Gaming

Czym jest Fortnite? Zagrałem w ten hit i próbuję zrozumieć jego fenomen

24 stycznia 2022

Czym jest Fortnite? Zagrałem w ten hit i próbuję zrozumieć jego fenomen

Gram w gry od dziecka. Ba, nawet moje nazwisko zobowiązuje do znajomości branży gamingu, w końcu bycie Graczykiem zobowiązuje. Ograłem setki, jak nie tysiące tytułów, a moje życie zawodowe jest powiązane z tą formą wirtualnej rozrywki. Mimo tego faktu, przed Fortnitem broniłem się wszelkimi sposobami. Nie grałem, nie oglądałem transmisji na żywo… Starałem się unikać tego tytułu jak ognia. Ta popularna gra sieciowa z gatunku Battle Royale odrzucała mnie na każdym kroku w sieci. Jednak przyszedł czas, w którym się złamałem. Zagrałem w tę „legendarną produkcję”. Dziś zamierzam podzielić się z wami moimi doświadczeniami oraz postaram się zrozumieć skąd pochodzi fenomen gry od studia Epic Games.

Czym jest Fortnite? Czym jest Battle Royale?

Uwaga! Są to pierwsze wrażenia. W tym tekście dzielę się swoimi przekonaniami i doświadczeniami z pierwszej rozgrywki jakiej doświadczyłem oraz wiedzą jaką posiadałem wcześniej na temat produkcji. To nie jest recenzja, ani poradnik.

Gra produkcji Epic Games wśród graczy znana jest jako najpopularniejszy Battle Royale. Nawet, jeżeli nie grywasz w gry, prawdopodobnie gdzieś słyszałeś tę nazwę – wśród dzieci lub młodszych znajomych. Fortnite trafił nawet na kinowe ekrany w filmie „Avengers: Endgame”. Znajomość marki dorównuje Minecraftowi, ale czy omawiana gra jest równie dobra? Czy wielkość medialnego szumu dorównuje jakości gamingowego giganta?

Czym jest gatunek Battle Royale? W skrócie: to tryb, w którym na mapie może pozostać tylko jeden zwycięzca. Każdy jest skazany na łaskę własnego losu. Co ciekawe, obszar rozgrywki z czasem zmniejsza się. Jeżeli nadal jest to dla Ciebie niejasne, postaram się to wytłumaczyć w formie relacji z mojej pierwszej rozgrywki w Fortnite.

Fortnite – pierwsze wrażenia

Odpalam grę i chwilę po załadowaniu ekranu doznałem pierwszego szoku. W tej grze jest fabuła! Fortnite przywitał mnie grywalnym intrem, w którym nieznane mi postaci rozmawiają o zagrożeniu jakie dotyka ich wszechświat. Wow!

Jestem gotowy do rozgrywki. Zatwierdzam swoją decyzję. Chwilę później zostaję przeniesiony do grywalnego lobby. Taka forma ładowania mapy jest niezwykle przyjazna dla nowych graczy. Tutaj mogę poznać swoich przeciwników, ale również kompanów; jeżeli gram w trybie kooperacji. Oprócz tego zaznajomiłem się ze sterowaniem i podstawowymi założeniami. Nie mija minuta i w magiczny sposób znajduję się w latającym autobusie. Gdzie? Tak – dobrze przeczytałeś. Latającym autobusie. To prawdopodobnie jeden z aspektów, który przyciągnął rzesze młodych graczy do tej produkcji.

Fortnite to gra niezwykle kolorowa, komiksowa oraz momentami irracjonalna. Jest wytworem wyobraźni oraz nie próbuje być realistyczna na siłę, jak większość shooterów. Tu może zdarzyć się wszystko, co nie wykracza poza ramy dobrego smaku. Możliwe, że przedstawiona specyfika jest podstawą sukcesu omawianej produkcji.

Fortnite, czyli popkulturowy szok

Kontynuując moją przygodę, w słuchawkach usłyszałem anglojęzyczne dziecko, które zachęcało mnie do wyskoku z tego specyficznego środka transportu. Wylądowałem na wieżowcu Daily Bugle. Z twarzy nie znikał mi uśmiech. Jestem fanem Marvela, a możliwość odwiedzenia siedziby głównej J.Johna Jamesona (dziennikarza krytykującego Spidermana) była niesamowitym szokiem dla moich szarych komórek. Szczególnie, że parę chwil później nad moją głową przeleciał Rick Sanchez (Rick and Morty) korzystający z wystrzeliwanych sieci Człowieka-Pająka. Wtedy mnie olśniło – w obecnej chwili magia Fortnite’a to nie tylko sama gra, ale wizja swoich ulubionych postaci z różnych uniwersów, walczących na jednej arenie!

Wracając do rozgrywki. W trakcie gry strefa, na której się poruszamy kurczy się. Musiałem szybko zmienić swoją docelową lokację. Zebrałem wszelkie przedmioty, które uważałem za przydatne i zacząłem uciekać wraz ze swoimi kompanami. Doszło do pierwszej potyczki, którą – o dziwo – wygraliśmy. Niestety mój udział był w tym znikomy. Padłem, ale na szczęście mój kompan mnie uratował. Zrozumiałem, że to wcale nie jest prosta gra. W ograniczonym ekwipunku może znaleźć się tylko 5 przedmiotów, więc trzeba dobierać je ostrożnie. Ja miałem wędkę, pistolet i tarczę. To nie wystarczyło, by zmierzyć się z przeciwnikiem, który nie tylko strzelał, ale w locie budował również proste konstrukcje. Mechanika gry pozwala na pozyskiwanie surowców oraz za ich pomocą – tworzenie budynków. Już wiem, że Fortnite to nie przelewki, a prawdziwy e-sport.

Gra jest dość trudna, ale po przyzwyczajeniu się do panujących zasad, mogłem stanąć w szranki z bardziej doświadczonymi graczami.

Czy Fortnite to Pay2Win?

Zdecydowanie nie. Liczy się tu przede wszystkim doświadczenie oraz koordynacja ręka – oko. Za grową walutę (V-dolce) możemy zakupić skiny do gry lub inne udoskonalenia kosmetyczne. To oznacza, że tytuł trzyma się zasady fair play, co dla nowych niekoniecznie może być jasne.

Kolejnym atutem tej gry jest jej dostępność. Jeżeli masz ochotę, możesz w nią zagrać zarówno na telefonie, konsoli przenośnej jak i na komputerze, czy konsoli stacjonarnej. Co ciekawe, gra jest cross-platformowa, co oznacza, że zawodnicy z różnych środowisk mogą spotkać się w jednym lobby. To oznacza, że jeżeli grasz na komputerze, a twój znajomy na Xboxie, to możecie wspólnie rozegrać mecz.

Pamiętaj, że jest to gra sieciowa. Do stabilnej rozgrywki polecam światłowód od Orange. Z prędkością pobierania na poziomie 1 GB/s nie doświadczysz lagów, nawet jeżeli w tym samym czasie pobierasz „ciężkie” pliki.

Za co gracze pokochali Fortnite?

Podsumowując – gra posiada wiele zalet. Według mnie tymi najważniejszymi są: dostępność, przyjazna oprawa graficzna, wymagająca rozgrywka oraz połączenie ulubionych popkulturowych światów w jeden. Jeżeli szukasz sposobu na rozluźnienie się po szkole lub pracy, to jest to ciekawy pomysł na spędzenie wieczoru.

Udostępnij: Czym jest Fortnite? Zagrałem w ten hit i próbuję zrozumieć jego fenomen

Gaming

Słowniczek gracza

27 września 2021

Słowniczek gracza

Każde pokolenie ma swój własny czas, ale również i swój własny slang. Milenialsi grający w gry stworzyli swoją własną subkulturę gamingu, w której posługują się słowami i skrótami ciężkimi dla zrozumienia dla osób spoza ich kręgu. Kolejne generacje gamerów przejmują je, modyfikują oraz dodają nowe. Jeżeli któryś z Twoich znajomych posługuje się “dialektem” gamingowy i chciałbyś go zrozumieć, to ten “samouczek” jest dla Ciebie.

Słowniczek gracza – słownictwo branżowe

Gama gier i ich gatunków jest równie szeroka jak palety barw. Gry można porównać do filmów. Ile jest reżyserów, tyle podejść do kreacji. Tak samo jak w przypadku produkcji hollywodzkich, przy grach twórcy starają się wyjść poza schematy gatunkowe kreując nowe twory. Aby opisać gatunek nie wystarczą już słowa “strzelanka”, czy “gra multiplayer”.

  • FPP – First person perspective czyli gatunek, w którym sterujemy protagonistą z perspektywy pierwszoosobowej. FPS to ten sam rodzaj rozgrywki, jednakże z zastosowaniem mechanik strzeleckich.
  • TPP – Third person perspective czyli gatunek, w którym sterujemy protagonistą z perspektywy trzecioosobowej. TPS to ten sam rodzaj rozgrywki, jednakże z zastosowaniem mechanik strzeleckich.
  • Triple A – Gra AAA, czyli produkcja wysokobudżetowa, tworzona przez studia deweloperskie.
  • RPG – Role Playing Game – Gra, w której kluczowymi elementami rozgrywki są otwarty świat, rozwój postaci oraz wolność wyborów.
  • MMO RPG – Massive Multiplater Online RPG – To samo co RPG, jednakże w towarzystwie wielu setek jak i nawet tysięcy graczy.
  • Action RPG – Gra akcji z elementami RPG.
  • Hack And Slash – Podgatunek RPG, który stawia na rozwój postaci przez masowe pokonywanie przeciwników.
  • Point And Click – Gracz za pomocą myszki wskazuje miejsca, do których ma podejść lub przedmioty, z którymi chce wejść w interakcję.
  • Indie/indyk – gry niezależne, często niskobudżetowe, które trafiają do bardziej wymagających graczy, tych którzy liczą na odmienne wrażenia względem gier AAA.
  • Tycoon/Simulator – Produkcja, w których głównym celem jest odwzorowanie zjawisk/zajęć ze świata rzeczywistego. Niektóre z nich są ultra realistyczne np: Fligh Simulator lub komiczne i pastiżowe jak np: Goat Simulator.
  • Sandbox – Rodzaj półotwartego świata w grze, gdzie gracz wybiera zadania, które chce wykonać na mapie.
  • Arcade – Gry stylizowane na te z automatów.
  • DLC – Płatny dodatek.
  • MOBA – Gatunek gier multiplayer, w której głównym zadaniem jest obalenie bazy przeciwnika. Rozgrywka jest przedstawiana najczęściej w rzucie izometrycznym. Przedstawicielami są np: League of Legends lub DOTA 2.
  • Tower Defense – Zadaniem gracza jest obrona swojej wieży.
  • Pre-order – Zamówienie przedpremierowe.

Słowniczek gracza – słownictwo techniczne

slownik cs

  • FPS – Mernik płynności rozgrywki wyrażany w klatkach na sekundę.
  • Antyaliasing – Technologia pozwalająca na wygładzenie krawędzi pixeli.
  • Raytracing – Odbicia świetlne w grze, realizowane w czasie rzeczywistym.
  • QTE – Quick Time Event czyli zdarzenie w grze polegające na odtworzeniu filmu bazującego na silniku gry oraz wciśnięciu sekwencji przycisków w celu wykonania zadania.
  • Singleplayer – Gra dla jednego gracza.
  • Multiplayer – Gra wieloosobowa.
  • Pad – Kontroler do gier.
  • DRM – Zabezpieczenia antypirackie.
  • Dualshock – Technologia wibracji kontrolera zastosowana w padach od Playstation.
  • VR – Wirtualna rzeczywistość. Gracz wchodzi w nią zakładając chełm. Jej głównym celem jest “zanurzenie” się do świata przedstawionego.
  • AR – Rozszerzona rzeczywistość. Elementy świata wirtualnego pojawiają się w rzeczywistości np: przez ekran smartfona lub ruchy gracza widać na ekranie telewizora.
  • Mob – Zautomatyzowany przeciwnik, którego należy pokonać w celu zyskania doświadczenia lub pieniędzy w grze.
  • NPC – Not Playable Character – Postać fikcyjna zaprogramowana przez twórców gier. Możemy przeprowadzić z nią dialog na podstawie wcześniej napisanego scenariusza. Nie można w tę postać się wcielić. Wykonuje wcześniej zapisane zadania.
  • Mod – Modyfikacja do gry.
  • Lag – Opóźnienie w połączeniu z serwerem. Powoduje to spowolnienie rozgrywki oraz “przycięcia”.
  • Lagspike – Gwałtowne połączenie z serwerem, zaraz po rozłączeniu. Wizualnie przypomina to nagłe przyśpieszenie wszystkiego co działo się w trakcie rozłączenia.
  • Ping – Wartość pokazująca opóźnienia w sieci w milisekundach.
  • BOT – Zautomatyzowany przeciwnik imitujący gracza.

Słowniczek gracza – słownictwo społecznościowe

slownik

Język graczy opiera się nie tylko na technikaliach, ale są to również skróty myślowe pochodzenia anglojęzycznego. Stosuje się je głównie w rozgrywkach sieciowych. W trakcie liczy się czas, dlatego tych skrótów jest tak dużo.

  • Loot – Nieznana graczowi nagroda, która wyskakuje z pokonanego przeciwnika lub za odkrycie skarbu.
  • Speedrun – Jak najszybsze ukończenie gry.
  • MVP – Najbardziej cenny gracz w drużynie.
  • SVP – Najcenniejszy gracz w drużynie przegranej.
  • GZ – Gratulacje.
  • GG- Dobra gra.
  • Noob/Lamer – Gracz o niskich umiejętnościach
  • Troll- Osoba, która celowo złości swoich towarzyszy.
  • Rush – Dążenie do celu bez zastanowienia, za wszelką cenę.
  • PPM – Prawy przycisk myszy.
  • AoE – Atak obszarowy o wysokim zasięgu.
  • Nerf – Celowe osłabienie postaci/przedmiotu przez producentów gry.
  • Sus – Osoba podejrzana.
  • GL – Życzenie powodzenia.
  • GH – Dobra połowa meczu
  • EZ – Łatwa rozgrywka.
  • NP – Żaden problem.
  • AFK – Poza zasięgiem klawiatury. Gracz odszedł od komputera.
  • N1 – Dobre rozegranie.
  • Cheater – Oszust korzystający z kodów lub nielegalnych modyfikacji.
  • Smurf – Gracz z wyższej ligi, podszywający się na nowym koncie za słabszego.
  • IGL – In Game Leader – Osoba posiadające najlepsze wyniki w tabeli.
  • Sup/Support – Gracz wspierający.
  • Tilt – Zmiana pozycji gracza, spowodowana przemieszczeniem się towarzyszy.
  • SS – Zniknięcie rywali z obszaru, na którym byli ostatnio widziani.
  • Ranked – Gra rankingowa (sytuacja podobna do lig piłkarskich).
  • RageQuit – Wyjście gracza z meczu, ze względu na jego wściekłość.
  • Kick – Wyrzucenie gracza z rozgrywki.
  • Ban – Czasowa lub stała blokada rozgrywek na koncie.
  • Inc – Incoming – Coś nadchodzi np: zagrożenie.
  • Farming/Farmienie – Zdobywanie doświadczenia lub waluty przez walkę ze słabszymi przeciwnikami, którzy pojawiają się częściej na planszy niż “bossowie”.
  • Boss – Szef/ jeden z trudniejszych przeciwników dostępnych na planszy.
  • DC – Wyjście z gry spowodowane problemami technicznymi.
  • BG – Bad Game – Słaba rozgrywka.

Słowo kluczowe: słownik Gracza

Tagi: słownik gracza, CS Go, Counterstrike, LOL, Moba, Dota, Multiplayer

Zajawka: Poznaj slang graczy

Opis: Co oznaczają skróty FPS, GG, N1? Czym jest lag oraz ping? Poznaj słownictwo techniczne oraz społecznościowe, z którego korzystają gracze. Sprawdź słowniczek gracza.

Tytuł: Słowniczek Gracza – poznaj język gamingowy.

Udostępnij: Słowniczek gracza

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej