Odpowiedzialny biznes

Mikołaje z Orange

22 grudnia 2021

Mikołaje z Orange

Pracownicy i pracowniczki Orange także przed świętami angażują się społecznie. W tym roku do Akcji Gwiazdka włączyło się 1200 osób, a ich pomoc dotarła do 5,5 tysiąca potrzebujących. Program wolontariatu w Orange ma już Certyfikat Wysokiej Jakości od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Wkrótce chyba napłynie kolejny – z Laponii. 😉

Świąteczne pomaganie

W programie wolontariatu w Orange każdy pracownik może znaleźć coś dla siebie. Pod skrzydłami naszej Fundacji można uczyć dzieci o bezpiecznym internecie czy używaniu numerów alarmowych i realizować swoje pomysły na pomaganie. Wiele inicjatyw ma charakter proekologiczy.

Co roku przed świętami nasi wolontariusze i wolontariuszki ruszają też w te miejsca, do których Mikołaj być może by nie dotarł. Przygotowują świąteczne spotkania i podarunki dla dzieciaków z domów dziecka czy placówek opiekuńczych, dla osób chorych i dla seniorów (o czym wspomina Monika na blogu). Wspólnie z nimi ozdabiają pierniki, malują bombki, przygotowują jasełka, warsztaty czy śpiewanie kolęd. Wiele z tych placówek znają już dobrze z poprzednich akcji.

Często przy tej okazji zapewniają zakup potrzebnych rzeczy – koce, naczynia, urządzenia AGD, czy sprzęty do rehabilitacji. Czasami coś porządkują czy naprawiają, a czasami spełniają marzenia dzieciaków. My zawsze zachęcamy wolontariuszy, aby dobrze rozpoznali, jakie wsparcie jest potrzebne, zanim zaczną działać.

W tym roku do akcji ruszyło 120 drużyn i dotarli łącznie do 5,5 tysiąca potrzebujących. Mamy już Certyfikat Wysokiej Jakości dla naszego wolontariatu od Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Czas chyba na certyfikat jakości z fabryki świętego Mikołaja! 😉

Fundacja Orange

#OrangeTeam to…team

W naszą akcję Gwiazdka zwykle włączają się nowe osoby. To znaczy takie, które nigdy w wolontariacie nie brały udziału. Po tej inicjatywie zaczynają interesować się innymi społecznymi inicjatywami i …zostają z Fundacją Orange na dłużej, niesieni tym pierwszym ważnym doświadczeniem, chęcią pomagania, a może nieco innego patrzenia na rzeczywistość wkoło.

Nie bez znaczenia jest to, że w akcji Gwiazdka ludzie działają drużynowo, dobierają się w zespoły. Bo takie wspólne przeżywanie, organizowanie się, działanie, powoduje też inspirowanie się do kolejnych kroków – ludzie zaczynają sobie opowiadać, gdzie jak i komu można pomóc, co słyszeli, co widzieli, co mówili im znajomi. Niejedna akcja zaczęła się od malowania pierników z dzieciakami, a skończyła na wieloletnim zaangażowaniu wolontariackim w życie danej placówki.

Mikołaj z Fundacji

Nasz zespół w Fundacji Orange po raz kolejny zorganizował też swoją akcję wolontariacką. Tym razem na rzecz podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Od roku współpracujemy z TPD – zapraszamy jego podopiecznych na darmowe warsztaty w FabLab powered by Orange, a od września realizujemy pilotażowo scenariusze MegaMisji w ramach zajęć świetlicowych TPD.

Poruszeni wieloma historiami, z którymi spotykamy się dzięki tej współpracy, postanowiliśmy dodać coś od siebie dla podopiecznych świetlicy środowiskowej TPD w Suchedniowie. I choć ze względów pandemicznych nie mogliśmy ich odwiedzić, przygotowaliśmy świąteczne podarunki dokładnie według listy marzeń, którą otrzymaliśmy. Wzruszyły nas niektóre z nich. Bo… to, co dla jednych jest przedmiotem codziennego użytku, dla innych jest marzeniem, które ląduje w liście do Świętego Mikołaja. Działaliśmy prężnie, aby spełnić każde z nich. Jedni robili zakupy, inni pakowali, jeszcze inni własnoręcznie (<3) przygotowali kartki dla dzieciaków. Mi w udziale przypadła m.in. „sekcja redakcyjna” – pisania życzeń dla dzieciaków.

