Oferta

Na Dzień Babci i Dziadka

Monika Kulik Monika Kulik
20 stycznia 2017
Na Dzień Babci i Dziadka

Monika Kulik

Z okazji Dnia Babci i Dziadka pewnie będziecie składać życzenia swoim bliskim. Czego życzyć najbliższym nam seniorom, oprócz tradycyjnych życzeń zdrowia, szczęścia, pomyślności? Może tego, żeby nie bali się nowych technologii, które mogą wspierać ich kontakty z rodziną, zainteresowania czy inne formy aktywności.

Wraz z rozwojem nowych technologii, rośnie odsetek osób starszych korzystających z urządzeń i usług ICT. Z jednej strony coraz więcej seniorów przekonuje się do zalet internetu i telefonii komórkowej, z drugiej w starszy wiek wchodzą kolejne pokolenia, dla których komputer coraz częściej był narzędziem pracy i które nie przestają z niego korzystać na emeryturze.

W 2015 roku z komputera korzystało 19% osób, które ukończyły 65 rok życia, a 18% używało internetu (to o 4 pp. więcej  niż w 2013 roku i o 7 pp. więcej niż w 2011), Diagnoza Społeczna.

Używanie Internetu wiąże się z pozytywnymi zmianami w życiu seniorów (60+) – wpływa na zmniejszenie poczucia osamotnienia. W przypadku seniorów, którzy zaczęli korzystać z internetu w ostatnich latach, odsetek czujących się samotnie zmniejszył się między 2013 a 2015 rokiem o 6 punktów procentowych - wynosi 14%.  Natomiast wśród nieużywających internetu odsetek osób czujących się samotnie wynosi nadal 24%.

Korzyści płynące z używania ICT wydają się potwierdzać wyniki badania zrealizowanego przez Fundację Orange w 2015 r. 14% osób powyżej 65 roku życia deklarowało, że korzysta z internetu do kontaktu z rodziną i znajomymi, dla 12% internet służył głównie jako narzędzie pracy, a 7% twierdziło, że nie wyobraża sobie życia bez internetu. Zdaniem respondentów w wieku 65+ rozwój nowych technologii i Internetu w ciągu ostatnich 10 lat wpłynął najbardziej na możliwości poszerzania wiedzy i wyszukiwania informacji (64%), następnie na komunikację ze znajomymi (55%).  9% respondentów twierdziło, że chętnie poznaje nowinki technologiczne, jeśli ma do nich dostęp, 36% uważa, że uczy się takich technologii, które mogą być przydatne w życiu prywatnym (np. związane są z hobby).

Integracja cyfrowa  seniorów pozostaje nadal dużym wyzwaniem. Wśród osób, które nie korzystają z internetu, prawie 60% stanowią osoby, które przekroczyły 60 lat (59%), a 45% jest w wieku 65+ . Głównym czynnikiem decydującym o stosunkowo niskim zainteresowaniu internetem wśród osób starszych jest niska świadomość korzyści, które oferuje dostęp do sieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Orange, 28% seniorów uważało, że nie ma potrzeby uczenia się korzystania z nowych technologii.  Co czwarta osoba powyżej 65 lat żywiła obawy, że zmiany społeczne postępują za szybko i nie da się za nimi nadążyć.

Jednym z czynników, który najbardziej motywuje seniorów do tego, aby korzystali z nowych technologii jest fakt, że dzięki nim mogą być w kontakcie z bliskimi. Tak więc zachęcajmy nasze babcie i dziadków do tego, aby nie bali się korzystać z nowoczesnych urządzeń ICT i internetu.  Oni często pomagali nam stawiać pierwsze kroki w realnym świecie, my pomóżmy im wkroczyć do tego wirtualnego.

Komentarze

Łukasz
Łukasz 15:40 30-01-2017

Przykre to jest że zmieniliście cała stronę bloga komentarze brak poprzednich ???

Odpowiedz
    pablo_ck
    pablo_ck 22:05 30-01-2017

    Takie przenoszenie komentarzy to bardzo pracochłonna czynność, ale cóż……nowy blog, nowe karty 🙂 Chociaż trochę szkoda tej całej „historii” którą napisaliśmy przez ostatnie 8 lat.

    Odpowiedz
Monika Kulik
Monika Kulik 09:36 31-01-2017

Najważniejsze, że została wiedza, doświadczenie i relacje z poprzednich naszych konwersacji 😉 Nowe otwarcie to szansa na nowe tematy, nowe znajomości i nową historię …

Odpowiedz
Janek
Janek 13:40 31-01-2017

Jestem zawiedziony, że jeszcze tego nie macie 🙁 a TMobile wyprzedził wszystkich. Do tego WiFi Calling! https://firma.t-mobile.pl/pl/dla-mediow/informacje-prasowe/-/t-mobile_volte_i_vowifi_dostepne_w_telefonach_iphone/aid/2f2dd1fa14698651fba00a628445fc99

Odpowiedz

Sieć

Układ nerwowy sieci czyli, sieć synchronizacyjna

Piotr Domański Piotr Domański
20 stycznia 2017
Układ nerwowy sieci czyli, sieć synchronizacyjna

Piotrek Domański

Niedawno transfer danych w naszej sieci szkieletowej przekroczył 1 Tb/s. To na tyle ważna informacja, że napisał o tym na Twitterze prezes Orange Polska. Oznacza bowiem,  że przez naszą sieć szkieletową w jednej sekundzie przepływa obecnie taka ilość danych jak 15 lat temu przez cały internet w ciągu 10 dni. Jednak niewielu z Was zapewne wie, że poza siecią szkieletową nasza sieć posiada jeszcze jeden „układ nerwowy” – sieć synchronizacyjną. Jest ona niezbędna do zapewnienia właściwego funkcjonowania całego tego wielkiego organizmu.

Co zatem oznacza, że sieć synchronizacyjna pełni funkcję układu nerwowego? Otóż by wszystkie jej elementy poprawnie funkcjonowały muszą być ze sobą zsynchronizowane. Jeżeli na zegarze, który tyka w naszych serwerach chociażby w Gdańsku była 17:10, a w Zakopanym 17:15 to cała sieć by się rozleciała, bo nie można byłoby chociażby zestawiać połączeń czy określać tego, jak mają przepływać pakiety danych. Oznacza to, że większość świadczonych usług byłaby zdegradowana lub jakość byłby nie do przyjęcia, a im większa byłaby różnica w synchronizacji, tym większe trudności. Mówiąc wprost, nastąpiłby totalny chaos.

Jak widać padające często w filmach „trzeba zsynchronizować zegarki” nabiera w telekomunikacji zupełnie nowego znaczenia.

Wartości, które podałem powyżej mają charakter raczej symboliczny. Tak naprawdę, gdyby zegary we wszystkich urządzeniach kluczowych dla naszej sieci nie były zsynchronizowane z dokładnością do 7 miejsc po przecinku wszystko by się rozsypało. Na całe szczęście nasze zegarki tykają z dokładnością do 10 miejsc po przecinku.

Jest to możliwe właśnie dzięki sieci synchronizacyjnej. Fizycznie nie jest ona odrębną siecią – jej sygnały płynie poprzez sieć szkieletową, lecz jest oddzielona od niej logicznie. Jej kluczowym elementem są dwa zegary atomowe, które pełną rolę pierwotnego źródła informacji, czyli PRC. Oczywiście zegary są dwa, bo gdyby z jednym coś się stało wszystko będzie działało. Od razu mówię – lokalizacji nie podam. Generalnie cała sieć synchronizacyjna jest redundantna, co poprawia jej bezpieczeństwo. Kolejnym elementem są urządzenia SSU (ang. Synchronization Supply Unit) które są kluczowym elementem sieci synchronizacyjnej. Pełnią one funkcję zegara wtórnego o wysokiej stabilności dla sieci regionalnych. Ich zdaniem jest filtrowanie fluktuacji i szumów sygnałów z PRC przez co zapewniają utrzymanie wymaganej dokładności. Fluktuacje i szumy to już tutaj wynik… fizyki kwantowej. Dosłownie.

Warto pamiętać, że każda z naszych tysięcy stacji bazowych również jest synchronizowana tą metodą.

Temat sieć synchronizacyjnej jest ciekawy również dlatego, że właśnie zakończyliśmy trzyletni projekt rewitalizacji znaczącej części SSU. To przygotowanie sieci synchronizacyjnej do planowanej zmiany jej architektury. Polegać będzie ona na przeniesieniu dystrybucji sygnału synchronizacji z sieci SDH na sieć OTN (Optical Transport Network) i sieć MSA Sync Ethernet (MSA – Multi Service Aggregation). Choć to raczej smaczek dla specjalistów, ale może kiedyś ta informacja się komuś przyda. Choćby na studiach ;-)

Tekst krótszy niż dotychczasowe, jednak sądzę, że w najbliższym czasie wróci formuła 2-3 stronicowych materiałów. Mamy też kilka nowych pomysłów na opowiadanie o sieci w tym miesiącu… więc bądźcie czujni.

Komentarze

emitelek
emitelek 17:42 11-12-2024

Żałosne… 1000GB na 31 dnie… A czemu nie milionGB?!?!?! 😛

Odpowiedz
bartsimpson
bartsimpson 16:36 12-12-2024

wystarczy trochę pomyśleć i przedłużyć sobie na rok i więcej, bonus wchodzi w zakładkę bonus gb za doładowanie. Bardzo kozacka promocja.

Odpowiedz
Peter
Peter 09:39 14-12-2024

1000gb za zgody a pozniej milion telefonow od Bog wie kogo z ofertami Bog wie czego, dziekuje postoje.

Odpowiedz
Gość
Gość 16:04 15-12-2024

@peter – Masz rację
Nie ma nic za darmo!!!! Ludzie lecą na 1000GB , jak ” pszczoły do ula ” Później po wyrażeniu takiej zgody będą dzwonić , wysyłać sms , maile o każdej porze dnia i nocy przez całą dobę i każdy ɓedzie miał dostęp do tego numeru telefonu !!!!
Naiwnych klientów niemyślacych racjonalnie jednak nie j brakuje .

Odpowiedz
Gość
Gość 16:28 15-12-2024

Masz rację , szukają naiwnych ludzi , nie ma nic za darmo , człowiek wyrażając zgodę sprzedaje swoje namiary i dane !!!!!!

Odpowiedz

Inne

Orange w Mobility Trends

Piotr Domański Piotr Domański
19 stycznia 2017
Orange w Mobility Trends

Piotrek Domański

Początek każdego roku można rozpoznać po wzmożonym ruchu w branży „konkursowo-rankingowej” i licznych podsumowaniach poprzednich 12 miesięcy. Jednym z takich konkursów, ważnym i dla nas, i zapewne dla Was jako fanów telekomunikacji, jest Mobility Trends. Internauci mogą głosować tu na swoje typy w ponad dwudziestu kategoriach. Znajdziecie wśród nich chociażby: urządzenia, aplikacje, usługi, produkty, a nawet bankowość mobilną czy kategorię związaną ze Smart Home.

W tym roku jako Orange walczymy w Mobility Trends w 9 kategoriach.

Z naszego punktu widzenia kluczowa kategoria to „Oferta operatorska B2C”, w której nie mogło zabraknąć Orange Światłowodu. Technologia, która dotarła już do 1,5 mln mieszkań i domów w kilkudziesięciu miastach, zapewnia nie tylko błyskawiczny transfer danych, ale także umożliwia dostarczanie usług takich jak telewizja VoD, czy telefonia VoIP. W tej samej kategorii znalazła się inna oferta naszego domowego internetu, tym razem świadczona w ramach 4G - Internet LTE dla Domu. Zapewnia ona dostęp do sieci w naszej „strefie domowej” praktycznie bez ograniczeń.

Kolejne zgłoszenie nie jest związane z naszą ofertą, lecz z wydarzeniem, które zostało określone przez CBOS jako najważniejsze wydarzenie mijającego roku w Polsce. Chodzi oczywiście o Światowe Dni Młodzieży. Byliśmy ich partnerem technicznym, odpowiadaliśmy za dużą część infrastruktury telekomunikacyjnej i sądzę, że to wszystko było jednym z kluczowych „Produktów specjalnych roku 2016”, bo w takiej kategorii znalazło się to wydarzenie.

Pozostając przy technologii i sieci, zgłosiliśmy także wprowadzenie, jako pierwsi na polskim rynku telko,  usługi VoLTE. Bez wątpienia był to spory sukces i bodziec dla innych. Z korzyścią dla klientów. Jeżeli będziecie chcieli zagłosować na pierwsze w naszym kraju VoLTE, szukajcie go w kategoriach „Nowość roku” i „Usługa roku”.

Jednym z moich faworytów w konkursie jest także aplikacja „Chroń Dzieci w Sieci”, służąca do kontroli rodzicielskiej. Wybija się ona pośród innych dostępnych na rynku przede wszystkim tym, że chroni nie tylko kartę SIM, ale i całe urządzenie. Nie bez znaczenia jest także możliwość interakcji pomiędzy dzieckiem i rodzicem, który posiada sprzężone oprogramowanie na swoim telefonie. Może on na bieżąco akceptować wykorzystanie przez dziecko nowej aplikacji, czy decydować o dłuższym czasie surfowania w sieci. Na aplikację możecie zagłosować w kategorii „Mobilna Aplikacja roku”.

To nie jedyna aplikacja, którą zgłosiliśmy do konkursu. Trafiła tam też Nawigacja Orange, którą od zeszłego roku zaczęliśmy oferować w ramach planów taryfowych. Zgłosiliśmy także naszą aplikację do elektronicznego bankowania - Orange Finanse. A skoro przy finansach już jesteśmy - w kategorii „Nowość Roku – produkt” znajdzie się także Orange Energia z ofertą „200zł na energię”.

Celowo nigdzie nie podałem linku do poszczególnych zgłoszeń. By zagłosować musicie bowiem wejść na stronę: http://ankieta.mobilitytrends.pl/. Tam podajecie swój adres mailowy, potwierdzacie go, klikając na link który do Was przychodzi. I otwiera się przed Wam owe ponad dwadzieścia kategorii z kilkoma setkami rożnych zgłoszeń do konkursu. Ale teraz przynajmniej wiecie już, gdzie szukać naszych. ;-)

Scroll to Top