Sieć

Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Piotr Domański Piotr Domański
25 lipca 2016
Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Zapraszam do kolejnego tekstu o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Poprzednim razem zajmowaliśmy się tym co zobaczycie na Brzegach, dzisiaj tym co jest schowane pod zmienią- zarówno na Brzegach, gdzie odbędzie się kulminująca całe ŚDM msza święta, jak i w całym Krakowie (a nawet poza nim). Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej, polecam reportaż Marty Cieślak-Krajewskiej na temat ŚDM.

Światłowód w około Światowych Dni Młodzieży

Zacznę od Campus Misericordiae, czyli dokładnej nazwy miejsca na którym odbędzie się główne spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Skala działań jest tam ogromna – na dowód mam dwie kluczowe liczby – położono tam około 45 km światłowodu i 40 km kabli elektrycznych. Pozwoli to między innymi na przekazanie sygnału do 68 „wysp technologicznych” o których pisałem w poprzednim tekście. Przypomnę tylko, że każda z nich składa się z oświetlenia, telebimu i zestawu nagłaśniającego. Dzięki temu wszyscy, nawet Ci, którzy będą bardzo daleko od ołtarza, przy którym będzie odbywać się msza święta, będą mogli zobaczyć całe wydarzenie. Układ światłowodów, którymi sygnał będzie płynął do „wysp technologicznych” ma kształt gwiazdy – do każdego z nich pociągnięto 12 włókien jednomodowych, łączących każdą z nich z jednym Punktem Agregacji Światłowodu (PAŚ), czyli centrum tej sieci. Włókna zakończone są przełącznicami optycznymi, które działają na podobnej zasadzie, jak przełącznice, z których korzystają posiadacze światłowodu Orange. Oprócz tego umieściliśmy tam szafę ONU wraz z niezbędnym wyposażeniem, która pozwoli wyprowadzić usługi takie jak Metro Ethernet, ISDN, PSTN. Co bardzo istotne transmisja będzie zabezpieczona między innymi poprzez zastosowanie firewalli.

Zadacie pewnie pytanie jaki transfer będzie możliwy przez te urządzenia. Ja też zadałem, ale dowiedziałem się, że odpowiedź brzmi „w zależności od potrzeb klienta” w praktyce są to pasma umożliwiające transfer 10Gb/s na pojedynczym porcie.

Energia napędzająca Światowe Dni Młodzieży

Jak wspomniałem położona została także sieć energetyczna, czyli około 40 km kabli średniego i niskiego napięcia, zamontowano 112 rozdzielnic oraz 18 stacji transformatorowych. Projektanci tego miejsca wydarzenia wyliczyli, że w sumie konieczne będzie 8 MW, czyli tyle ile może wygenerować 5-7 generatorów wiatrowych.

Jednak światłowody i sieć energetyczna położona na  Brzegach to nie jedyna ważna inwestycja światłowodowa związana z ŚDM. Otóż wydarzenie, jak pewnie się domyślacie, będzie transmitowane na cały świat. Czasy się zmieniły, jakość obrazu znacznie wzrosła w ostatnich latach, więc  jego przesłanie wymaga wykorzystania nowszej technologii -  światłowodowej.

Ta druga sieć na samych Brzegach, nie wspominając o Krakowie i jego szeroko pojętej okolicy, ma mniej więcej 75 km długości. Technicznie rzecz ujmując są to zatem dwie oddzielne magistrale światłowodowe. Patrząc szerzej, by zapewnić łączność dla pielgrzymów i służb oraz transmisję dla mediów obsługujących tę ogromną imprezę wybudowaliśmy około 390 km łączy światłowodowych.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej ze światłowodem Orange

W przeciwieństwie do czasowej infrastruktury naziemnej, podziemna część nie zostanie w pełni zdemontowana po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Sieć magistralna, bo o niej mówimy, to część sieci szkieletowej, która stanowić będzie podstawę dla planowanej w tym miejscu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Brzegi, jakby na to nie patrzeć to olbrzymia, w kilku miejscach nieco podmokła łąka. Światłowody, poza tymi należącymi do sieci szkieletowej, najczęściej kładzie się w miastach w już istniejących studzienkach czy kanalizacji. Dlatego olbrzymim wyzwaniem było zbudowanie  skomplikowanej sieci, o takich rozmiarach, w tak trudnym terenie,.

Do rozpoczęcia wydarzenia pozostaje jedynie dzień, więc wszystko jest już przetestowane i dopięte na ostatni guzik. W sierpniu będziemy mieli dla Was kolejne wpisy, dotyczące ŚDM – tym razem z podsumowaniem.


Odpowiedzialny biznes

Tłumacz migowy dla infolinii

Monika Kulik Monika Kulik
25 lipca 2016
Tłumacz migowy dla infolinii

Ostatnio, gdy pytano mnie nad czym pracuję – odpowiadałam, że między innymi nad uruchomieniem usługi tłumacza migowego dla infolinii.

Ale jak to? – zwykle słyszałam zdziwienie. Jak osoba niesłysząca może zadzwonić na infolinię?

Jak ? Bardzo prosto.

Aby połączyć się z tłumaczem on-line, Klient na naszej stronie internetowej klika na ikonę tłumacza.

Wywoływane jest oddzielne okno, w którym pojawia się obraz z kamery Klienta i obraz z kamery tłumacza.

Osoba niesłysząca miga w jakiej sprawie dzwoni, a tłumacz łączy się telefonicznie z odpowiednią infolinią Orange.

Następuje tłumaczenie w czasie rzeczywistym: Klient miga, tłumacz przekazuje informację w języku polskim do Doradcy, a następnie tłumaczy jego odpowiedź na język migowy. Po zakończonej rozmowie tłumacz rozłącza się z Doradcą, a następnie kończy rozmowę z niesłyszącym Klientem.

Usługa tłumacza migowego przy połączeniu z infolinią dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00. Usługę zapewnia firma Migam.

Oferujemy także dostęp do tłumacza języka migowego na oznaczonym stanowisku w wybranych salonach sprzedaży Orange w godzinach 9.00 -17.00.

Od dziś na naszą infolinię może zadzwonić osoba niesłysząca.

Usługa tłumacza migowego jest dla Klientów bezpłatna.

 


Odpowiedzialny biznes

Jesteśmy partnerem technologicznym ŚDM

Marta Krajewska Marta Krajewska
25 lipca 2016
Jesteśmy partnerem technologicznym ŚDM

Już jutro zaczynają się Światowe Dni Młodzieży - wydarzenie, które przyciągnie do Krakowa ok. 1,5 miliona ludzi z całego świata. Przez 5 dni będą się bawić, uczestniczyć w nabożeństwach, a także dzielić wrażeniami z bliskimi, którzy zostali w domach i intensywnie korzystać z sieci, udostępniając zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych.

Ale ŚDM to także ogromna praca organizacyjna, m.in.  służb, które potrzebują niezawodnej łączności, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg wydarzenia oraz mediów, które będą relacjonować ŚDM na cały świat, do wszystkich tych, którzy nie przyjechali do Krakowa, ale chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Z myślą o nich wszystkich, od wielu miesięcy prowadziliśmy intensywne prace w Brzegach i Błoniach. Kilometry światłowodu i linii energetycznych, mobilne stacje bazowe - to wszystko po to, aby  ŚDM przebiegły sprawnie, mogło je zobaczyć jak najwięcej ludzi, a uczestnicy pozostawali w stałym kontakcie ze światem. Zobaczcie, jak wyglądały przygotowania.

Dodatkowo dla pielgrzymów przygotowaliśmy 6 stref Orange z dostępem do Internetu, gdzie będzie można korzystać z darmowego wi-fi, kupić i zarejestrować kartę pre-paid czy potrzebne akcesoria, typu powerbanki. Przygotowaliśmy też specjalną ofertę dla rodzin goszczących pielgrzymów. Kompleksowo zadbaliśmy o ŚDM od strony technologicznej.

Kto z Was się wybiera na ŚDM?

Scroll to Top