Mam nadzieję, że te życzenia się spełnią! Dobrze było doświadczyć świątecznego ducha wolontariatu i chociaż w ten symboliczny sposób wesprzeć dzieciaki w trudniejszej sytuacji.

Wesołych świąt!

Udostępnij: Mikołaje z Orange

Odpowiedzialny biznes

Pierwiastek „W” jak wolontariusz

5 grudnia 2020

Pierwiastek „W” jak wolontariusz

5 grudnia to Dzień Wolontariusza. Piękna okazja, żeby podziękować naszym pomocnikom w Fundacji Orange za ich zaangażowanie i wrażliwość. Firmom i organizacjom, które myślą o rozpoczęciu wolontariatu pracowniczego, polecamy inspiracje z konferencji „Liderzy ProBono”, która odbyła się w tym tygodniu.

Wolontariat to stan umysłu

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to dla nas ważne święto. Wśród pracowników naszej firmy są tysiące osób, które angażują się społecznie i prężnie działają z Fundacją Orange w wolontariacie. A do tego nieustannie dostarczają nam pięknych wzruszeń. Każda historia, rozmowa, wspólna akcja emanuje dobrą energią. Wolontariuszom się CHCE! Działać, organizować, angażować i pomagać innym. I chyba mają jakieś mentalne radary wykrywające miejsca, ludzi i sytuacje, w których i którym potrzebne jest wsparcie. Dla nich ważne jest coś więcej niż „ja”, „moje”, „dla mnie”.

Piszemy o zagrożeniach w internecie -> już przygotowują się do prowadzenia zajęć dla dzieciaków o bezpieczeństwie w sieci. Potrzebne wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami w czasie Orange Warsaw Festival? Jeden mail – bach! Masa zgłoszeń. Potem szkolenia, przygotowania, praca w upale, a nasze wolontariuszki i wolontariusze wzruszeni i zadowoleni, że tak wiele się nauczyli, poszerzyli horyzonty. I ciągle słyszymy: „jakbyście czegokolwiek w fundacji potrzebowali, dzwońcie, piszcie”.

Nie raz szukaliśmy na to specyficzne zjawisko jakiegoś wyjaśnienia. Ukuliśmy nawet pewien termin: Pierwiastek W jak wolontariusz (z łac. Wolontarius Orangeus) – specyficzna substancja niematerialna, której budowa cząsteczkowa zawiera: dobre chęci do pomagania, mnóstwo energii i zdolność do jej pomnażania w działaniach społecznych. Jest udowodnione, że mają go w sobie pracownicy Orange. Uwaga, pierwiastek może oddziaływać na innych! 🙂

Efekt promieniotwórczy

No i powiem Wam, że ten „Pierwiastek W” nieźle promieniuje. W naszej firmie działa ponad 3 tys. wolontariuszy rocznie. Na akcje zabierają przyjaciół i rodziny. Co robią? Organizują zajęcia dla dzieci o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w sieci, oszczędzać energię, edukują seniorów z używania smartfonów, remontują, porządkują, wspierają domy dziecka, hospicja i inne placówki pomocowe. To tak w skrócie. Z ich zajęć skorzystało już 78 tys. dzieci. A łącznie w wolontariacie przepracowali ponad 230 tys. godzin.

I nawet w pandemii, kiedy większość projektów nie mogła się odbywać tak, jak dotąd, odważnie wkroczyli do akcji! Szycie maseczek, produkcja przyłbic, zakupy dla seniorów, komputery do nauki zdalnej dla domów dziecka, posiłki dla medyków, dla dzieci w trudnej sytuacji, wsparcie szpitali, jadłodajni i domów pomocy społecznej – to tylko część z tych historii (niektóre opisywał Wojtek na blogu). W całej Polsce 400 naszych wolontariuszy pomogło łącznie 15 tys. osób.

