Zdaniem niektórych ortopedów, kiedy długo pochylamy głowę nad smartfonem, możemy obciążać kręgi szyjne ciężarem nawet do 27 kilogramów. A gdyby zsumować, ile czasu dziennie, szczególnie w pandemii, spędzamy nad ekranami, to widmo zwyrodnień kręgosłupa w przyszłości robi się dosyć realne.
Oczywiście nie tylko o zdrowy kręgosłup tu chodzi. Nadmiarowe czy problematyczne korzystanie z technologii może zachwiać równowagę życiową, relacje z ludźmi i prawidłowy rozwój. Im wcześniej nabędzie się złych nawyków, tym trudniej z nich później wyjść. Im wcześniej więc ludzie nauczą się dbać o cyfrowy dobrostan, tym lepiej. Wielu dorosłych nie wie, jak ich w tym wspierać, bo swoje dzieciństwo spędzili w innym, bardziej analogowym świecie i po prostu nie nadążają za zmianami, co absolutnie rozumiem. A zdarza się, że i sami mają problem z dbaniem o zdrowy balans.
Zrozumieć „iGen”
Pokolenie „iGen”, czyli osoby urodzone po 1995 roku dorastały już w erze nieograniczonego dostępu do internetu, social mediów, aplikacji, a te towarzyszą im niemal non stop. iGen, czy też „zoomersi”, „posmillenialsi” zazwyczaj mają rzadsze kontakty z przyjaciółmi i rodziną - przynajmniej w realu. Sprawnie obsługują nowinki technologiczne i wszelkie gadżety. W obyciu z elektroniką czują się pewnie - jak wskazują eksperci, w tym Jean M. Twenge w książce „iGen” z 2017 roku.
O „urodzonych ze smartfonem w dłoni” opowie dr hab., prof. SWPS Tomasz Grzyb, rozpoczynając 15. Międzynarodową Konferencję „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie”, której Fundacja Orange jest partnerem. To wydarzenie to niesamowita dawka najnowszej, najbardziej aktualnej wiedzy na ten temat, której dostarczą ekspertki i eksperci z Polski i z zagranicy. Zapraszam Was do udziału - już 20-21 września. Program jak co roku przedstawia się bardzo ciekawie. Możecie się śmiało zapisywać.
Wszystko co w internecie ważne. I trudne.
Co dzieje się w głowie młodego człowieka, który spędza dużo czasu przed ekranem? Jakie są ryzykowne, ale i pozytywne strony technologii, którą żyją dziś dzieci? Jak rozmawiać z nimi o zagrożeniach i jakie te zagrożenia są? Szczególnie teraz w pandemii.
O tym, co zmieniła w relacjach online młodzieży będzie mowa pierwszego dnia konferencji w debacie ekspertów. W kolejnych wystąpieniach pojawi się ważny wątek dbania o równowagę cyfrową w pandemii i po. Stefanie Fächner - konsultantka ds. edukacji medialnej w niemieckim centrum programu Safer Internet klicksafe, przedstawi koncepcję „internetowego ommm” pokazującą, jak radzić sobie ze stresem cyfrowym, szkodliwymi treściami i uwolnić się od uzależniających sieci. Panel ten uzupełni Dr Joanna Kołak z Uniwersytetu Salfordzkiego w Wielkiej Brytanii. Poda wskazówki na to, jak ocenić potencjał edukacyjny aplikacji dla przedszkolaków, bo choć często nazywane „edukacyjnymi”, to nie zawsze faktycznie takimi są z perspektywy rozwojowej.
Ciekawie zapowiada się wystąpienie o grach wideo. To przemysł, który zyskał na lockdownie, ale badacze podjęli się sprawdzenia, jaką rolę gry pełniły i pełnią w pandemii. Temat zaprezentuje Jakub Zgierski, twórca międzynarodowego festiwalu Games for Impact o społecznym i kulturowym wymiarze gier wideo.
Na konferencji poruszymy też trudne tematy. Na przykład problemy związane z kwestiami wyglądu i autoprezentacji w sieci. Ewa Dziemidowicz z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przytoczy wyniki badań na ten temat i skalę wpływu używania social mediów na postrzeganie swojego ciała przez młodzież. Porozmawiamy o cyberprzemocy rówieśniczej (o tym opowie Prof. Jacek Pyżalski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), a także o tym, co powinny wiedzieć dzieci i młodzież, żeby nie stać się cyberprzestępcami i przez jeden żart nie zniszczyć sobie reszty życia (temat zaprezentuje Adam Lange, szef zespołu Cyber Threat Hunting w jednej z globalnych instytucji finansowych na świecie).
A cyfrowe prawa dziecka?
Oprócz zagrożeń i pozytywów, warto też mówić o cyfrowych prawach dziecka. Na co dzień może tego nie doceniamy, ale ta perspektywa jest bliska wszystkim nam – organizatorom i partnerom konferencji! Bo głos dzieci i młodzieży powinien być uwzględniany w rozmowach o przyszłości internetu. Nie tylko dlatego, że wg raportu Unicefu 1 na 3 użytkowników sieci to dziecko, ale dlatego, że są kluczowymi, być może najbardziej wrażliwymi odbiorcami treści online i to oni kreować będą tę przyszłość. W tym kontekście pojawią się dwa ważne wystąpienia: Anna Rywczyńska z NASK, Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet rzuci światło na uwzględnianie perspektywy młodych w środowisku cyfrowym i na obowiązek nas, dorosłych (od biznesu po administrację publiczną), w uświadamianiu dzieciom, jakie prawa im przysługują. A Bartłomiej Kuczyński z naszej Fundacji zwróci uwagę na to, jakiego wsparcia potrzebują nauczyciele, by wychowywać uczniów do wartości oraz dbać o ich prawa.
Tyle w części konferencyjnej. Całość odbywać się będzie online, ale nadawać będziemy ze studia i uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań.
Bonus! Warsztaty
Powoli ruszają te zapisy na warsztaty w kolejnych dniach: 22-25 września (osobna rejestracja). Na pewno znajdziecie też tam coś dla siebie.
15. Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” jest największym w Polsce wydarzeniem dotyczącym kwestii zagrożeń i bezpieczeństwa online. Skierowana do sektora edukacyjnego, naukowców, ekspertów, organizacji pozarządowych, administracji publicznej oraz branży internetowej. Udział w niej jest bezpłatny. Rejestracja na wydarzenie na stronie.
Organizatorem jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz niemieckie konsorcjum klicksafe. Centrum jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Współorganizatorem wydarzenia jest ITU (Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny), głównym partnerem - Fundacja Orange, partnerem Google Polska i Librus.
Komentarze
Zarejestrowany. Jako młody tata chętnie posłucham ciekawych wykładów.
Odpowiedz