Bezpieczeństwo

Raport Mniejszości, czy Matrix?

Michał Rosiak Michał Rosiak
12 września 2013
Raport Mniejszości, czy Matrix?

Nawiązania do liczącego sobie już 11 lat świetnego filmu Stevena Spielberga dość regularnie trafiają do moich tekstów na Blogu Technologicznym. Nie bez przyczyny – zdarzenie, o którym ostatnio przeczytałem jest dla mnie kolejnym dowodem, że „sieć” wie o nas więcej, niż my sami...

Przeglądałem sobie ostatnio Krebs On Security, jeden z moich ulubionych „nie technicznych” blogów o bezpieczeństwie. Brian, którego miałem przyjemność poznać dwa lata temu w Warszawue, gdy jego wykład rozpoczynał konferencję „Secure”, dotarł do informacji, które złodzieje wykradli złodziejom – bazy danych kilku tysięcy mężczyzn, powiązanych z tzw. „nigeryjskimi przekrętami”. Nie o tym jednak chciałem pisać – szczegóły możecie przeczytać u źródła – zaciekawiło mnie bowiem coś innego. Otóż Krebs, do spółki z firmą Recorded Future, poddał uzyskane dane analizie pod kątem profili na Facebooku i ich wzajemnych powiązań. Jak widać na załączonym obrazku (dosłownie, nie w przenośni) okazało się, że te kilkaset osób – z drobnymi wyjątkami – można podzielić na dwie grupy (każda zgromadzona wokół kilku liderów). Co ciekawe, grupy są powiązane za pośrednictwem kilku „łączników”, którzy jednak nie mają powiązań między sobą.

„I cóż w tym takiego?” – powiecie, dla mnie jednak jest to efekt mocno porażający. Mówimy o analizie informacji, dostępnych publicznie na portalu społecznościowym, która wykazała ewidentne powiązania między przestępcami, ludźmi, którzy jak mogłoby się wydawać starają się chronić swoją sieciową tożsamość! Nie wiem, jak Was, ale mnie świadomość, jak gęsto cały cyber-świat opleciony jest siecią „Big Data” coraz mocniej niepokoi. Kto tak naprawdę o mnie wie i jak dużą ilością wiadomości dysponuje? Zastanawiając się, czy to jeszcze „Raport Mniejszości”, czy już „Matrix”, warto pamiętać, że przy tym jak bardzo przenikają się światy wirtualny i realny, potencjalne efekty lekkomyślności w internecie coraz bardziej przywodzą mi na myśl bieganie nago po ulicy. Pora przejrzeć na oczy i zarzucić coś na siebie...

Screenshot: Recorded Future via Krebsonsecurity.com


Odpowiedzialny biznes

Zapraszamy na Dzień Kultury Japońskiej

Marek Wajda Marek Wajda
12 września 2013
Zapraszamy na Dzień Kultury Japońskiej

Już w najbliższą sobotę zapraszamy na Dzień Kultury Japońskiej, który odbędzie się w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21. Pogoda ma dopisać, więc warto wybrać się całymi rodzinami.

Podczas pikniku będziecie mogli poznać m.in. zwyczaje i tradycje Japonii, zaprezentujemy sztuki walki Dalekiego Wschodu, będzie dużo konkursów, turniejów rodzinnych i świetnej zabawy.

- Na specjalnych tematycznych stoiskach będzie można dowiedzieć się więcej na temat Japonii, zagrać i poznać japońskie gry, poznać historię Samurajów, a także nauczyć się podstaw wschodnich sztuk walk – opowiada Krzysiek.

Kulminacyjną częścią pikniku będzie największy trening karate wspólnie z wszystkim chętnymi gośćmi.

9ba3a80458bf4e6af49e66b044588fb4023

Patronat nad imprezą objął Ambasador Japonii oraz Burmistrz Dzielnicy Białołęka. Jednym z głównych organizatorów jest nasz pracownik Krzysztof Kaczurba, na co dzień zajmujący się strategią na rynku klienta indywidualnego. Skąd zainteresowanie kultura Japonii?

- Od dłuższego czasu trenuję karate wspólnie z moim 12 letnim synem Julkiem. Daje nam to wiele radości i przeżyć, które zostają na zawsze ;). Przy okazji zgłębialiśmy kulturę Japońską, zasady i znaczenie sztuk walki. Pomysł na projekt urodził się dzięki wspólnym treningom karate. To doskonała promocja kultury, gier i zabaw, sztuk walki które bazują na wielowiekowej tradycji. Idealny pretekst do zaangażowania nas dorosłych, aby spędzić z naszymi pociechami czas, wspólnie grając, wspólnie ćwicząc i wspólnie zdobywając nagrody. Serdecznie zapraszam na piknik rodzinny - mówi Krzysiek.

Więcej informacji oraz dokładną agendę znajdziecie tutaj.

Projekt wygrał tegoroczny konkurs Orange Passion, w ramach którego nasza firma zachęca i wspiera pracowników i ich pasje. Były już m.in. warsztaty z beatboxu i graffiti, wspólne bieganie, akademia piłkarska, wystawy fotograficzne, boisko dla dzieci a w przyszłym tygodniu pokażemy Wam jak w Świdniku pracownicy OCS zbudowali plac zabaw.


Odpowiedzialny biznes

Stop zwolnieniom z WF-u

Marcin Dąbrowski Marcin Dąbrowski
12 września 2013
Stop zwolnieniom z WF-u

W mediach ruszyła kampania Ministerstwa Sportu i Turystyki, zachęcająca uczniów do aktywnego udziału w lekcjach WF-u, a rodziców - do niewypisywania zwolnień swoim pociechom. Pomysł świetny, w akcji biorą udział znani sportowcy, m.in. Marcin Gortat, Bartosz Kurek, Paweł Korzeniowski czy Anita Włodarczyk. Jedyne zastrzeżenie można mieć do użycia słowa "nie" w komunikacie: "Drodzy rodzice, nie zwalniajcie swoich dzieci z WF-u". Z łatwością można było utworzyć przekaz pozbawiony zaprzeczenia. Udane wydają się za to komunikaty "Trochę ruchu jest tak samo ważne jak polski czy matematyka" oraz "Każdy wielki sportowiec zaczynał od WF-u".

Rzućcie okiem na spoty i dajcie znać, jak oceniacie tę kampanię. Czy w Waszej szkole były osoby, które unikały lekcji WF-u?