Odpowiedzialny biznes

Kominek – pisz, kreuj, zarabiaj

29 października 2013

Kominek – pisz, kreuj, zarabiaj

Tomek Tomczyk, jeden z najbardziej znanych polskich blogerów, a jednocześnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych, wydał właśnie drugą książkę „Blog. Pisz, kreuj, zarabiaj”. Spotkanie nie zaczyna się dobrze – jestem mocno spóźniony, bo „wrzuciłem” je do kalendarza na następny dzień 😉 Docieram spóźniony. – Gdybym tak Cię nie kochał, to bym już dawno poszedł – śmieje się Tomek Tomczyk. Rozmawiamy w dwa dni przed premierą. Właśnie zatwierdza ostateczną wersję ebooka. Książka papierowa już jest.

32527bffc7111a49788ac6737f9a8f89658

Po co w ogóle napisałeś „drugą” część Blogera? Gdy rozmawialiśmy ostatnio zapowiadałeś powieść, a nie kolejny poradnik o blogowaniu. Marzyłeś o niej, czytelniczki czekały i…
Musiałem odpuścić, bo nie czułem w niej magii. Wiem, jak napisać dobrą książkę. To nie jest wielka sztuka. Ale ta miała być najlepsza na świecie. Dlatego wyjechałem do Nowego Jorku. To miasto zawsze mnie inspirowało.

Przejdźmy do książki która jest 😉 Dlaczego znowu poradnik?
Pierwsza w największym stopniu dotyczyła sztuki pisania bloga, motywacji i animowania społeczności. Już po jej wydaniu zauważyłem, że dałem ciała, bo poświęciłem tylko jeden krótki rozdział temu, co blogerów interesuje najbardziej – zarabianiu. Totalnie pokpiłem też kwestie wizerunkowe i mentalnościowe, które leżą u podstaw zarabiania na blogach. Dodatkową motywacją były dla mnie takie legiony cwaniaków, którzy zaczęli żerować na blogerach. Powstały firmy, które w zamian za podział ze wszystkich zysków, załatwiają blogerom reklamy. Rzecz w tym, że 100% takich firm to osoby niemające zielonego pojęcia o tym biznesie. A blogerzy frajerzy dają się im omamiać.

W najnowszej książce jest nie tylko o zarabianiu. W podtytule również jest o „pisaniu” i „kreowaniu”.
Zgadza się, pierwsze rozdziały są o tym jak pisać i tworzyć teksty lub vlogi by kreować swój wizerunek. Czytelnik nie znajdzie tu 10 łatwych sposobów na wykreowanie się. Staram się nauczyć blogerów by byli jak bardzo dobrzy dziennikarze którzy sami szukają i kreują ciekawe tematy. Bloger nie może być jak stażysta w mediach, tzw. media worker, który tylko powiela komunikaty prasowe.

Czy to książka tylko dla blogosfery?
Nie, tym razem jeden rozdział poświęcony jest firmom. Podpowiadam jak powinny współpracować z blogerami, co powinny wiedzieć przystępując do współpracy. Jak mają znaleźć odpowiedniego do kampanii blogera i jak sprawić by jak najlepiej wywiązał się z obowiązków. Tłumaczę również czego mogą wymagać a czego nie.

Rozmawiamy o tym jak zarabiać, tymczasem, nawet w samej blogosferze, zaczynają się zarzuty, że współpraca z markami zmienia autorów i dlatego przestają być czytani, bo spada ich wiarygodność.
To jakaś bzdura. Jaki mają na to dowód? Jak niby reklama ma wpływać na wiarygodność? Czy ludzie przestają czytać gazety lub oglądać ulubione programy bo pojawiła się w nich reklama? Nie! Przestaną czytać gdy przestajesz pisać na interesujący ich tematy.
Co jest nienormalnego w tym, że zarabia się za swoją pracę? Dlaczego nikt nie pyta co jest złego w tym, że lekarz czy nauczyciel zarabia?

A Ty nie miałeś odpływu gdy zacząłeś współpracować z markami?
Nie. Jedyny zauważalny odpływ zanotowałem gdy w 2006 r. zapowiedziałem, że kończę z wulgarnością.

Co powiesz na zarzut: Kominek się sprzedał.
Na tej samej zasadzie „sprzedają” się aktorzy, dziennikarze. Sprzedają to się prostytutki. Bloger nie bierze kampanii tylko dlatego, że może zarobić. Profesjonalny bloger decyduje się na udział jeśli wierzy, że promuje dobry produkt.

Na jakim etapie jest wg. Ciebie blogosfera?
Zaczynamy być świadomi swoich potrzeb i wartości. Zaczynamy rozumieć, że sami jesteśmy marką, która może promować sobą inne marki.

Na koniec: za co Ciebie nie lubią?
Zawsze tak było, że osoby wyróżniające się są bardziej podatne na krytykę. Ale mogą mnie nie lubić tylko Ci którzy mnie nie znają. Tylko, że to głupie, bo jak można nie lubić kogoś, kogo się nie zna?
Przeciętny człowiek wiedzie przeciętne życie i garnie do przeciętniaków. Jest skromny, bo nie może być nieskromny. Garnie do swoich. Gdy widzi wyróżniające się, charyzmatyczne jednostki, osiągnęły lub mają szansą osiągnąć więcej od niego, budzi się w nim reakcja obronna. Gryzie, bo czuje się gorszy. Ja nigdy w życiu nie krytykowałbym na forach czy w komentarzach kogoś za to, że ma taki a nie inny wizerunek. To głupie.

Po wywiadzie rozmawiamy jeszcze godzinę o tym #jakżyć, rodzinie, dzieciach, planach, wakacjach, wolnym czasie – nie zdradzę więcej bo to była rozmowa prywatna. Widać, że Tomek ma pomysł na siebie, który konsekwentnie realizuje od lat. Można go lubić lub nie, ale nie można przejść obojętnie. Zawsze będzie wymykał się schematom bo zgodnie z nazwa książki on kreuje swoje życie i na nim zarabia.

Udostępnij: Kominek – pisz, kreuj, zarabiaj

Odpowiedzialny biznes

Misja Orange Travel – ostatni przystanek Rzym

20 czerwca 2013

Misja Orange Travel – ostatni przystanek Rzym

Blogerzy zakończyli już Misję Orange Travel, wczoraj wrócili już do domu. Ostatnim miastem na ich mapie był Rzym, którego gospodarzem był Kominek. Polecam jego relację z tego miasta, choć oczywiście warto przeczytać wspomnienia pozostałych uczestników.

4cbf89c4dc5a1256ea7996f27bf6afd1825

– Stolica Włoch była ostatnim etapem naszej podróży po Europie w ramach promocji usługi Orange Travel. Ufam, że ze swojego zadania wywiązaliśmy się nieźle i od teraz, kiedy znajdziecie się w innym kraju UE, będziecie wiedzieli, że nie ma co przepłacać za rozmowy i można rozmawiać po cenach krajowych – podsumował Kominek.

W Rzymie blogerzy zaoszczędzili 605 zł.

a08aecb5350d83b769b68375942f9d5b1eb

 

Wyprawa zakończona, już jutro specjalna relacja wideo podsumowująca Misję Orange Travel, ale to jeszcze nie koniec kampanii 😉

Udostępnij: Misja Orange Travel – ostatni przystanek Rzym

Odpowiedzialny biznes

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o blogowaniu (konkurs)

5 września 2012

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o blogowaniu (konkurs)

To ma być coś, co wstrząśnie polską blogosferą – Tomek Tomczyk, szerzej znany jako Kominek, wydaje swoją pierwszą książkę: „Bloger”, czyli poradnik dla blogerów. Zawiera ona przemyślenia autora na temat funkcjonowania blogosfery w Polsce, krytykę złych praktyk, ale przede wszystkim – porady, w przejrzystej formie stu pytań i odpowiedzi, skierowane zarówno do osób, które już są blogerami, jak i tych, ktore chcą nimi zostać.

O tym, czego można spodziewać się po pierwszym w naszym kraju elementarzu blogowania, jakie są różnice między pisaniem bloga a pisaniem książki oraz co z największym, do tej pory niepublikowanym dziełem polskiego Króla Blogerów dowiecie się z rozmowy, którą przy wtórze szumiącej fontanny przeprowadził Dawid Gaweł, odbywający u nas staż.

b0893ab3474e20491476204e4400234ac3e

PlayWyłącz głos

A dla Was mamy konkurs, w którym możecie wygrać 5 premierowych egzemplarzy „Blogera”. Zadanie jest proste – wystarczy, że odpowiecie na pytanie, ile lat miał Kominek, gdy napisał wspomniane już, największe dzieło w swojej dotychczasowej karierze? Nagrody czekają na pięć osób, które najszybciej prześlą poprawną odpowiedź na adres tomasz.sulewski@orange.com.

Powodzenia!

Udostępnij: Wszystko, co chcieliście wiedzieć o blogowaniu (konkurs)

Odpowiedzialny biznes

„Tydzień w 20 min” – Tomek Tomczyk (Kominek)

7 lutego 2012

„Tydzień w 20 min” – Tomek Tomczyk (Kominek)

Kolejny przegląd tygodnia – minione wydarzenia komentuje dla Was Kominek, czyli Tomek Tomczyk. Nie obyło się bez rozmowy o ACTA (m.in. o tym, czy protestujący wiedzą, przeciw czemu protestowali i o tym, czy każdy z nas jest twórcą). Ale ponieważ świat się na ACTA nie kończy, poruszyliśmy także temat wyroku dla Google we Francji za publikowanie darmowych map oraz skomentowaliśmy zagrożenia stojące przed Facebookiem (według prospektu emisyjnego firmy). Na koniec zaś porozmawialiśmy o polskich blogach kulinarnych i o tym, czy blogerzy mogą w Polsce stać się mainstreamowymi gwiazdami. Zapraszam 🙂

fot. Wojciech Gajewski

Jak Wam się podoba pomysł Kominka, żeby Facebook płacił nam za to, że publikujemy na nim swoje treści? To realna perspektywa?

Udostępnij: „Tydzień w 20 min” – Tomek Tomczyk (Kominek)

Odpowiedzialny biznes

Orange Foundation створив команду соціальної інтеграції, до складу якої входять експерти з України

24 września 2010

Orange Foundation створив команду соціальної інтеграції, до складу якої входять експерти з України

Дії, пов’язані з гуманітарною кризою, спричиненою російським вторгненням в Україну, потребують точної діагностики викликів та ефективної координації. Для цього Orange Foundation створив спеціальну команду експертів, до складу якої входять освітяни з України.

Вони консультують Фонд з питань соціальної інтеграції та освіти, в тому числі міжкультурної освіти дітей та молоді, в т.ч в контексті приїзду до Польщі тисяч студентів з України. Жорстокі військові дії Росії в Україні тривають. Через війну українсько-польський кордон перетнули 2,9 млн біженців. Серед них багато жінок і дітей. Одним із завдань є точна діагностика соціальних потреб, які виникають і змінюються в умовах наростаючої гуманітарної кризи.

Orange Foundation створив експертну групу для соціальної інтеграції. До її складу входять освітяни з України, які консультують Фонд щодо визначення викликів та поточних потреб людей з України, які перебувають у Польщі. Команда рекомендує найбільш прийнятні форми підтримки та розвитку інтеграційних та освітніх ініціатив. Ключова тема – освіта, в тому числі міжкультурна освіта молоді в контексті приїзду до Польщі значної кількості студентів з України.

До складу експертної групи входять:

  • Ольга Кулина – керівник групи, магістра англійської філології, зарубіжної літератури з майже 20-річним досвідом викладання англійської, російської та перекладів.
  • Саша Таратіна – магістра релігієзнавства, вчитель історії, правознавства та репетитор Херсонської фізико-технічної середньої школи.
  • Тетяна Кузнєцова – вчитель англійської мови, української мови та літератури та зарубіжної літератури Херсонської середньої школи, що працює з нужденними сім’ями та дітьми, позбавленими батьківського піклування. та магістра фізики, інформатики та астрономії, викладач ІТ, вихователь по роботі з молоддю та батьками.

У зв’язку з приватною ситуацією вона просить не повідомляти своє ім’я та прізвище.

– Завдяки своєму життєвому досвіду та знанням обох культур, я сподіваюся, що зможу підтримати Orange Foundation, будучи «містком» між нашими країнами, – каже голова команди Ольга Кулина.

Команда експертів своїми знаннями та досвідом підтримує Фонд у постійному аналізі та визначенні потреб студентів з України. Консультує, як розвивати програми Orange Foundation, в т.ч. консультує з розробки матеріалів для вивчення основ програмування українською мовою (в рамках ініціативи #SuperKoders). Усі члени команди також залучені до проведення освітніх заходів для дітей та підлітків, які перебувають у навчальних центрах, які Orange Polska надала людям, які втікають від війни в Україні. Тільки в центрі в Сероцку під Варшавою наразі в ньому проживає 322 особи, з них 149 дітей. Завдяки співпраці зі столицею Варшавою, владою Serock та партнерами це так уроки та анімації для дітей та підлітків або вивчення польської мови.

– Ми хочемо прислухатися до їхнього голосу та потреб, коли діємо на благо друзів з України. У Orange Foundation ми займаємося освітою і знаємо, наскільки важливо консультуватися з нашими припущеннями та ідеями з тими, хто буде до них застосовувати. Нам також просто потрібно інтегруватися з людьми, які тікають із батьківщини через війну, – каже Конрад Цесіолкевич, президент Orange Foundation.

Udostępnij: Orange Foundation створив команду соціальної інтеграції, до складу якої входять експерти з України

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej