;

Gaming

Telefon gamingowy dla graczy w Orange – co wybrać? (2)

Bartosz Graczyk

7 kwietnia 2021

Telefon gamingowy dla graczy w Orange – co wybrać?
2

Telefon gamingowy? Branża smartfonów oferuje w dzisiejszych czasach coś dla każdego. Od urządzeń budżetowych do celów biurowych, po maszyny potężniejsze od komputerów stacjonarnych. Dziś przyjrzymy się tym drugim. Wybierzemy opcje do grania, ale i do codziennego użytku.

Wybierając telefon „gamingowy”, który będzie nam służył  jak przenośna konsola musimy zwrócić uwagę na podzespoły.  Najważniejszymi wytycznymi są: ilość pamięci RAM, procesor oraz częstotliwość odświeżania jak i rozdzielczość ekranu. To od nich  w głównej mierze zależy czy wyświetlane animacje są płynne.

Zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu z serii „Graczyk o grach”, gdzie przejrzymy propozycje smartfonów, które mogą posłużyć za mobilne centrum rozrywki.

telefon gamingowy Orange

Telefon gamingowy – Jakie procesory?

Na rynku znajduje się kilka marek procesorów, które zdominowały rynek. Są to: Qualcomm Snapdragon, Dimensity, Kirin (Huawei) oraz Exynos (Samsung). Pierwsze dwie pozycje są multiplatformowe, czyli pojawiają się na wielu urządzeniach. Exynos wykorzystywany jest tylko na smartfonach Samsunga (Europa), a Kirin w urządzeniach Huawei.

Porównując procesory należy zwrócić uwagę na ilość rdzeni oraz ich prędkość pracy wyrażaną w GHz. Im więcej GHz tym lepiej. Od częstotliwości GHz. zależy ile procesor jest w stanie wykonać obliczeń w  jednej sekundzie. 1Ghz = 1 milion obliczeń. Istnieje możliwość podzielenia obowiązków na kilka rdzeni.

Telefon gamingowy – Ile RAM?

Pamięć RAM w wielkim skrócie odpowiada za przechowywanie informacji dotyczących procesów, które wykonuje nasze urządzenie. Pozwala na szybki dostęp do danych. Mówiąc prościej, im więcej pamięci tym w tle może działać zwiększona ilość aplikacji lub urządzenie potrafi wykonać bardziej skomplikowane obliczenia. Wybierając urządzenie warto zwrócić uwagę na system operacyjny na którym działa smartfon. Sam Android do podstawowych zadań zużywa nawet 2GB RAMu. iOS jest systemem zamkniętym, co za tym idzie lepiej zoptymalizowanym i dzięki temu urządzenie zużywa mniej pamięci o dostępie swobodnym. Jeżeli na swoim przyszłym telefonie chcesz grać w wymagające gry, moim zdaniem powinieneś zaopatrzyć się w smartfon z minimum 4GB RAMu ( urządzenia z Androidem).

Telefon gamingowy – jaki wyświetlacz?

Rozdzielczość wyświetlanego obrazu jest tematem powszechnym. W dzisiejszych czasach każdy, kto choć trochę jest zaznajomiony z technologią użytku codziennego wie, czym jest HD, Full HD, 4K oraz 8K.  W ówczesnych smartfonach montowane są ekrany o rozdzielczości do 7 cali. Wyższe przekątne powodują zaliczenie sprzętu do kategorii małego tabletu.

Ekrany wyposażone w FULL HD są zdecydowanie wystarczającą opcją dla gracza. Ważniejszym parametrem gamingowym jest częstotliwość odświeżania. Układ graficzny generuje obraz, którego płynność mierzymy się w FPS’ach, czyli klatkach na sekundę. Od częstotliwości odświeżania ekranu zależy, czy ta płynność będzie widoczna. Wyrażamy ją w Hz( hercach). Filmy w standardzie europejskim kręci się w 25 klatkach na sekundę, a standardowa częstotliwość obrazu to 50Hz.

Dla komfortowej rozgrywki przy grach minimalny klatkarz wynosi 60 FPS, co na wyświetlaczach 60Hz powinno przynosić optymalne efekty. Sytuacja jest analogiczna do 120/240 FPS. Im płynniejszych animacji oczekujesz, tym więcej Hz potrzebujesz. Warto zaznaczyć, że niektóre gry są zaprogramowane tak, by działały w stabilnie na konkretnym poziomie klatek na sekundę.

