Informacje prasowe

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

21 marca 2023

Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

We wrześniu Orange Polska rozpocznie proces wygaszania sieci 3G. W pierwszym etapie wyłączone zostaną nadajniki obsługujące tę sieć w okolicach Piły i Sieradza. Od dziś klienci operatora mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich karta SIM i smartfon umożliwiają bezproblemowe przejście na korzystanie z 4G.

Ze względu na postępujące zmiany technologiczne Orange Polska, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, rusza w tym roku z wygaszaniem swojej sieci 3G. W zamian operator zapewni dostęp do 4G. Dla użytkowników komórek będzie to oznaczać zwiększony komfort korzystania z telefonu: lepszą jakość połączeń głosowych i sprawniejsze działanie sieci.

Tam, gdzie wyłączane będzie 3G, oprócz sieci 4G, która dzięki refarmingowi pasm pozyskanych z wygaszanej sieci będzie stopniowo ulepszane, dostępne będą również usługi 2G oraz 5G od Orange.

Jak się przygotować?

Pierwszy, pilotażowy etap wyłączania 3G rozpocznie się we wrześniu. Już dziś warto sprawdzić, czy posiadana karta SIM i telefon korzystają z 4G i umożliwiają głosowe połączenia przez mobilny internet, czyli VoLTE. Wystarczy wysłać bezpłatny SMS o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.

Klienci korporacyjni również mają dostęp do usługi sprawdzenia karty SIM przez SMS. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie w ich przypadku opiekun klienta biznesowego.

Użytkownicy Orange Flex mogą sprawdzić swoją kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli karta SIM wymagać będzie wymiany, wystarczy złożyć takie zlecenie bez wychodzenia z domu, bezpośrednio w aplikacji (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”) – nową kartę bezpłatnie dostarczy kurier.

Dodatkowo, za pomocą strony internetowej www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może od ręki sprawdzić, czy jego smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Co jeśli okaże się, że któryś z tych elementów wymaga wymiany? Warto pomyśleć o tym już dziś. Starsze karty SIM można bezpłatnie wymienić w każdym salonie Orange Polska. Użytkownicy nju mobile mogą bezpłatnie wymienić kartę SIM przez formularz po zalogowaniu na swoje konto lub przez infolinię (*610). Jeśli zaś chodzi o smartfony, wszystkie urządzenia w aktualnej ofercie operatora posiadają funkcję VoLTE. Dotyczy to również smartfonów odnowionych, dostępnych w bardzo dobrych cenach. Wymieniając telefon warto przynieść do salonu stary model – Orange przyjmie go i przekaże do bezpiecznego recyklingu lub utylizacji. W przypadku nowszych urządzeń, które wymagają jednak wymiany, konsultanci sprawdzą, czy dostępna będzie opcja odkupu, dzięki której można zyskać bon za zakup nowego telefonu.

Start już we wrześniu

Proces wygaszania sieci 3G od Orange w Polsce rozpocznie się w drugiej połowie września. W pierwszej kolejności obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański oraz złotowski i częściowo pilski i wałecki.

Orange-wyłącza-3G

Następnie, w październiku, 3G zostanie wyłączone na pozostałym obszarze powiatów pilskiego i wałeckiego oraz w powiatach: sieradzkim, zduńskowolskim, łaskim, poddębickim, czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim i wągrowieckim. To początek działań Orange Polska, które umożliwią klientom przejście z 3G do 4G. Kolejny etap prac przewidziany jest na 2024 rok. Operator planuje, że wygaszanie 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 r.

Mediateka

Udostępnij: Orange żegna się z 3G. Sprawdź, czy jesteś gotowy na zmiany

Mediateka

Orange żegna się z 3G. MAPA – okolice Piły i Sieradza.

21 marca 2023

Orange żegna się z 3G. MAPA – okolice Piły i Sieradza.

We wrześniu Orange Polska rozpocznie proces wygaszania sieci 3G. W pierwszym etapie wyłączone zostaną nadajniki obsługujące tę sieć w okolicach Piły i Sieradza. Od dziś klienci operatora mogą samodzielnie sprawdzić, czy ich karta SIM i smartfon umożliwiają bezproblemowe przejście na korzystanie z 4G.

Udostępnij: Orange żegna się z 3G. MAPA – okolice Piły i Sieradza.

Informacje prasowe

Orange pokazuje światłowód o przepustowości 10 Gb/s

16 listopada 2022

Orange pokazuje światłowód o przepustowości 10 Gb/s

Testy przeprowadzone w siedzibie firmy w Warszawie potwierdziły możliwości Orange Światłowodu Pro 10.0. Przepustowość 10 Gb/s pozwala na podłączenie wielu urządzeń i komfortowego korzystania z domowej sieci bez utraty jakości połączenia. Od 21 listopada br. klienci będą mogli sprawdzić możliwości technologii XGSPON w wybranych salonach w Gdańsku, Łodzi, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

– Dziesięć lat temu wyruszyliśmy w światłowodową podróż. Zaczynaliśmy od testów technologii, a dzisiaj Orange Polska jest największym dostawcą usług światłowodowych w kraju. Dostarczamy łączność internetową najwyższej jakości do miliona klientów indywidualnych, a w zasięgu światłowodu Orange znajduje się blisko 7 milionów gospodarstw domowych. Od początku wierzyliśmy, że doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do domu użytkownika ma ogromny potencjał. Zmieniający się świat i coraz większa liczba inteligentnych urządzeń podłączonych do sieci domowej sprawiają, że zapotrzebowanie na szybką i wydajną sieć stale rośnie. Technologia XGSPON o przepustowości 10 Gb/s to odpowiedź na tę potrzebę – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Przepustowość, czyli maksimum możliwość technologii XGSPON wynosi 10 Gb/s, natomiast przepływność, czyli szybkość internetu, jaką użytkownik może osiągnąć na swoim urządzeniu to 8 Gb/s. Zaletą tej technologii jest możliwość podłączenia kolejnych urządzeń i komfortowego korzystania z domowej sieci bez utraty jakości połączenia. Dzięki wysokiej przepustowości, po WiFi można podłączyć nawet 256 urządzeń jednocześnie.

–  Łącze o najwyższej przepustowości w parze ze świetnym WiFi to podstawa domowej łączności. Badania rynkowe pokazują, że osoby rozważające zakup światłowodu wybierają usługę od Orange dwa razy chętniej niż propozycję kolejnego konkurenta[1]. Stale pracujemy nad przyspieszeniem naszego światłowodu i w kolejnych miesiącach zaproponujemy Orange Światłowód Pro 10.0 naszym klientom. A już od poniedziałku technologię XGSPON będzie mógł sprawdzić każdy, kto odwiedzi wybrane salony w największych miastach, m.in. w warszawskim Miasteczku Orange, w łódzkiej Manufakturze czy gdańskiej Galerii Bałtyckiej – powiedziała Jolanta Dudek, wiceprezes Orange Polska ds. rynku konsumenckiego.

Specjalne stanowiska do testowania nowego, superszybkiego światłowodu pojawią się w sześciu miastach:

  • w Gdańsku w Galerii Bałtyckiej,
  • w Łodzi w Manufakturze,
  • w Poznaniu w Galerii Pestka,
  • w Krakowie w Galerii Zakopiańskiej,
  • w Warszawie w Miasteczku Orange oraz w Domu Handlowym Sezam.

Co roku rośnie liczba danych przesyłanych w sieci. Użytkownicy przesyłają i streamują coraz więcej treści wideo, często wybierając jakość 4K zamiast Full HD, pobierają z platform cyfrowych gry, a w domach pojawia się coraz więcej urządzeń do streamingu video, gier online, wirtualnej rzeczywistości czy rozwiązań smart home. Internet o przepustowości 10 Gb/s to doskonałe rozwiązanie dla domów, gdzie kilku użytkowników korzysta równocześnie  z wielu urządzeń. To także świetne rozwiązanie dla małych firm.

