Fundacja Grupy TP rozpoczyna swoją działalność pod nazwą Fundacja Orange i uruchamia nowy program grantowy „Akademia Orange". Ma on umożliwić dzieciom i młodzieży, zwłaszcza narażonej na wykluczenie społeczne, osobisty i twórczy dialog z kulturą. W ramach programu, wspierane będą m.in. multimedialne projekty przybliżające kulturę dzieciom i młodzieży, nowatorskie projekty kulturalno - animacyjne czy szkolenia dla pedagogów i animatorów kultury, promujące nowoczesną edukację.
- Społeczna odpowiedzialność biznesu, zwłaszcza teraz, w trudniejszej sytuacji gospodarczej, nabiera szczególnego znaczenia. Poprzez wejście fundacji do globalnej rodziny Orange, zyskujemy nowe możliwości - wsparcie i doświadczenie innych krajów. Wiele też wnosimy - nasze programy społeczne i edukacyjne przynoszą wymierne efekty i są podawane jako przykłady dobrych praktyk. Będziemy je kontynuować, a także szukać nowych pól aktywności, czego dowodem jest Akademia Orange - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.
- Fundacja Orange, przez ponad trzy lata swojej działalności pod nazwą Fundacja Grupy TP aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub wspierając wartościowe działania innych organizacji pozarządowych w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia, krzewienia kultury oraz w zakresie pielęgnowania i ochrony dziedzictwa narodowego. Jako Fundacja Orange dalej będziemy dążyć do tego, aby wprowadzać pozytywne zmiany w życie naszych beneficjentów. Otwarcie nowego rozdziału w historii Fundacji to znakomity moment by podziękować tym wszystkim, którzy przez te trzy lata byli z nami: naszym partnerom, honorowym patronom i wolontariuszom Grupy TP oraz zachęcić ich do dalszego współdziałania - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.
Ogólnopolski program grantowy „Akademia Orange" ma promować innowacyjne i kreatywne działania innych organizacji pozarządowych, teatrów, bibliotek, muzeów, etc. chcących nowoczesnymi metodami wspierać uczestnictwo w kulturze osób wykluczonych - ze względu na niepełnosprawność, miejsce zamieszkania czy sytuację materialną.
Granty w wysokości do 50 tys. złotych będą przyznawane przez komisję konkursową, w której pracach wezmą udział uznane autorytety świata kultury, sztuki i nowych technologii. Pierwsza edycja programu planowana jest na wrzesień tego roku.
Jak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej na portalu Wirtualna Polska, jedną z ważnych barier uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych jest utrudniony dostęp do instytucji kulturalnych. Ponad połowa ankietowanych internautów uważa, że Internet nie jest wystarczająco wykorzystywany przez instytucje takie jak muzea, domy kultury czy teatry, a aż 94% jest zdania, że Internet może pomóc w upowszechnieniu dostępu do kultury dzieci i młodzieży z małych miast i wsi.*
Z kolei wszyscy uczestnicy badań jakościowych, które na zlecenie Fundacji przeprowadziła firma badawcza PBS DGA, wyrażali niezadowolenie z tego, co szkoła oferuje uczniom w dziedzinie kultury. W opinii uczestników badania kultura i Internet coraz mocniej się wzajemnie przenikają na wielu płaszczyznach. **
W maju 2009 Fundacja Grupy TP przekształciła się w Fundację Orange. Tym samym Polska dołącza do tych krajów, w których działania pro-publico bono są realizowane pod marką Orange - tak jest m.in. we Francji, Hiszpanii, Rumunii czy Słowacji. Fundacja Orange w Polsce zachowa swój lokalny charakter i będzie realizować wszystkie dotychczasowe programy, takie jak Telefon do Mamy, Edukacja z Internetem TP, Dźwięki Marzeń czy Szkoła bez Przemocy. W każdym z krajów, w którym działają Fundacje Orange, działania są dostosowane do lokalnych potrzeb i problemów społecznych, chociaż łączą je wspólne obszary zaangażowania: edukacja, zdrowie i pomoc osobom niepełnosprawnym, kultura i sztuka.
Zmiana otwiera przed polską Fundacją możliwości bardziej intensywnej wymiany doświadczeń oraz realizacji wspólnych projektów z siostrzanymi fundacjami Grupy FT -Orange. Francuska Fundacja Orange przekazała właśnie 20 tys. euro na pomoc osobom chorym na autyzm w Polsce. Fundacja Grupy TP już od trzech lat wspiera Społeczny Rajd Rowerowy na rzecz Osób z Autyzmem "Masa na autyzm" - również w tym roku, już jako Fundacja Orange, przekaże na ten cel 3,5 zł za każdy przejechany kilometr przez każdego z uczestników rajdu.
* Źródło: WP, kwiecień / maj 2009, N=1329
** Źródło: Badania jakościowe przeprowadzone przez PBS DGA na zlecenie Fundacji Orange - maj 2009