Bezpieczeństwo

Darmowe bilety na komunikację miejską – kolejne oszustwo

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 września 2024
Darmowe bilety na komunikację miejską – kolejne oszustwo

Warszawa, Gdańsk, Radom, Rzeszów - to tylko kilka z miast, w odniesieniu do których w ostatnich dniach można było znaleźć oferty na darmowe bilety komunikacji miejskiej. Jak się być domyślacie, skoro coś ma być za darmo i piszę o tym w czwartek to chcę Was ostrzec przed przekrętem.

Wracamy do domów przełączamy się na powrót w tryb "praca/szkoła". Niekiedy wiąże się to z przedłużeniem, czy wykupieniem długoterminowych biletów komunikacji miejskiej. I tu pojawiają się czarne charaktery, proponując nam... darmowe bilety właśnie.

Z Facebooka, no bo skąd

Skąd się biorą linki, które prowadzą na fałszywe strony? Widzicie w śródtytule. Niestety od długiego czasu największy serwis społecznościowy na świecie toczy rak fałszywych reklam. Biorąc pod uwagę miliardy użytkowników, korzystające z Facebooka, jednostkowy koszt dotarcia wydaje się być nikły. Skąd taki wniosek? Na moje oko obecnie Facebook jest wektorem ataku dla grubo ponad 90% phishingowych witryn.

Fałszywa reklama oferująca darmowe bilety komunikacji miejskiej

W wymyślaniu nazw kolejny fanpage'y oszuści okazują się całkiem sprytni i kreatywni. Sami przyznajcie, że przy takiej nazwie można się - przynajmniej na początku - skusić. Nic dziwnego, że na łamach lokalnych mediów, a nawet ogólnopolskiego Radia Zet, raz na jakiś czas można przeczytać czy usłyszeć o kolejnym tego typu przekręcie.

Co ciekawe - a dla mnie nawet w zasadzie zabawne - kolejne kroki wyglądają identycznie jak w przypadku oszustw "wygrałeś iPhone'a", czyli:

  • potwierdzamy tożsamość (podając nasze dane)
  • odpowiadamy na krótką ankietę z nieistotnymi pytaniami
  • przechodzimy do opłaty "za dostawę" w wysokości kilku złotych

Pierwsze to dodatkowy haczyk łobuzów, żeby wyciągnąć - i być może później wykorzystać - więcej informacji o nas. Drugie - odwrócenie naszej uwagi. Kluczem jest natomiast trzeci punkt, gdzie jesteśmy przekierowywani do witryny podobnej do poniższej:

Tam wystarczy "tylko" wpisać pełne dane karty płatniczej, wcisnąć kontynuuj i czekać... Nie, nie na bilet. Na to, aż przestępcy wyzerują nam kartę. Zazwyczaj idzie im to bardzo szybko. Ktoś zwrócił uwagę, że nagle waluta płatności zmieniła się na euro?

Jak nie dać się nabrać na darmowe bilety

Będę powtarzał do znudzenia bo wiem, że jeśli takie kampanie pojawiają się oznacza to, że ktoś wciąż daje się na nie łapać!

Po pierwsze - warto wyjść z założenia, że nikt nie da nam nic za darmo. Po prostu takie czasy.

Po drugie - z założenia nie ufajmy reklamom na Facebooku. Wiem, ranię serca tych, którzy chcą w taki sposób uczciwie dotrzeć do internautów. Ale może oni dzięki temu też spróbują wywrzeć presję na dostawcy, który pozwala na takie coś, jak opisywane?

Po trzecie - błagam, sprawdzajcie adres w pasku przeglądarki! Gdyby ktokolwiek poprosił mnie o jedną, wyłącznie jedną poradę dotyczącą cyberbezpieczeństwa, byłoby nią właśnie to pogrubione zdanie. Przestrzeganie go ogranicza ryzyko do poziomu bliskiego zeru.

Po czwarte - bądźcie wyczuleni na drobne rzeczy, które nie pasują. Szczególnie, gdy ktoś chce od Was pieniędzy. Gdy najpierw widzicie, że coś kosztuje 9,5 zł, na kolejnej stronie okazuje się, że "only 9,5 zł" (chodzi mi o angielski wtręt), a na koniec kwota zmienia się na 2,35 euro.

Po piąte - czytajcie treść stron, na których podejmujecie zobowiązania finansowe. Na przykład na stronie ze zrzutu powyżej dowiedzielibyście się, że nie płacicie za żadną przesyłkę tylko za okres próbny usługi. I że potem będzie drożej. Dużo drożej.

Nie dajcie się oszukać.


