Informacje prasowe

Warsaw Data Hub ma już certyfikat EN50600

16 kwietnia 2021
Warsaw Data Hub ma już certyfikat EN50600

Nowoczesne data center Orange Polska - Warsaw Data Hub – powstaje od jesieni 2020 w podwarszawskich Łazach. Ma być gotowe do użytku już jesienią tego roku. Teraz jako unikalny tego typu obiekt w Polsce uzyskało certyfikat zgodności z wymaganiami klasy 3 najnowszej wersji norm EN 50600. To potwierdzenie, że zaprojektowane rozwiązania gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych praktycznie bez żadnych przerw.

Certyfikat zgodności z wymaganiami klasy 3 norm EN 50600  został przyznany Warsaw Data Hub na etapie projektu. Zgodnie z obowiązującymi zasadami drugi etap certyfikacji – dla gotowego obiektu - zostanie przeprowadzony po zakończeniu budowy i uruchomieniu wszystkich instalacji.

- Od początku zależało nam na tym, aby Warsaw Data Hub spełniał najwyższe standardy  – powiedział Daniel Piechocki - Dyrektor Zarządzania Zasobami Sieci i IT w Orange Polska  – Stanowi to nie tylko gwarancję bezpieczeństwa naszych własnych systemów telekomunikacyjnych i informatycznych, które zostaną tu przeniesione, ale także potwierdzenie, że dane naszych klientów, którzy zdecydują się skorzystać z usług kolokacyjnych, sieciowych i chmurowych świadczonych przez Orange Polska będą całkowicie bezpieczne.

Centrum przetwarzania danych Orange powstaje w granicach aglomeracji warszawskiej – blisko najważniejszego węzła biznesowego i logistycznego w Polsce. Ma być jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa i rozwiązań proekologicznych. Wyposażone zostanie w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa fizycznego, przeciwpożarowego i technicznego. Zasilane będzie z dwóch niezależnych przyłączy energetycznych. Każda z komór posiadać będzie własne systemy zasilania energetycznego, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej, a także własny agregat z zapasem paliwa, pozwalającym na 72h nieprzerwanej pracy. Dla zagwarantowania najwyższego bezpieczeństwa przeciwpożarowego wykorzystane zostaną zaawansowane systemy wczesnej detekcji pożaru oraz system gaszenia gazem. Budynek chroniony będzie też przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. technologie laserowe i biometryczne, ochronę fizyczną, a całość infrastruktury technicznej nadzorowana będzie przez system monitorowania środowiska technicznego i dyżurnych centrum utrzymania pracującego w trybie 24/7. Warsaw Data Hub będzie też wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy 0,5 MWp.

Mediateka


Informacje prasowe

Integrated Solutions z Grupy Orange Polska zmodyfikował centralny system backupu w Santander Bank Polska

15 kwietnia 2021
Integrated Solutions z Grupy Orange Polska zmodyfikował centralny system backupu w Santander Bank Polska

To największy zrealizowany projekt backupowy w całej dotychczasowej historii Integrated Solutions. Dzięki modyfikacji Bank będzie w stanie sprostać masowemu przyrostowi danych. Wykorzystanie najnowocześniejszych urządzeń firmy Dell gwarantuje, że dane są zabezpieczone na najwyższym osiągalnym obecnie poziomie.

- Z naszej perspektywy kluczowa jest pewność, że kopie zapasowe składowane będą w sposób gwarantujący ich integralność, nienaruszalność i bezpieczeństwo. Zabezpieczone przy pomocy Data Domain kopie to najważniejszy „sejf”, jaki funkcjonuje w naszym banku. Gwarantowana retencja, zabezpieczenia przed nieautoryzowanym dostępem, usunięciem kopii, czy ich wrogim zaszyfrowaniem - to główne czynniki, które zdecydowały o wyborze tych konkretnych urządzeń. Doświadczenie Integrated Solutions w tego typu wdrożeniach jest dla nas dodatkową gwarancją niezawodności systemu. – mówi Piotr Nenkin – Dyrektor Infrastruktury IT w Santander Bank Polska.

Bank w swej działalności nieustannie polega na złożonej, nowoczesnej infrastrukturze IT, która obecnie przechowuje terabajty danych. Rozwój działalności biznesowej i postępująca cyfryzacja procesów w ostatnich latach powodują szybki przyrost ilości danych, a to oznacza coraz większe wyzwania także w tworzeniu zapasowych kopii danych przetwarzanych w systemach banku.

- Dostarczone i wdrożone przez nas rozwiązanie przenosi Santander Bank Polska na najwyższy możliwy poziom tworzenia kopii zapasowych, a tym samym zapewnia bezpieczeństwo i ciągłość procesów biznesowych. Niezwykle cieszy nas, że jeden z największych banków w Polsce zaufał nam już kolejny raz i że możemy wspierać jego cyfrowe zaplecze. – mówi Andrzej Zając, Prezes Zarządu Integrated Solutions.

Z perspektywy Dell Technologies w Polsce jest to największy jednorazowy projekt systemu kopii bezpieczeństwa bazujący na największych i najszybszych sprzedanych dotychczas w Polsce urządzeniach Data Domain - technologii wiodącej w dziedzinie urządzeń realizujących tworzenie kopii zapasowych.

- Dell Technologies jest globalnym Partnerem dla Grupy Santander. Bardzo cieszy nas fakt, że Santander Bank Polska do strategicznego projektu, jakim jest ochrona krytycznych danych bankowych, wybrał rozwiązanie oferowane przez Dell Polska. W obecnych czasach, dla klienta takiego jak bank, zabezpieczenie danych i krytycznych aplikacji jest absolutnym priorytetem. Proces ten dotyczy zarówno aplikacji już od lat pracujących w Santander Banku Polska, jak i dopiero tworzonych, a także danych przetwarzanych w data center banku. – powiedział Krzysztof Ducal, Sales Director w Dell Technologies.

Każde oprogramowanie zarządzające kopiami wymaga odpowiednio wydajnych urządzeń umożliwiających ich składowanie i przesyłanie. W tym obszarze od dawna liderem (ponad 60% rynku) są urządzenia deduplikujące Dell EMC Data Domain. Eliminują one powtarzające się części w zbiorach danych. To właśnie na tych urządzeniach oparty jest obecnie system Santander Banku Polska. Ich konfiguracja pozwala na przechowywanie przez bank i replikowanie blisko jednego petabajta kopii zapasowych. System umożliwia także szybki codzienny backup, efektywne składowanie, niezwłoczną replikację danych do oddzielnej lokalizacji i niemal natychmiastowy dostęp do wybranych kopii.

Należąca do grupy Orange Polska firma Integrated Solutions jest wieloletnim partnerem Dell Technologies (wcześniej EMC) i jest w czołówce polskiego rynku, jeśli chodzi o kwalifikacje techniczne i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań Data Protection. To dzięki nim Integrated Solutions, jako pierwszy w Polsce integrator, uzyskał najwyższy status partnerski - Titanium.

Mediateka


Informacje prasowe

Orange Polska tworzy joint venture z APG by budować światłowody

12 kwietnia 2021
Orange Polska tworzy joint venture z APG by budować światłowody

Orange Polska i APG, działający w imieniu swoich klientów - holenderskich funduszy emerytalnych, podpisali porozumienie, które zakłada stworzenie spółki joint venture i objęcie zasięgiem światłowodowym około 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce do 2025 roku,  głównie na terenach, gdzie dziś brakuje infrastruktury. Spółka będzie działać pod nazwą Światłowód Inwestycje. To partnerstwo wspiera upowszechnianie szybkiego internetu w Polsce i walkę z wykluczeniem cyfrowym.

Joint venture będzie w 50% własnością Orange Polska, a w 50% własnością APG. Orange wniesie do spółki około 700 tys. łączy światłowodowych wraz z hurtowym dostępem do ok. 160 tys. klientów, korzystających już z usług. Światłowód Inwestycje wybuduje 1,7 mln łączy, co oznacza że sieć obejmie w sumie 2,4 mln gospodarstw domowych i stanie się największym niezależnym światłowodowym operatorem hurtowym w Polsce.

- Cieszę się, że rozpoczynamy współpracę z APG, który tak jak my dostrzega potencjał rynkowy infrastruktury światłowodowej w Polsce. W ostatnich latach Orange Polska realizował niezwykle ambitny plan inwestycyjny, w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się 5 mln gospodarstw domowych w całym kraju. Potrzeby są wciąż ogromne, a pandemia jeszcze je nasiliła. Światłowód Inwestycje pomoże dotrzeć do terenów trudniejszych, gdzie wciąż brakuje dobrego internetu, bez wykorzystania środków publicznych. Jestem przekonany, że przyczyni się do rozwoju gospodarki, infrastruktury cyfrowej kraju oraz zwalczania wykluczenia cyfrowego - mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Polska jest obecnie na etapie rozwoju i tworzenia nowoczesnej infrastruktury, która jest niezbędna dla wzrostu konkurencyjności gospodarki naszego kraju. Dzięki współpracy z APG, Orange Polska będzie mógł kontynuować budowę sieci światłowodowej, przyczyniając się ku rozwojowi nowoczesnych technologii w Polsce. 1,7 mln nowych łączy istotnie poszerzy obecny zasięg światłowodów w Polsce - liczba łączy światłowodowych w kraju szacowana jest na ponad 7 mln.  - Cieszymy się że nawiązujemy partnerstwo z Orange Polska, które pozwoli wybudować łącza światłowodowe dla 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Spółka joint venture wspiera ambicję APG, jaką jest umożliwianie cyfryzacji gospodarki poprzez  dostarczanie infrastruktury światłowodowej tam, gdzie brakuje dziś dobrej jakości dostępu do internetu. Co istotne, spodziewamy się, że ta inwestycja przyniesie atrakcyjny zwrot dla naszych klientów, funduszy emerytalnych – powiedział  Patrick Kanters, Managing Director Global Real Assets w APG.

Światłowód Inwestycje będzie wyłącznie operatorem hurtowym. To oznacza, że Orange Polska i inni operatorzy będą mogli mieć dostęp do tej sieci by świadczyć na niej usługi detaliczne swoim klientom. Orange Polska, bazując na doświadczeniu i zapleczu technologicznym będzie głównym partnerem technicznym zapewniającym budowę i utrzymanie sieci, dzierżawę elementów sieci oraz inne usługi wspierające.

- Podpisana umowa potwierdza, że Orange Polska jest liderem w innowacyjnym, biznesowym podejściu do budowy światłowodów - powiedział  Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. rynku hurtowego. - Światłowód Inwestycje to nowy model działania, który będzie bazował nie tylko na dużym popycie na szybki internet w Polsce, ale przede wszystkim unikatowej wiedzy i doświadczeniu Orange Polska w budowaniu infrastruktury oraz dostarczaniu usług światłowodowych. To przedsięwzięcie, na którym skorzystają wszyscy: klienci, operatorzy i cały  rynek telekomunikacyjny w Polsce.

Zamknięcie transakcji jest planowane do końca sierpnia 2021.  Środki finansowe z transakcji istotnie wzmocnią bilans Orange Polska oraz będą ważnym elementem nowej strategii, której ogłoszenie jest planowane na drugi kwartał tego roku.

APG doradzali: Barclays, Freshfields Bruckhaus Deringer, Altman Solon oraz Deloitte.

Doradcami Orange Polska byli: Lazard, Linklaters, Arthur D. Little i PWC.

Szczegółowe informacje na temat warunków transakcji, jej parametrów finansowych, a także niezbędnych dla jej finalizacji zgód, znajdują się w raporcie bieżącym  Orange Polska na www.orange-ir.pl

****

Orange Polska - wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce, działający we wszystkich segmentach rynku telekomunikacyjnego. Posiada największą infrastrukturę telekomunikacyjną w kraju. Oferuje klientom usługi w najnowocześniejszych technologiach, w tym usługi konwergentne, łączące telefonię stacjonarną i mobilną, internet domowy i mobilny oraz telewizję. Inwestuje w superszybki światłowodowy internet oraz mobilny internet 4G/LTE. Orange Polska uruchomił sieć #hello5G, która jest pierwszym etapem budowy komercyjnych usług nowej generacji. Więcej informacji: www.orange.pl

Grupa APG jest jedną z największych na świecie niezależnych firm zarządzających funduszami emerytalnymi, z aktywami emerytalnymi w wysokości około 575 mld euro  (dane za 4 kwartał 2020). Reprezentuje ponad 30 000 pracodawców i 4,7 mln uczestników w Holandii. Ma swoje biura w Amsterdamie, Heerlen, Brukseli, Nowym Yorku Hong Kongu, Szanghaju i Pekinie.

Działając w imieniu swoich klientów (holenderskich funduszy emerytalnych), APG jest aktywnym inwestorem w infrastrukturę od 2004 roku. Zainwestował do tej pory około 16,5 mld euro i zarządza ponad 35 inwestycjami portfelowymi. APG zainwestował m.in. w aktywa z obszaru energetyki, użyteczności publicznej, a także infrastruktury telekomunikacyjnej i transportowej.  Więcej informacji: www.apg.nl/en/

Scroll to Top