Oprogramowania wspierające doznania gamingowe

Producenci smartfonów wiedzą, że wielu użytkowników korzysta z telefonów jak z mobilnych konsol.  Samsung, Xiaomi, Oppo jak i Asus oferują dedykowane aplikacje gamingowe zainstalowane na ich urządzeniach. Za ich pomocą jesteś w stanie zarządzać pracą baterii czy obciążeniem podzespołów i regulować wiele innych aspektów.

Skoro omówienie mamy za sobą, to czas na kilka propozycji wartych uwagi. To telefony z idealnymi predyspozycjami dla graczy mobilnych.

Xiaomi Mi 10T Pro 5G

Ten model Xiaomi wybrałem ze względu na wyświetlacz o częstotliwości  odświeżania 144Hz oraz rozdzielczości 2400 x 1080. Zamontowany ekran zapewni nam płynne animacje na dużej powierzchni, co pozwoli dostrzec najmniejsze detale, oraz zapewni wygodną kontrolę za pomocą dotyku.  Takie podzespoły są rzadkością wśród telefonów ze średniej półki budżetowej. Oprócz tego smartfon wyposażony jest w 8GB RAM oraz 256GB ROM. Oznacza to, że nie zabraknie nam pamięci ani na pobieranie gier, ani na odpalenie kilku tytułów na raz.  Dla fanów mobilnej fotografii mam również dobre wieści. Na wysepce aparatu znajdują się trzy matryce.  Jedna z nich zdolna jest rejestrować obraz z rozdzielczością 108 Mpx. Za generowanie wysokiej jakości tekstur w grach odpowiedzialny jest procesor graficzny Adreno 650.

telefon gamingowy xiaomi mi 10t pro 5g orange

Iphone 12

Najnowszy smartfon od Apple znalazł się na tej liście ze względu na zoptymalizowane podzespoły. Procesor A14 Bionic zaimplementowany w urządzeniu wykorzystuje sztuczną inteligencję do zwiększenia wydajności. Odzwierciedleniem jego pracy jest płynna rozgrywka, czy wykonanie sesji zdjęciowej, a następnie automatyczne wybranie najlepszego ujęcia. Apple w swoim sklepie z aplikacjami oferuję abonament „Arcade”, który zamienia smartfon w mobilną konsolę. Tak jak w przypadku Xbox Game Pass zyskujemy dostęp do szerokiej bazy wysokobudżetowych gier wideo, tyle że mobilnych. Mimo jedynie 60Hz wyświetlacza, generowany obraz wygląda pięknie na autorskiej technologii Super Retina XDR, dzięki czemu kolory są bardziej żywe i kontrastowe.

Samsung Galaxy S21+

W ostatnim czasie telefony Samsunga reklamowane były jako idealne urządzenia do grania, w szczególności w połączeniu z abonamentem Xbox Game Pass Ultimate. Urządzenia sprzedawane były w zestawach ze specjalnym uchwytem pod pada. Nie dziwi mnie taka strategia, ponieważ podzespoły idealnie wpasowują się w omawianą prezentację. Obsługa 5G zapewnia szybkie połączenie z serwerami Microsoftu, a co za tym idzie jest to telefon gamingowy dla gracza, korzystającego ze streamingu z chmury. Jeżeli jednak wolisz grać w pełni za pomocą urządzenia, a nie przez sieć, to 8GB RAM, 8-rdzeniowy Exynos 2100, czy wyświetlacz Dynamic AMOLED 2X zapewni płynną rozgrywkę przy najbardziej wymagających tytułach.

samsung galaxy s21+ gaming orange

OPPO Reno4 Pro 5G

Ośmiordzeniowy procesor Qualcom Snapdragon 765 5G to mózg omawianego urządzenia. Jeżeli dodamy do tego 12GB pamięci RAM,  256GB ROM oraz 6.5 calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 2400×1080 z częstotliwością odświeżania 90Hz otrzymamy potężny sprzęt do grania mobilnego, czyli Oppo Reno 4 Pro 5G.

Nic dodać nic ująć, sprzęt warty sprawdzenia.

