Informacje prasowe

Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

12 października 2021
Nauczycielka etyki zwyciężczynią konkursu Nauczyciel Jutr@

Fundacja Orange i Głos Nauczycielski wyłonili laureatkę konkursu Nauczyciel Jutr@. To nowa inicjatywa wyróżniająca pedagoga, który rozwija swoje kompetencje, aby lepiej rozumieć potrzeby uczniów wychowywanych w cyfrowym świecie. Podąża za nimi, a zajęcia opiera na dobrej relacji. Wyróżnienie w konkursie Nauczyciel Jutr@ otrzymała Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki w Społecznym Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

Do konkursu Nauczyciel Jutr@, zainicjowanego przez Fundację Orange, a który po raz pierwszy towarzyszy prestiżowym wyborom Nauczyciela Roku, napłynęło ponad 300 zgłoszeń. Spośród tych, które spełniły wymogi formalne, jury wybrało pięć osób, a zwyciężczynią została Joanna Mikusek – Przystajko nauczycielka etyki, pedagożka szkolna z Społecznego Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kudowie Zdroju. Nauczycielka, prowadzi również zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej i pracuje z młodzieżą uzależnioną. Nagrodą w konkursie jest wizyta studyjna w szkole w Finlandii, której system edukacji uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Celem wyjazdu jest rozwój i inspiracje, które będzie można wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono także Nauczyciela Roku. Został nim  Dariusz Martynowicz z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach.

Jak połączyć etykę i roboty?

O tym między innymi pisała w swoim zgłoszeniu do konkursu Nauczyciel Jutr@ Pani Joanna Mikusek – Przystajko. Na zajęciach z etyki, które prowadzi, wspólnie z uczniami  programuje roboty na przykład tak, by poruszały się one od wybranej wartości do drugiej. Razem budują też zbiory różnych sytuacji, po których robot musi się poruszać i reagować (światłami, dźwiękiem) w odpowiedni sposób.

Wydaje mi się, że technologia stała się mostem, który połączył mnie z młodymi ludźmi. Mam poczucie, że nasza relacja weszła na inny etap, a dzięki temu, że i ja korzystam z zasobów cyfrowych, lepiej rozumiem uczniów, a oni z kolei to czują. Jedną z trudności, jaką widzę, było pokonanie własnych barier w głowie i obawy, jak sobie poradzę. Powodem, dla którego zdecydowałam się "przekwalifikować", byli moi uczniowie – podsumowuje Pani Joanna Mikusek - Przystajko.

Choć przejście na "drugą stronę cyfrowej mocy" - jak mówi Pani Joanna, nastąpiło za sprawą edukacji zdalnej, a jej motywacja opierała się na tym, żeby „nie stracić” uczniów, to zmiana zaczęła się wcześniej, gdy nauczycielka, będąc humanistką, postanawiała podążać za uczniami i zgodnie z ich prośbą zgłosiła klasę do programu #SuperKoderzy. To doświadczenie  stało się dla niej bodźcem, aby zainteresować się rozwojem kompetencji cyfrowych i nową technologią. Pandemia i edukacja zdalna, tylko umocniły te postanowienia, a Pani Joanna zaczęła regularnie się szkolić w tym zakresie.

Wśród nominowanych w konkursie Nauczyciel Jutr@ edukatorek i edukatorów znaleźli się także:

  • Marek Grzywna ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, oraz TEB Edukacja w Toruniu;
  • Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej “Osiek” w Gdańsku;
  • Agata Karolczyk-Kozyra z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie;
  • Aleksandra Schoen-Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.

Kompetencje cyfrowe – to więcej niż znajomość programów i aplikacji

Cieszymy się, że do konkursu Nauczyciel Jutr@ zgłosiło się tak wiele fantastycznych nauczycielek i nauczycieli. Widzimy, że dla nich, podobnie jak dla nas, kompetencje cyfrowe to nie tylko znajomość aplikacji i programów, a przede wszystkim ich świadome i konstruktywne używanie. W konkursie chcieliśmy też docenić postawy nauczycielek i nauczycieli - podążanie za uczniem, otwieranie się na to, co nowe, przełamywanie swoich przyzwyczajeń i przede wszystkim dbanie o dobrą relację z dziećmi i młodzieżą –  mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange, która wspiera szkoły w prowadzeniu edukacji cyfrowej – szkoli nauczycieli, przygotowuje materiały i scenariusze zajęć z podstaw programowania czy dbania o zdrowe nawyki cyfrowe. Fundacja jest także liderem jednego z największych projektów edukacji cyfrowej „Lekcja:Enter”, którego celem jest wsparcie nauczycieli i nauczycielek w prowadzeniu zajęć szkolnych z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi i zasobów.


Informacje prasowe

Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

11 października 2021
Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

Trwająca od ubiegłego roku budowa najnowszego data center Orange Polska dobiegła końca. Obiekt jest gotowy do użytku. Znajdą się w nim zarówno kluczowe elementy sieci operatora, jak i infrastruktura jego klientów.

- Od lat konsekwentnie inwestujemy znaczące kwoty w rozwój sieci i usług, aby trafiać w rosnące potrzeby naszych klientów.  Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu. Tylko w sierpniu 2021 odnotowaliśmy ok. 64% wzrost ilości danych przesłanych po światłowodzie w porównaniu do sierpnia 2020. Polskie firmy coraz chętniej się cyfryzują, coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe. Warsaw Data Hub znacząco powiększy nasz potencjał kolokacyjny, możemy też w miarę potrzeb rozbudowywać ten obiekt. Najnowsze rozwiązania zastosowane w tym centrum pozwolą nam też na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną zaowocuje zwiększeniem efektywności energetycznej naszej sieci. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie. To ważny krok w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej, którą planujemy osiągnąć w 2040 r.  – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Warsaw Data Hub, który po przeniesieniu najważniejszych systemów Orange Polska stanie się jednym z kluczowych węzłów sieci operatora, pozwoli także Orange zaoferować klientom biznesowym nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze w postaci usług data center i kolokacji zgodnie z ich potrzebami. W tym kontekście bardzo ważne jest położenie WDH w pobliżu Warszawy, bo to właśnie w stolicy popyt na tego typu usługi rośnie najszybciej. Według Raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” powierzchnia netto w centrach danych i komercyjnych serwerowniach w Polsce będzie  w najbliższych latach rosła średnio o 7,9% rocznie, by na koniec 2025 r. przekroczyć 90 tys. m².

- Warsaw Data Hub dla Orange Polska to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu w Polsce, zarówno pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa, jak i rozwiązań proekologicznych. Warbud zaprojektował i wykonał obiekt w błyskawicznym tempie 14 miesięcy. Dzięki wzorcowej współpracy z inwestorem realizacja przebiegła wyjątkowo sprawnie i zgodnie z założeniami - powiedział Grzegorz Chudzik, członek zarządu Warbud SA - spółki, która była generalnym wykonawcą inwestycji.

Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa obiektu jest uzyskana dla jego projektu certyfikacja klasy 3, zgodna z wymogami normy PN-EN 50600. Na potrzeby centrum przetwarzania danych zaprojektowane i wykonane zostały dwutorowe zasilania budynku, realizowane z dwóch obszarów zakładu energetycznego po 4,1 MW każdy oraz zasilanie gwarantowane w formie 3 agregatów prądotwórczych - każdy o mocy 1800 kW.

W obiekcie zastosowano system klimatyzacji precyzyjnej w układzie redundantnym N+1

z niezależnymi liniami wody lodowej o mocy 1400 kW dla czterech komór technicznych

o powierzchni 400 m² każda. W pomieszczeniach technicznych wykorzystano układy klimatyzacji precyzyjnej freonowej w układzie redundantnym N+1 o mocy 245 kW.

Bezpieczeństwo pożarowe centrum zapewnia system gaszenia gazem IG-541 oraz systemy wczesnej detekcji dymu dla pomieszczeń zbiorników paliwa i agregatów prądotwórczych, a dodatkowo instalacja półstała piany ciężkiej. Budynek chroniony jest także przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. najnowocześniejsze technologie laserowe i biometryczne. Rozwiązania te gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych bez żadnych przerw.

Warsaw Data Hub spełnia wszystkie niezbędne kryteria i jest w stanie obsłużyć nawet najbardziej wymagających klientów. Orange Polska podkreśla, że swoją ofertę kieruje zarówno do klientów z jednym serwerem, kilkoma urządzeniami, jak i do tych, którzy potrzebują całej komory serwerowej. W ramach usługi Unit operator udostępnia miejsce w szafach współdzielonych dla kolokacji pojedynczych urządzeń. Kolokacja Rack oferuje klientom na wyłączność całe szafy serwerowe. Z kolei w ramach usługi Space szafy klienta są lokowane w dedykowanej lub współdzielonej przestrzeni zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Orange wyróżnia się na rynku indywidualnym podejściem do potrzeb pojedynczego klienta oraz rzetelnością i wysoką jakością usług. Centra danych Orange Polska nie miały żadnej awarii od początku działalności, tj. od roku 2005.

 


Informacje prasowe

EKO GB w Orange Flex – przekazuj, kiedy chcesz i posadź z nami las!

01 października 2021
EKO GB w Orange Flex – przekazuj, kiedy chcesz i posadź z nami las!

Od dzisiaj użytkownicy Orange Flex mogą przekazywać niewykorzystane GB i zamieniać je na bioróżnorodny las w dowolnym momencie. To już nie jest okazjonalna inicjatywa, tylko stała akcja, którą realizujemy razem z Fundacją Las Na Zawsze. Wystarczy dokonać aktualizacji aplikacji do najnowszej wersji i już dziś przesłać swoje EKO GB.

Pierwsza odsłona akcji EKO GB zakończyła się wiosną tego roku. Dzięki zebranym przez użytkowników aplikacji 300 000 GB, Orange Flex wraz z Fundacją Las Na Zawsze posadził 10 000 m2 lasu w Męcikale na Kaszubach. W odpowiedzi na ogromne zaangażowanie użytkowników Orange Flex postanowił wprowadzić taką możliwość na stałe. Wystarczy mieć aktywny numer, żeby w dowolnej chwili przekazać swoje wolne GB i tym samym zamienić je na bioróżnorodny las. Im więcej EKO GB przekażesz, tym wyższy poziom osiągniesz a w aplikacji czekają na użytkowników specjalne odznaki.

Jak przekazać GB?

Przelicznik jest prosty, każde przekazane 30 GB to metr kwadratowy bioróżnorodnego lasu. Można przekazać dowolną liczbę, zaczynając od 1 GB. Teraz zbieramy gigabajty potrzebne do nasadzeń na wiosnę 2022 roku. Im więcej użytkowników włączy się do akcji, tym więcej lasu zasadzimy. Można też przekazać nie tylko niewykorzystane GB w ramach swojego Planu komórkowego, ale także dokupione.

Nawet mały gest ma znaczenie

Warto wiedzieć, że już hektar młodego lasu jest w stanie pochłonąć nawet 7 ton CO2 w ciągu roku. W naszej akcji stawiamy na rdzenne liściaste gatunki - dęby, lipy, graby, brzozy oraz krzewy. Taki bioróżnorodny las jest bardziej odporny na suszę czy wichury. Jak wyglądało wiosenne sadzenie lasu Orange Flex w Męcikale na Kaszubach można zobaczyć: https://www.youtube.com/watch?v=rusY7ZBqcm8

TAK dla neutralności klimatycznej

Orange Flex jest pierwszą w Polsce usługą telekomunikacyjną, która jest neutralna klimatycznie. Jak udało się nam to osiągnąć? Najpierw policzyliśmy, że korzystanie z usług we Flexie przez jednego użytkownika wiąże się z emisją 3,273 kg CO2 miesięcznie. Zbadaliśmy to zgodnie z zasadami GHG Protocol, uznanego międzynarodowego standardu.

Następnie, wdrożyliśmy rozwiązania redukujące emisje. W Orange Flex ponad 90% miesięcznego śladu węglowego związane jest z zużyciem energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia usług. Od czerwca 2021 r. całość tej energii pochodzi z odnawialnych źródeł. To możliwe dzięki dwóm farmom wiatrowym, które pracują dla Orange w Wielkopolsce.

Ostatni krok to kompensacja pozostałego śladu węglowego. Neutralizacja emisji, których nie udało się uniknąć jest możliwa dzięki zakupie kredytów węglowych związanych ze wsparciem projektu środowiskowego certyfikowanego przez Gold Standard. Orange Flex wspiera projekt przekształcający zdegradowane obszary porośnięte przez sawanny w bioróżnorodne lasy zapewniające regenerację ekosystemu w Kolumbii.

Więcej o inicjatywach ograniczających wpływ Orange Flex na środowisko przeczytasz na stronie: https://flex.orange.pl/eko

Mediateka

Scroll to Top