Informacje prasowe

Fundacja Grupy TP staje się Fundacją Orange i wprowadza innowacyjny program grantowy

12 maja 2009
Fundacja Grupy TP staje się Fundacją Orange i wprowadza innowacyjny program grantowy

Fundacja Grupy TP rozpoczyna swoją działalność pod nazwą Fundacja Orange i uruchamia nowy program grantowy „Akademia Orange". Ma on umożliwić dzieciom i młodzieży, zwłaszcza narażonej na wykluczenie społeczne, osobisty i twórczy dialog z kulturą. W ramach programu, wspierane będą m.in. multimedialne projekty przybliżające kulturę dzieciom i młodzieży, nowatorskie projekty kulturalno - animacyjne czy szkolenia dla pedagogów i animatorów kultury, promujące nowoczesną edukację.

- Społeczna odpowiedzialność biznesu, zwłaszcza teraz, w trudniejszej sytuacji gospodarczej, nabiera szczególnego znaczenia. Poprzez wejście fundacji do globalnej rodziny Orange, zyskujemy nowe możliwości - wsparcie i doświadczenie innych krajów. Wiele też wnosimy - nasze programy społeczne i edukacyjne przynoszą wymierne efekty i są podawane jako przykłady dobrych praktyk. Będziemy je kontynuować, a także szukać nowych pól aktywności, czego dowodem jest Akademia Orange - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

- Fundacja Orange, przez ponad trzy lata swojej działalności pod nazwą Fundacja Grupy TP aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub wspierając wartościowe działania innych organizacji pozarządowych w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia, krzewienia kultury oraz w zakresie pielęgnowania i ochrony dziedzictwa narodowego. Jako Fundacja Orange dalej będziemy dążyć do tego, aby wprowadzać pozytywne zmiany w życie naszych beneficjentów. Otwarcie nowego rozdziału w historii Fundacji to znakomity moment by podziękować tym wszystkim, którzy przez te trzy lata byli z nami: naszym partnerom, honorowym patronom i wolontariuszom Grupy TP oraz zachęcić ich do dalszego współdziałania - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Ogólnopolski program grantowy „Akademia Orange" ma promować innowacyjne i kreatywne działania innych organizacji pozarządowych, teatrów, bibliotek, muzeów, etc. chcących nowoczesnymi metodami wspierać uczestnictwo w kulturze osób wykluczonych - ze względu na niepełnosprawność, miejsce zamieszkania czy sytuację materialną.

Granty w wysokości do 50 tys. złotych będą przyznawane przez komisję konkursową, w której pracach wezmą udział uznane autorytety świata kultury, sztuki i nowych technologii. Pierwsza edycja programu planowana jest na wrzesień tego roku.

Jak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej na portalu Wirtualna Polska, jedną z ważnych barier uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych jest utrudniony dostęp do instytucji kulturalnych. Ponad połowa ankietowanych internautów uważa, że Internet nie jest wystarczająco wykorzystywany przez instytucje takie jak muzea, domy kultury czy teatry, a aż 94% jest zdania, że Internet może pomóc w upowszechnieniu dostępu do kultury dzieci i młodzieży z małych miast i wsi.*

Z kolei wszyscy uczestnicy badań jakościowych, które na zlecenie Fundacji przeprowadziła firma badawcza PBS DGA, wyrażali niezadowolenie z tego, co szkoła oferuje uczniom w dziedzinie kultury. W opinii uczestników badania kultura i Internet coraz mocniej się wzajemnie przenikają na wielu płaszczyznach. **

W maju 2009 Fundacja Grupy TP przekształciła się w Fundację Orange. Tym samym Polska dołącza do tych krajów, w których działania pro-publico bono są realizowane pod marką Orange - tak jest m.in. we Francji, Hiszpanii, Rumunii czy Słowacji. Fundacja Orange w Polsce zachowa swój lokalny charakter i będzie realizować wszystkie dotychczasowe programy, takie jak Telefon do Mamy, Edukacja z Internetem TP, Dźwięki Marzeń czy Szkoła bez Przemocy. W każdym z krajów, w którym działają Fundacje Orange, działania są dostosowane do lokalnych potrzeb i problemów społecznych, chociaż łączą je wspólne obszary zaangażowania: edukacja, zdrowie i pomoc osobom niepełnosprawnym, kultura i sztuka.

Zmiana otwiera przed polską Fundacją możliwości bardziej intensywnej wymiany doświadczeń oraz realizacji wspólnych projektów z siostrzanymi fundacjami Grupy FT -Orange. Francuska Fundacja Orange przekazała właśnie 20 tys. euro na pomoc osobom chorym na autyzm w Polsce. Fundacja Grupy TP już od trzech lat wspiera Społeczny Rajd Rowerowy na rzecz Osób z Autyzmem "Masa na autyzm" - również w tym roku, już jako Fundacja Orange, przekaże na ten cel 3,5 zł za każdy przejechany kilometr przez każdego z uczestników rajdu.

 

* Źródło: WP, kwiecień / maj 2009, N=1329

** Źródło: Badania jakościowe przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie Fundacji Orange - maj 2009


Informacje prasowe

„Podziel się radością”

11 maja 2009
„Podziel się radością”

„Podziel się radością" to akcja Orange, dzięki której pacjentki siedemnastu oddziałów położniczych w całej Polsce mogą bezpłatnie korzystać z laptopów i bezprzewodowego dostępu do internetu. Dzięki  temu kobiety oczekujące dziecka i te, które właśnie zostały mamami, mogą być w kontakcie z najbliższymi przez 24 godziny na dobę. Łatwy dostęp do sieci, poczty elektronicznej czy komunikatorów internetowych pozwoli im błyskawicznie podzielić się radością z rodziną i przyjaciółmi na całym świecie.

Rozpoczęta w maju akcja to już druga edycja zorganizowanej przez Orange kampanii internetowej dedykowanej najmłodszym i ich mamom. Doświadczenia ubiegłego roku dowiodły, że kobiety czekające na poród i młode mamy bardzo chętnie piszą maile do rodziny, wysyłają zdjęcia maleństwa i dzielą się swoją radością z całym światem. Mamy korzystające z internetu w szpitalach chętnie korzystają też z komunikatorów, wymieniają opinie na forach społecznościowych i szukają informacji o porodzie oraz pielęgnacji swoich pociech.

Ciąża i poród to szczególny moment w życiu każdej kobiety i jej rodziny. To czas, kiedy bardziej niż zwykle potrzebuje wsparcia i kontaktu z najbliższymi osobami. Niestety nie zawsze ma taką możliwość. Określone godziny odwiedzin w szpitalu, mąż pracujący za granicą, rodzina mieszkająca w innej miejscowości, to tylko niektóre z przyczyn uniemożliwiających kontakt z bliskimi. Jego brak może wywoływać uczucie osamotnienia i przygnębienia wpływając na gorsze samopoczucie pacjentki. Tymczasem ciąża i narodziny dziecka powinny być najszczęśliwszym czasem w życiu kobiety. Sprzyja temu akcja Orange „Podziel się radością", dzięki której na oddziałach położniczych szpitali w całej Polsce pacjentki mogą bezpłatnie korzystać ze stanowisk wyposażonych w laptopy i bezprzewodowy internet.

„Narodziny dziecka zawsze wiążą się z ogromnymi emocjami. Dzięki dostępowi do bezprzewodowego internetu młode mamy mogą niemal natychmiast podzielić się swoim szczęściem z przyjaciółmi i znajomymi, pochwalić się zdjęciami malucha oraz „na gorąco" przekazać im swoje przeżycia. Kontakt przez internet to również wsparcie w trudnych momentach, które czasem towarzyszą temu radosnemu wydarzeniu."- tłumaczy Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Grupy TP. W zeszłym roku nasza akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i bardzo ciepłym przyjęciem ze strony pacjentek i personelu szpitali. Często przy komputerach można było spotkać nawet kilka mam, które wspólnie korzystały z sieci i wymieniały spostrzeżenia. Nasze laptopy były praktycznie bez przerwy w użyciu, dlatego postanowiliśmy powtórzyć akcję w tym roku." - dodaje.

W tym roku stanowiska komputerowe ustawione zostały na 17 oddziałach położniczych. Każde z nich jest wyposażone w  biurko i krzesło oraz laptopa Dell Inspirion 1525 lub Dell XPS M1330 z modemem do mobilnego internetu. Stanowiska są umiejscowione tak by pacjentki miały do nich wygodny dostęp przez całą dobę i nie zakłócały pracy oddziału. Pierwsze z nich pojawiły się w szpitalach już w kwietniu, będzie można z nich korzystać do 30 czerwca 2009 r.

Być blisko - w dobrych i złych chwilach

Akcja „Podziel się radością" jest wsparciem również dla kobiet, dla których ciąża i pobyt w szpitalu jest związany z silnym stresem i obawą o zdrowie dziecka. W przypadku powikłań, kobiety nierzadko muszą spędzić w nim nawet kilka miesięcy, często z dala od miejsca zamieszkania. Dostęp do internetu daje im możliwość choćby wirtualnego kontaktu z najbliższymi, co jest niezwykle ważne dla ich psychiki i dobrego samopoczucia. Stały dostęp do sieci ma też wymiar praktyczny. Mamy mogą zajrzeć na fora tematyczne (np. o pielęgnacji noworodka), przeczytać dostępne w internecie publikacje i na bieżąco konsultować nowe informacje z lekarzem prowadzącym. Oprócz tego mogą zamówić przez internet wszystkie potrzebne im i dziecku artykuły, w które nie zdążyły się zaopatrzyć przed pójściem do szpitala.

Nowoczesna mama online

Współczesna mama jest pełnoprawnym członkiem społeczeństwa informacyjnego. Świadomie korzysta z internetu a możliwość bycia „online" także w szpitalu to dla niej szansa, by być „na bieżąco". Dla niektórych kobiet oznacza to aktywne uczestnictwo w internetowej społeczności matek. Dla innych - np. pań prowadzących działalność gospodarczą czy aktywnych zawodowo - możliwość śledzenia spraw i aktualności w firmie.

Lista szpitali wyposażonych w stanowiska internetowe Orange:

1.      Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w Białymstoku

2.      Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy

3.      Wojewódzki Szpital im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy

4.      Akademickie Centrum Kliniczne Szpital AM w Gdańsku

5.      Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku

6.      Szpital im. S. Leszczyńskiego w Katowicach

7.      Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie

8.      Szpital Położniczo-Ginekologiczny UJASTEK w Krakowie

9.      Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego w Lublinie

10.  II Miejski Szpital im. dr Ludwika Rydygiera w Łodzi

11.  Szpital im. Fr. Raszei w Poznaniu

12.  Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Tadeusza Sokołowskiego  w Szczecinie

13.  Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 2 w Szczecinie

14.  Szpital Specjalistyczny Św. Zofii w Warszawie

15.  Szpital Bielański w Warszawie

16.  Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Świętej Rodziny w Warszawie

17.  Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu

Kolejne szpitale już wkrótce.


Informacje prasowe

„Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie” gotowe

08 maja 2009
„Porozumienie na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie” gotowe

Zakończyły się prace nad przygotowaniem "Porozumienia na rzecz bezpieczeństwa dzieci w internecie" zainicjowanego przez Grupę Telekomunikacja Polska. Dokument opracowany został pod patronatem Minister Elżbiety Radziszewskiej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Podpisanie "Porozumienia" planowane jest na połowę czerwca.

"Porozumienie" jest dobrowolnym wkładem w zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w Internecie, w szczególności zaś we wsparcie zwalczania nielegalnych treści internetowych (pornografia dziecięca oraz nawoływanie do nienawiści).

Sygnatariusze przewidują m.in. podejmowanie indywidualnych i wspólnych działań komunikacyjnych i edukacyjnych, wypracowanie i stosowanie podobnych procedur postępowania wobec nielegalnych treści czy zaangażowanie w międzynarodowe inicjatywy dotyczące bezpieczeństwa dzieci w mediach elektronicznych.

W pracach zespołu brało udział kilkadziesiąt podmiotów - firm, zrzeszeń przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz instytucji administracji państwowej. Trwa gromadzenie deklaracji podmiotów zainteresowanych przystąpieniem do porozumienia. W tym momencie gotowość do podpisania go zgłosiły - obok Telekomunikacji Polskiej, PTK Centertel i Wirtualnej Polski - Helpline.org.pl Fundacji Dzieci Niczyje, Kidprotect.pl, NASK, Polskie Badania Internetu oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Podpisanie "Porozumienia" planowane jest na połowę czerwca.

"Porozumienie" będzie jednym z tematów poruszanych podczas panelu dyskusyjnego w ramach konferencji "Bezpieczeństwo dzieci w mediach elektronicznych - dzieci i nie tylko...", która odbędzie się 22 maja w Warszawie. W dyskusji - obok Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Prezesa Telekomunikacji Polskiej oraz Rzecznika Praw Dziecka - wezmą udział szefowie organizacji pozarządowych aktywnie zaangażowanych w tworzenie porozumienia - Kidprotect.pl oraz Fundacji Dzieci Niczyje.

Scroll to Top