Takie rzeczy tylko w gnieździe na naszej stacji bazowej w Kwidzynie. Parze sokołów wędrownych, która utraciła swoje jaja, podłożyliśmy do wychowania pisklaka sokoła z hodowli. Maluch szybko został przygarnięty i otoczony troskliwą opieką przez zastępczych rodziców, a dziś zaobrączkowany.
- Adopcja własna jest najlepszą metodą reintrodukcji. Wsiedlane młode sokoły pochodzące z hodowli są podkładane do gniazda dzikich sokołów, u których z różnych względów nie powiódł się lęg lub ilość młodych jest mała. Podłożone sokoły znajdują się pod stałą opieką dorosłych, dzikich sokołów, co znacznie lepiej przygotowuje je do samodzielności niż metody hodowlane - wyjaśnia Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".
Parze z Kwidzyna, która utraciła swoje jaja, podłożono najpierw sztuczne jaja do wysiadywania. Kiedy przyszedł czas, aby nastąpiło „cudowne wyklucie”, podrzucono do gniazda pisklaka z hodowli, a sztuczne jaja zabrano. Maluch był trochę zaniepokojony sytuacją i nowym miejscem, ale szybko uspokoił się i zasnął pod skrzydłami opiekuńczej mamy.
Dziś możemy już potwierdzić, że proces adaptacyjny się powiódł, a podrośnięty pisklak otrzymał obrączkę i nadajnik, które pozwolą ornitologom śledzić jego dalsze losy.
Cała akcja odbyła się szybko i sprawnie, dzięki zaangażowaniu pracowników NetWorks we współpracy z ornitologami. Dziękujemy.
Nauczyciel Jutr@ – rusza piąta edycja konkursu dla nauczycielek i nauczycieli
14 maja 2025
Rozpoczął się nabór zgłoszeń do konkursu Nauczyciel Jutr@. We wspólnej inicjatywie Fundacja Orange i Głos Nauczycielski uhonorują osobę, która wsłuchuje się w potrzeby młodych ludzi, buduje z nimi relacje oparte na szacunku i podejmuje tematy związane z rozwojem cyfrowym i jego wpływem na dzieci i młodzież. Konkurs towarzyszy wyborom Nauczyciela Roku. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 września 2025 r.
To już piąta edycja konkursu Nauczyciel Jutr@. Szukamy w nim osób, które są empatyczne i otwarte, takich, które potrafią nie tylko ciekawie prowadzić zajęcia, ale też towarzyszyć młodym ludziom w ich codziennych troskach, radościach i wyzwaniach, także tych, które wiążą się z dorastaniem w świecie cyfrowym – mówi Małgorzata Kowalewska, Członkini Zarządu ds. programowych w Fundacji Orange. Ważne jest, by swoją postawą, osoba ta zachęcała dzieci do sięgania po więcej - podejmowania dodatkowych inicjatyw i rozwijania swojego potencjału – dodaje.
Do Konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosić mogą się czynne zawodowo nauczycielki i nauczyciele ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych. Tak, jak w Konkursie Nauczyciel Roku, kandydatury mogą zgłaszać także inni nauczyciele i nauczycielki, dyrekcja placówki, rodzice czy sami uczniowie i uczennice. Link do formularza zgłoszeniowego i regulamin konkursu dostępny jest na www.nauczycieljutra.pl
Wśród nadesłanych do 10 września zgłoszeń, jury pod przewodnictwem prof. Stefana M. Kwiatkowskiego, wiceprzewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, będzie szukać nauczycielek i nauczycieli, którzy:
budują z uczniami i uczennicami relacje oparte na szacunku, dialogu i ich podmiotowym traktowaniu, dbając nie tylko o postępy w nauce, ale także o ich ogólny dobrostan;
zauważają wyzwania związane z rozwojem cyfrowym i ich wpływem na dzieci i młodzież. Zagadnienia te podejmują w swojej pracy. Wspierają ich tak, by korzystali z szans i unikali zagrożeń środowiska cyfrowego;
dążą do rozwoju swoich kompetencji, aby prowadzić zajęcia zgodnie z potrzebami młodych ludzi wychowywanych w świecie pełnym technologii, w oparciu o angażujące metody pracy, w tym o e-zasoby edukacyjne;
wyróżniają się otwartą postawą i działaniami w zgodzie z aktualną wiedzą z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej.
Finalnie zostanie wybranych 5 nominowanych, a spośród nich laureatka lub laureat. Nagrodą główną jest wizyta studyjna w szkołach w Finlandii, której system edukacyjny uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Finał konkursu Nauczyciel Jutr@ i Nauczyciel Roku zaplanowany jest na 10 października 2025 roku w Warszawie.
Tytuł Nauczycielki Jutr@ w 2024 roku otrzymała Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, opiekunka Młodzieżowej Rady Bielan, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Jury konkursu doceniło jej talent pedagogiczny, umiejętność tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla uczniów i uczennic oraz wsparcie ich w tematach związanych z ich aktywnością online. 20 lat na rzecz dzieci i edukacji W 2025 roku mija 20 lat działania Fundacji Orange. W tym czasie w jej projektach edukacyjnych wzięło udział łącznie prawie 650 tys. dzieci, a ponad 93 tys. nauczycieli skorzystało ze wsparcia w rozwoju kompetencji cyfrowych niezbędnych w pracy z młodzieżą. Od roku 2025 kolejnych 11 tys. weźmie udział w szkoleniach o AI. Fundacja utworzyła 124 multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach, które tylko w 2024 roku dostępne były dla 112 tys. osób. Jest partnerem wielu działań i kampanii na rzecz bezpieczeństwa i higieny cyfrowej. Wydaje raporty i publikacje, poradniki i gotowe scenariusze zajęć edukacyjnych. Więcej na www.fundacja.orange.pl.
Praktyczne gadżety, elektronika w różnym przedziale cenowym i technologiczne nowinki, które ułatwią życie i pracę. Sprawdźcie, co w tym roku proponujemy dla naszych mam. Oto inspiracje prezentowe, jakie znajdziecie w naszym sklepie online.
Sama od kilku lat jestem mamą i choć moje dziecko poza laurką czy kwiatkiem z podwórka niewiele może zdziałać, to starsze pociechy, tatusiowie lub dziadkowie mogą się bardziej wykazać. Oczywiście najbardziej liczy się coś od serca, pamięć i życzenia od dziecka. Wiem jednak, że czasami warto Wam co nieco podpowiedzieć. Zapewniam, że takie niespodzianki sprawią nam radość.
Designerska, wielofunkcyjna, na codzienne układanie włosów przed pracą i do stylizacji na wieczorne wyjścia. Co ważne suszarka posiada technologię jonizacji, która sprawi, że włosy nie będą się puszyć, i zachowają naturalną wilgotność. Dodatkowo przyśpiesza suszenie, a tryb cyrkulacji gorącego i zimnego powietrza umożliwia precyzyjne modelowanie. Podobnie jak dołączona do zestawu nasadka ze spłaszczoną dyszą, którą można obracać o 360°. Lekka i kompaktowa suszarka z łatwością zmieści się w bagażu podróżnym.
To moje marzenie. Po ciężkim dniu obejrzeć sobie serial na wielkim ekranie i mieć kino w domu na wyłączność. Do tego ten mały projektor można zabrać ze sobą wszędzie - na wakacje, do ogrodu na letnie kino plenerowe, do oglądania rodzinnych zdjęć na ścianie podczas rodzinnej imprezy - świetna opcja.
Wszystkim kinomaniaczkom polecam także laptopy, tablety i telewizory (po co się ograniczać), jakie znajdziecie u nas na stronie. Takie urządzenia to od razu inwestycja, bo i przydadzą się innym domownikom. Pamiętajcie też, że mamy dobrą promocję na oglądanie - nawet 12 miesięcy bez abonamentu za Extra TV ze światłowodem od Orange, no i usługa multiroom, która zakończy domową wojnę o pilota, bo każdy ogląda co chce i na czym chce.
Jedni mogą powiedzieć, że jak można kobiecie sprezentować coś do gotowania/sprzątania, że to może ją urazić. Ja jestem zdania, że jeśli coś ułatwi nam życie, podpowie nowe pomysły to jest to dobre rozwiązanie. Gotować uwielbiam więc sprzęty kuchenne sprawią mi radość. Sprzątać nie lubię więc urządzenia, które za mnie sprzątną są jak najbardziej pożądane (nie obrażę się na robota sprzątającego). Taka frytkownica może zainspirować do nowych kulinarnych odkryć, do rodzinnego pichcenia, a do tego skróci czas przygotowywania posiłków. Świetnie będzie wyglądać w kuchni, a i piecze beztłuszczowo więc zdrowo, w trosce o figurę, a zbliża się lato…
Jeśli Wasza mama jest domowym masterchefem i fascynuje ją odkrywanie nowych kulinarnych sprzętów i patentów - sprawdźcie więcej pomysłów na kuchenne prezenty (miksery, tostery itp.). Chyba, że woli dietę pudełkową i stołowanie się na mieście wtedy jednak warto spojrzeć na zupełnie inną kategorię prezentów.
Tu mam przykład mojej mamy i prezent, o który sama prosiła. Lekka, składana hulajnoga. Komfortowy sprzęt, by szybko podjechać do sklepu, zrelaksować się podczas jazdy w parku, czy nie gonić piechotą za wnuczką na rowerku. Taka hulajnoga to pojazd dobry i dla młodszych i starszych. Śmigajcie elektrycznie i ekologicznie. Pamiętajcie tylko o dodatkach, jak kask czy ochraniacze.
Dostosujcie się do wyglądu, zainteresowań mamy wybierając jej sprzęt w sportowym wydaniu lub bardziej elegancki, biżuteryjny. Jaka kobieta nie ucieszy się z nowego zegarka lub telefonu? Mamy - superbohaterki dnia codziennego - muszą mieć organizację dnia i rodziny w jednym palcu, a równie dobrze mogą to mieć na ręku, w zegarku. W biegu, na wyciągnięcie ręki znajdą tam wszystko co potrzeba: datę, godzinę, kalendarz, temperaturę powietrza, nasze tętno, informacje kto co pisał czy gdzie dzwonił (bo telefon często bywa w torebce i nie mamy go, jak to panowie, zawsze przy sobie), a nawet i tryby sportowe, podpowiedzi zdrowotne czy treningowe. Fajny organizer zamknięty w małym, jakże estetycznym zegarku.
A co do smartfona - polecam np. najnowszą motorolę razr 60. Zajdziecie ją tylko w Orange. Akurat jest w dobrej promocji i przypomina śliczną puderniczkę. Składana, lekka, piękna. Jeśli jednak mama zmieniała niedawno telefon to może przydadzą jej się do niego słuchawki, obudowa lub inne akcesoria?
Mamy też coś na chwilę relaksu dla mamy. Do wieczornego czytania książki, do filmowego seansu i by stale panowała w domu komfortowa atmosfera. Coś co ładnie wygląda, ale i pomaga - daje nawilżenie, dobre powietrze (a sezon na letnie alergie zaraz się zacznie). Dodatkowo w niektórych urządzeniach można wlewać olejki eteryczne, by pięknie pachniało w mieszkaniu oraz mają funkcję filtrowania / odświeżania powietrza.
I choć najwięcej szczęścia daje uśmiech dziecka, czasem szczęściu można jeszcze trochę pomóc. Pamiętajmy też o sobie samych, a wszystkie mamy doceniajmy każdego dnia w każdym najdrobniejszym geście.
Odpowiedź:
(anulować)
Scroll to Top
Komunikat dotyczący plików cookies
Ta witryna używa plików cookies (małych plików tekstowych, przechowywanych na Twoim urządzeniu). Są one stosowane dla zapewnienia prawidłowego działania strony oraz do zbierania informacji o Twoich preferencjach i nawykach użytkowania witryny.
Pliki cookies niezbędne do działania strony używamy do zapewnienia podstawowych funkcji, takich jak logowanie oraz zapewnienie bezpieczeństwa witrynie. Ich wykorzystanie nie wymaga Twojej zgody.
Pliki cookies funkcyjne. Pozwalają nam zbierać informacje na temat zalogowanych sesji oraz przechowywać dane wpisane przez Ciebie w formularzach znajdujących się na stronie takich jak: czas trwania zalogowanej sesji , nazwę użytkownika.
Pozostałe kategorie wykorzystywania plików cookies, które wymagają Twojej zgody na używanie
Pliki cookies statystyczne/analityczne. Pozwalają nam zbierać anonimowe informacje o ruchu na stronie (liczba odwiedzin, źródło ruchu i czas spędzony na witrynie). Te dane pomagają nam zrozumieć, jak nasi użytkownicy korzystają z witryny i poprawiają jej działanie.
Możesz zmienić swoje preferencje dotyczące plików cookies w każdej chwili. W celu zarządzania plikami cookies lub wycofania zgody na ich używanie, prosimy skorzystać z ustawień przeglądarki internetowej.