Zielony Operator

Mniej emisji, dzięki nici o grubości ludzkiego włosa

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
05 grudnia 2020
Mniej emisji, dzięki nici o grubości ludzkiego włosa

Światłowody mogą pomóc w walce z globalnym ociepleniem. W porównaniu do tradycyjnego kabla miedzianego zużywają dużo mniej energii, mają dłuższą żywotność i dają nieporównywalnie większą prędkość transmisji. Dlatego inwestując w światłowody nie tylko dostarczamy klientom najszybszy internet, ale poprawiamy naszą efektywność energetyczną. Z korzyścią dla środowiska.

Co roku na inwestycje w sieć światłowodową Orange Polska przeznacza 700–800 mln zł. Dzięki temu w zasięgu jest już niemal 1/3 gospodarstw domowych w Polsce. W czasie pandemii pozwala przesyłać o ok. 30 proc. więcej danych, niż starsze technologie. To także najbardziej efektywnie energetycznie rozwiązanie. Dla przypomnienia - w Polsce prąd produkuje się głównie z węgla, co przekłada się na ogromne emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia.

Światłowody bardziej „zielone”

Dlatego infrastruktura sieciowa powinna zużywać, jak najmniej prądu i być maksymalnie energooszczędna. Przewagą światłowodu nad rozwiązaniami opartymi o miedź jest mniejsza energochłonność. Dzięki możliwościom łączy optycznych do jednego urządzenia agregującego po stronie sieci (czyli technicznego zaplecza operatora) może być podłączonych więcej klientów, bez utraty jakości usługi. Co istotne, w miarę rozwoju światłowód staje się coraz bardziej efektywny.

Nasze analizy wskazują, że zużycie energii przypadające na jednego klienta FTTH (z ang. fiber to the home) jest nawet do kilkunastu razy mniejsze, niż w sieciach opartych o technologie miedziane. Sieć światłowodowa jest obecnie najbardziej efektywną energetycznie technologią dostępu do internetu, a jej efektywność będzie się jeszcze polepszała w miarę zwiększania zajętości.

Światłowody w praktyce nie mają żadnych ograniczeń fizycznych, jeżeli chodzi o transfer danych. Limitują go jedynie urządzenia zamontowanych na jego końcach. Zastosowanie optycznych systemów między centralą a użytkownikiem pozwala na osiągnięcie zasięgu transmisji o nieporównywalnej skali oraz daje możliwość zrezygnowania ze znacznej liczby aktywnych urządzeń. A one przecież zużywają masę energii. I tutaj ciekawostka. W tej chwili - aby zapewnić szybki internet światłowodowy Orange - potrzebujemy czterokrotnie mniej energii na jednego klienta, niż w 2015 roku, kiedy wprowadziliśmy tę technologię na rynek.

Duże oszczędności

Migracja naszych klientów do nowoczesnej sieci światłowodowej ma zatem duży wpływ na zieloną transformację i nasze dążenie do neutralności klimatycznej 2040. Dzięki temu, że nasi klienci coraz chętniej korzystają z FTTH możemy zaoszczędzić rocznie 17 GWh energii, a w konsekwencji emitujemy 13 tysięcy ton mniej dwutlenku węgla do atmosfery.

A co się dzieje z kablami miedziowymi, których już nie potrzebujemy? Aż  trzy czwarte elementów zdemontowanych kabli miedzianych można ponownie wykorzystać np. do produkcji kabli energetycznych, czy telefonów komórkowych. Z punktu widzenia oszczędności surowców to cenny wkład na rzecz gospodarki zamkniętego obiegu. Dlatego w Orange dbamy o to, żeby niepotrzebne już kable miedziane zostały w odpowiedzialny sposób zdemontowane i zagospodarowane.

A o tym jak działa światłowód pisaliśmy TU. Polecam poczytać i obejrzeć.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 12:57 04-12-2020

Kolejny fajny wpis. Fajnie że się zmieniacie i że ekologia wpisała się w Wasz stały trend. Planeta to nasz dom, nasz żywiciel, jeśli o nią my nie zadbamy to może się to kiedyś skończyć dla nas czarnym scenariuszem.

Odpowiedz
    Hania
    Hania 16:17 05-12-2020

    Bardzo się cieszę, że wpisy znajdują uznanie 🙂

    Odpowiedz
JaH
JaH 08:29 05-12-2020

Brawo za fajny tekst !

Odpowiedz

Inne

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

Kasia Barys Kasia Barys
05 grudnia 2020
28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość SMS

Poniżej kolejna porcja ciekawych, ale także bardzo optymistycznych informacji ze świata technologii. To mój mały, subiektywny skrót tego, o czym pisały media w minionym tygodniu.

28 lat temu wysłano pierwszą wiadomość sms

Minęły już niemal trzy dekady, od kiedy wysłano pierwszego SMS-a. Pierwszą tego typu wiadomość przekazano 3 grudnia 1992 r. za pomocą eksperymentalnej sieci GSM Vodafone. Jej nadawcą był brytyjski inżynier Neil Papworth z firmy Sema Group. Co ciekawe, wiadomość o treści "Merry Christmas", przesłano z komputera na telefon przenośny Orbitel 901 - jej adresatem był inny inżynier Richard Jarvis - dyrektor Vodafone

Wiecie dlaczego sms miał być krótki?  To efekt analizy długości... wiadomości na kartkach pocztowych. Właśnie w 1984 r. zaproponowano dla nich limit długości 160 znaków. Ta regulacja zainspirowała również dwadzieścia lat później twórców Twittera.

Źródło: www.rmf.fm 

Zielone światło dla największej farmy wiatrowej świata

Czajnik, pralka, ogrzewanie, pojazd elektryczny, laptop będą czerpać czystą energię z wiatru, który wieje wokół wysp brytyjskich. Na morzu, u wschodniego wybrzeża Anglii powstanie największa farma wiatrowa na świecie. Prace już ruszyły, całość ma być gotowa za niecałe 6 lat.

W przeciwieństwie do energii z paliw kopalnianych, odnawialne źródła energii, nie emitują gazów cieplarnianych ani nie przyczyniają się znacząco do zanieczyszczania środowiska. Dzięki temu powinny być elementem strategii walki ze zmianami klimatu na świecie. O tym jak farmy wiatrowe pomagają planecie pisała na blogu także Hania.

Źródło: www.portaltechnologiczny.pl

Rozpoczyna się historyczny projekt sprzątania ze śmieci ziemskiej orbity

Obecnie na orbicie znajduje się ponad 3 tysiące dużych kosmicznych śmieci. Sprzątanie kosmosu nie będzie tanim zadaniem. ESA przeznaczyła na to blisko 90 milionów dolarów. Na dobry początek inżynierowie zamierzają wskrzesić możliwie jak najwięcej satelitów, które uległy awarii. Pomogą w tym budowane właśnie specjalne roboty serwisowe.

Źródło: www.geekweek.pl  

Naukowcy po raz pierwszy w historii odwrócili proces starzenia u człowieka

Oglądaliście film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”? Bohater urodził się jako staruszek, by z każdym rokiem młodnieć... Naukowcy z Tel Awiwu zaprezentowali dowód, że czysty tlen podawany ludziom w komorach ciśnieniowych wydłuża telomery o 20%, czyli na niespotykaną wcześniej skalę. Zdaniem badaczy u osób biorących udział w testach telomery mają teraz taką długość, jak 25 lat wcześniej. Kiedy ludzie się starzeją, telomer, czyli fragment chromosomu, ulega skróceniu, powodując uszkodzenia DNA i zaprzestanie replikowania komórek. Takie komory tlenowe są dostępne w Polsce, pomagają np sportowcom lub dzieciom z porażeniem mózgowym

Źródło: www.geekweek.pl

 

Komentarze


Oferta

Co obejrzeć w grudniu? Filmowy kalendarz

Beata Giska Beata Giska
04 grudnia 2020
Co obejrzeć w grudniu? Filmowy kalendarz

W ostatnim czasie, w każdy piątek, mogliście natrafiać na mój nowy cykl: „Co obejrzeć w weekend?”. Dziś będzie jego wydanie specjalne. Zobaczcie, jakie propozycje – ciekawe tytuły w obniżonych cenach - wybrałam dla Was na cały ten miesiąc i... wydrukujcie sobie nasz filmowy kalendarz!

Filmowe paczki w Orange VOD

Na ten przedświąteczny okres w Orange VOD znajdziecie prezenty. Będą nimi gwiazdkowe paczki, czyli tematyczne bloki filmowe. Łącznie to aż 70 produkcji w promocyjnych cenach – Miłośnicy animacji, komedii, filmów obyczajowych, sensacyjnych, science-fiction oraz thrillerów znajdą rozrywkę na długie, zimowe wieczory. Co kryje się w paczkach?

  • Kevin sam w Święta. Nie wyobrażacie sobie Świąt bez filmowych przygód rezolutnego Kevina McCallistera? Zatem obejrzyjcie dwie części kultowej komedii świątecznej - „Kevin sam w domu” i „Kevin sam w Nowym Jorku”. Nie zabraknie w nich doskonałego humoru, niespodziewanych zwrotów akcji, wzruszeń i genialnej gry aktorskiej.
  • Akcja „Święta”! To propozycja dla osób lubiących kino sensacyjne. W Paczce znajdziecie 11 produkcji. Polecamy m.in.: 3 części kultowej już „Szklanej pułapki” z Brucem Willisem w roli głównej, „Atomic Blonde”, w której króluje Charlize Theron oraz koreański hit od twórców oscarowego „Parasite” - „I zbaw nas ode złego”.
  • Wesołych Świąt! To Paczka 11 filmów, stworzona specjalnie dla fanów komedii. Nie zabraknie tam popularnych polskich produkcji, jak i hollywoodzkich hitów. Obejrzyjcie mi.in.: „Listy do M. 3” z plejadą rodzimych gwiazd w rolach głównych, „Bodyguard Zawodowiec” z Ryanem Reynoldsem w roli ochroniarza, którego czasami… ponosi, „Piksele”, w której zobaczycie kultowych bohaterów gier lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a także „Kłamstewko” - wzruszającą i przezabawną azjatycką produkcję.
  • Święta jak z bajki To oferta dla najmłodszych widzów. W Paczce znajdziecie 12 familijnych hitów w sam raz na grudniowy czas. Polecamy m.in.: dwie doskonałe produkcje Disneya - „Krainę lodu” oraz fabularną wersję bajki - „Piękna i Bestia”, film o najbardziej zakręconym misiu na świecie - „Paddington 2”, uroczą opowieść o kandydacie do zaprzęgu Świętego Mikołaja - „Młody renifer Alex” oraz „Emotki. Film”, czyli przezabawną bajkę o tym, co robią zwariowane emotki po godzinach pracy w naszych aplikacjach.
  • Świąteczne obyczaje. To Paczka 11 filmów dla osób ceniących sobie tytuły dramatyczne i obyczajowe. Polecamy m.in. takie produkcje, jak: „Cicha noc” z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, wzruszającą i pełną nadziei historię „Cudowny chłopak”, w której wystąpili Julia Roberts i Owen Wilson oraz nagrodzone Oscarem®, doskonałe filmy - „Bohemian Rhapsody”, „Green Book” i „La La Land”,
  • W Święta nie ma strachu. To oferta dla osób ceniących sobie bardziej mroczne kino, a konkretnie - thrillery. Znajdziecie w niej 11 produkcji. Polecamy m.in. kinowy przebój - „Wiedźma”, „W labiryncie” z brawurową rolą Dustina Hoffmana czy zaskakujący, mroczny film „Cloverfield Lane 10”, w którym zagrali John Goodman oraz Bradley Cooper.
  • Jak fantastycznie, już Święta! Mamy także Paczkę 12 filmów dla fanów produkcji science-fiction. Nie przegapcie takich hitów, jak: „Venom” z Tomem Hardym w roli głównej, ekranizację powieści Stephena Kinga - „Mroczna wieża”, w której zagrali Matthew McConaughey i Idris Elba, przebój ze świata Marvela - „Czarna Pantera” oraz film wyprodukowany przez Jamesa Camerona - „Alita: Battle Angel”.

Grudniowy kalendarz filmowy

A żeby ułatwić Wam wybór, spośród tylu tytułów, a także umilić odliczanie do świąt – przygotowałam grudniowy kalendarz filmowy. Pamiętacie pewnie z dzieciństwa kalendarze adwentowe z czekoladkami, gdzie na każdy dzień był inny smakołyk. Tutaj macie taką wersję, tylko zamiast słodyczy czekają kinowe atrakcje, zaserwowane prosto do domu! No i odliczać będziemy aż do nowego roku. Kalendarz możecie sobie zapisać na telefonie czy komputerze lub wydrukować i co wieczór oglądać i skreślać kolejną z propozycji.

Tydzień świąteczny został w pełni wypełniony filmami o takiej tematyce, mającymi gwiazdkowy klimat. A żeby nie było za słodko czy za choinkowo, mamy tu też prawdziwy misz-masz filmów, które Was rozgrzeją, rozśmieszą do łez, przestraszą czy wzruszą. Coś dla dużych i małych kinomanów. To co, zaczynamy odliczanie do Gwiazdki?

filmowy kalendarz

Która z tych filmowych propozycji spodoba się Wam najbardziej?

Mediateka

Komentarze

Scroll to Top