76 proc. rodziców nastolatków uważa, że ma niższe kompetencje cyfrowe niż ich dzieci. Dorośli nie zawsze wiedzą, jakie ryzyka wiążą się z korzystaniem z internetu i technologii i jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami. Z myślą o rodzicach Fundacja Orange uruchomiła kurs internetowy Bezpiecznie Tu i Tam na www.fundacja.orange.pl/kurs.
Dzieci szybko uczą się obsługi technologii, a ponad 55 proc. z nich w wieku 10-15 lat posiada urządzenia mobilne z dostępem do sieci – wynika z badań TNS przeprowadzonych we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje[1]. Mimo, że rodzice przyznają, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo ich dzieci w internecie spoczywa właśnie na nich, to wielu jeszcze nie wie, jak w praktyce poradzić sobie z tym wyzwaniem. 93 proc. deklaruje, że kontroluje aktywność swojego dziecka w internecie w domu, ale potwierdza to 56 proc. dzieci. Dorośli krytycznie oceniają swoje kompetencje cyfrowe, a co za tym idzie - trudniej im udzielać dzieciom rad na temat technologii.
- Wiemy, że wielu rodziców czuje, że nie nadążają za nowinkami i za tym, co ich dzieci robią, kiedy mają w ręce smartfon czy tablet. Aby przygotować je do bezpiecznych podróży w sieci, nie trzeba być ekspertem od nowych technologii, bo to nie jest tylko kwestia technicznej obsługi. Ale na pewno warto poświęcić czas i uwagę na to, by pomóc dziecku mądrze i ostrożnie korzystać z sieci – tak jak uczymy je przechodzenia przez ulicę – mówi Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.
Technologie cyfrowe dają młodym możliwości zdobywania wiedzy, poznawania świata i rozwoju zainteresowań. Z drugiej strony, dziecko w sieci może spotkać się z szeregiem niebezpiecznych zjawisk, np. nieodpowiednimi dla wieku treściami, pornografią, wulgaryzmami, cyberprzemocą i ryzykownymi kontaktami. Najmłodsi nie zawsze wiedzą, jak chronić swoją prywatność, jakie treści można udostępniać i przestrzegać praw autorskich w internecie. Zdarza się też, że pozostawione same sobie instalują aplikacje, narażając rodziców na niemałe wydatki.
- Aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo, nie wystarczy pilnować czasu, jaki spędza z technologiami. Ważne jest też to, jak ten czas spędza. I tutaj istotna jest rola rodzica. Ale warto, aby swoje działania dostosował do wieku dzieci – w przypadku młodszych (przedszkole, szkoła podstawowa) wskazana jest kontrola i ciągłe towarzyszenie dziecku w korzystaniu z internetu, a wśród nastolatków, w czasach mobilnego internetu, jest to utrudnione lub niemożliwe. Dlatego potrzebna jest już nie sama kontrola, a samokontrola, do której przygotujemy dzieci wcześniej – mówi Jacek Pyżalski, profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, badacz edukacyjnych aspektów internetu.
Podaj dziecku rękę w sieci
Z myślą o rodzicach, którzy chcą poszerzać wiedzę, by skuteczniej wspierać dziecko w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii, Fundacja Orange przygotowała bezpłatny internetowy kurs Bezpiecznie Tu i Tam dostępny pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs. Dzięki niemu rodzic pozna typy zagrożeń w sieci, dowie się, jak rozmawiać o nich z młodym internautą, na co zwrócić uwagę i jak chronić przed nimi dziecko.
W kursie poruszono takie tematy jak: aktualne trendy w internecie, różnorodne zagrożenia i reguły bezpieczeństwa, ochrona przed szkodliwymi treściami, zabezpieczenia urządzeń, ochrona prywatności i zasady zachowania na portalach społecznościowych, cyberprzemoc, zakupy online i nadużywanie internetu. Materiały w formie filmów i tekstów odnoszą się do codziennych sytuacji z życia przeciętnej rodziny. Dodatkowo można pobrać pakiet edukacyjny i uzyskać poradę eksperta.
Kurs przeznaczony jest do samodzielnej realizacji przez około 1,5 godziny. Po pomyślnym przejściu każdego z 5 modułów tematycznych - wyzwań rodzic otrzymuje pamiątkowy certyfikat. Można realizować je osobno w dogodnym dla siebie czasie (także na urządzeniach mobilnych), a nawet przerwać kurs bez utraty danych.
Fundacja Orange od 10 lat działa na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie – na zajęciach w wielu placówkach w Polsce nauczyła 35 tys. dzieci zasad bezpiecznego internetu, wsparła przygotowanie narzędzi ochrony on-line, wielu serwisów edukacyjnych (w tym Sieciaki.pl, Necio.pl) oraz kursów e-learningowych, jest partnerem głównym programu SaferInternet, obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce i kampanii MamaTataTablet, przy których współpracuje z Fundacją Dzieci Niczyje. W ramach Bezpiecznie Tu i Tam wsparła grantami realizację 22 projektów edukacyjnych dla dzieci.
[1] „Bezpieczeństwo dzieci w internecie. Raport z badań jakościowych i ilościowych” Badanie zrealizowane przez TNS na zlecenie Orange Polska we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dzieci Niczyje, 2013
Dodatkowych informacji udzielą:
Antonina Bojanowska, Fundacja Orange
e-mail: antonina.bojanowska@orange.com
tel.: (+48) 22 527 40 24 kom: (+48) 509 84 86 82
Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska
e-mail: wojciech.jabczynski@orange.com
https://twitter.com/RzecznikOrange
Fundacja Orange działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Poprzez twórcze inicjatywy zachęca młodych do zdobywania wiedzy, udziału w kulturze, budowania społeczności przy wykorzystaniu Internetu i nowych technologii. We wszystkie jej inicjatywy angażują się wolontariusze Orange. Fundacja została stworzona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. i od 10 lat aktywnie odpowiada na liczne potrzeby społeczne – dostarcza Internet i technologie do miejsc zagrożonych cyfrowym wykluczeniem, dba o bezpieczeństwo dzieci w Internecie, zapewnia możliwość rozwoju kompetencji cyfrowych młodzieży, osobom starszym, mieszkańcom małych miast i wsi. W 2015 roku otworzyła nowy program MegaMisja na rzecz szkolnych świetlic.
www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange