Telekomunikacja Polska będzie jednym z partnerów Polskiego Pawilonu narodowego na targach telekomunikacyjnych - ITU TELECOM WORLD 2011w Genewie. Hasłem przewodnim pawilonu jest “Komunikacja bez barier”. Partnerami projektu, na zaproszenie Ministerstwa Infrastruktury, oprócz TP są: Netia, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna z Gdańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, P4, Cyfrowy Polsat, Comarch, OXYCOM.
„Realizacja wspólnego projektu podkreśla mocno to, o czym mówimy wyraźnie od pewnego czasu – wyzwanie rozwoju cyfrowego Polski nie jest czymś, w co można się angażować samodzielnie, bez szerszej współpracy między administracją, środowiskiem biznesowym i samorządem. Jako Grupa TP działamy już na wielu polach „przełamywania barier”, pracujemy nad likwidacją cyfrowych „białych plam” dlatego wierzę, że wspólny pawilon w Genewie będzie ważnym sygnałem naszej szerszej współpracy w przyszłości – powiedział Tomasz Nowakowski, dyrektor ds. Korporacyjnych Grupy TP. Podkreślił, że TP jest obecna w wydarzeniach ważnych dla naszego kraju, widocznych w Europie i na całym świecie. Dlatego jest m.in. partnerem Euro 2012 i partnerem Polskiej Prezydencji w UE.
Telekomunikacja Polska konsekwentnie walczy z wykluczeniem cyfrowym inwestując w światłowody i udoskonalając bezprzewodowe technologie dostępu do szerokopasmowego Internetu (CDMA). Projekty prowadzone przez Fundację Orange pomagają wyrównywać szanse na edukację i rozwój kulturalny (Akademia Orange, Edukacja z Internetem). Z kolei Orange Labs, pracuje nad rozwiązaniami dla tych, którzy z racji niepełnosprawności mają utrudniony dostęp do usług teleinformatycznych, np.: program b-Link, pozwalający na sterowanie komputerem ruchami powiek. Został on już nagrodzony w Szwajcarii i Korei. Uznanie zdobywa także aplikacja Asystent NN, ułatwiająca korzystanie z telefonów komórkowych i orientacje w terenie osobom niewidomym.
TP od 10 lat jest członkiem ITU i aktywnie działa w kwestiach ustalania standardów m.in. dla sieci nowej generacji NGN oraz badań nad oddziaływaniem fal elektromagnetycznych na organizm człowieka. Od maja 2010 roku polski oddział Orange Labs działa w pracach nowopowstałej grupy fokusowej dotyczącej cloud computingu. ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny) powstał w 1865 r. w Paryżu, jako International Telegraph Union. To najstarsza na świecie organizacja międzynarodowa, do której należy obecnie ponad 190 państw. Do Polska została członkiem ITU w 1921.