
Właśnie uruchomiliśmy pierwsze połączenie o przepustowości 800 Gb/s w naszej optycznej sieci szkieletowej. To prawdziwa sieciowa autostrada o dwa razy wyższej przepustowości niż dotychczas i odpowiedź na rosnący ruch sieciowy oraz potrzeby klientów. Daje także wyższą efektywność energetyczną. W tym roku uruchomimy połączenia o takiej przepływności w 4 relacjach pomiędzy głównymi miastami w Polsce.
Sieć szkieletowa - nazywana też rdzeniową lub z angielska core - to podstawa niezawodnej i szybkiej łączności w całym kraju. To także najwyższa warstwa sieci telekomunikacyjnej, łącząca jej główne węzły, pomiędzy którymi wymieniana jest największa ilość ruchu. Można to porównać do autostrad. Ruch sieciowy na danej relacji decyduje o tym, jakiego typu łączy i jakiej przepustowości potrzebujemy. Oczywiście największe zapotrzebowanie na transfer danych mamy pomiędzy głównymi miastami kraju.
Połączenie na trasie Warszawa - Katowice
Od momentu, gdy pisałam na blogu o uruchomieniu pierwszego łącza 400 Gb/s w sieci Orange mijają równo 2 lata. W tym czasie sukcesywnie rozwijaliśmy sieć szkieletową. Dziś między 14 miastami mamy ponad 30 takich łączy. Przyszedł czas, żeby wrzucić wyższy bieg.
Pierwsze komercyjne połączenie międzymiastowe o przepływności 800 Gb/s uruchomiliśmy między Warszawą i Katowicami. Przedtem korzystaliśmy tu z 400 Gb/s. Można powiedzieć, że podwoiliśmy liczbę pasów na autostradzie. Teraz jest znacznie luźniej - możemy zwiększyć liczbę samochodów i ich prędkość - w naszym przypadku bitów. A to dopiero początek - kolejne duże miasta czekają.

Techniczne spojrzenie na 800 Gb/s
Zapraszam teraz na krótką przebieżkę po technicznych aspektach nowego rozwiązania. Kanał transmisyjny o przepustowości 800 Gb/s wdrożyliśmy w optycznej sieci transmisyjnej ROADM pomiędzy dwoma POP (ang. point of presence) w Katowicach i Warszawie. Routery w sieci szkieletowej IP do komunikacji wykorzystują interfejsy 400 GbEth. Obrazuje to poniższy, uproszczony schemat.

Na przełomie 2025 i 2026 roku planujemy podwyższyć do 800 Gb/s także przepływność łączy pomiędzy routerami. Przełoży się to na mniejszą liczbę interfejsów i w konsekwencji mniejszy pobór energii elektrycznej dla przesyłu tej samej ilości danych. Przypomnę, że routery szkieletowe IP to węzły komunikacyjne, które kierują ruch do konkretnych platform lub sieci np. platform usług głosowych lub telewizyjnych.
Wyższa efektywność energetyczna
Wspomniałam na początku, że uruchomione połączenie jest bardziej efektywne energetycznie. Karty do realizacji połączeń 800 Gb/s wykonane są w nowszej technologii i zużywają znacznie mniej energii elektrycznej w przeliczeniu na 1 GB danych niż te stosowane w przypadku połączeń dwukrotnie wolniejszych. Przekłada się to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Na przepustowości 800 Gb/s nie kończymy. Myślimy już o przyszłych potrzebach naszych klientów, rosnącym ruchu - w planach mamy już 1,2 Tb/s.
Komentarze
Dzień dobry! Świetny tekst. Zawsze lubię bardziej techniczne posty na tym blogu, w szczególności tej autorki!
OdpowiedzKombinacje których pasm (2,4; 5; 6 GHz) obsługuje to urządzenie w „trybie” MLO?
Na ten moment Funbox 10.7 nie wykorzystuje MLO, natomiast może się to oczywiście zmienić. Możliwe kombinacje na klienckich urządzeniach końcowych to 2,4 GHz + 6 GHz oraz 2,4 GHz + 5 GHz. Dodam jeszcze, że nie łączy się wszystkich trzech pasm w urządzeniach klienckich, ponieważ smartfony, laptopy nie byłyby w stanie takiej kombinacji obsłużyć. Być może w przyszłości się to zmieni.
OdpowiedzCzy pasmo 6GHz jest już uwolnione w Polsce? Można z niego korzystać?
OdpowiedzNa ten moment 6 GHz jest dostępne w zakresie tzw. dolnego pasma, czyli od 5945 MHz do 6425 MHz. Górne pasmo nie jest dostępne.
OdpowiedzŚwietny standard – możliwości do 46Gb/s, a Wasz router max 8Gb/s, a jak się dzwoni na infolinię to brak możliwości technicznych do podniesienia szybkości łącza… 🙂
Odpowiedz