Zielony Operator

Ziemianie atakują, czyli uczymy się żyć ze zmianą klimatu

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
08 listopada 2024
Ziemianie atakują, czyli uczymy się żyć ze zmianą klimatu

Właśnie ujrzała światło dzienne czwarta edycja projektu „Ziemianie atakują”, którego jesteśmy głównym patronem. Nowy raport pokazuje zmianę nastrojów Polaków, którzy niestety coraz bardziej czują się bezsilni wobec zmian klimatu. I choć skutki przegrzewania się planety są coraz bardziej widoczne również w Polsce, to zanika poczucie alarmującego zagrożenia.

Wczorajszą uroczystą premierę raportu Mateusz Galica - lider projektu, rozpoczął informacją, że ludzkość od 1 sierpnia żyje na kredyt ekologiczny. Oznacza to, że od 1 stycznia do 31 lipca br. ludzkość zużyła tyle zasobów, ile ekosystemy Ziemi są w stanie odbudować w rok. Obliczenia wykonuje organizacja Global Footprint Network, według której ludzkość żyje obecnie tak, jakby miała do dyspozycji 1,7 planety Ziemia.

Sorry, taki mamy klimat

Agencja Lata Dwudzieste i Kantar Polska po raz czwarty przeprowadziły ogólnopolskie badanie postaw, opinii i świadomości Polek i Polaków nt. zmian klimatu. Badanie zostało przeprowadzone jeszcze przed wrześniowymi powodziami w Sudetach, ale już podczas drugiego najgorętszego sierpnia w historii.

Tegoroczny raport zwraca uwagę, że coraz słabiej przekonuje nas alarmistyczna narracja na temat klimatu, jaka zdominowała dyskusję o stanie środowiska jeszcze kilka lat temu. Grupa osób gotowych do działań i poświęceń stopniała do zaledwie 5 proc. i coraz mniej osób (spadek z 78 proc. do 63 proc.) uważa, że stan Ziemi wymaga natychmiastowych działań naprawczych. Tylko 46 proc. popiera wprowadzenie przez rządy ograniczeń. Jak stwierdzili podczas prezentacji autorzy raportu, może to sygnalizować rozczarowanie biernością i brak zaufania, że zmiany klimatyczne będą w końcu adresowane przez polityków.

Bariera 1.5°C zostanie przekroczona w tej dekadzie, a z problemem przegrzewania Ziemi będziemy zmagać się zapewne przez kolejne dziesięciolecia. To wiedza szczególnie niewygodna dla młodego pokolenia, które porzuca misję “Ratowników świata” i szerokim strumieniem zasila segment polskiego społeczeństwa opisany jako “Dobrzeżyje”. To ci,  którzy nie są przekonani o katastrofalnym stanie środowiska, a już na pewno nie z ich winy. Dziś należy do tej grupy aż 39 proc. Polek i Polaków. Jednocześnie o ponad połowę skurczyła się grupa określona jako “Nieczekajowie” gotowa aktywnie działać dla planety. Niestety badacze dziś zaliczą do niej zaledwie co dwudziestą osobę w Polsce.

Ziemianie wciąż atakują i co gorsza nauczyli się żyć ze zmianą klimatu, ale ich wiedza o klimacie i stanie środowiska jest tylko na poziomie oceny 2 plus. Co ciekawe, jedyną grupą, której samoocena zgadza się z wynikami prostego testu wiedzy, są osoby najbardziej świadome na temat zmian klimatu. Edukacja klimatyczna jest pilnie potrzebna, bo nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę, że obecnie problemy są wynikiem procesu zmian. Bezradność miesza się z obojętnością i wyparciem problemu oraz dbałością o własny komfort i rosnącą konsumpcją. Na nowo trzeba głośno mówić o zielonej transformacji, aby nie malała gotowość Polaków do ewentualnych zmian stylu życia. Bo każdy z nas ma rolę do odegrania. A jak mówić o zmianach klimatu, aby angażować i wreszcie pokonać niemoc? Przede wszystkim, bez straszenia, pokazując korzyści z działania. Potrzeba edukacji i budowania świadomości, ale bez skupiania się na negatywnych emocjach - to wniosek, który wybrzmiewał podczas premiery dokumentu.

No to do roboty

Kilka liczb obrazujących rozmach przedsięwzięcia: 1101 przeprowadzonych wywiadów, 40 ekspertów dostarczających wiedzy i inspiracji, 230 tys. znaków, na podstawie których przygotowane zostały rekomendacje współpracując ze sztuczna inteligencją. Powstał obszerny dokument z ciekawymi wnioskami, oparty na solidnych naukowych filarach wiedzy o tym, co tak naprawdę myślimy o klimacie w Polsce, zawierający  rekomendacje, co zrobić w obecnej sytuacji.

Nowa publikacja jest zielonym przewodnikiem dla biznesu i samorządów. Dlatego powinien on zainteresować menedżerów, którzy nie powinni czekać na ostatnią chwilę, aż regulacje unijne czy krajowe wymuszą na ich firmach konieczne zmiany. Dla decydentów szukających wiedzy, jak działać, aby uniknąć greenwahisng’u. Raport nie omija też istotniej kwestii, jak działania skutecznie zakomunikować swoim pracownikom, klientom i partnerom w duchu aktualnych obecnie narracji o klimacie.

Ale tak naprawdę ten raport jest dla wszystkich, którzy chcą podejmować mądre i odpowiedzialne decyzje w obszarze swojej działalności. Dla dużych i małych firm, samorządów (niezależnie od wielkości), władz, polityków, NGO i środowisk naukowych. A dzięki wsparciu patronów, do grona których należy Orange Polska, ta ogromna dawka wiedzy i inspiracji jest dostępna bezpłatnie tutaj.

Projekt jest owocem współpracy Kantar PolskaUnited Nations Global Compact Network Poland oraz agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste.


Bezpieczeństwo

Wraca (nie)Bezpieczna Sieć

Michał Rosiak Michał Rosiak
07 listopada 2024
Wraca (nie)Bezpieczna Sieć

Przeszło 10 lat temu, 3 lipca 2014, na YouTube i blogu pojawił się mój pierwszy materiał o cyberbezpieczeństwie. W trakcie dekady wyprodukowaliśmy sporo materiałów. Przez ten czas - tym bardziej, że podczas pandemii siłą rzeczy mieliśmy długą przerwę w publikacji - niektóre tematy nieco się zestarzały. Dlatego wracamy z naszym cyklem. Od nowa, na świeżo i regularnie!

Od dziś, kolejne materiały z cyklu (nie)Bezpieczna Sieć będą się pojawiały na blogu i oddzielnej playliście na koncie YouTube Orange Polska co dwa tygodnie. W odświeżonym formacie będę pomagał Wam przejść przez pole minowe, którym w dzisiejszych czasach często okazuje się być internet. Opowiem nie tylko o zagrożeniach, tym jak je rozpoznać i zapobiec wystawianiu się na ryzyko, a przynajmniej je zminimalizować. W niektórych odcinkach pokażę też - z jak najbardziej interesującej strony - co i jak robimy w CERT Orange Polska, by jak najbardziej napsuć krwi cyberprzestępcom.

O czym będzie (nie)Bezpieczna Sieć

Kilka tematów mam już zaplanowanych, ale zachęcam, żebyście podrzucali swoje. Nie robimy tego cyklu dla siebie i satysfakcji firmy. (nie)Bezpieczna jest dla Was. Jeśli macie jakikolwiek pomysł, chcielibyście się o czymś dowiedzieć, poczytać, rozwiać wątpliwości, czy obawy - napiszcie o tym w komentarzu. Obiecuję żadnej kwestii nie pominąć. Być może dołączy do grupy tematów na kolejne odcinki? A jeśli nie - wyjaśnię czemu nie, bądź doprecyzujemy, co zrobić, by Twoja propozycja została przerobiona na scenariusz.

Co ja Wam będę opowiadał? Dzisiejsze wideo to w zasadzie takie wprowadzenie, materiał zapoznający z cyklem zarówno internautów, którzy oglądali jego pierwszą edycję, jak i tych z Was, którzy na hasło (nie)Bezpieczna Sieć trafili po raz pierwszy. Obejrzyjcie, oceńcie, zapiszcie sobie playlistę na przyszłość i komentujcie. Zapewniam, że będzie się w tej materii dużo działo. Czekam na Wasze uwagi i propozycje.


Rozrywka

Interaktywne filmy i seriale na Netflix, które warto sprawdzić

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
05 listopada 2024
Interaktywne filmy i seriale na Netflix, które warto sprawdzić

Interaktywne filmy na Netflixie to ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie przepadają za grami wideo, ale chcieli by zanurzyć się w świat przedstawiony z możliwością kontroli wydarzeń dziejących się na ekranie. W decyzyjnych momentach fabuły to widz wybiera ścieżkę jaką podąży bohater. Ta prosta, interaktywna forma zapewniła mi rozrywkę na kilka miłych wieczorów bez konieczności odpalania konsoli.

Jeżeli jeszcze nie sprawdziłeś interaktywnych filmów ze stajni Netflixa, mam dla Ciebie kilka rekomendacji, które warto nadrobić.

Netflix, czyli filmy, gry...

Moją dodatkową motywacją do przejrzenia ponownie interaktywnych filmów i seriali była lektura w ostatnich dniach "The Verge". Wieść na tych popularnych łamach niesie, że firma zamierza skupić się na rozwoju gier jako takich, rezygnując w zasadzie z połączenia gier z filmami, czyli produkcji interaktywnych. To faktycznie widać po rekomendacjach w aplikacji Netflixa. Wystarczy ją uruchomić, a zaraz pod banerami największych seriali jako pierwsze pojawiają nam się rekomendacje instalacji gier mobilnych. Na dodatek nie byle jakich. To produkcje często wysokobudżetowe i płatne, zarówno w sklepie AppStore jak i Google Play. Tymczasem posiadając abonament Netflix jesteśmy zwolnieni z opłat! A można tam znaleźć naprawdę zacne perełki, jak choćby GTA San Andreas Definitive Edition, czy Sonic Mania.

Na łamach bloga Orange omawiałem już tę usługę, a do lektury wpisu serdecznie zachęcam. Tym bardziej, że - jak się okazuje - po zaledwie dwóch latach baza gier została poszerzona o dziesiątki tytułów mobilnych.

...i produkcje interaktywne warto sprawdzić?

Co to jest i co ma wspólnego z grami? Interaktywne produkcje to pełnoprawne filmy, z tą jednak różnicą, że to... widz decyduje o tym, co będzie się działo na ekranie. Na platformie Netflix na ten moment znajdziemy 24 produkcje interaktywne. Wśród nich filmy i seriale oparte na znanych i lubianych markach. Szukając hasła "interaktywne" znajdziesz wysokiej jakości treści jak na przykład animacje od DreamWorks czy nawet filmy dokumentalne. Dla każdego coś dobrego. Dla tych, którzy nie wiedzą, co wybrać, na start polecam sprawdzić serię z Bearem Gryllsem. Jak znany celebryta poradzi sobie z przetrwaniem w dziczy? Cóż - bierz pilota (ew. mysz, czy - w przypadku smatfonu - własny palec) i zadecyduj!

interaktywne Netflix

Jedną z moich ulubionych serii animowanych jest Carmen Sandiego. To produkcja Netflixa oparta na mało znanej grze edukacyjnej z końcówki poprzedniego milenium. Doczekała się ona powrotu do korzeni w formie interaktywnego serialu, w którym sterujemy poczynaniami karmazynowej złodziejki, jednocześnie podróżując po całym świecie. Jeżeli masz dzieci, to ciekawa forma spędzenia wspólnie czasu, ponieważ bajka jest bardzo przystępna. Można ją określić - nieco upraszczając - mianem "grzecznej".

No to pora na rekomendacje dla pełnoletnich. Nic "pikantnego", bez obaw. "Headspace: Uwolnij swój umysł" to seria filmów medytacyjnych, trwających w sumie ponad 4 godziny. Możesz tu medytować by zmniejszyć stres. Wypróbujesz również sposoby na odświeżenie umysłu, czy techniki relaksacyjne działające pozytywnie na sen. Zdecydowanie polecam to rozwiązanie. Choćby dlatego, że abonament Netflix jest (znacząco) tańszy od wizyty u jogina, czy "trenera medytacji", a mi wielokrotnie ten program pomógł się odstresować. No i zaoszczędziłem czas na szukanie w Youtube "muzyki do snu". To coś dla osób przebodźcowanych i zestresowanych życiem codziennym. Opozycja do treści, które znamy od lat.

Zaczęło się od Bandersnatch

W liście rekomendacji nie może zabraknąć hitu, który wszystko rozpoczął czyli "Black Mirror: Bandersnatch". Jeśli znacie legendarną serię Charliego Brookera i Bandersnatch jakimś cudem Was ominął - nie potrzebujecie rekomendacji. Jeśli nie, a lubicie mocne psychologiczne, zapadające w umysł treści - koniecznie obejrzyjcie całą antologię. Możecie zacząć od Bandersnatch, bowiem każdy odcinek serii Black Mirror to odrębny byt. W tym przypadku poznajemy historię chłopaka pragnącego wypuścić na świat innowacyjną grę wideo. To niezwykle angażujący thriller psychologiczny, w którym - rzecz jasna - to WY kierujecie losami bohatera. Możecie mi uwierzyć - to piekielnie ciężkie wyzwanie.

Co ciekawe, według doniesień wspomnianego wcześniej portalu większość z interaktywnych produkcji ma niebawem zniknąć z serwisu. Przyjrzyjcie się więc najpierw pozostałym, a przygody Beara Gryllsa, Bandersnatch oraz Unbreakable Kimmy Schmidt możecie zostawić sobie na deser. Te treści zostają.

Netflix w Orange

Jesteś zainteresowany serialami i filmami na platformie Netflix? Wybierz swój plan i zyskaj Netflix z Orange nawet przez 12 mies. w prezencie, a do tego internet nawet z prędkością do 8GB/s. Po więcej szczegółów zapraszam na naszą stronę internetową.

Scroll to Top