Informacje prasowe

Szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli. Fundacja Orange z nowym projektem

25 listopada 2024
Szkolenia o AI dla 11 tysięcy nauczycieli. Fundacja Orange z nowym projektem

Ponad 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek skorzysta ze szkoleń, które pomogą im lepiej zrozumieć zjawisko sztucznej inteligencji i jego wpływ na społeczeństwo. A także wspierać dzieci i młodzież w odpowiedzialnym podejściu do AI. Fundacja Orange, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz No Input Signal sp. z o.o. otrzymały na projekt „Lekcja:AI” dofinansowanie ze środków unijnych.

Sztuczna inteligencja na dobre zadomawia się w codziennych aktywnościach, jest wsparciem w wielu aspektach funkcjonowania, ale rodzi także wyzwania. Warto poznać, jak działa, w jakich obszarach jest obecna, jakie korzyści, ale i jakie zagrożenia przynosi. Dynamiczny rozwój AI powoduje, że istotna jest także refleksja nad kwestiami etycznymi wokół jej zastosowań dziś i w przyszłości.

- Jedną z kluczowych grup, które powinny rozwijać wiedzę i kompetencje w zakresie nowych zjawisk i wyzwań powodowanych rozwojem cyfrowym są nauczyciele i nauczycielki. Obserwujemy, jak chętni są, aby śledzić trendy, poszerzać wiedzę i przygotowywać młodych ludzi do życia w świecie, w którym AI odgrywa coraz większą rolę – mówi Anna Kowalik-Mizgalska, prezeska Fundacji Orange.

Projekt „Lekcja:AI”

W ramach nowego projektu „Lekcja:AI” co najmniej 11 tysięcy nauczycieli i nauczycielek z całej Polski  przejdzie przez cykl szkoleń na temat sztucznej inteligencji. Pozwolą one lepiej rozumieć kwestie etyczne i społeczne związane z wykorzystaniem AI.

Projekt „Lekcja:AI” ruszy w kwietniu 2025 roku i potrwa do końca września 2027. Same szkolenia wystartują około  października 2025. Inicjatywa realizowana będzie przez Fundację Orange jako lidera w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i firmą No Input Signal Sp.z o.o. Grant na realizację wygrały w konkursie Ministerstwa Edukacji. Kwota dofinansowania projektu ze środków unijnych w ramach programu FERS wynosi 11 040 819,90 zł.

Organizacje przygotują szczegółowy program szkoleń i materiały edukacyjne o AI, wspierać będą sztab trenerów i trenerek. Program obejmie 3 poziomy szkoleń w liczbie maks.50 godzin: podstawowy, średni i zaawansowany. Dwa ostatnie zakładają przygotowanie przez uczestników i uczestniczki scenariusza zajęć według własnego pomysłu oraz opisu projektu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi AI. Szkolenia odbywać się  online i stacjonarnie. Trenerzy i trenerki będą realizować je z uwzględnieniem metodyki cyklu Kolba i aktywizujących metod pracy, wspieranych różnego rodzaju technologiami.

Doświadczenie Fundacji Orange

Fundacja Orange ma doświadczenie w prowadzeniu inicjatyw na szeroką skalę. W projekcie „Lekcja:Enter” realizowanym ze środków unijnych w partnerstwie z FRSI przeszkolonych zostało ponad 82 tys. nauczycieli i nauczycielek z kompetencji cyfrowych. Od 2022 roku prowadzi także kurs online #BurzaMózgów o sztucznej inteligencji – dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Od niemal 20 lat działa w obszarze edukacji.


Informacje prasowe

Open’er Festival Powered by Orange 2025 ogłasza artystów

18 listopada 2024
Open’er Festival Powered by Orange 2025 ogłasza artystów

Open’er Festival powered by Orange 2025 rozpędza się i odsłania kolejnych czworo świetnych artystów i artystki! Do wcześniej ogłoszonego pierwszego headlinera - Linkin Park, dołączyli: Raye - jedno z największych brytyjskich muzycznych objawień ostatnich lat, Justice - kultowy francuski duet, który nieustannie redefiniuje muzykę elektroniczną i taneczną, St. Vincent - jedna z najważniejszych postaci współczesnego rocka i alternatywy, RÜFÜS DU SOL - australijskie trio słynące z fenomenalnych live-actów. Droga do Open'era 2025 otwarta. Widzimy się w Gdyni / Kosakowie, w dniach 2-5 lipca!

RAYE

Jedna z najbardziej wyrazistych artystek współczesnej brytyjskiej sceny muzycznej, która może poszczycić się ponad 5 miliardami globalnych streamów, milionami sprzedanych albumów oraz współautorstwem przebojów takich artystów jak Beyoncé czy Charli xcx. Jej debiutancki album „My 21st Century Blues”, zdobył międzynarodowe uznanie krytyków, a przebój “Escapism” stał ię jej pierwszym numerem 1 w UK, trafiając również do Top 10 sprzedaży w ponad 20 krajach. Po występie w słynnym Royal Albert Hall w 2023 roku, The Telegraph ochrzcił Raye mianem „największego talentu od czasów Amy Winehouse i Adele”. W 2024 roku przeszła do historii jako pierwsza artystka w historii BRIT Awards, która zdobyła aż 6 statuetek jednego wieczoru oraz pierwsza kobieta, która zdobyła nagrodę w kategorii Songwriter of the Year. W tym samym roku trafiła na listę Next Generation Leaders” magazynu TIME oraz “25 Most Influential Women” VOGUE’a. Raye wystąpi na Orange Main Stage 2 lipca.

JUSTICE

Justice od lat nieustannie redefiniuje pojęcie muzyki elektronicznej i tanecznej, łącząc swój charakterystyczny vintage funk i disco z elementami house’u new wave, a nawet progresywnego metalu. Od czasu nominowanego do Grammy singla "D.A.N.C.E." i debiutanckiego albumu “†” (aka “Cross”), twórczość paryskiego duetu ewoluuje w coraz bardziej odważne i zaskakujące formy. Po 2019 roku, w którym Justice otrzymało Grammy w kategorii Best Electronic Album za “Woman Worldwide”, Xavier de Rosnay i Gaspard Augé, rozpoczęli pracę nad “HYPERDRAMA”. „Zawsze chcemy zabrać naszą muzykę do miejsc, w których jeszcze nie byliśmy”, tłumaczy Augé. To podejście zaowocowało przy nowym albumie m.in. współpracami z takimi nazwiskami, jak Kevin Parker, czyli Tame Impala, Miguel, Thundercat, czy odkryty przez nich duet The Flints. Jak zaskakujący będzie ich występ na Orange Main Stage? Przekonacie się już 4 lipca.

RÜFÜS DU SOL

Australijskie trio RÜFÜS DU SOL powstało w 2010 roku, z miłości do ikon muzyki elektronicznej, pokroju The Chemical Brothers czy Royksopp. Grupa, w której skład wchodzą Tyrone Lindqvist, Jon George i James Hunt, wydała do tej pory 5 albumów studyjnych – "Atlas" (2013), "Bloom" (2016), "Solace" (2018), „Surrender” (2021) oraz tegoroczny „Inhale / Exhale”.  W 2020 roku formacja zaprezentowała także album oraz film "Live from Joshua Tree", będące zapisem ich specjalnego występu w słynnym amerykańskim parku. RÜFÜS DU SOL słynie z fenomenalnych live-actów, które stały się wizytówką zespołu. Nie przegapcie ich 2 lipca na Tent Stage!

ST. VINCENT

Annie Clark debiutowała jako St. Vincent w 2007 roku albumem “Marry Me”, szybko zyskując status jednej z najbardziej innowacyjnych i fascynujących nowych zjawisk muzycznych. W kolejnych latach artystka prezentowała płyty Actor (2009), Strange Mercy (2011), oraz imienny album (2014), który zgarnął Grammy w kategorii Best Alternative Album. Następne dwie płyty, “MASSEDUCTION” (2017) oraz „Daddy’s Home” (2021) przyniosły jej kolejne statuetki. Natomiast wydany w kwietniu „All Born Screaming” otrzymał aż 4 nominacje do przyszłorocznych nagród Grammy. St. Vincent wystąpi na Tent Stage 4 lipca.

REGULAR TICKETS - w sprzedaży do 10 czerwca 2025 lub do wyczerpania puli biletów (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej). 