Oppo reno4 5g

Xiaomi Mi 11 5G

W modelach wysokobudżetowych 8GB RAMu jest standardem. Na pokładzie urządzenia Xiaomi Mi 11 znajduje się  ośmiordzeniowy Snapdragon 888, który plasuje na szczycie rankingów wydajności. Ekran AMOLED o rozdzielczości 3200 x 1440 oraz częstotliwości odświeżania 120Hz za pomocą funkcji AdaptiveSync umożliwia wyświetlanie niesamowicie płynnego obrazu. Różnicę między 60Hz, a 120Hz w tym przypadku można zauważyć gołym okiem już w momencie przewijania paska menu. Do tego system chłodzenia Liquidcool pozwala na wykonywanie bardziej skomplikowanych procesów. Telefon naraża się mniej na przegrzanie. Zdecydowanie jest to pozycja dla gracza.

xiaomi mi 11 5g gry orange

Xiaomi Mi 10 5G

Ponownie Xiaomi oferuje wysokiej jakości aparat, dzięki któremu zrobimy zdjęcia o rozdzielczości 108 Mpx. Przejdźmy jednak do wnętrza. Wyświetlacz 2340 x 1080 w technologii AMOLED o częstotliwości odświeżania posiada zakrzywiony ekran. Ośmiordzeniowy procesor Kyro 585 o taktowaniu 1 x 2.84 Ghz + 3 x 2.42 Ghz + 4 x 1.8 Ghz wraz z 8GB RAMu zapewniają wysokiej jakości animacje w grach wideo.

Magia płynie z realistycznego systemu wibracji, który zwiększy doznania wielu graczy (jakkolwiek by to brzmiało).

LG Wing 5G

Nie częstotliwość odświeżania i podzespoły przykuły moje gamingowe oko, a dwa ekrany, które razem formują się w kształcie litery T. Jeden większy ustawiony poziomo, może wyświetlać standardową zawartość gry, a na drugim może znajdować się minimapa, czy druga aplikacja, z której aktualnie musimy korzystać. LG Wina 5G to niecodzienny smartfon, który zwraca na siebie uwagę. A co z podzespołami? Na pokładzie znajduje się Snapdragon 765 oraz 8GB pamięci RAM. Nie wiem jak wy, ale ja lubię takie gadżety.

 

 

W następnym wpisie z serii „Graczyk o grach” zaproponuję kilka smartfonów dobrych do gier, ale w cenie do 1000zł.

 

 

 

Udostępnij: Telefon gamingowy dla graczy w Orange – co wybrać?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:22 07-04-2021
    Czekamy na kolejny wpis, jestem ciekawy propozycji smartfonów za przysłowiowego tysiaczka.
    Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 17:33 11-04-2021
    Smartfon do gier... Totalny absurd! :P
    Odpowiedz

;

Oferta

Oscarowe i premierowe filmy w Orange VOD w kwietniu (2)

Beata Giska

6 kwietnia 2021

Oscarowe i premierowe filmy w Orange VOD w kwietniu
2

Nominowane do tegorocznych Oscarów® produkcje – „Sound of Metal” i „Billie Holiday”, poruszający dramat Viggo Mortensena „Jeszcze jest czas” oraz dwa megahity w jakości 4K – „Wonder Woman 1984” i „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera” czekają na Was w kwietniu w Orange VOD na dekoderach Telewizji Orange.

 

Czas na Oscary®

W kwietniu w Orange VOD znajdziecie dwie nowe produkcje nominowane do tegorocznych Oscarów®. Pierwsza to „Sound of Metal”, wyróżniona w aż sześciu kategoriach (najlepszy film, aktor pierwszoplanowy, aktor drugoplanowy, scenariusz oryginalny, dźwięk oraz montaż). W filmie wystąpili Olivia Cooke, Riz Ahmed oraz Paul Raci. To elektryzująca, pełna emocji opowieść o przebojowej wokalistce i doskonałym perkusiście, którzy marzą o światowej karierze muzycznej. Kiedy ich plany zaczynają się spełniać, mężczyzna zaczyna tracić słuch. Jego partnerka postanawia zrobić wszystko, by uratować ukochanego. Film będzie dostępny w Orange VOD od 12 kwietnia.

Z kolei od 1 kwietnia możecie zobaczyć pełen doskonałej muzyki, film biograficzny pt.: „Billie Holiday”. W rolę tytułową wcieliła się Andra Day i za ten występ otrzymała nominację oscarową. To zapadająca w pamięć, niezwykła historia o Billie Holiday, królowej swingu i jednej z największych wokalistek jazzowych w historii, która przez lata musiała zmagać się z prześladowaniami na tle rasowym.

Przypomnijmy, że w Orange VOD możecie oglądać także inne produkcje, nominowane do tegorocznych Oscarów®. Polecamy: „Mulan” (film dostępny w ofercie do 22 kwietnia), „Pinokio” oraz „Tenet”. Gala rozdania najważniejszych statuetek w świecie filmu odbędzie się 25 kwietnia.

Filmy w jakości 4K

Dla Klientów, którzy posiadają Dekoder Premium 4K lub Dekoder 4K Telewizji Orange, mamy dwie nowe produkcje superbohaterskie w jakości 4K.

23 kwietnia do akcji wkroczy pierwsza dama DC Comics. Obejrzyjcie megahit „Wonder Woman 1984”, w którym zachwycają fabuła, barwne zdjęcia oraz doskonała gra aktorska Gal Gadot, Chrisa Pine’a oraz Pedro Pascala. Tym razem zobaczycie, jak waleczna księżniczka Amazonek – Diana Prince – musi zmierzyć się z dwojgiem swoich największych wrogów w latach 80. XX wieku.

Od 15 kwietnia polecamy także przebój pt.: „Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera”, czyli nową wersję produkcji z 2017 roku. Przypomnijmy, że wówczas Zack Snyder, z przyczyn osobistych, nie mógł dokończyć filmu i to zadanie powierzono Jossowi Whedonowi. Jednak po wielu namowach fanów, Snyder postanowił stworzyć swoją wersję produkcji. I tak powstało prawie 4-godzinne dzieło, w nietypowym formacie 4:3, z mnóstwem nowych wątków, bohaterów oraz licznymi nawiązaniami do innych filmów z uniwersum DC. Zobaczcie, jak najwięksi herosi DC: Batman, Wonder Woman, Superman, Aquaman, Cyborg i Flash łączą siły, aby uratować Ziemię przed zagładą. W produkcji wystąpiły takie gwiazdy, jak Ben Affleck, Henry Cavill, Ezra Miller, Jason Momoa, Gal Gadot czy Jeremy Irons.

Poruszające kino

Od 31 marca w ofercie Orange VOD możecie obejrzeć poruszający i doskonale zagrany film pt.: „Jeszcze jest czas”. Reżyserem i odtwórcą głównej roli w filmie jest Viggo Mortensen. To osobista, pełna emocji opowieść o trudnych relacjach rodzinnych, problemach z akceptacją odmienności oraz różnych obliczach miłości.

Od 9 kwietnia polecamy pełen napięcia i tajemnic thriller pt.: „Każdy Twój oddech”, w którym wystąpili Casey Affleck, Sam Claflin oraz Michelle Monaghan. Życie znanego i cenionego psychiatry zostaje wywrócone do górami nogami, kiedy jedna z jego pacjentek popełnia samobójstwo. Brat zmarłej nie cofnie się przed niczym, żeby ją pomścić.

Od 22 kwietnia zobaczcie także oparty na faktach, wzruszający dramat pt.: „Przyjaciel domu”. W filmie zagrali Dakota Jonson, Casey Affleck i Jason Segel. To niezwykła opowieść o człowieku, który jest w stanie poświęcić wszystko, aby tylko pomóc swoim przyjaciołom w potrzebie.

Z kolei od 29 kwietnia obejrzyjcie „Prawo krwi” z Kevinem Costnerem oraz Diane Lane w rolach głównych. To pełen zaskakujących zwrotów akcji thriller o małżeństwie, które po śmierci syna, dowiaduje się, że ich wnuk trafił pod opiekę obcej, mieszkającej z dala od cywilizacji, rodziny. Bohaterowie postanawiają „odzyskać” chłopca, ale nie spodziewają się, że to zadanie będzie ekstremalnie niebezpieczne.

Na które premiery VOD czekacie najbardziej?

Udostępnij: Oscarowe i premierowe filmy w Orange VOD w kwietniu
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:34 07-04-2021
    Kolejna "porcja" dobrego kina.
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 17:34 11-04-2021
      Czy dobrego, to samemu trzeba ocenić ;)
      Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Niewidzialna praca (1)

Monika Kulik

6 kwietnia 2021

Niewidzialna praca
1

Przeczytałam w kalendarzu, że dziś – 6. kwietnia –  jest dzień niewidzialnej pracy.

Niewidzialna praca

Niewidzialną pracą nazywamy wszelkie aktywności w ramach obowiązków rodzinnych, które wykonywane są wciąż przede wszystkim przez kobiety. Jak ważny to temat pokazuje raport organizacji społecznej Oxfam. Mówi on, że w zasadzie bez takiej formy pracy niemożliwe byłoby funkcjonowanie współczesnej gospodarki. Co by się stało, gdybyśmy musieli zapłacić za wszystkie aktywności opiekuńcze nad dziećmi i niesamodzielnymi czy starszymi krewnymi, przygotowywanie posiłków, sprzątanie i pranie. Gdyby taka praca była wynagradzana na poziomie pensji minimalnej, jej finansowa wartość trzykrotnie przewyższałaby wielkość światowej branży IT.

Praca w pandemii

Podczas pandemii zobaczyliśmy tą niewidzialną pracę bardzo wyraźnie i przekonaliśmy się, jak trudne jest jej pogodzenie z zarobkowymi formami pracy. Badanie Deloitte „Wpływ pandemii na perspektywy rozwoju zawodowego kobiet w biznesie” pokazuje, że pandemia tylko nasiliła tradycyjne obciążenie kobiet pracą na dwóch etatach: służbowym i prywatnym. Aż 67 % respondentek zadeklarowało, że jednocześnie intensywnie zajmuje się osobami bliskimi, wykonując co najmniej 75 % związanych z tym obowiązków. Takie obciążenie powoduje zwiększony poziom stresu (73%), więcej obowiązków domowych (68%) związanych z opieką nad dzieckiem (54%) oraz pomocą w zdalnej nauce (53%).

Nic zatem dziwnego, że wielu pracodawców, w tym również my, podejmuje temat różnorodności w miejscu pracy, aby dobrze odpowiadać na różnorakie potrzeby różnych grup pracowników. Jedną z kategorii, która jest dla nas ważna i przez którą patrzymy na firmę jest płeć. 40% naszego zespołu stanowią kobiety, a wśród managerów jest ich prawie 35%. Czy to dużo czy mało w naszej branży –  to jedno pytań jakie sobie stawiamy, gdy mówimy o celach w zakresie polityki zarządzania różnorodnością w Orange Polska.

Razem.One

W odpowiedzi na potrzebę zapewnienia kobietom większego wsparcia w rozwoju, dostępu do stanowisk, ale też godzenia roli zawodowej i rodzinnej, stworzyliśmy program Razem.One.

Program obejmuje 4 obszary:

Moc – wzmocnienie kobiet poprzez zwiększenie ich odwagi do podejmowania nowych wyzwań, wzmocnienie pewności siebie oraz pomoc w powrocie na ścieżkę rozwoju i kariery po urodzeniu dziecka a także pomoc w godzeniu roli zawodowej i prywatnej;
Świadomość – budowanie i wzmacnianie szerokiej świadomości roli kobiet w biznesie dla zwiększenia efektywności i budowania kultury organizacyjnej;
Ambicja – rozwój kariery i możliwości awansu na wyższe stanowiska poprzez zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach menedżerskich, liczby kandydatek na etapie rekrutacji na stanowiska menedżerskie oraz redukcja rozbieżności płacowych na równorzędnych stanowiskach;
Obecność – zwiększenie obecności kobiet w rolach decyzyjnych i strukturach technicznych.

Menedżer od dobrostanu

Jednymi z tematów, na których skupiliśmy się w minionym roku, była równowaga miedzy życiem prywatnym i zawodowym oraz dobrostan pracowników czyli tzw. wellbeing. Oferowaliśmy pracownikom wsparcie w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, organizacji czasu pracy i życia rodzinnego, pomoc w radzeniu sobie ze stresem i izolacją społeczną czy zadbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne.
Te obszary zyskują na znaczeniu, dlatego niedawno utworzyliśmy w Orange Polska stanowisko Menedżera ds. Wellbeingu, który w kompleksowy sposób będzie zarządzał tym tematem.

Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom będziemy umieli dostrzegać także tę niewidzialną pracę, aby nie stała się przeszkodą dla rozwoju czy kariery zawodowej kobiet.

Kobieta z tabletem

Udostępnij: Niewidzialna praca
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:40 07-04-2021
    Oj przepraszam, nie wiem jak to jest w Warszawie, ale panowie też myją okna, sprzątają mieszkanie, prasują, zajmują się dziećmi. W moim życiu uważam że obowiązki domowe dzielę z żoną w stosunku 50/50 ?
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej