warszawskiej.

- Wspólnie z uczelnią stworzymy środowisko badawcze korzystne do rozwoju nowatorskich usług telekomunikacyjnych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli ocenić możliwość ich komercyjnych wdrożeń w przyszłości. Jednocześnie, uczelnia zyska możliwość korzystania z technologii Grupy TP, co polepszy jakość nauczania studentów i doktorantów - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP.

- Wdrażanie nowoczesnych technik nie jest możliwe bez doskonale wykształconej kadry technicznej, zaś wykształcenie tej kadry wymaga bardzo dużych inwestycji. By instytucja edukacyjna mogła osiągnąć konkurencyjny poziom konieczna jest pomoc i współpraca znaczących firm. Współpraca największego operatora telekomunikacyjnego z największą w kraju uczelnią techniczną trwa już od dawna. Między innymi PTK Centertel (obecnie Orange) był jednym z założycieli, a TP od prawie 10 lat jest stałym sponsorem działającej na rzecz PW Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Nowa inicjatywa znacząco poszerza obszar współpracy i przyczyni się do tego, aby absolwenci PW byli rzeczywistymi, a nie „wirtualnymi" inżynierami - powiedział prof. Józef Modelski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki PW.

To już kolejne porozumienie, jakie w 2010 roku TP zawarła z ośrodkiem naukowym. W marcu firma podpisała umowy o współpracy z Uniwersytetami: Ekonomicznym i Medycznym w Poznaniu.

Polskie Orange Labs współpracuje blisko z ośrodkami naukowymi w całym kraju, wspólnie z nimi realizuje projekty badawczo-rozwojowe. W ubiegłym roku wspólnie z Politechniką Łódzką Orange Labs opracował program B-Link, który umożliwia osobom niepełnosprawnych ruchowo korzystać z komputera za pomocą mrugnięć powiekami.

Centrum Badawczo - Rozwojowe Grupy TP dołączyło do Orange Labs i wzmocniło międzynarodowe grono Laboratoriów Grupy France Telecom. W sieci działa obecnie 15 jednostek badawczo rozwojowych i laboratoriów Orange w dziewięciu państwach na czterech kontynentach (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia, Egipt, Jordania oraz Stany Zjednoczone). W Laboratoriach pracuje blisko 3,5 tys. pracowników, specjalizujących się w pracach badawczo - rozwojowych, marketingu i promocji. W ciągu roku Orange Labs oddają ok. 350 opatentowanych usług i systemów.

 

Osoba kontaktowa:

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Grupy TP

Tel.: 22 527 19 39

E-mail: wojciech.jabczynski@telekomunikacja.pl

Osoba kontaktowa:

Ewa Chybińska

Rzecznik Prasowy, Politechnika Warszawska

Tel. 222345732, 503354661

 


Informacje prasowe

Mundial w HD dla wszystkich klientów telewizji satelitarnej TP bez dodatkowych opłat

09 czerwca 2010
Mundial w HD dla wszystkich klientów telewizji satelitarnej TP bez dodatkowych opłat

Telekomunikacja Polska udostępni od jutra (10 czerwca) wszystkim klientom telewizji satelitarnej TP kanał TVP HD, który będzie transmitował mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej w jakości High Definition. Przez najbliższy miesiąc – czyli podczas całego Mundialu - będą go mogli oglądać bez dodatkowych opłat. Do zestawu programów dostępnych w telewizji satelitarnej TP dołączy także najpopularniejszy w Polsce kanał dziecięcy – Disney Channel.

Kanał TVP HD będą mogli przez najbliższy miesiąc oglądać wszyscy klienci, którzy odbierają telewizję TP w technologii satelitarnej. Później dołączy on do pakietu HD, w którym w tej chwili znajduje się 5 kanałów: FOX Life HD, Nat Geo Wild HD, MTVNHD, Eurosport HD oraz Eurosport 2 HD.

Z kolei Disney Channel, który dotychczas mogli oglądać klienci TP korzystający z telewizji w technologii kablowej (IPTV), będzie dostępny także w telewizji satelitarnej,

w pakiecie M.

* * * *

TVP HD jest nadawany od 6 sierpnia 2008 roku. Program jest emitowany w języku polskim. TVP HD to jedyny program ogólnotematyczny na rynku polskim w całości nadawany w najwyższej rozdzielczości obrazu (1080i/50) w formacie 16:9 z możliwością odbioru dźwięku przestrzennego 5.1. Wszystkie emitowane filmy i programy są od razu nagrywane w jakości HD, bez użycia technik sztucznie podnoszących jakość materiałów filmowych nagranych w tradycyjnej technice SD w celu przekształcenia ich na HD. Sport „na żywo” stanowi ważną pozycję w ramówce. Stacja oferuje najbardziej emocjonujące wydarzenia sportowe z imprez, do których TVP zakupiła prawa, jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy. Tylko na antenie TVP HD Mistrzostwa Świata FIFA 2010 w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, tylko w TVP HD wszystkie transmisje meczów z RPA w jakości HD. Już 10 czerwca stacja pokaże koncert otwierający MŚ RPA na stadionie w Soweto a od 11 czerwca wszystkie 64 mecze w jakości HD.

Disney Channel  to numer 1 wśród kanałów dziecięcych w Polsce. Jest adresowany do dzieci w wieku 6-14 lat oraz ich rodzin. Disney Channel oferuje widzom najpopularniejsze seriale takie jak: „Hannah Montana”, „Czarodzieje z Waverly Place”, „Nie ma to jak hotel”. W ofercie programowej znajdują się również wielkie produkcje Disney Channel, a wśród nich: „High School Musical”, „Camp Rock”, „Program Ochrony Księżniczek”. Disney Channel to także fantastyczne kreskówki: „Fineasz i Ferb”, „Kim Kolwiek”, wielkie hity kinowe: „Toy Story”, „Księga Dżungli”, „Potwory i spółka” oraz klasyka Disneya: „Śpiąca Królewna”, „Pinokio”, „Kopciuszek”. Disney Channel jest całkowicie wolny od reklam. Więcej informacji na www.disneychannel.pl


Informacje prasowe

Grupa TP wspiera festiwal Chopin Open

09 czerwca 2010
Grupa TP wspiera festiwal Chopin Open

Już od 11 do 13 czerwca w Warszawie zabrzmi około 120 koncertów międzynarodowego festiwalu Chopin Open, La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki. To kulminacyjny punkt obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce. Głównymi sponsorami festiwalu są TP i Orange.

- Fryderyk Chopin jest postacią nam, tzn. Grupie TP, szczególnie bliską. Zanurzony we francuskiej kulturze, połączony z krajem nad Loarą silnymi więzami osobistymi, zawsze pozostał Polakiem, tworząc przede wszystkim z myślą o swoich rodakach. Telekomunikacja Polska, będąc narodowym operatorem telekomunikacyjnym, podobnie definiuje swoją misję. Chcemy dawać Polakom najlepsze usługi, ale także możliwość zbliżenia się do ponadczasowego piękna, takiego, które trwa w utworach Chopina – powiedział Tomasz Nowakowski, dyrektor wykonawczy Grupy TP ds. Korporacyjnych.

Festiwal jest wydarzeniem, którego charakter i skala nie mają w Polsce precedensu. Podczas trwającego trzy dni festiwalu we wszystkich salach koncertowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Teatru Narodowego oraz w specjalnie zbudowanym namiocie na placu Teatralnym odbędzie się około 120 koncertów z udziałem wielu światowej sławy artystów prezentujących arcydzieła muzyki zarówno w tradycyjny jak i niekonwencjonalny sposób.

Grupa TP jest mecenasem całości obchodów Roku Chopinowskiego, a Festiwalu Chopin Open w sposób szczególny. Przykładowo, w sobotę 12 czerwca o 19.30 premierowo przez zespół Camerata Silesia zostaną wykonane utwory Zygmunta Krauzego i Regisa Campo, przygotowane specjalnie na tę okazję. Wspólnie zamówiły je polska Fundacja Orange i francuska Fondation Orange.

W 2010 roku Festiwal Chopin Open Folle Journée - Szalone Dni Muzyki odbędzie się we Francji (Nantes), w Polsce (Warszawa), w Japonii (Tokio), w Brazylii (Rio de Janeiro) i w Hiszpanii (Bilbao). W ciągu całego światowego tournée festiwalu zostanie wykonanych ponad 1200 koncertów.

Scroll to Top