
Kłamstwo jest stare jak świat. Jednak w czasach globalnego internetu fałszywa informacja potrafi w ciągu paru godzin okrążyć świat i wywołać nieprzewidziane skutki. W ciągu minionego pół roku hasztag #fakenews został użyty w sieci ponad 4 miliony razy i wywołał reakcję 10,5 miliona czytelników.
Chyba każdy z nas zetknął się z fake newsem. Nieprawdziwa informacja o śmierci Adama Słodowego obiegła media w lipcu ubiegłego roku, by następnego dnia zostać sprostowana przez jego rodzinę. W mediach często pojawiają się także nieprawdziwe informacje o wypadkach celebrytów – ofiarami takiego fake newsa byli m.in. aktor Maciej Musiał i piosenkarka Doda.
Na czym zależy twórcom fake newsów? Jak nie dać się nabrać? Zobaczcie mój materiał video.
Jeśli nie chcecie ulec manipulacji, pamiętajcie, że najważniejsze jest krytyczne myślenie i zasada ograniczonego zaufania do źródeł. Następnym razem, gdy natraficie na sensacyjną wiadomość, sprawdźcie, czy piszą o niej inne media i poszukajcie jej źródeł. Więcej zaleceń pozwalających rozpoznać fake newsa znajdziecie na stronie:
Razem w sieci
Warto także nauczyć najmłodszych, jak rozpoznawać fałszywe treści. Gotowe scenariusze zajęć w ramach programu MegaMisja znajdziecie na stronie Fundacji Orange:
Jak rozróżniać informacje prawdziwe od fałszywych
Jestem ciekawa, z jakimi fake newsami ostatnio się zetknęliście?