Sieć

Sieć szkieletowa cz. 1,5, czyli dlaczego poprzednio nie było nic o 4G LTE?

Piotr Domański Piotr Domański
29 października 2015
Sieć szkieletowa cz. 1,5, czyli dlaczego poprzednio nie było nic o 4G LTE?

Odpowiadając na Wasze komentarze, pod tekstem dotyczącym łączenia rozmów dotarło do mnie, że nic nie wspomniałem o technologii 4G LTE. I chociaż zdawałem sobie sprawę z tego, że nie ma ona powiązania z przesyłaniem głosu, to na dołączonych grafikach było mi jej tak jakoś brak.

Dlatego powstał odcinek z numerem 1,5. Nie będzie on jednak wcale dramatycznie krótszy niż poprzedni, gdyż temat jest ciekawy, a więc zasługujący na kilka słów. Będzie też cała masa skrótów, powiązań i współzależności, więc tradycyjnie dołączam mały schemat.

4G LTE  - jak to działa?

Jej kluczowym elementem jest Evolved Packet Core, czyli EPC, ale zanim przejdę do opisywania go, zajmę się eNodeB – czyli stacjami bazowymi obsługującymi technologię 4G LTE. Przed eNodeB stoi sporo wyzwań. Muszę na bieżąco analizować stan obciążenia sieci, kontrolować mobilność użytkownika oraz dostępne zasoby radiowe. Oczywiście nie działają one w oderwaniu od reszty sieci, z którą się komunikują dzięki interfejsowi S1. Wymieniają się także informacjami między sobą. Każde z tych urządzeń zajmuje się także obsługą transferu danych z naszym telefonem – czyli to od niego poprzez antenę nadawczą odbieramy nasze dane.

A teraz przejdziemy do EPC. Składa się na niego kilka elementów: MME, SGW (Serwing Gateway), PGW (Packet Data NetworkGateway). W skrócie MME to odpowiednik MSS w sieci głównej, a PGW to odpowiednik MGW. A rozszerzając temat? Mobility Management Entity (MME) to główny punkt zarządzający w sieci 4G LTE. Analizuje stan naszego telefonu, obsługuje procedury przywoławcze i współpracuje z HSS (Home Subscriber Server) w celu uwierzytelnienia użytkownika.

Packet Data Network Gateway (PDN Gateway), to urządzenie, które pozwala realizować połączenia z innymi sieciami. Pełni także funkcję wyjścia danych na zewnątrz sieci 4G LTE. Serving Gateway (SGW) obsługuje dane wysyłane przez użytkownika końcowego (user plane).   Jest  także przekaźnikiem danych użytkownika pomiędzy eNodeB a elementami PGW (PDN Gateway)  znajdującymi się w naszej sieci bądź w innych sieciach, czyli w ramach roamingu.  SGW jest także odpowiedzialny jest za buforowanie danych mających trafić do użytkownika w momencie wykonywania przejścia między stacjami eNodeB.  Element SGW współpracuje bezpośrednio z elementem MME i synchronizuje wszystkie procedury obsługi użytkownika końcowego. Na mój gust to chyba najbardziej „zarobiony” element sieci ;-)

Całość wygląda tak:

Schemat przesyłania danych w technologii 4G LTE z uwzględnieniem sieci szkieletowej i radiowej sieci dostępowej

Dzwonienie przez 4G LTE

Dobrze, ale w co w takim razie dzieje się, gdy nasz telefon jest połączony z siecią 4G LTE, a chcielibyśmy do kogoś zadzwonić. Bo jak już wiemy poprzez sieć 4G LTE nie następuje przekazywanie połączeń głosowych. Opcje są dwie. Pierwsza to mechanizm Circuit Switch FallBack (CSFB), czyli przejście telefonu w czasie rozmowy do sieci 3G/2G, która obsługuje rozmowę. Jest do możliwe dzięki wymianie informacji pomiędzy MSS i MME. Drugi z mechanizmów to  VoLTE. W skrócie polega on na tym, że telefon wspierający ten mechanizm podczas połączenia zamiast być obsługiwanym przez MSS w mobilnej sieci głosowej jest obsługiwany przez dwa inne urządzenia – IMS oraz TAS.

Ok, mam nadzieję, że temat „jak nasz telefon łączy się z siecią” został już mniej więcej omówiony.

Bardzo Wam dziękuję za komentarze, to super mieć poczucie, że komuś podoba się to co piszemy! Szczególnie dziękuję Kamilowi za konstruktywną krytykę :-) Kolejny tekst w przyszłym tygodniu.

P.S. Czy widzieliście już program TVP o LTE i światłowodach?

P.S. 2. Jeżeli nie mieliście jeszcze okazji, zajrzyjcie do innych tekstów, które powstały w ramach cyklu:

  1. Sieć szkieletowa cz. 1, czyli jak łączymy rozmowy
  2. Dlaczego mój Wi-Fi działa tak wolno? Podpowiadamy
  3. Dlaczego Internet działa tak szybko dzięki światłowodom?

P.S. 3. Od czasu, gdy powstał ten artykuł nieco się zmieniło i wprowadzona została technologia pozwalająca na łączenie rozmów po 4G LTE - VoLTE.


Oferta

Loteria dla użytkowników aplikacji mobilnej Mój Orange

Piotr Domański Piotr Domański
28 października 2015
Loteria dla użytkowników aplikacji mobilnej Mój Orange

Na początku sierpnia Wojtek informował, że wydaliśmy nową, lepszą aplikację mobilną Mój Orange na telefony z Androidem. W międzyczasie pojawiła się wersja dla Windows Phone, a Mój Orange dla iPhone'ów powinien być dostępny lada dzień. Naprawdę lada dzień :-)

Teraz możecie wziąć udział w loterii, w której możecie wygrać iPhone’a 6, iPhone’a 5 lub bony na zakupy. Loteria ma też inną zaletę – pozwoli Wam poznać wszystkie funkcje, z jakich możecie korzystać w najnowszej wersji aplikacji Mój Orange. Moim zdaniem fajnie jest dostać iPhone’a!

A jak wziąć udział w loterii? Wystarczy pobrać lub zaktualizować aplikację Mój Orange do najnowszej wersji, sprawdzić Ofertę dla Ciebie w zakładce „Więcej”, poznać funkcje aplikacji i wypełnić formularz zgłoszeniowy. Pisząc o poznaniu funkcji aplikacji mam na myśli wzięcie udziału w tutorialu, więc spokojnie, żadnego odpytywania nie będzie.

W loterii mogą wziąć udział osoby, które mają przynajmniej jedną usługę mobilną. Mam dobrą wiadomość, dla tych którzy korzystają z aplikacji na co dzień. Wy też możecie wziąć udział w loterii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem loteriamojorange.pl. Czas macie do 17 listopada, więc się śpieszcie!


Oferta

Topowe HTC ze zniżką w sklepie Adidasa

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
28 października 2015
Topowe HTC ze zniżką w sklepie Adidasa

Jeśli jesteście zainteresowani jednym z topowych modeli HTC, dokładnie One M8s lub One M9, od dzisiaj możecie je kupić z ekstra bonusem. Mam na myśli 20 proc. zniżkę na zakup dowolnego produktu w sklepie www.adidas.pl. Nie ma przy tym progu wejścia, czyli minimalnej kwoty za jaką muszą być wybrane buty czy bluzę. Wpisujecie kod rabatowy z vouchera, który otrzymacie przy kupieniu HTC i cieszycie się zniżką. Do One M8s polecam abonament za 89,99 zł, a do One M9 za 54,99 zł. Szczegóły oferty znajdziecie tutaj.

269de3016da4ba0f1adf70ec892e435e1f4 fc352218ac221d4f8432a5f93897067d1cd

 

Scroll to Top