Bilety dostępne TUTAJ

Karnet 4 DNI - 1089 zł

Karnet weekendowy (pt + sob) - 799 zł

Bilet jednodniowy - 519 zł

Karnet 4 DNI + pole namiotowe - 1359 zł

Karnet weekendowy (pt + sob) + pole namiotowe - 979 zł

 

Do podanych cen należy doliczyć koszt obsługi (opłata serwisowa): +5%

Mediateka


Informacje prasowe

Już 4 miliony kart M2M od Orange Polska działa w sieci

13 listopada 2024
Już 4 miliony kart M2M od Orange Polska działa w sieci

Internet Rzeczy (IoT) nie byłby możliwy bez kart M2M (machine to machine). To dzięki nim i niezawodnym technologiom, takim jak LTE-M i 5G od Orange, maszyny mogą komunikować się bez udziału człowieka. Już ponad 4 miliony kart M2M operatora pracuje w inteligentnych urządzeniach i czujnikach.

- Rozwiązania Internetu Rzeczy to systemy, które wspierają zarówno polski biznes, jak i miasta.  Przyczyniają się do ich cyfryzacji, a w konsekwencji do poprawy komfortu naszego życia. Dzięki IoT miasta mogą rozwijać się w zrównoważony sposób. Z naszych rozwiązań Smart City IoT, które także opierają się na komunikacji M2M, korzysta już ponad 140 miejscowości w całej Polsce. Chcemy być dla partnerów biznesowych i samorządów przewodnikiem, który pomoże im wykorzystać potencjał Internetu Rzeczy z korzyścią dla ludzi i środowiska naturalnego. Z kolei prywatne sieci 5G, dostępne w naszej ofercie i niezawodna komunikacja między urządzeniami w czasie rzeczywistym mogą zrewolucjonizować wiele dziedzin naszego życia. Telemedycyna, Przemysł 4.0, czy zaawansowana wideoanalityka – powoli stają się rzeczywistością – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku biznesowego.

Najwięcej kart M2M od Orange pracuje w licznikach prądu, wodomierzach, w transporcie i branży security, a także w terminalach płatniczych i lokalizatorach. Wykorzystujący je system Smart Water od Orange, działający w 45 miastach, umożliwia zdalny odczyt wodomierzy bez udziału inkasenta. Alarmuje też o usterkach wodociągów, by zminimalizować straty wody. Z kolei system Smart Lights do zarządzania oświetleniem miejskim działa już w 38 miejscowościach. Dzięki niemu lampy włączają się tylko wtedy, gdy jest ciemno, a natężenie oświetlenia dopasowuje się do pogody, pory roku i ruchu w danej lokalizacji. Mieszkańcy 30 miejscowości mogą też korzystać z rowerów miejskich czwartej generacji, czyli Smart Bikes.

Najnowsze rozwiązania z zakresu IoT działają w oparciu o ogólnopolską sieć LTE-M od Orange, czyli wydzieloną część sieci 4G służącą do przesyłania informacji między urządzeniami. Cechuje ją bardzo wysoka wydajność, co w przypadku IoT jest szczególnie istotne. Technologia ta może obsłużyć tysiące urządzeń IoT na kilometr kwadratowy, skuteczniej dociera do miejsc o słabym zasięgu i zapewnia energooszczędny transfer danych. W praktyce oznacza to nawet 10 lat pracy urządzenia na tej samej baterii. Urządzenie w sieci LTE-M potrafi „wybudzić się” na moment tylko po to, by wysłać pakiet danych, a następnie „zasnąć” ponownie. Dlatego sieć ta może być wykorzystana wszędzie tam, gdzie nie ma stałego dostępu do sieci energetycznej albo jest on utrudniony, m.in w transporcie, logistyce, wodociągach czy rolnictwie.

Komunikacji M2M używamy każdego dnia, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Płacimy jednak zbliżeniowo, jeździmy samochodami z wbudowanym systemem nawigacji czy wypożyczamy rowery i hulajnogi miejskie. Z kolei w przemyśle zastosowanie M2M pozwala korzystać z automatyzacji i optymalizacji procesów na szeroką skalę. To dzięki kartom M2M urządzenia i czujniki mogą wysyłać automatycznie miliony informacji, by przekazać je do innych systemów w czasie rzeczywistym. Dane te, po przetworzeniu i analizie w oparciu o zaawansowane algorytmy lub sztuczną inteligencję, są podstawą rozwiązań IoT.

Scroll to Top