
Jeśli Wasze myśli zaprząta dzisiaj zima, zmiana czasu i początek tygodnia, polecam ćwiczenie, które pozwoli Wam oderwać się od rzeczywistości: wyobraźcie sobie komputer, który może wykonać ponad 20 000 bilionów operacji na sekundę, a jego moc obliczeniowa wynosi ponad 20 petaflopsów.
(Mała wskazówka: flops to liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę :)).
A teraz wyobraźcie sobie, ze taki komputer istnieje! Dzisiaj naukowcy z Laboratorium Narodowego w Oak Ridge w USA (ORNL) ogłosili, że stworzyli najszybszy komputer na świecie. Tytan, bo tak nazywa się ta maszyna stwarza ogromne możliwości badań i symulacji. Dzięki niezwykłej wydajności, komputer pomoże przewidywać długofalowe zmiany klimatyczne, tworzyć izooktanowe zamienniki benzyny czy badać zachowania neutronów w reaktorze jądrowym. Tytan będzie służył naukowcom akademickim, badaczom z laboratoriów rządowych oraz przedstawicielom wielu branż w USA.
Urządzenie jest wyposażone w 18 668 procesorów graficznych nVidia Tesla K20 i ma 700 terabajtów pamięci. Kolejnym celem dla naukowców z ORNL jest stworzenie komputera o wydajności 1000 petaflopsów. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o superkomputerze, zapraszam na stronę przedsięwzięcia: Titan
Macie pomysł, do czego można wykorzystać Tytan?