Oferta

Przedłużenie ważności konta i GB w Orange na kartę

Beata Giska Beata Giska
05 września 2024
Przedłużenie ważności konta i GB w Orange na kartę

Dziś wprowadziliśmy nową opcję przedłużającą ważności konta głównego i bonusowych gigabajtów. Zamiast kilku usług macie teraz jedną - łatwiejszą i korzystniejszą.

W Orange dbamy o proste procesy, skracamy co się da, tak by było Wam wygodniej i szybciej z doładowaniami telefonu. Teraz jednym kliknięciem przedłużycie ważność swoich środków - chodzi zarówno o pieniądze i internet. To alternatywa dla tradycyjnych doładowań oraz dobry sposób na spożytkowanie zgromadzonych środków, bez wydawania złotówek z portfela. Jeśli przed zakupem macie różne okresy ważności pieniędzy i gigabajtów, to będziemy je wyrównywali do korzystniejszej dla Was daty. Usługa jest dostępna w taryfach Orange Free na kartę w trzech opcjach:

O ile dni przedłużamy?CenaKomenda aktywacyjna SMS pod 8002Aktywacja online
+ 31 dni7 złSTART31Mój Orange
+ 93 dni17 złSTART93
+ 365 dni29 złSTART365

Z usługi możecie skorzystać wielokrotnie. Za każdym razem do aktualnej daty ważności złotówek i gigabajtów dodamy dodatkowe dni ważności. W usłudze ‘’Konto ważne od nowa’’ - wyrównujemy 3 warianty cenowe do takich samych, jak w nowej usłudze. Usuwamy z oferty niżej wymienione usługi, ponieważ teraz dzięki jednej usłudze macie wszystko skonsolidowane i prostsze:

  • Więcej czasu na wszystko
  • Więcej czasu na Internet      
  • Konto Ważne Rok                                                                               

Usługa nie jest dostępna w taryfie Zawsze bez limitu. Regulamin dostępny tutaj.

Komentarze


Sieć

Sieć Orange w wakacje – daliśmy radę

Kinga Galon Kinga Galon
05 września 2024
Sieć Orange w wakacje – daliśmy radę

W szkołach zabrzmiały szkolne dzwonki, a na drzewach przebłyskują pierwsze złote liście. Mimo 30 stopni na termometrze - przynajmniej w Warszawie - można śmiało stwierdzić, że lato powoli dobiega końca. Czas więc na wakacyjne podsumowanie ruchu w sieci Orange.  

Wakacje to zawsze niezły trening dla sieci. W lipcu i sierpniu w regionach turystycznych użytkownicy Orange przesłali łącznie prawie 33 700 TB danych komórkowych. Porównując ten wynik do poprzedniego roku odnotowaliśmy blisko 11-procentowy wzrost. Przypomnę, że sieć Orange w regionach turystycznych wzmacniało 10 mobilnych stacji bazowych.

Najwięcej ruchu mobilnego przeniosły stacje w powiatach puckim i wejherowskim - 2 700 TB. Dodam, że ruch w czasie wakacyjnym był na tym obszarze ok. 3 razy wyższy niż normalnie. Dniem, w którym nasza sieć w regionach turystycznych przeniosła najwięcej ruchu, był 16 sierpnia. Łącznie użytkownicy sieci Orange przesłali tego dnia 650 TB. W ubiegłym roku był to 15 sierpnia. Taka powtarzalności dowodzi, że okolice tego święta są popularnym wypoczynkowym wyborem i raczej nikogo to nie zdziwi.

A które stacje były najbardziej zapracowane? W kategorii transferu danych pierwsze miejsce przypada stacji w Grzybowie koło Kołobrzegu, w ruchu głosowym pozycję lidera utrzymał Nowy Targ.

Na animacjach zobaczycie jak rozkładał się ruch od majówki po koniec sierpnia. Szczyty zauważycie w czasie długich weekendów - na majówkę, w czerwcu przy Bożym Ciele i około 15. sierpnia.

5G mocno w górę

Sieć 5G odnotowała spore wzrosty. Porównując do poprzednich wakacji ruch mobilny w technologii 5G był 9 razy wyższy. Klienci naszej sieci przesłali w wakacje ponad 1800 TB danych w 5G w regionach turystycznych.

W ruchu głosowym podobnie jak w poprzednim roku widać niewielki spadek. Być może mniej rozmawiamy, być chętniej sięgamy po komunikatory internetowe i dzwonimy za ich pośrednictwem. Największy ruch głosowy odnotowaliśmy w regionie, obejmującym powiat koszaliński i kołobrzeski.

Na koniec kierunki zagraniczne, które cieszyły się największym zainteresowaniem wśród użytkowników sieci Orange. Tu zaskoczeń nie ma. Były to: Włochy, Hiszpania, Grecja, Chorwacja i Francja.

Komentarze

Scroll to Top