
„Najcenniejsze, co możesz dać drugiemu człowiekowi, to twój czas” - tą myślą często kierują się wolontariusze_ki Fundacji Orange, wspierając osoby samotne i doświadczone przez trudny los. Dla nich czas spędzony z drugim, życzliwym człowiekiem na rozmowach i wspólnych aktywnościach - jest bezcenny. Tak samo, jak np. ofiarowanie produktów pierwszej potrzeby. Oto kilka relacji trzeciego odcinka cyklu o wspaniałych ludziach, których łączy pasja do pomagania.
Wolontariusze_ki Fundacji Orange dbają o dobrostan osób z niepełnosprawnościami oraz bezpieczeństwo seniorów_ek w świecie cyfrowym. W akcjach do nich skierowanych mamy wiele inicjatyw międzypokoleniowych np. dzieci wspólnie z wolontariuszami_kami przygotowują kanapki, które następnie trafiają do ubogich osób. To element misji zaszczepiania wrażliwości i empatii u dzieci.
Oto kilka akcji pomocowych, które pokazują działania ludzi o wielkich sercach - ich oddanie, zaangażowanie i wsparcie. To był czas, który na długo zostanie w pamięci nas wszystkich.
Plener malarski z integracją
To była akcja z dodatkową, ważną misją - integracją międzypokoleniową. Dzieci ze szkoły podstawowej w Ząbkach odwiedziły seniorów i seniorki z Domu Opieki Dziennej przy szpitalu wojewódzkim Drewnica. Wraz z wolontariuszami_kami Fundacji Orange wspólnie spędzili czas na plenerze malarskim i pikniku. Uczennice i uczniowie pomagali podczas malowania obrazów, a seniorzy_rki z radością z nimi rozmawiali. Akcja miała na celu wsparcie emocjonalne i stworzenie przestrzeni do wzajemnego uczenia się i zrozumienia.
Bezpieczni seniorzy
Seniorzy i seniorki, nie tylko z Domu Dziennego Pobytu „Kapuściska” w Bydgoszczy, są narażeni są różne oszustwa - zwane potocznie „na wnuczka” czy „na policjanta”. Dlatego ważną częścią wydarzenia było szkolenie z bezpieczeństwa w sieci, poprowadzone przez wolontariuszy_ki w przystępny, spokojny sposób - bez pośpiechu i z czasem na pytania. Wspólna praca w ogrodzie, do którego kupiliśmy nowe kwiaty, rozmowy i nauka, złożyły się na dzień pełen dobrych emocji. To była akcja, która zostawia po sobie coś trwałego.
Dzień integracji w Domu Samopomocy
W Środowiskowym Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Koszalinie, nasi wolontariusze_ki przy współudziale władz oraz opiekunów_ek, zorganizowali piknik rodzinny na świeżym powietrzu. Była część artystyczna, poczęstunek i warsztaty. Kupiliśmy też specjalistyczne urządzenie do wykrawania wzorów z papieru, które wspomaga rozwój motoryki, stymulacji wyobraźni przestrzennej, a także walorów sensorycznych. Wolontariusze_ki aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach i obsłudze wydarzenia. Taki dzień sprzyjał budowaniu więzi i wspieraniu potrzebujących osób.
Bowlingowe powitanie lata
Kielecka ekipa wolontariuszy_ek, zrzeszona w Klubie Bowlingowym Orange, trzeci raz zorganizowała letni turniej bowlingowy dla 20 dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy DPS im. Św. Brata Alberta w Kielcach. Wspierali zawodników_czki podczas rozgrywek, służyli radą oraz dbali o bezpieczeństwo na torach, a na koniec nagrodzili zwycięzców. Kręgielnia MK Bowling w Kielcach przygotowała dla wszystkich pizzę, napoje i przekąski.
Aktywny dzień z Fundacją Orange
To kolejna, piękna inicjatywa wolontariuszy_ek w Środowiskowym Domu Samopomocy ,,Bo tak już jest" w Gdańsku. Dzień wypełniony ciepłą atmosferą, rozmowami i uśmiechami. Były zabawy sportowo-rekreacyjne i poczęstunek. Kulminacją akcji - stworzenie „kącika wyciszeń” - przytulnego miejsca sprzyjającego odpoczynkowi, rozwojowi funkcji poznawczych i kreatywności podopiecznych placówki. Z grantu zakupiono specjalistyczne oprzyrządowanie do: chromoterapii i muzykoterapii, rozwoju motoryki małej, stymulacji wyobraźni przestrzennej i walorów sensorycznych.
Wizyta w Hospicjum w Wołominie
„Najcenniejsze, co możesz dać drugiemu człowiekowi, to twój czas” - podążając za tą myślą, nasi wolontariusze_ki odwiedzili Hospicjum w Wołominie. Chcieli umilić czas ciężko chorym osobom, spędzić razem chwile na rozmowie, czytaniu i krótkim spacerze po ogrodzie. Ekipa wolontariacka spędziła w Hospicjum kilka godzin, przy okazji pomogli personelowi przenieść kilka ciężkich mebli oraz przekazali zakupione z grantu rzeczy pierwszej potrzeby m.in. specjalistyczne środki higieniczne dla pensjonariuszy ośrodka.
- Pobyt w ośrodku był wielkim przeżyciem dla nas - podsumowuje liderka tej akcji. - Nie brakowało chwil wzruszenia, a to doświadczenie przypomniało nam, jak ważne jest okazywanie troski i obecności drugiemu człowiekowi.
Wsparcie dla kobiet w kryzysie bezdomności
Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie zainicjowało cykliczne spotkania dla samotnych, starszych i bezdomnych kobiet. Nasi wolontariusze_ki postanowili być ich współorganizatorami_kami. W czerwcu motywem przewodnim były „kawy świata”, ale tym co najważniejsze - wspólne momenty spędzone na rozmowach o życiu. Dla wspieranych kobiet były to cenne chwile, bo mogły podzielić się swoimi historiami z osobami, które ich wysłuchały i ofiarowały swój czas. Wszystkie panie otrzymały też drobne upominki.
Spotkanie „Ponad Miedzą"
To akcja skierowana do osób ubogich, samotnych i w kryzysie bezdomności - podopiecznych Organizacji Charytatywnej "Ponad Miedzą" z Brwinowa. Przed wydarzeniem na wolontariusze_ki zorganizowali zbiórkę rzeczy używanych, a z grantu kupili m.in. jedzenie. Podczas spotkania wszyscy wspólnie spędzali czas.
- Zostaliśmy obdarzeni zaufaniem i wysłuchaliśmy wiele historii. Porozmawialiśmy z entuzjastą fizyki, który chciał poznać tajniki dyspersji, absorpcji czy rozpraszania światła przesyłanego światłowodami. Kolejny raz mieliśmy okazję docenić to, co w życiu mamy - wspomina liderka akcji.
Budujemy relacje
Ta akcja była w Ośrodku Socjoterapeutycznym dla rodzin dysfunkcyjnych oraz osób w kryzysie bezdomności i ubogich na warszawskim Marysinie. Zbiórka rzeczy i przygotowanie paczek dla potrzebujących, sprzątanie ośrodka i terenu dookoła, przygotowanie i obsługa stoisk na pikniku i zawody sportowe. W ramach tegorocznego grantu z Fundacji Orange uzupełniony został magazynek ze środkami czystości oraz doposażona kuchnia. Przed wolontariuszami_kami jeszcze jedno spotkanie tego lata - przy pracach porządkowo-remontowych przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Z Fundacją Orange dla innych
Cel akcji był jasny - zorganizować serię warsztatów dla uczniów i uczennic wybranych klas 4-7 ZSP Halinów, które m.in. miały na celu integrację i przybliżenie dzieciom realiów osób znajdujących się w trudnej sytuacji społecznej. Pokazanie, że moc sprawcza jest w ich rękach i sercach. Wolontariusze_ki lepili z dziećmi pierogi i wypełnili lodówkę po brzegi kanapkami „z sercem”. Następnie, zrobione posiłki przekazane zostały, za pośrednictwem Fundacji „Daj Herbatę”, osobom potrzebującym i w kryzysie bezdomności.











