Sieć

Sondy, czy drive testy?

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
15 lipca 2013
Sondy, czy drive testy?

Od kiedy pamiętam wszyscy operatorzy starają się udowodnić, że mają najlepszą sieć w Polsce. Publikują różne badania, Play nawet reklamował coś, czego nie miał, czyli słynne 4G. Wcale mnie to nie dziwi, bo percepcja "najlepszej sieci" jest świetnym wyróżnikiem marketingowym i zachęca do skorzystania z oferty. Dyskusje o tym, kto ma lepszy zasięg odbywają się niemal pod każdym wpisem na telekomunikacyjnych forach dyskusyjnych. Sam chętnie piszę o trwającej modernizacji naszej sieci. Zatem, jak jest naprawdę? Odpowiedź mają dać niezależne badania UKE. Jeszcze się nie zaczęły, a już wybuchła dyskusja, jaką metodą badania przeprowadzić. Pisze o tym dzisiejsza Rzeczpospolita. Są dwie metody pomiarowe - sondy i tzw. drive testy, które mają wady i zalety. Sondy badają sieć w danym miejscu w sposób ciągły, a w określonym punkcie praktycznie zawsze rezultaty wyjdą lepsze. Wynika to m.in. z braku tzw. handoverów między stacjami i technologiami oraz stałego poziomu sygnału. Natomiast drive testy mają, według nas niezaprzeczalną zaletę, że badają zasięg i jakość sieci nie tylko w danym miejscu, ale w różnych lokalizacjach: wieś, miasto, las itd. Dlatego uważamy, że będą lepsze i dobrze nadają się do celów porównawczych, ponieważ odbywają się w identycznych warunkach dla wszystkich operatorów. Tego samego zdania są Plus i T-Mobile. Trochę inne zdanie ma Play. Kolejnym pytaniem jest: robić testy metodą „per SIM”, uwzględniająca roaming krajowy, czy „per sieć”, określającą wynik tylko dla sieci danego operatora? Tu pewnie jedności też nie będzie. Zapowiada się ciekawa dyskusja i głosowanie nad metodą badań, bo ich wynik może mieć wizerunkowo niebagatelne znaczenie dla operatorów. A jakie jest Wasze zdanie?

7c60c162c7771c45ecd3f8a4b8b9619b456


Odpowiedzialny biznes

Kontratak: Collina chciał wyjaśnień w „sprawie Siejewicza”

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
14 lipca 2013
Kontratak: Collina chciał wyjaśnień w „sprawie Siejewicza”

Gośćmi ostatniego odcinka programu Kontratak byli Mateusz Juroszek, właściciel firmy STS, oraz Zbigniew Przesmycki, szef Kolegium Sędziów PZPN. Głównym tematem rozmowy była oczywiście afera z sędzią Hubertem Siejewiczem, który został niedawno przyłapany u bukmachera na obstawianiu meczów.


Odpowiedzialny biznes

Aplikacje na wakacje część I

Aleksandra Wójcik Aleksandra Wójcik
12 lipca 2013
Aplikacje na wakacje część I

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, ale czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie urlop dłuższy niż trzy dni bez telefonu, a raczej bez smartfona? Wizja zupełnego braku kontaktu ze światem przyprawia większość znanych mi osób o nerwowe drżenie. Co zrobić, jeśli podczas naszej nieobecności dostalibyśmy ważnego maila od sąsiadów, że dzieje się coś niepokojącego w naszym domu albo – co ważniejsze będąc na urlopie zaginie nasze dziecko? No właśnie. Sama jestem „uzależniona” od swojego smartfona i znajdujących się w nim aplikacji, i nie wyobrażam sobie urlopu bez korzystania z nich. Opowiem Wam teraz krótko o aplikacjach w Orange, z których możecie skorzystać planując urlop i będąc na wakacjach.

3a622241b8deab814f2a3e343bf021ace68Zanim ruszysz w trasę, warto sprawdzić informacje o remontach dróg i objazdach. Dowiedzieć się gdzie chcą nam zrobić niezaplanowane zdjęcie ;) i jak uniknąć szczególnie niebezpiecznych miejsc. Te możliwości da nam usługa Nawigacja Orange, która posiada wszystkie funkcje tradycyjnej nawigacji, dając jednocześnie Wam możliwość samodzielnego aktualizowania danych za pomocą telefonu komórkowego.

Żeby w drodze nam i naszym bliskim się nie nudziło, mamy możliwość skorzystania z usług multimedialnych Orange: Telewizji Tu i Tam, czyli telewizji mobilnej odtwarzanej na urządzeniach: smartfonach, tabletach. Kolejną bardzo fajną usługą, która umili podróż jest Halo Granie, czyli dostęp do 20 000 różnych hitów muzycznych. Ta usługa zastępuje standardowy sygnał oczekiwania na wybrany utwór muzyczny. Warto również w trakcie wakacji nadrobić zaległości w książkach i tutaj prezentuje Wam jedną z moich ulubionych aplikacji Czytelnia Tu i Tam, dzięki której możecie mieć dostęp do ponad 12 000 e-booków w 17 kategoriach. Zanim wypożyczymy książkę możemy zapoznać się z jej recenzją oraz przeczytać jej fragment. Dla moli książkowych i nie tylko bardzo fajną propozycją będzie skorzystanie z Audioteki Orange. Jest to serwis internetowy połączony z aplikacją mobilną, dający możliwość kupowania książek z ponad 3500 tytułów, w tym audiobooków i audioprasy. Przed dokonaniem zakupu jest możliwość odsłuchania bezpłatnego fragmentu audiobooka. Dla osób, dla których wakacje to czas edukacji proponuję Kursy123 z Orange dające możliwość nauki on-line, aż 5 języków obcych od „native speakerów” (Angielski, Hiszpański, Włoski, Niemiecki, Francuski). Wszystkie kursy są multimedialne, pomagają rozwijać różne umiejętności językowe, takie jak rozumienie ze słuchu, mówienie, znajomość zasad gramatycznych czy prawidłowa wymowa.

Nim zaczniesz wakacyjną sielankę warto również pomyśleć o bezpieczeństwie naszego domu, które możecie kontrolować za pośrednictwem tableta lub smartfona przebywając z dala od niego. Taką możliwość stwarza nam usługa Inteligentny dom, czyli zestaw czujników zintegrowanych z centralą, która zdalnie steruje ich pracą. System poinformuje sms-em lub mailem nas o włamaniu czy zalaniu. Dzięki temu od razu można powiadomić odpowiednie służby.  Do wyboru są m.in. czujniki dymu, otwarcia drzwi i okien, ruchu, zalania oraz przełącznik do gniazdka zdalnie włączający i wyłączający różne urządzenia domowe.

Po weekendzie zapraszam Was na II część Aplikacje na wakacje - opowiem Wam jeszcze o kilku usługach: Gdzie jest dziecko, Telefoniczna Opieka, Mój Orange, Orange World oraz o ubezpieczeniach dla nas i naszych bliskich.

Scroll to Top