Rusza nowy bezpłatny program MegaMisja dla Przedszkoli. Cykl zajęć prowadzonych przez nauczycielki i nauczycieli wzmocni kompetencje społeczne dzieci - umiejętność współpracy, empatię, uważność na emocje swoje i innych, a także krytyczne myślenie. Pomoże też przygotować je na wyzwania, które mogą spotkać w świecie pełnym ekranów. Nabór zgłoszeń do programu Fundacji Orange trwa do 3 grudnia 2024 r.
Współczesne dzieci nie różnią się pod względem potrzeb rozwojowych od swoich rówieśników żyjących sto czy pięćset lat temu. Jednocześnie świat, w którym dorastają, bardzo się zmienił, a dynamiczny rozwój technologii przynosi zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania, na które warto przygotować młode pokolenie.
Prawdziwe ABC MegaMocy dla Przedszkoli
Dla zachowania bezpieczeństwa i dobrostanu w erze smartfonów nie wystarczy tylko sprawna obsługa urządzeń cyfrowych. Dzieci potrzebują rozwijać także kompetencje społeczne - umiejętność współpracy, kultury dyskusji, ćwiczyć empatię, uważność na emocje swoje i innych, a także krytyczne myślenie.
Nowy program Fundacji Orange kładzie nacisk na rozwój kompetencji i postaw, które pomogą dzieciom dbać o swój dobrostan i budować wartościowe relacje społeczne. To dla nich solidny fundament na przyszłość i ważne przygotowanie do życia w świecie pełnym cyfrowych wyzwań - mówi Anna Kowalik-Mizgalska, prezeska zarządu Fundacji Orange. Z pilotażu programu, który przeprowadziliśmy w ostatnim roku w 50 placówkach, wiemy też, że proponowane metody i zakres zajęć wpisują się w potrzeby dzieci i są wsparciem dla nauczycielek i nauczycieli w przedszkolach - dodaje.
MegaMisja dla Przedszkoli to kompleksowy program edukacyjny, który może być realizowany w placówkach dużych i małych, w miastach i małych miejscowościach. Cały cykl opiera się na 10 scenariuszach zajęć dla dzieci w wieku 5-6 lat. Towarzyszy im historia o zabawnym Psotniku, który narozrabiał w cyfrowym laboratorium i potrzebuje pomocy oraz zaangażowania dzieci. Każdy ze scenariuszy uwzględnia potrzebę aktywności ruchowej dzieci w tym wieku i zachęca do nauki przez zabawę. Nauczycielki i nauczyciele, którzy poprowadzą zajęcia, otrzymują kompleksowe wsparcie, dostęp do dedykowanej platformy oraz zaproszenie na webinary prowadzone przez uznane ekspertki i ekspertów.
Placówki nie ponoszą żadnych kosztów związanych z udziałem w programie. Otrzymują natomiast gry, książki, zestawy kreatywne i inne materiały do pracy z dziećmi. Fundacja Orange przygotowuje też krótkie informacje dla rodziców na temat kolejnych etapów w projekcie oraz propozycje zabaw w domu, które ćwiczą uważność, zapamiętywanie, czy rozpoznawanie emocji. Dzieci w czasie zajęć MegaMisji dla Przedszkoli nie korzystają z indywidualnych urządzeń ekranowych.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 3 grudnia 2024 r. do godz. 15.00. Placówka zainteresowana udziałem w MegaMisji dla Przedszkoli powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy na www.fundacja.orange.pl/przedszkola oraz napisać, dlaczego chce uczestniczyć w inicjatywie. Do 9 stycznia 2025 r. niezależna komisja wybierze 100 placówek, które rozpoczną realizację programu. Zajęcia wystartują w styczniu i potrwają do końca czerwca 2025 r.
W programie mogą wziąć udział placówki publiczne i niepubliczne takie jak: samodzielne przedszkole, oddział przedszkolny w szkole podstawowej, punkt przedszkolny, zespół wychowania przedszkolnego lub zerówka działająca w szkole podstawowej.
Inspiracją dla MegaMisji dla Przedszkoli jest program MegaMisja dla klas 1-3, który Fundacja Orange realizuje z powodzeniem od 2015 roku.
Komentarze
W tym wszystkim zapominamy, prawdopodobnie o szkołach i uczniach z edukacji ponadpodstawowej… Wiele programów dla dzieciaków, mało, albo prawie w ogóle dla młodzieży. Pewnie tak powinno być, że najważniejsze działania to działania wychowawcze w przedszkolu i szkole podstawowej, ale nie możemy zapominać o młodzieży…. Macie jakieś działania skierowane dla młodzieży? 🙂
OdpowiedzFaktycznie, skupiamy się najbardziej na młodszych dzieciach – taki jest zakres naszych działań i misja, ale szczęśliwie są organizacje działające też na rzecz edukacji dla kl. ponadpodstaw.
OdpowiedzJesteśmy partnerami niektórych z nich (szczegóły w kolejnym komentarzu).
Faktycznie, skupiamy się najbardziej na młodszych dzieciach – taki jest zakres naszych działań i misja, ale szczęśliwie są organizacje działające też na rzecz edukacji ponadpodst. Jesteśmy partnerami niektórych z nich. Oto przykładowe projekty i wydarzenia:
OdpowiedzDopamina: https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/dopamina-materialy-dla-mlodziezy-13-16-lat
OdpowiedzCiało nie określa (klasy 7-8 ale i starsze): https://fundacja.orange.pl/strefa-wiedzy/post/cialo-nie-okresla-klasy-7-8
Digital Youth Forum: https://digitalyouth.pl/wystapienia/
FabLab powered by Orange https://fablabwarszawa.pl/ oraz nowy projekt https://fablabwarszawa.pl/zawody-przyszlosci