Czy teraz nasi wolontariusze odpoczywają? Ekhm, właśnie ruszają na kolejną misję – tym razem świąteczną, bo ich „radary” kierują tam, gdzie Mikołaj… być może by nie dotarł. I tak, prawie 700 osób zorganizuje ok. 110 akcji gwiazdkowych dla ponad 5000 dzieci w różnych placówkach pomocowych. Zresztą, większość z nich wspierają od lat. Co prawda w tym roku świąteczne spotkania będą organizować online – piec z dzieciakami pierniki, robić ozdoby, śpiewać wspólnie kolędy, opowiadać o tradycjach świątecznych w innych częściach świata. Ale za to prezenty dostarczą jak profesjonalna ekipa elfów.

No i … jak ich nie uwielbiać? 🙂

[Kochani Wolontariusze i Wolontariuszki Fundacji Orange, jeśli to czytacie, to z całego serca wielkie dzięki dla Was za to wszystko! Nie ma takich słów, żeby wyrazić, jak bardzo cieszymy się, że jesteście! I jak cenimy sobie współpracę z Wami. Sto lat na Dzień Wolontariusza i oby dobro do Was wracało. Uwielbiamy Was!]

wolontariat Orange

Karta Zasad Wolontariatu Pracowniczego

68% naszych wolontariuszy zaczęło swoją przygodę z wolontariatem tu, w Orange. 85% przyznaje, że prowadzenie w firmie wolontariatu pracowniczego ma wpływ na to, jak postrzegają pracodawcę. Korzyści z tego sięgają zwykle dalej niż założenia, bo udział w wolontariacie rozwija wiele kompetencji przydatnych także w pracy: np. komunikowanie się, współpraca, zarządzanie projektem, podejmowanie decyzji (zajrzyjcie do ogólnopolskiego badania wolontariatu pracowniczego z 2019 roku/ Forum Odpowiedzialnego Biznesu). Wolontariat włącza pracowników w realizację strategii CSR w praktyce, daje im poczucie sprawczości i buduje dumę z bycia częścią firmy, która osiągając cele biznesowe, wspiera też lokalne społeczności, osoby wykluczone i działa na rzecz edukacji, pomocy socjalnej, czy ekologii. Jest coraz bardziej popularny wśród polskich firm.

Wynika to przede wszystkim ze wzrostu świadomości korzyści jakie niesie on pracownikowi, firmie
i społeczności. – mówił Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na konferencji „Liderzy Pro Bono”, która odbyła się 1 grudnia, a my jesteśmy jej partnerem. Retransmisję możecie oglądać tutaj i posłuchać debaty o Karcie Zasad Wolontariatu Pracowniczego, w której naszym doświadczeniem dzielił się Jacek Kowalski, członek zarządu Orange Polska. Kartę wypracowali wspólnie członkowie zarządów firm i organizacji, których wspólną misją jest pokazywanie korzyści i możliwości, jakie wolontariat i społeczna odpowiedzialność biznesu dają pracownikowi, menedżerowi i całej firmie.

Jesteśmy przekonani, że w gronie Liderów Pro Bono, wolontariuszy i partnerów wypracowaliśmy konkretne zasady i wskazówki dla firm. Pomocne zarówno tym, którzy prowadzą już wolontariat pracowniczy, jak i planujących jego wdrożenie, czy podjęcie współpracy z organizacjami pozarządowymi. – mówi Paweł Łukasiak.

Zachęcam Was do pobierania Karty, wdrażania zasad w niej zawartych i dzielenia się swoimi doświadczeniami. A może zainicjowania wolontariatu pracowniczego w Waszych firmach (u nas wolontariat zaczął się zupełnie oddolnie, do spontanicznych akcji pomocowych pracowników, a dziś to prężnie działająca „machina”). Wszystkie materiały do pobrania znajdziecie na stronie Koalicji Liderzy Pro Bono.

pro bono karta

Czy w Waszych firmach działa wolontariat ? A może udzielacie się gdzieś społecznie poza miejscem pracy? Sto lat wszystkim wolontariuszom! Niejedna organizacja, schronisko dla psów czy hospicjum nie dałoby rady bez Waszej pomocy!

Udostępnij: Pierwiastek „W” jak wolontariusz

Odpowiedzialny biznes

Nasze wielkie serce, czyli wolontariusze

24 lipca 2019

Nasze wielkie serce, czyli wolontariusze

Wolontariusze na medal

Jak wiecie, nasza Fundacja koordynuje wolontariat pracowników Orange w całej Polsce. Wolontariusze to z pewnością wielkie serce naszej działalności. W zimie zanoszą prezenty do potrzebujących dzieci i spędzają z nimi świąteczny czas; w trakcie roku szkolnego prowadzą zajęcia o bezpieczeństwie w internecie. W czasie Orange Warsaw Festival pomagają osobom z niepełnosprawnościami i tworzą ekopatrole. W tym roku w czasie Open’er Festival Powered by Orange wspierali kampanię #jestnaswiecej. Z kolei maj i czerwiec to miesiące, w których przy wsparciu fundacji prowadzą swoje autorskie projekty.

Wolontariuszki Fundacji Orange

Wolontariuszki Fundacji Orange

Seria niezwykłych akcji za nami

Kraków. Sebastian z ekipą w ośrodku kuratorskim organizują spotkanie o niebezpiecznych kontaktach w sieci, hejcie, sekstingu itp.

Kaczorowo. Piotrek i Michał na czele 20-osobowej grupy podobnie jak w poprzednich latach prowadzą ośmiogodzinną, szaloną zabawę dla podopiecznych Domu Dziecka. Konie, walki rycerskie, wielkie puzzle i cała masa atrakcji.

Starogard Gdański. Grupa pod wodzą Ani organizuje piknik, lekcję o hejcie. Jakby tego było mało, remontuje jedno z pomieszczeń ośrodka dla dzieci „Można inaczej”.

Lubawka. Ania i Mariusz koordynują akcję, w której wolontariusze biorą udział w meczu, a po nim prowadzą zajęcia na temat hejtu w związku z naszą kampanią #jestnaswiecej.

Mógłbym wymienić jeszcze ponad setkę podobnych akcji tylko z maja i czerwca. Wspomniałem zaledwie cztery – jako przykłady. Liczy się przecież każde zaangażowanie, nawiązana relacja, chęć bycia z potrzebującymi. Spotkania ludzi nie można ująć w żadne liczby.

Wolontariusze wymiatają!

Dość rzadko chwalimy się takimi lokalnymi projektami wolontariuszy. Ludzi, którzy pracują dla innych całkowicie dobrowolnie i z własnych chęci. Często angażują swoje rodziny, przyjaciół i wspólnie wspierają domy dziecka, szpitale, domy opieki i inne placówki.

Wolontariat naszych pracowników jest często cichy i bez większego rozgłosu. Jest bardzo mocno osadzony w lokalnych społecznościach – każdy najlepiej wie, czego potrzeba u niego w sąsiedztwie.

Są zespoły, które wspólnie robią duże akcje. Są też wymiatacze, którzy w pojedynkę prowadzą zajęcia w szkołach. W obu wypadkach mogę powiedzieć im jedno: chapeau bas!

Wolontariat kompetencji – zajęcia z VR

Wolontariat w liczbach

Wprawdzie liczby nie są najistotniejsze, ale dobrze oddają skalę pomocy. Przeczytajcie, jak to wyglądało tylko w maju i czerwcu:

  • wolontariusze przeprowadzili 115 projektów;
  • wzięły w nich udział 793 osoby;
  • 13 644 osoby uzyskały wsparcie.

Interesuje Was jak było wcześniej? Proszę bardzo:

  • od 2003 wolontariusze przepracowali 196 955 godzin
  • jeśli przeliczylibyśmy to na ośmiogodzinny dzień pracy, uzyskalibyśmy ponad 98 lat pracy jednego człowieka!
  • w każdym roku mamy około 3500 wolontariuszy,
  • to 25% wszystkich pracowników,
  • nasi wolontariusze to 1/3 wszystkich wolontariuszy w Grupie Orange na całym świecie.

Nieźle, co?

Wolontariusz Fundacji Orange

Wolontariat kompetencji. Lubimy to!

Udostępnij: Nasze wielkie serce, czyli wolontariusze

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej