Informacje prasowe

Wyniki Orange Polska za trzeci kwartał 2021: rosną przychody i EBITDAaL, przybyło ponad 50 tysięcy użytkowników światłowodu

25 października 2021

Wyniki Orange Polska za trzeci kwartał 2021: rosną przychody i EBITDAaL,  przybyło ponad 50 tysięcy użytkowników światłowodu

Przychody Orange Polska wzrosły w trzecim kwartale o ponad 3% w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku, głównie dzięki bardzo dobrym wynikom z kluczowych usług telekomunikacyjnych oraz usług IT/IS dla biznesu. Rentowność operacyjna EBITDAaL wzrosła o niemal 7% rok do roku. Orange Światłowód dociera już do 5,6 mln gospodarstw domowych, a usługi światłowodowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem – liczba klientów zwiększyła się o 53 tys. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia całorocznych celów finansowych.

Za nami udany kwartał. Osiągnęliśmy mocne wyniki finansowe, zrealizowaliśmy też jeden z kluczowych projektów tego roku – sfinalizowaliśmy sprzedaż połowy udziałów w spółce Światłowód Inwestycje, oferującej w hurtowym dostępie superszybkie łącza światłowodowe. To ważny krok na drodze do realizacji naszych planów przedstawionych w strategii .Grow, w tym strategii hurtowej. Nasze flagowe usługi cieszą się popularnością wśród klientów, widzimy też, że użytkownicy mobilnych ofert głosowych chętniej zostają z nami na dłużej. To potwierdza, że Orange jest w dobrej formie w obliczu nachodzących wyzwań, jak m.in rosnąca presja inflacyjna – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Solidne wyniki komercyjne – liczba klientów kluczowych usług rośnie w dobrym tempie

W trzecim kwartale przybyło 14 tys. indywidualnych klientów usług konwergentnych, a łączna ich liczba wzrosła o 6% rok do roku, sięgając 1,53 mln. Coraz więcej klientów korzysta ze światłowodu, co również przekłada się na wzrost ARPO z pakietów konwergentnych. Na koniec września średni przychód na klienta tych usług wynosił już ponad 113 zł i wzrósł o ponad 7% rok do roku.

Wzrosła także łączna liczba klientów szerokopasmowego internetu, o 3% rok do roku, głównie za sprawą popytu na światłowód – w tym przypadku liczba klientów indywidualnych wzrosła aż o 33% rok do roku, na koniec września było ich już 880 tysięcy. Użytkownicy światłowodu stanowią już 32% wszystkich klientów internetowych usług od Orange.

Liczba  abonamentowych głosowych usług mobilnych nadal rośnie stabilnie 5% rok do roku.  Wzrost ARPO w tym kwartale przyspieszył do 2,5% rok do roku za sprawą roamingu. Po zmniejszeniu ograniczeń związanych z pandemią wraca zainteresowanie usługami przedpłaconymi. W trzecim kwartale przybyło 55 tys. nowo aktywowanych kart pre-paid, a ARPO wzrosło o 5%, m.in. za sprawą rosnącej liczby klientów korzystających z nielimitowanych pakietów połączeń i SMS oraz roamingu.

Kluczowe wskaźniki finansowe: EBITDAaL w górę o prawie 7%, przychody o ponad 3%

Przychody Orange Polska za 3 kwartał 2021 były wyższe o 3,3% niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Na dynamikę wzrostu przychodów negatywnie wpłynął efekt regulacyjny w postaci niższych stawek za zakańczanie połączeń. Pozytywnie natomiast  na wynik przełożyły się przychody z kluczowych usług telekomunikacyjnych, czyli konwergencji, usług mobilnych oraz szerokopasmowych. Wzrosły one o ponad 8% rok do roku. Z kolei o 37% rok do roku wzrosły przychody z usług IT i integratorskich, na co składa się zarówno wynik Craftware (26 mln zł) jak i wzrost organiczny.

Rentowność operacyjna EBITDAaL była wyższa o 6,6% rok do roku. Na ten wynik wpłynęły głównie bardzo mocne wyniki z kluczowych usług telekomunikacyjnych i IT/IS dla biznesu, które przełożyły się na wzrost marży bezpośredniej o 5% rok do roku.

Pełny raport z wynikami Orange Polska znajduje się tutaj.

Udostępnij: Wyniki Orange Polska za trzeci kwartał 2021: rosną przychody i EBITDAaL,  przybyło ponad 50 tysięcy użytkowników światłowodu

Informacje prasowe

Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

21 października 2021

Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

Orange Polska i miasto Bolesławiec jako partnerzy zostali laureatami głównej nagrody w konkursie Smart City Poland Award w kategorii The Most Smart City. Drugą nagrodę – za Platformę Zarządzania Miastem – operator otrzymał w kategorii e-usługi.

The Most Smart City to najważniejsza kategoria w konkursie. Jego celem jest propagowanie wdrażanych w jednostkach samorządu terytorialnego na terenie Polski innowacyjnych rozwiązań, które skutecznie łączą nowoczesne technologie z potrzebami społeczności lokalnych, miast i regionów. Nagradzając wdrożenie rozwiązań Orange Polska w Bolesławcu jury doceniło kompleksowość inwestycji i spójność w strategicznym myśleniu o rozwoju miasta.

Smart City w Polsce nie jest już wyłącznie domeną metropolii. Coraz częściej po takie rozwiązania sięgają też niewielkie miejscowości doceniając korzyści dla mieszkańców, środowiska i budżetu. Jednym z liderów jest tu bezsprzecznie Bolesławiec, gdzie od 2018 roku sukcesywnie wdrażamy ekosystem Internetu Rzeczy (IoT). Składają się na niego takie rozwiązania, jak Smart Water – system zdalnego odczytu wodomierzy i identyfikacji awarii; Smart Lights – system zarządzania oświetleniem miejskim; Smart Bikes – system rowerów miejskich, czy Smart Sensors – system czujników jakości powietrza. Bardzo cieszy nas fakt, że zostało to zauważone i docenione przez jury konkursowe. Z rozwiązań Smart City od Orange korzysta już 88 polskich miast, a kolejne wkrótce do nich dołączą. – mówi Małgorzata Ciechomska, Dyrektorka Marketingu IoT w Orange Polska.

Cyfrowa transformacja miast wykorzystująca rozwiązania IoT przekłada się na ułatwienia dla mieszkańców, oszczędności w budżetach miejskich i korzyści dla środowiska naturalnego (mniejsze zużycie zasobów, mniejsza emisja CO2). Dzięki zintegrowanej, inteligentnej strukturze miejskiej, zwiększa się efektywność inwestycji miejskich, działania służb i spółek miejskich, a miasto rozwija się w sposób bardziej zrównoważony. W Bolesławcu 1220 użytkowników przejechało już 29 356 km na rowerach Smart Bikes. Dzięki systemowi Smart Lights do połowy 2021 udało się też zaoszczędzic ponad 2800 kWh energii, co oznacza zmniejszenie emisji CO2 o ponad 2 miliony ton. Z kolei Smart Water to 48 000 automatycznych odczytów z ponad 2 000 liczników i ponad 600 alarmów rocznie pozwalających zapobiegać nadużyciom i ułatwiających usuwanie awarii.

Bolesławiec ma rozbudowaną infrastrukturę miejską. Usługi Smart City od Orange wdrożyliśmy myśląc o przyszłości miasta. Pamiętam początki projektu i obawy, jak mieszkańcy przyjmą innowatorski koncept oparty o technologię internetu rzeczy. Podjęliśmy jednak to wyzwanie i teraz każdego dnia doceniamy korzyści z nowoczesnych rozwiązań miejskich. Woda, rowery, powietrze, lampy są zarządzane spójnie przez jeden system. Wszystko odbywa się zdalnie i niesamowicie szybko. Po raz pierwszy mamy dostęp do tak dużej ilości różnorodnych danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy sprawniej zarządzać miastem, dbać o ekologię i odpowiadać na potrzeby mieszkańców. – mówi Piotr Roman, Prezydent Bolesławca.

Drugą nagrodę, w kategorii e-usługi, Orange Polska otrzymał za Platformę Zarządzania Miastem – system umożliwiający kompleksowe zarządzanie pełnym środowiskiem IoT – urządzeniami, komunikacją oraz danymi. To autorskie rozwiązanie Orange. Dane wysyłane przez urządzenia tworzące systemy miejskie – zarówno za pośrednictwem sieci GSM, jak i innych technologii – są dzięki platformie integrowane i udostępniane w czasie rzeczywistym, w jednym miejscu, podobnie jak raporty, analizy i rekomendacje prezentowane w formie przyjaznego panelu. Usprawnia to zarządzanie usługami miejskimi, podejmowanie decyzji i planowanie inwestycji.

Mediateka

Udostępnij: Smart City Poland Award – dwie nagrody dla Orange Polska

Informacje prasowe

Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

12 października 2021

Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Fundacja Orange i Głos Nauczycielski wyłonili laureatkę konkursu Nauczyciel Jutr@. To nowa inicjatywa wyróżniająca pedagoga, który rozwija swoje kompetencje, aby lepiej rozumieć potrzeby uczniów wychowywanych w cyfrowym świecie. Podąża za nimi, a zajęcia opiera na dobrej relacji. Wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Jutr@ otrzymała Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki w Społecznym Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

Do konkursu Nauczyciel Jutr@, zainicjowanego przez Fundację Orange, a który po raz pierwszy towarzyszy prestiżowym wyborom Nauczyciela Roku, napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Spośród tych, które spełniły wymogi formalne, jury wybrało pięć osób, a zwyciężczynią została Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki, pedagożka szkolna z Społecznego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kudowie Zdroju. Nauczycielka, prowadzi również zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej i pracuje z młodzieżą uzależnioną. Nagrodą w konkursie jest wizyta studyjna w szkole w Finlandii, której system edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Celem wyjazdu jest rozwój i inspiracje, które będzie można wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono także Nauczyciela Roku. Został nim  Dariusz Martynowicz z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

Jak połączyć etykę i roboty?

O tym między innymi pisała w swoim zgłoszeniu do konkursu Nauczyciel Jutr@ Pani Joanna Mikusek – Przystajko. Na zajęciach z etyki, które prowadzi, wspólnie z uczniami  programuje roboty na przykład tak, by poruszały się one od wybranej wartości do drugiej. Razem budują też zbiory różnych sytuacji, po których robot musi się poruszać i reagować (światłami, dźwiękiem) w odpowiedni sposób.

Wydaje mi się, że technologia stała się mostem, który połączył mnie z młodymi ludźmi. Mam poczucie, że nasza relacja weszła na inny etap, a dzięki temu, że i ja korzystam z zasobów cyfrowych, lepiej rozumiem uczniów, a oni z kolei to czują. Jedną z trudności, jaką widzę, było pokonanie własnych barier w głowie i obawy, jak sobie poradzę. Powodem, dla którego zdecydowałam się „przekwalifikować”, byli moi uczniowie – podsumowuje Pani Joanna Mikusek – Przystajko.

Choć przejście na „drugą stronę cyfrowej mocy” – jak mówi Pani Joanna, nastąpiło za sprawą edukacji zdalnej, a jej motywacja opierała się na tym, żeby „nie stracić” uczniów, to zmiana zaczęła się wcześniej, gdy nauczycielka, będąc humanistką, postanawiała podążać za uczniami i zgodnie z ich prośbą zgłosiła klasę do programu #SuperKoderzy. To doświadczenie  stało się dla niej bodźcem, aby zainteresować się rozwojem kompetencji cyfrowych i nową technologią. Pandemia i edukacja zdalna, tylko umocniły te postanowienia, a Pani Joanna zaczęła regularnie się szkolić w tym zakresie.

Wśród nominowanych w konkursie Nauczyciel Jutr@ edukatorek i edukatorów znaleźli się także:

  • Marek Grzywna ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, oraz TEB Edukacja w Toruniu;
  • Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej “Osiek” w Gdańsku;
  • Agata Karolczyk-Kozyra z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
  • Aleksandra Schoen-Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.

Kompetencje cyfrowe – to więcej niż znajomość programów i aplikacji

Cieszymy się, że do konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosiło się tak wiele fantastycznych nauczycielek i nauczycieli. Widzimy, że dla nich, podobnie jak dla nas, kompetencje cyfrowe to nie tylko znajomość aplikacji i programów, a przede wszystkim ich świadome i konstruktywne używanie. W konkursie chcieliśmy też docenić postawy nauczycielek i nauczycieli – podążanie za uczniem, otwieranie się na to, co nowe, przełamywanie swoich przyzwyczajeń i przede wszystkim dbanie o dobrą relację z dziećmi i młodzieżą –  mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, która wspiera szkoły w prowadzeniu edukacji cyfrowej – szkoli nauczycieli, przygotowuje materiały i scenariusze zajęć z podstaw programowania czy dbania o zdrowe nawyki cyfrowe. Fundacja jest także liderem jednego z największych projektów edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter”, którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek w prowadzeniu zajęć szkolnych z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi i zasobów.

Mediateka

Udostępnij: Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej