Smartfony to urządzenia o potężnej mocy. To komputery osobiste w naszych kieszeniach. Przez ostatnie lata ich moc ewoluuje szybciej niż pokemony Asha Ketchuma - stają się mocniejsze niż niektóre komputery, przewyższając je ilością RAMU czy nawet ROMu. Powoli dorównują również poprzedniej generacji konsol, co oznacza, że stają się ciekawymi alternatywami do grania w gry - nie tylko w “minisy”. Na rynku smartfonów dominują dwaj gracze: Apple ze swoim systemem IOS oraz Google z Androidem. Który system operacyjny jest lepszy dla graczy? Jaki telefon wybrać by móc cieszyć się rozgrywką na najwyższym poziomie? W tym wpisie z serii „Graczyk o grach” przeanalizuję najważniejsze wady i zalety obydwu systemów tak, aby ułatwić Ci wybór.
IOS - idealnie zoptymalizowany
Największą zaletą systemu IOS jest jego zoptymalizowanie pod smartfony od firmy Apple. W porównaniu do konkurencji, programiści muszą przygotować aplikację na kilka urządzeń, a nie na kilkanaście….tysięcy. Dzięki temu testerzy mają mniej pracy do wykonania przy wyłapywaniu błędów. Oprogramowanie działa równie płynnie na urządzeniach sprzed pięciu lat, jak na nowym Iphone 13. Tyczy się to również gier. Mimo mniejszej ilości RAM, czy słabszemu procesorowi - gry na systemie IOS działają w większości dobrze nawet na starych modelach “jabłuszek”.
IOS - bezpieczny system do grania w gry
W świecie technologii panuje przekonanie, że oprogramowanie od Apple jest bezpieczne - co jest prawdą, nawet w świecie gamingu. Każda aplikacja, która pojawia się w Appstore jest wielokrotnie weryfikowana, a wpadki zdarzają się wyjątkowo rzadko. To oznacza, że jest mniejsze ryzyko na pobranie “scamu” na swoje urządzenie. Środowisko IOS jest zamknięte. Oszuści preferują Android, nawet przy tworzeniu gier. Pobierając grę ze sklepu Apple, jesteś pewny, że została ona zweryfikowana. Nawet po zainstalowaniu aplikacji jesteśmy chronieni przed ewentualnymi oszustami. Przy uruchomieniu gry nasze urządzenie spod szyldu jabłuszka pyta się o przyzwolenie do dostępu do poszczególnych funkcji urządzenia. Możemy być spokojni również w kwestii ochrony danych osobowych. Funkcja logowania przez Apple ID pozwala na ukrycie naszego adresu e-mail przed deweloperami. To przydatna funkcja, szczególnie jeżeli nie życzysz sobie spamu na skrzynce pocztowej.
IOS - granie na wielu urządzeniach
Ekosystem od Apple wygrywa względem tego od Google pod jednym względem - jabłuszko jest również producentem hardware. To oznacza, że większość oprogramowania działa również na komputerach osobistych, skromnie nazywanych “Macami”. Google oferuje wsparcie tabletów, ale nie komputerów ( chromebooki się nie liczą - to system oparty na przeglądarce). Rozpocząłeś grę na swoim tablecie, ale wybierasz się w podróż komunikacją miejską? Żaden problem! Dokończysz to co zacząłeś na smartfonie. Wróciłeś do domu, a w telefonie poziom baterii spadł do 0%? Możesz kontynuować rozgrywkę na swoim komputerze.
IOS - Największy minus czyli leciwe podzespoły
Mimo świetnej optymalizacji urządzeń od Apple, te odstają technicznie względem konkurencji. Większość gier będzie działać bez zarzutów, ale nie osiągniemy ekstremum wrażeń graficznych na starszych urządzeniach. Co dopiero w najnowszych Iphone’ach Pro 13 zastosowano ekran o częstotliwości odświeżania do 120Hz. Im więcej “Hz” tym więcej klatek na sekundę ujrzymy na ekranie smartfona. Reszta urządzeń ogranicza się do 60Hz. Wcześniej firma Apple tworzyła trendy na rynku urządzeń mobilnych - dziś ledwo nadąża za wschodnią konkurencją. Ze standardu w średniobudżetowych urządzeniach zrobili nową funkcję, którą nazwali “ProMotion”( czyli wspomniana powyżej częstotliwość odświeżania obrazu 120Hz).
Android- Mocne podzespoły i lepsze wyniki
Na temat wyboru sprzętu do grania pisałem tutaj. Poleciłem Wam kilka propozycji androidowych smartfonów, które będą dobrze służyć każdemu graczowi. Gdy wybierzesz jeden z lepszych modeli jesteś niemal pewien jakości rozgrywki. Nawet smartfony ze średniej półki oferują obecnie dużą ilość RAMu (około 6GB), dzięki czemu lagi pojawiają się w miarę rzadko. Natomiast ekrany z częstotliwością odświeżania minimum 90Hz stają się standardem. Przy takich podzespołach rozgrywka jest płynna.
Android to system otwarty…
…dzięki czemu na rynku pojawia się wiele opcji smartfonów, skierowanych również sctricte dla graczy. Oprócz tego w Google Play znajdziemy oprogramowanie, które zoptymalizuje urządzenie pod rozgrywkę. Niektórzy producenci tacy jak Xiaomi wprowadzają do swoich smartfonów preinstalowane aplikacje, które służą w tym celu. Otwartość tego systemu to wielka zaleta. Dzięki temu na urządzeniach z Androidem znajdziesz np: usługi do strumieniowania gier takie jak: Google Stadia czy Xbox Game Pass Ultimate. Niestety dla Apple tego typu rozwiązania są wielkim wyzwaniem - głównie przez politykę wewnętrzną firmy. Na systemie od Google znajdziemy znacznie więcej aplikacji względem IOS.
Otwartość Androida to również wada
Z tym aspektem wiąże się również wiele zagrożeń. Oszustom znacznie łatwiej jest przygotować szkodliwe oprogramowanie na tego typu system operacyjny czyli Open Source. W końcu mogą go poznać od podszewki - w tym wszelkie błędy, łatki i furtki do kradzieży np: danych. Wybierajmy oprogramowanie ostrożnie. Przed pobraniem gry lub aplikacji sprawdź dewelopera oraz jakich danych oczekuje od Ciebie pobierane oprogramowanie.
Dużo możliwości = duże wyzwanie
Dla niektórych ogromna ilość dostępnego sprzętu z systemem operacyjnym Android może być wadą. Dla innych to zaleta. Z jednej strony czekają nas godziny spędzone na oglądaniu i czytaniu recenzji/poradników w celu odnalezienia odpowiedniego urządzenia. Z drugiej strony Twój smartfon będzie faktycznie Twój - taki jakiego potrzebujesz np: do grania w gry mobilne.
Jeżeli szukasz smartfonu dla gracza to mój poradnik zakupowy może Ci w tym pomóc.
Android vs iOS - co wybrać?
Podsumowując - oba systemy mają swoje plusy i minusy. Jeżeli cenisz sobie wolność, lubisz wyzwania i jesteś fanem “customizacji” - wybierz Androida. Jeżeli nie lubisz grzebać w ustawieniach, cenisz proste rozwiązania i oczywiście masz budżet - iPhone to urządzenie dla Ciebie.
Mediateka
Komentarze
vivo czy jest jeszcze miejsce dla tego producenta na polskim rynku? Tworzą dość ciekawe smartfony. Ale uważam że OPPO to poważny konkurent który mocno walczy o nasz rynek. Walczy dobrą ceną i jakością. Jak jest w przypadku vivo? Chyba muszą zainwestować w lepszy marketing.
Odpowiedzvivo czy jest jeszcze miejsce dla tego producenta na polskim rynku? Tworzą dość ciekawe smartfony. Ale uważam że OPPO to poważny konkurent który mocno walczy o nasz rynek. Walczy dobrą ceną i jakością. Jak jest w przypadku vivo? Chyba muszą zainwestować w lepszy marketing.
Odpowiedz