Telekomunikacja Polska będzie koproducentem filmu o życiu Ireny Sendler, która w czasie II Wojny Światowej uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. To kolejna - po „Katyniu" Andrzeja Wajdy oraz „Generale Nilu" Ryszarda Bugajskiego - koprodukcja TP dotycząca ważnych wydarzeń i postaci z naszej historii.
- Koprodukcje filmów są elementem naszej strategii, która zakłada dynamiczny rozwój oferty multimedialnej. Jednak nie zawsze kierujemy się jedynie kryteriami czysto biznesowymi. Udział w produkcji filmów poruszających tematy ważne z punktu widzenia historii naszego kraju traktujemy jako misję - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.
Film przedstawia działalność Ireny Sendlerowej, która z narażeniem życia, wraz z grupą współpracowników, ratowała żydowskie dzieci. Nadając im nową tożsamość umieszczała je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Za swoje zasługi bohaterka została uhonorowana medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" nadawanym przez izraelski Instytut Yad Vashem.
"Dzieci Pani Ireny" to międzynarodowa koprodukcja. Światowym producentem jest amerykański Hallmark, który realizuje ten film dla kanału telewizyjnego CBS. Światowa premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia, na antenie CBS. Polską premierę zaplanowano na 29 sierpnia. Będzie elementem obchodów 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej.
* * * *
Telekomunikacja Polska, w ciągu niespełna półtora roku, zaangażowała się w 11 produkcji filmowych. Współfinansowane przez TP produkcje obejrzało w kinie już 4,5 mln widzów. Prócz "Katynia" Andrzeja Wajdy, którym firma rozpoczęła działalność produkcyjną, do kin trafiły jeszcze komedie "Mała Wielka Miłość" Łukasza Karwowskiego oraz „To nie tak jak myślisz, kotku" Sławomira Kryńskiego oraz „Ile waży koń trojański" Juliusza Machulskiego. W najbliższych dniach premierę kinową będzie miał „Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego. Przy udziale TP powstał też dokument: "Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!" opowiadający o realizacji filmu "Katyń". Wkrótce do kin trafią kolejne koprodukcje TP "Miłość na wybiegu" (reż. Krzysztof Lang), "Headhunter" (reż. Wojciech Pacyna), „Od pełni do pełni" (reż. Tomasz Szafrański") oraz "Piksele" (reż. Jacek Lusjeł Lusiński). Ponadto, w trakcie realizacji jest „Różyczka" (reż. Jan Kidawa Błoński).