Informacje prasowe

TP wesprze produkcję filmu o Irenie Sendlerowej

15 kwietnia 2009
TP wesprze produkcję filmu o Irenie Sendlerowej

Telekomunikacja Polska będzie koproducentem filmu o życiu Ireny Sendler, która w czasie II Wojny Światowej uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. To kolejna - po „Katyniu" Andrzeja Wajdy oraz „Generale Nilu" Ryszarda Bugajskiego - koprodukcja TP dotycząca ważnych wydarzeń i postaci z naszej historii.

- Koprodukcje filmów są elementem naszej strategii, która zakłada dynamiczny rozwój oferty multimedialnej. Jednak nie zawsze kierujemy się jedynie kryteriami czysto biznesowymi. Udział w produkcji filmów poruszających tematy ważne z punktu widzenia historii naszego kraju traktujemy jako misję - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Film przedstawia działalność Ireny Sendlerowej, która z narażeniem życia, wraz z grupą  współpracowników, ratowała żydowskie dzieci. Nadając im nową tożsamość umieszczała je w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Za swoje zasługi bohaterka została uhonorowana medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata" nadawanym przez izraelski Instytut Yad Vashem.

"Dzieci Pani Ireny" to międzynarodowa koprodukcja. Światowym producentem jest amerykański Hallmark, który realizuje ten film dla kanału telewizyjnego CBS. Światowa premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia, na antenie CBS. Polską premierę zaplanowano na 29 sierpnia. Będzie elementem obchodów 70-lecia wybuchu II Wojny Światowej.

 

* * * *

Telekomunikacja Polska, w ciągu niespełna półtora roku, zaangażowała się w 11 produkcji filmowych. Współfinansowane przez TP produkcje obejrzało w kinie już 4,5 mln widzów. Prócz "Katynia" Andrzeja Wajdy, którym firma rozpoczęła działalność produkcyjną, do kin trafiły jeszcze komedie "Mała Wielka Miłość" Łukasza Karwowskiego oraz „To nie tak jak myślisz, kotku" Sławomira Kryńskiego oraz „Ile waży koń trojański" Juliusza Machulskiego. W najbliższych dniach premierę kinową będzie miał „Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego. Przy udziale TP powstał też dokument: "Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!" opowiadający o realizacji filmu "Katyń". Wkrótce do kin trafią kolejne koprodukcje TP "Miłość na wybiegu" (reż. Krzysztof Lang), "Headhunter" (reż. Wojciech Pacyna), „Od pełni do pełni" (reż. Tomasz Szafrański") oraz "Piksele" (reż. Jacek Lusjeł Lusiński). Ponadto, w trakcie realizacji jest „Różyczka" (reż. Jan Kidawa Błoński).


Informacje prasowe

TP dla biznesu obniża ceny połączeń na komórki

14 kwietnia 2009
TP dla biznesu obniża ceny połączeń na komórki

Od jutra Telekomunikacja Polska obniży ceny połączeń do sieci mobilnych dla klientów biznesowych. Nowa stawka do sieci Orange, Era, Plus we wszystkich planach, niezależnie od pory dnia, wyniesie 0,33 zł netto (0,40 zł brutto) za minutę rozmowy. W zależności od planu opłaty spadają od 30 proc. do nawet 45 proc.

W ciągu ostatnich 6 lat Telekomunikacja Polska sześciokrotnie obniżała ceny połączeń do sieci komórkowych. Najnowsza obniżka jest możliwa dzięki zmniejszeniu przez UKE stawek opłat hurtowych za zakańczanie połączeń w sieciach trzech największych operatorów komórkowych (tzw. MTR). Stawki te spadły o 12 groszy za minutę. Wprowadzona przez TP obniżka cen dla klientów jest zdecydowanie większa i w zależności od planu sięga nawet 27 groszy za minutę.

Od 15 kwietnia w cenniku TP dla biznesu wyodrębniona zostanie nowa opłata za połączenia z sieci stacjonarnej TP do Cyfrowego Polsatu w cenie 0,47 zł netto (0,57 brutto) za minutę połączenia. Bez zmian pozostają stawki za połączenia do sieci Play, której nie objęła obniżka stawek opłat hurtowych.

Od 1 marca 2009 roku Telekomunikacja Polska zmniejszyła już ceny rozmów na komórki dla klientów indywidualnych. TP dokonała tej obniżki jako pierwszy znaczący operator telefonii stacjonarnej na polskim rynku.


Informacje prasowe

Grupa TP internetyzuje gminne biblioteki

10 kwietnia 2009
Grupa TP internetyzuje gminne biblioteki

Grupa TP zapewni szerokopasmowy dostęp do Internetu wszystkim bibliotekom na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach. Program mający na celu przekształcenie bibliotek w wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne, ma objąć 6700 placówek.

Przy realizacji tego projektu Grupa TP współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

- Jesteśmy gotowi na ustalonych wspólnie zasadach, wyposażyć biblioteki w niezbędne urządzenia do dostępu do Internetu stacjonarnego lub w technologii CDMA oraz zapewnić wszystkim bibliotekom biorącym udział w programie bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu – deklaruje Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Do końca bieżącego roku zasięg CDMA ma objąć 98% powierzchni kraju. Dzięki temu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, opierając się wyłącznie na nakładach inwestycyjnych realizowanych przez Grupę TP, można zapewnić dostęp do Internetu nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach.

Grupa TP jest gotowa podjąć rozmowy z partnerami projektu w celu ustalenia listy bibliotek, które zostaną objęte programem. Bierze również pod uwagę możliwość przyspieszenia inwestycji, by w jak najkrótszym terminie zapewnić dostęp do Internetu tym bibliotekom.

Z wstępnych analiz wynika, że około 30% bibliotek w Polsce nie ma dostępu do Internetu. Problem nie dotyczy tzw. bibliotek głównych, jednak spośród 4200 filii bibliotek ponad połowa, czyli ok. 2500 placówek nie ma dostępu do Internetu. Są to z reguły placówki położone z dala od ośrodków miejskich.

Grupa TP od lat angażuje się w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Od 2004 roku prowadzi program „Edukacja z Internetem TP”. Dzięki niemu już 14,5 tys. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych uzyskało dostęp do Internetu na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że ponad 4 mln uczniów posiada stały dostęp do Internetu w szkole dzięki Grupie TP.

Scroll to Top