Grupa Orange oraz Amdocs, rozpoczynają pierwszy w branży test platformy programowej AT&T o nazwie ECOMP (Enhanced Control, Orchestration, Management & Policy). Jej głównym założeniem jest transformacja obecnie stosowanej infrastruktury do modelu opartego o chmurę obliczeniową. Platforma jest testowana przez Orange Polska, który wykorzystuje wcześniejsze doświadczenia na polu wirtualizacji sieci, związane m.in. z testami vRAN. Projekt ma ocenić przydatność ECOMP dla usług wirtualnych w Polsce, a następnie we wszystkich spółkach z Grupy Orange. To odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na pojemność sieci i wynikającą z tego potrzebę przekształcenia obecnej infrastruktury w modele oparte na chmurach, systemie network function virtualization (NFV) oraz rozwoju w kierunku 5G.
ECOMP oferuje usługodawcom możliwość zaprojektowania i obsługiwania „software-centric network”, czyli sieci działających na maszynach wirtualnych zamiast, jak do tej pory, w oparciu o infrastrukturę fizyczną. Sieci takie zapewniają lepszą skalowalność, szeroką automatyzację i mogą szybciej dostosowywać się do potrzeb klienta dzięki funkcjom szybkiego dodawania lub usuwania usług. Zgodnie z przewidywaniami, dzięki uruchomieniu ECOMP usługodawcy zyskają większą kontrolę nad usługami sieciowymi, zredukują koszty operacyjne i pozwolą deweloperom na większą innowacyjność w zakresie nowych usług sieciowych. Docelowo skorzystają na tym klienci, ponieważ sieć będzie mogła szybciej się adaptować i skalować, by odpowiedzieć na ich potrzeby, jak również przewidywać, w jaki sposób poprawić ich doświadczenie.
AT&T zobowiązała się udostępnić ECOMP jako oprogramowanie typu open source w połączeniu z Linux Foundation. Dzięki temu ECOMP ma szansę stać się wiodącym standardem w branży.
- Wirtualizacja sieci jest nieuniknionym procesem. Testując ECOMP w Orange Polska przygotowujemy się, by stać się spółką działająca w oparciu o urządzenia wirtualne. W przyszłości te nowoczesne technologie dadzą klientom całkowicie nowe możliwości, np. możliwość samodzielnej aktywacji i dezaktywacji usług lub elastyczne ceny oparte na długości czasu, przez jaki korzystali z usługi. Z drugiej strony, operator uzyska narzędzia pozwalające na adaptację do spełnienia potrzeb klienta w czasie rzeczywistym - mówi Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska odpowiedzialny za Strategię i Transformację.
Testy prowadzone przez Orange Polska i Amdocs zakładają w pierwszej kolejności przygotowanie i stworzenie wirtualnego CPE (ang. Customer-premises equipment - urządzenie zlokalizowane u klienta), którego możliwości będą analogiczne np. do urządzenia Livebox 2. Znaczna część funkcjonalności vCPE zostanie przeniesiona do środowiska na chmurze i będzie zarządzana przez platformę ECOMP. Drugim elementem testu będzie zintegrowanie platformy ECOMP z infrastrukturą Orange Cloud. Analiza wyników pozwoli określić możliwości ECOMP i potencjalne korzyści, które przyniesie zastosowanie platformy w sieci Orange.
- Amdocs wnosi unikalne doświadczenie do wczesnych projektów ECOMP typu open source, takich jak nasz, dzięki ich wcześniejszemu zaangażowaniu w projekt ECOMP w AT&T. Uczestniczyli oni w opracowaniu platformy i dobrze rozumieją, w jaki sposób podejść do usług i funkcji sieciowych w ramach ECOMP” – mówi Alain Maloberti, Starszy Wiceprezes Orange Labs Networks.
Wsparcie Amdocs stanowi dla Orange szansę zyskania doświadczenia w budowaniu i integracji rozwiązań nowej generacji z wykorzystaniem ECOMP. Operator wykorzysta ten projekt, by określić wpływ na miejsca pracy i procesy oraz zrozumieć, jak ECOMP może ułatwić działalność projektantów sieci, inżynierów i innych operatorów. Testy platformy pozwolą także ocenić, w jaki sposób ECOMP może ograniczyć czas niezbędny do wprowadzenia nowych technologii i usług NFV na rynek.
- Zawsze skupiając się na innowacjach, spółka Orange była pierwszym usługodawcą, który dołączył do AT&T w jej wysiłkach na rzecz standaryzacji platform NFV i SDN. Cieszymy się, że możemy być jej partnerem w pierwszej integracji ECOMP typu open source do środowiska chmurowego i zademonstrować pierwsze z wielu zastosowań NFV - powiedział Gary Miles, szef marketingu w Amdocs.
W trakcie odbywającego się w lutym Mobile World Congress w Barcelonie Amdocs będzie prezentował szeroki zakres usług wirtualnych.
O Orange Polska
Orange Polska jest jedynym operatorem konwergentnym na rynku polskim świadczącym usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej a także usługi telewizyjne, energię oraz usługi bankowe. Z ponad 16 mln klientów oraz zasięgiem 4G LTE obejmującym ponad 99% Polaków, Orange Polska jest siecią numer jeden w Polsce oraz największym inwestorem w zakresie nowoczesnego superszybkiego internetu w technologii światłowodowej oraz 4G. Grupa posiada największą w Polsce infrastrukturę techniczną, wspierającą świadczenie usług z zakresu telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz przesyłu danych. Orange Polska jest częścią Orange, jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych na świecie. Akcje Orange Polska notowane są na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (symbol OPL) oraz tworzą indeks WIG20.
W 2015 r. spółka Orange Polska osiągnęła przychody w kwocie 11,8 mld zł. Na dzień 30 września 2016 r. spółka miała ponad 23 mln klientów korzystających z różnych usług (telefonia stacjonarna i komórkowa, internet szerokopasmowy oraz telewizja) oraz zatrudniała 15 786 osób (liczba etatów).
Do usług świadczonych przez Orange Polska należą usługi konwergentne, telefonia stacjonarna, stacjonarny internet szerokopasmowy, telewizja, połączenia telefoniczne przez internet („VoiP”), telefonia komórkowa oraz przesył danych. Oferta spółki wzbogacona jest także o usługi dodatkowe, takie jak usługi bankowe czy energia.
Więcej informacji na temat bieżącej oferty oraz informacje korporacyjne można znaleźć na stronach www.orange.pl, biuroprasowe.orange.pl lub na Twitterze: @Orange_Polska oraz @RzecznikOrange.
O Amdocs
Firma Amdocs jest liderem rynku w oprogramowaniu i usługach dotyczących obsługi klienta, które dostarcza największym dostawcom usług komunikacji, rozrywki i mediów na świecie. Przez ponad 30 lat, rozwiązania proponowane przez Amdocs, które obejmują BSS, OSS, kontrolę sieci, wirtualizację funkcji sieci, w połączeniu z profesjonalnymi usługami, pomagały zwiększyć wartość firmy postrzeganą przez klientów poprzez uproszczenie złożoności biznesu, redukcję kosztów i zapewniając obsługę klienta na światowym poziomie.
Portfolio firmy Amdocs umożliwia dostawcy usług uchwycić ulotność świata cyfrowego przez działanie pośród cyfrowych wymiarów, aby zachęcić klientów do personalizacji wielokanałowych doświadczeń; tworzenie zróżnicowanego biznesu, co pozwoli na zdobycie nowych źródeł przychodów; umożliwia dostęp do wielu danych, co pozwala podejmować decyzje biznesowe i operacyjne w oparciu o wnikliwe informacje oraz analizę predykcyjną; oraz osiągnąć sprawność usług, która pozwoli szybko przyspieszyć wdrożenie nowych technologii i usług sieci hybrydowych.
25.000 pracowników, których zatrudnia firma Amdocs obsługuje klientów w ponad 90 krajach. Jest notowana na rynku NASDAQ Global Select Markets, dochody firmy osiągnęły poziom 3,7 miliardów dolarów w 2016 r.
Amdocs: Przyjmij wyzwanie, odnieś sukces.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź witrynę firmy Amdocs na www.amdocs.com.
Oświadczenie dotyczące przyszłości firmy Amdocs
Niniejsza informacja prasowa zawiera informacje, które stanowią oświadczenia dotyczące przyszłości zgodnie z przepisem o bezpiecznej przystani zawartym w ustawie o reformie przepisów procesowych dotyczących papierów wartościowych z 1995 r. (Private Securities Litigation Reform Act), w tym oświadczenia na temat wzrostu firmy Amdocs i wyników biznesowych w przyszłych kwartałów. Choć wierzymy, że oczekiwania odzwierciedlone w niniejszych oświadczeniach są oparte na rozsądnych założeniach, nie możemy dać gwarancji, że nasze oczekiwania zostaną spełnione lub że wszelkie odchylenia nie będą miały charakteru materialnego. Takie oświadczenia wiążą się ryzykiem i niepewnością, które mogą powodować, że przyszłe wyniki mogą się różnić od tych przewidywanych. Zagrożenia te obejmują m. in. efekty ogólnych warunków ekonomicznych, zdolność firmy do wzrostu na rynkach biznesowych, na których prowadzi działalność, umiejętność firmy w przeprowadzaniu pomyślnych integracji nabytych firm, negatywne skutki konkurencji na rynku, gwałtowną zmianę technologii, która może spowodować, że produkty i usługi oferowane przez firmę staną się przestarzałe, potencjalną stratę poważnego klienta firmy, naszą zdolność do stworzenia długoterminowych relacji z naszymi klientami i ryzyko związane z firmami działającymi na rynku międzynarodowym. Firma Amdocs może zdecydować się na aktualizację tych stwierdzeń w danym momencie w przyszłości; jednak Firma zrzeka się jakichkolwiek zobowiązań, aby to zrobić. Te i inne ryzyka są omówione szerzej w dokumentach firmy złożonych w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, w tym w naszym raporcie rocznym na formularzu 20-F za rok obrotowy zakończony 30 września 2016 r. złożony w dniu 12 grudnia 2016 r.
Mediateka