Informacje prasowe

Historyczne porozumienie TP i Netii

23 grudnia 2009
Historyczne porozumienie TP i Netii

Netia i TP zawarły porozumienie, które kończy dotychczasowe spory i otwiera nowy rozdział w relacjach obu operatorów.

23 grudnia 2009 r. prezesi Telekomunikacji Polskiej i Netii, Maciej Witucki i Mirosław Godlewski, w obecności Anny Streżyńskiej, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, uroczyście podpisali porozumienie, regulujące relacje pomiędzy dwoma największymi dostawcami usług telefonii stacjonarnej i dostępu do internetu w Polsce.

„Otwieramy nowy rozdział w dziejach polskiego rynku telekomunikacyjnego. Dzięki determinacji i dobrej woli obu stron, udało się osiągnąć porozumienie realnie wdrażające uzgodnione z Prezesem UKE zasady. Zapewni ono ochronę konkurencyjności i przewidywalność finansową niezbędną do inwestycji, co umożliwi rozwój rynku. Bardzo ważne było dążenie Prezes UKE do osiągnięcia porozumienia i jej rola arbitra rozstrzygającego spory pomiędzy operatorami" - powiedział Maciej Witucki, prezes TP.

„Nie byłoby dzisiejszego wydarzenia gdyby nie wcześniejsza ogromna determinacja ze strony Pani Prezes Anny Streżyńskiej. Zawarte dzisiaj porozumienie jest ze wszech miar korzystne nie tylko dla naszych firm, ale przede wszystkim dla klientów, których będziemy jeszcze sprawniej obsługiwać. Jestem bowiem przekonany, że możliwa jest normalna współpraca konkurentów, szczególnie takich, których, jak TP i Netię, tak wiele łączy" - powiedział Mirosław Godlewski, prezes Netii.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Netią i TP jest konsekwencją zawartego 22 października 2009 r. porozumienia UKE i TP.

Na mocy porozumienia do końca 2012 roku w relacjach pomiędzy TP a operatorami alternatywnymi będą stosowane stawki z tytułu dostępu telekomunikacyjnego (interkonekt, WLR, BSA, LLU, dostęp do kanalizacji kablowej) aktualne na dzień 10 października 2009 r.

Ewentualne zmiany cen usługi BSA będą uzależnione od wyników testu zawężania marży ofert detalicznych TP, wykonywanych przez Prezesa UKE.

Ponadto Netia i TP zobowiązały się do niezwłocznego cofnięcia powództw i umorzenia wszystkich toczących się między nimi spraw sądowych.

Efektem zawarcia porozumienia będzie też wdrożenie szeregu usprawnień w zakresie współpracy operacyjnej obu firm oraz mechanizmów kontrolnych, które w wymierny sposób poprawią szybkość i jakość obsługi klientów, którym Netia świadczy usługi z wykorzystaniem sieci TP.

Wkrótce podpisane zostaną porozumienia TP z kolejnymi operatorami.

 

Osoby kontaktowe:

Mariusz Loch, szef Biura Prasowego Grupy TP

tel.  (22) 527 19 39; tel.kom: 502 25 92 00

e-mail: biuro.prasowe@telekomunikacja.pl

Karol Wieczorek, Kierownik ds. Komunikacji Korporacyjnej Netii

tel. (22) 3526368;  tel. kom. 602729904

e-mail: karol_wieczorek@netia.pl


Informacje prasowe

Jacek Kowalski Dyrektorem Wykonawczym Grupy TP ds. Zasobów Ludzkich

18 grudnia 2009
Jacek Kowalski Dyrektorem Wykonawczym Grupy TP ds. Zasobów Ludzkich

17 grudnia na stanowisko Dyrektora Wykonawczego Grupy TP ds. Zasobów Ludzkich został powołany Jacek Kowalski, pełniący dotychczas obowiązki Dyrektora Pionu Zarządzania Kompetencjami i Rozwojem Pracowników Grupy TP.

- Jestem przekonany, że pod kierownictwem Jacka Kowalskiego funkcja HR będzie zmierzała do nowoczesnej partnerskiej organizacji wspierającej realizację celów biznesowych firmy – powiedział Maciej Witucki, prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Jacek Kowalski jest związany z Grupą TP od ponad 8 lat. Swoją karierę w Grupie rozpoczynał w PTK Centertel na stanowisku Menedżera Human Resources. Od 2005 r. pełnił obowiązki Dyrektora Pionu Zarządzania Kompetencjami i Rozwojem Pracowników Grupy TP. W ostatnim czasie kierował również rozmowami z organizacjami związkowymi, które zakończyły się podpisaniem porozumienia w sprawie realizacji Umowy Społecznej w 2010 roku.


Informacje prasowe

Porozumienie w sprawie realizacji Umowy Społecznej w TP w 2010 roku

18 grudnia 2009
Porozumienie w sprawie realizacji Umowy Społecznej w TP w 2010 roku

Zarząd Telekomunikacji Polskiej podpisał z organizacjami związkowymi porozumienie, które określa zasady realizacji w następnym roku Umowy Społecznej, zawartej na lata 2009 – 2011. Zgodnie z porozumieniem, w 2010 roku firmę może opuścić maksymalnie 1980 pracowników – korzystając z programu odejść dobrowolnych.

- Dla zarządu TP dialog ze związkami zawodowymi ma kluczowe znaczenie i jest konsekwentnie prowadzony od wielu lat. Tylko w ten sposób, w drodze porozumienia, możemy dokonywać niezbędnych zmian w strukturze zatrudnienia firmy, a z drugiej strony, zapewnić pracownikom godziwe warunki odejścia – powiedział Jacek Kowalski, Dyrektor Wykonawczy Grupy TP ds. Zasobów Ludzkich, który prowadził z ramienia zarządu firmy negocjacje ze związkami zawodowymi.

Porozumienie uwzględnia postulaty partnerów społecznych i wprowadza dogodniejsze warunki dla odchodzących pracowników, m.in. dodatkowe odszkodowanie w wysokości 7 tys. zł oraz zwiększone odszkodowanie dla pracowników, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje w 2010 roku nie więcej niż 10 lat (600 zł za każdy rok).

Dodatkowo zostało także zawarte z organizacjami związkowymi Uzgodnienie dające 18 miesięczne gwarancje zatrudnienia i wynagrodzenia zasadniczego pracownikom przechodzącym w trybie art. 23(1) Kodeksu Pracy do innej spółki w ramach Grupy TP.

Ponadto, w przypadku rozwiązania umowy z przyczyn niedotyczących pracownika, wszyscy pracownicy mają prawo do odprawy przewidzianej w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy. Dodatkowo, jeśli obojgu małżonkom - pracownikom  TP , wypowiadana byłaby umowa o pracę z przyczyn nie dotyczących pracownika, firma gwarantuje propozycję pracy dla jednego z nich.

Porozumienie gwarantuje także prawo do odszkodowania (nie mniej niż 5 tys. zł) dla pracownika, z którym zostanie rozwiązana umowa o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie 12 miesięcy od uzyskania przez niego decyzji odmownej na odejście dobrowolne.

Ponadto, podobnie jak w ubiegłym roku, pracownicy z min. 20 letnim stażem otrzymają dodatkowe odszkodowanie w wysokości 16 tys. złotych. Porozumienie gwarantuje też wypłatę nagrody jubileuszowej, jeśli pracownik nabyłby do niej prawo do końca 2011 roku.

Scroll to Top