Orange Polska ma wieloletnie doświadczenie w dostarczaniu internetu światłowodowego. W zasięgu sieci światłowodowej operatora znajduje się blisko 7 mln gospodarstw domowych, a z sieci korzysta już milion klientów.  Orange dostarcza światłowód w technologii FTTH (Fiber To The Home), czyli do samego mieszkania, która jest najbardziej efektywna i korzystna dla klienta.

 

[1] Badanie PBS na zlecenie Orange Polska, lipiec 2022.

Udostępnij: Orange pokazuje światłowód o przepustowości 10 Gb/s

Sieć

Zasięg Orange w tunelu na Zakopiance

12 listopada 2022

Zasięg Orange w tunelu na Zakopiance

Użytkownicy nowo otwartego tunelu na popularnej Zakopiance skorzystają z łączności od Orange. Instalacja radiokomunikacyjna umieszczona w tunelu drogowym S7 w miejscowości Naprawa w woj. małopolskim zapewni łączność w technologii 4G LTE, 3G i 2G.

Dwa sektory na stacji są rozmieszczone po przeciwnych stronach tunelu. Każdy z nich składa się z anteny zewnętrznej zainstalowanej przed wjazdem do tunelu od strony Krakowa lub Nowego Targu oraz czterech anten zamocowanych wewnątrz tunelu. Anteny obsługują pasma o częstotliwości GU900 (dla 2G i 3G) oraz L800 dla (4G LTE).

– W tunelach istnieją konstrukcyjne ograniczenia, które utrudniają korzystanie z sieci komórkowej. Mówiąc prościej, sygnał jest tłumiony. Zależało nam na zapewnieniu jak największego pokrycia na całej długości tunelu, czyli nieco ponad 2 km. Im niższa częstotliwość, tym lepsza propagacja, czyli rozprzestrzenianie się sygnału w powietrzu. A to oznacza lepszy zasięg – wyjaśnia Bartosz Dorowski z Orange Polska, który uczestniczył w stworzeniu instalacji.

Otwarcie tunelu jest zaplanowane na sobotę, 12 listopada br. Kierowcy i pasażerowie będą mogli od początku korzystać z łączności od Orange.

Antena sektorowa wewnętrzna
Antena sektorowa zewnętrzna
Widok z lotu ptaka
Portal od strony Krakowa
Portal od strony Nowego Targu

Udostępnij: Zasięg Orange w tunelu na Zakopiance

Sieć

Kolejnych 100 000 gospodarstw domowych ma światłowód

2 sierpnia 2022

Kolejnych 100 000 gospodarstw domowych ma światłowód

W pierwszym półroczu 2022, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), najszybszy światłowodowy internet podłączyliśmy w 100 000 gospodarstw domowych. Większość z nich znajduje się we wsiach i małych miejscowościach.

Konkretnie chodzi o 5 projektów, w których byliśmy inwestorem w konkursie POPC2. To obszary: Gdański i Trójmiejski, Starogardzki, Szczecinecko-Pyrzycki część A, Jeleniogórski oraz Wrocławski i Wrocław. Dzięki ich zakończeniu światłowód pojawił się w 35 powiatach, 159 gminach i aż 1 128  miejscowościach. Warto podkreślić, że sieć jest dostępna dla wszystkich operatorów, chcących świadczyć klientom usługi detaliczne.

Przypomnę, że w ramach wszystkich zrealizowanych przez nas od 2017 roku projektów POPC –  wspieranych środkami Unii Europejskiej – do dziś objęliśmy zasięgiem blisko 366 tys. gospodarstw domowych, budując 23 tys. km linii światłowodowej. Dotarliśmy z szybkim Internetem do ponad 3 800 miejscowości w całej Polsce.

Także dzięki tym inwestycjom w POPC, na koniec pierwszego półrocza 2022 roku w zasięgu światłowodów od Orange było już 6,5 mln gospodarstw domowych w kraju. To o ponad 1 milion więcej niż rok wcześniej. W samym tylko 2 kwartale br. zasięg zwiększył się o ponad 320 tys.

Udostępnij: Kolejnych 100 000 gospodarstw domowych ma światłowód

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej