Informacje prasowe

W Fabryce Nokii w Bydgoszczy Orange zbudował bezpieczną i niezawodną prywatną sieć 4G i 5G klasy przemysłowej. To kolejna sieć kampusowa w Polsce wykorzystująca technologię 5G od Orange.

16 grudnia 2021

W Fabryce Nokii w Bydgoszczy Orange zbudował bezpieczną i niezawodną prywatną sieć 4G i 5G klasy przemysłowej. To kolejna sieć kampusowa w Polsce wykorzystująca technologię 5G od Orange.

Nokia wybrała Orange jako partnera do budowy prywatnej sieci 4G i 5G. Rozwiązanie działa na terenie fabryki w Bydgoszczy i w centrum badawczo-rozwojowym, na łącznej powierzchni 13 000 m2.

Lokalizacja w Bydgoszczy obejmuje fabrykę Nokii oraz trzy budynki centrum badawczo-rozwojowego, które są częścią dużego ekosystemu fabryk i centrów badawczo-rozwojowych Nokii w Polsce, zatrudniającego ponad 6 tys. osób. W bydgoskiej fabryce Nokia integruje i testuje zaawansowane systemy i sieci teleinformatyczne dla operatorów telekomunikacyjnych i klientów z sektorów przemysłu, transportu czy energetyki.

Prywatne sieci 5G to bez wątpienia przyszłość efektywnego przemysłu. Cieszę się, że możemy się pochwalić unikatowym na polskim rynku doświadczeniem, zebranym podczas realizacji działających już wdrożeń tego typu, które procentują przy kolejnych projektach, jak ten z Nokią. To rozwiązanie umożliwiające maksymalne dopasowanie łączności do potrzeb klienta, bezpieczne i podnoszące efektywność procesów. – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Ta dostosowana do potrzeb klienta prywatna sieć kampusowa jest oparta na rozwiązaniu Nokia Digital Automation Cloud – prywatnej platformie aplikacyjnej, która jest w stanie zapewnić wysoką przepustowość, niewielkie opóźnienia i lokalne przetwarzanie brzegowe. Rozwiązanie Nokii zapewnia niezawodny i bezpieczny dostęp do sieci.

Kluczowym elementem systemu, poza siecią dostępową w technologii 4 i 5G, jest serwer brzegowy, czyli platforma do konfiguracji, zarządzania i monitorowania oraz hostingu sieci i aplikacji oraz miejsce przechowywania i przetwarzania danych.

W każdym z trzech budynków znajdują się dwie wewnętrzne stacje bazowe. Jest też stacja zewnętrzna zapewniająca zasięg poza budynkami. Dzięki tej nowej sieci dużo prostsze staje się automatyzowanie procesów produkcyjnych, zarządzanie i monitorowanie urządzeń i pojazdów autonomicznych AGV (ang. Automated Guided Vehicle) znajdujących się w fabryce i obsługujących w sposób automatyczny transport wewnętrznych komponentów i wyrobów gotowych oraz ich bardzo precyzyjna lokalizacja z dokładnością do 30 cm. Sieć zapewnia również niezawodną grupową komunikację głosową i wideo między pracownikami fabryki (push to talk/push to video), bezproblemową wymianę danych pomiędzy liniami produkcyjnymi wyposażonymi w urządzenia przemysłowego Internetu rzeczy (IoT), a także umożliwia zdalną obsługę drona wyposażonego w kamerę wideo w celu monitorowania kontenerów i dużych powierzchni. Prywatna sieć 5G jest również bazą badawczo – rozwojową do wdrażania projektów optymalizacji procesów produkcji dla przemysłu 4.0. W innych krajach europejskich Grupa Orange ma już za sobą podobne projekty.

Sieć w Bydgoszczy jest siecią całkowicie prywatną, tzn. służy tylko do komunikacji na terenie fabryki i nie jest zintegrowana z siecią Orange Polska. To rozwiązanie typowe dla sieci o bardzo wysokich wymaganiach co do poziomu bezpieczeństwa i prywatności danych, dostępności, niskich opóźnień i niezawodności. Jako całkowicie prywatna sieć komórkowa, która pozostaje do wyłącznej dyspozycji firmy, jest ona niedostępna dla innych, nieuprawnionych użytkowników i umożliwia szybkie wdrażanie i uruchamianie nowych aplikacji specyficznych dla potrzeb fabryki. Takie odseparowanie usług możliwe jest dzięki dostarczanym w tym celu dedykowanym kartom SIM. Tego typu zamknięte sieci kampusowe powstają najczęściej właśnie na terenach fabryk, portów, kopalń, magazynów, w wielkim przemyśle i logistyce, czyli wszędzie tam, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i najwyższa niezawodność krytycznych procesów biznesowych.

 Nokia ma duże doświadczenie w tworzeniu prywatnych sieci kampusowych w technologiach 4G LTE oraz 5G, a rozwiązanie, które wspólnie z Orange wdrożyliśmy w naszej bydgoskiej siedzibie, gwarantuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i elastyczności naszych działań. Wraz z naszym partnerem – Orange otwieramy nowy etap rozwoju naszej fabryki przyszłości,  oferując lepsze doświadczenia na miejscu oraz zapewniając naszą wydajność i konkurencyjność – powiedział Piotr Binda, Customer Team Head Europe East w Nokia.

*************************

Orange Polska Wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych nad Wisłą. Skutecznie uruchomił sieci kampusowe 5G w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i w fabryce Miele w Ksawerowie pod Łodzią. Posiada największą w Polsce infrastrukturę, dzięki której oferuje usługi w najnowocześniejszych technologiach m.in. gigabitowy internet światłowodowy, 4G LTE oraz #hello5G. Dostarcza usługi telefonii komórkowej dla 16 mln klientów oraz szerokopasmowy internet do ponad 2,7 mln klientów. W zasięgu sieci światłowodowej firmy znajduje się już 5,4 mln gospodarstw domowych w kraju. Orange Polska prowadzi własną działalność B+R i jest dostawcą kompleksowych rozwiązań IoT, ICT i cyberbezpieczeństwa.

Nokia jest pionierem w obszarze prywatnych sieci mobilnych dla wielu branż i obecnie ma ponad 380 dużych klientów korporacyjnych z różnych branż na całym świecie, z których 75 korzysta już z 5G. W sektorze produkcyjnym prywatne sieci bezprzewodowe klasy przemysłowej Nokii zapewniają skalowalność, elastyczność, małe opóźnienia i krytyczny zasięg niezbędny do przeprowadzenia cyfrowej transformacji. To cechy wykorzystywane w rzeczywistych realizacjach w przedsiębiorstwach, jak dokładne monitorowanie przemieszczających się pracowników i obiektów, monitorowanie wizyjne 4k, czy kolekcjonowanie danych z poszczególnych etapów procesu technologicznego.

Mediateka

Udostępnij: W Fabryce Nokii w Bydgoszczy Orange zbudował bezpieczną i niezawodną prywatną sieć 4G i 5G klasy przemysłowej. To kolejna sieć kampusowa w Polsce wykorzystująca technologię 5G od Orange.

Informacje prasowe

Nowe otwarcie Orange Polska na rynku hurtowym: rozwój współpracy międzyoperatorskiej, wkrótce oferta MVNO

14 grudnia 2021

Nowe otwarcie Orange Polska na rynku hurtowym: rozwój współpracy międzyoperatorskiej, wkrótce oferta MVNO

Rozwój  oferty dostępowej w technologii światłowodowej, usług transmisji danych i dostępu do infrastruktury – to filary strategii Orange Polska .Grow na rynku hurtowym. Orange planuje też udostępnić operatorom swoją sieć mobilną, wprowadzając usługę MVNO – pojawi się ona w ofercie już w pierwszej połowie przyszłego roku.

Współpraca międzyoperatorska pozwala Orange jeszcze efektywniej wykorzystywać potencjał swojej infrastruktury.  Z kolei dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych oznacza to możliwość oferowania nowoczesnych usług klientom bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów inwestycyjnych na budowę własnej sieci.

Rynek telekomunikacyjny bardzo się zmienił w ostatnich latach. Dziś coraz częściej operatorzy są nie tylko konkurentami, ale w wielu obszarach potrafią razem wypracować rozwiązania, na których zyskują wszyscy – mówi Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. Rynku Hurtowego i Sprzedaży Nieruchomości.

Więcej światłowodów w ofercie hurtowej

W Polsce wciąż jest wiele miejsc, których mieszkańcy są zagrożeni wykluczeniem cyfrowym ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Kluczową rolę w budowie nowej sieci FTTH będzie pełnić Światłowód Inwestycje. To powołana przez Orange Polska wraz z inwestorem zewnętrznym spółka hurtowa, która do 2025 roku będzie rozwijała  sieć światłowodową docierającą do 2,4 mln gospodarstw domowych, z czego 1,7 mln to nowe łącza.  Wybudowana zostanie tam, gdzie dziś brakuje szerokopasmowej infrastruktury. Jednocześnie Orange w dalszym ciągu będzie oferować operatorom dotychczasowe zasięgi, a także realizować projekty POPC. W sumie do końca 2023 roku operatorzy będą mieli do dyspozycji ponad 400 tysięcy łączy z inwestycji Orange Polska w ramach programu POPC, z czego ponad 90 tysięcy to zasięgi, które dopiero zostaną wybudowane. – Chcemy zwiększyć współpracę z małymi i średnimi ISP działającymi na lokalnych rynkach,  wsłuchujemy się też w głosy z branży. Będziemy się starali uatrakcyjnić naszą ofertę i uprościć warunki współpracy. Planujemy m.in. wdrożyć nowy portal do obsługi zamówień i procesów w ramach usług realizowanych na światłowodzie – wyjaśnia Maciej Nowohoński.

Będzie to spore ułatwienie dla operatorów, którzy zamiast łączyć systemy swoje i dostawcy poprzez interfejs programistyczny (API), wybiorą sposób współpracy z Orange poprzez serwis internetowy.

Ambicją Orange Polska przedstawioną w strategii .Grow jest sześciokrotny wzrost liczby hurtowych klientów światłowodowych do końca roku 2024.

Nowoczesna platforma dla operatorów MVNO już wkrótce

Orange otwiera na współpracę hurtową również swoją sieć mobilną. Dotychczas wykorzystywał ją w usługach transmisji danych Ethernet, umożliwiając dostęp do usług w rejonach bez kablowej infrastruktury telekomunikacyjnej.  W najbliższej przyszłości klienci hurtowi Orange będą mogli stać się operatorami telefonii komórkowej i w ten sposób kreować konwergentną ofertę. Nowa usługa dla MVNO zapewni im dostęp do bardzo dobrej jakości sieci, bezpieczeństwo teleinformatyczne i kompleksowe wsparcie. Rozwiązanie będzie oferowane w dwóch wariantach, adekwatnie do możliwości technicznych operatora. Orange zapewni wygodną obsługę poprzez specjalną platformę, dostępną poprzez API lub z poziomu serwisu internetowego.

– W projekcie MVNO widzimy szansę na zbudowanie narzędzi, które pozwolą na stworzenie szeroko rozumianej hurtowej oferty mobilnej. Nie myślimy jedynie o klasycznym MVNO, ale także o rozwoju – we współpracy z operatorami – usług przyszłości takich jak IoT i Smart City – dodaje Maciej Nowohoński.

Nowa usługa ma być dostępna dla operatorów w pierwszym półroczu 2022 roku, zarówno jako gotowe rozwiązanie,  jak również  personalizowane pod indywidualne potrzeby klientów.

Usługi operatorskie szyte na miarę

Orange w dalszym ciągu będzie wspierać operatorów w zakresie dostarczania usług transmisji danych, dostępu do internetu oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Hurtownik  umożliwia dużym podmiotom realizację sieci szkieletowych i dostępowych (w tym do masztów radiowych) wykorzystujących zaawansowane łącza transmisyjne 100Gb, światłowody czy rozległą kanalizację.

Dla małych i średnich ISP w ostatnim roku Orange wprowadził wiele nowych rozwiązań, w tym takie jak ELAN, DROP wspierających budowę zaawansowanych i bezpiecznych sieci. Ofertowe nowości są obecnie produktami dojrzałymi, które sprawdzają się w codziennym biznesie. Orange to również wiodący dostawca usług dostępu internetu operatorskiego. Wysokiej jakości kontent, platformy do pracy zdalnej i gier online, ochrona przed atakami DDoS to kluczowe elementy oferty hurtowej. Na co dzień operatorów wspiera zespół doświadczonych inżynierów Orange, tworząc rozwiązania pod ich indywidualne potrzeby.

Część hurtowa Orange Polska odpowiada za współpracę z przedsiębiorcami telekomunikacyjnymi dostarczając usługi operatorskie w oparciu o najnowsze technologie. Portfolio zawiera m.in. usługi transmisji danych, dostępu do internetu, kanalizacji i słupów, projekty techniczne, stacjonarne usługi głosowe, a także usługi dostępu do abonentów na FTTH: BSA i LLU. Z oferty hurtowej Orange Polska korzysta blisko 3000 operatorów w Polsce i za granicą. Zobacz więcej na https://www.hurt-orange.pl/.

Mediateka

Udostępnij: Nowe otwarcie Orange Polska na rynku hurtowym: rozwój współpracy międzyoperatorskiej, wkrótce oferta MVNO

Informacje prasowe

Zmiany w zarządzie NetWorkS!

7 grudnia 2021

Zmiany w zarządzie NetWorkS!

Od 1 stycznia 2022 roku Maciej Zengel reprezentujący w spółce Orange Polska obejmie stanowisko prezesa firmy. Stanowisko CTO obejmie reprezentujący T-Mobile Patryk Borkowski.

W dwuosobowym zarządzie Maciej Zengel, który dotychczas pełnił funkcję Członka Zarządu ds. Technicznych, odpowiadać będzie za koordynację działania firmy, nadzór nad obszarami finansów, bezpieczeństwa, HR, zakupów, compliance, prawnym i sprzedażowym. Maciej Zengel posiada ponad 20-letnie doświadczenie na rynku telekomunikacyjnym. W Grupie Orange na różnych stanowiskach odpowiadał m.in. za nadzór nad spółkami (jako członek Rad Nadzorczych Teltech, Telefon 2000, ORE Marketplanet, NetWorkS!), projektami infrastrukturalnymi (dotyczącymi m.in. współdzielenia infrastruktury aktywnej oraz pasywnej czy roamingu krajowego), zarządzanie masztami. W Orange Polska odpowiadał też za politykę częstotliwości radiowych.

Od 1 stycznia do zarządu firmy dołączy Patryk Borkowski obejmując stanowisko Członka Zarządu ds. Technicznych odpowiedzialnego za operacyjne działanie spółki i nadzór nad obszarami planowania i rozwoju, budowy i optymalizacji sieci, network operations center oraz IT. Patryk Borkowski posiada ponad 15 letnie doświadczeniem w obszarze telekomunikacji w T-Mobile. Odpowiedzialny był, m.in., za projekty rozwoju i modernizacji sieci, zapewnienia jakości sieci RAN oraz wdrażanie i rozbudowę sieci w technologiach 4G i 5G. Od początku uczestniczył w przygotowywaniu projektu współpracy T-Mobile Polska i Orange Polska w ramach spółki NetWorkS!, a także nadzorował jej działanie jako członek Rady nadzorczej.

Piotr Markowski, który z ramienia T-Mobile Polska obejmował dotychczas stanowisko prezesa NetWorkS! po zakończeniu kadencji na stanowisku prezesa zdecydował się odejść z NetWorkS! i podjąć inne wyzwania zawodowe poza branżą telekomunikacyjną

Chciałbym serdecznie podziękować Piotrowi za wspólną pracę w ostatnich miesiącach. NetWorkS! posiada unikatowe na polskim rynku doświadczenie w zarządzaniu i rozwijaniu sieci mobilnych, od wielu lat wspiera dwóch wiodących operatorów. Cieszę się, że udało nam się wspólnie stworzyć nową strategię spółki i otworzyć się na nowe kierunki działania. Razem z Patrykiem będziemy mogli dalej rozwijać działalność NetWorkS! – powiedział Maciej Zengel, przejmujący rolę prezesa spółki.

NetWorkS! i powierzona mi w nim rola są bardzo bliskie memu sercu, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu. Mamy znakomitą strategię i cieszę się, że będą mógł ją realizować razem z Maciejem i wszystkimi pracownikami – powiedział Patryk Borkowski obejmujący w zarządzie stanowisko CTO.

Mediateka

Udostępnij: Zmiany w zarządzie NetWorkS!

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej