Telekomunikacja Polska będzie współpracować z Politechniką Warszawską przy rozwijaniu i testowaniu nowych usług oraz sieci szerokopasmowych w technologiach FTTH, VDSL2 i radiowych. W tym celu wybuduje nieodpłatnie dla uczelni nowoczesną sieć szerokopasmową. Ramy tej współpracy określa podpisane dziś porozumienie o utworzeniu „Miasteczka Testowego TP w PW".
W ramach współpracy TP nieodpłatnie udostępni uczelni szybki internet, co pozwoli na prowadzenie wspólnych projektów badawczych oraz wymianę doświadczeń związanych z najnowszymi trendami naukowymi i technologicznymi. Głównymi użytkownikami nowoczesnych sieci teleinformatycznych będą studenci mieszkający w wybranych domach akademickich Politechniki Warszawskiej.
- Wspólnie z uczelnią stworzymy środowisko badawcze korzystne do rozwoju nowatorskich usług telekomunikacyjnych. Dzięki tej współpracy będziemy mogli ocenić możliwość ich komercyjnych wdrożeń w przyszłości. Jednocześnie, uczelnia zyska możliwość korzystania z technologii Grupy TP, co polepszy jakość nauczania studentów i doktorantów - powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP.
- Wdrażanie nowoczesnych technik nie jest możliwe bez doskonale wykształconej kadry technicznej, zaś wykształcenie tej kadry wymaga bardzo dużych inwestycji. By instytucja edukacyjna mogła osiągnąć konkurencyjny poziom konieczna jest pomoc i współpraca znaczących firm. Współpraca największego operatora telekomunikacyjnego z największą w kraju uczelnią techniczną trwa już od dawna. Między innymi PTK Centertel (obecnie Orange) był jednym z założycieli, a TP od prawie 10 lat jest stałym sponsorem działającej na rzecz PW Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych. Nowa inicjatywa znacząco poszerza obszar współpracy i przyczyni się do tego, aby absolwenci PW byli rzeczywistymi, a nie „wirtualnymi" inżynierami - powiedział prof. Józef Modelski, dyrektor Instytutu Radioelektroniki PW.
To już kolejne porozumienie, jakie w 2010 roku TP zawarła z ośrodkiem naukowym. W marcu firma podpisała umowy o współpracy z Uniwersytetami: Ekonomicznym i Medycznym w Poznaniu.
Polskie Orange Labs współpracuje blisko z ośrodkami naukowymi w całym kraju, wspólnie z nimi realizuje projekty badawczo-rozwojowe. W ubiegłym roku wspólnie z Politechniką Łódzką Orange Labs opracował program B-Link, który umożliwia osobom niepełnosprawnych ruchowo korzystać z komputera za pomocą mrugnięć powiekami.
Centrum Badawczo - Rozwojowe Grupy TP dołączyło do Orange Labs i wzmocniło międzynarodowe grono Laboratoriów Grupy France Telecom. W sieci działa obecnie 15 jednostek badawczo rozwojowych i laboratoriów Orange w dziewięciu państwach na czterech kontynentach (Francja, Hiszpania, Wielka Brytania, Polska, Chiny, Japonia, Egipt, Jordania oraz Stany Zjednoczone). W Laboratoriach pracuje blisko 3,5 tys. pracowników, specjalizujących się w pracach badawczo - rozwojowych, marketingu i promocji. W ciągu roku Orange Labs oddają ok. 350 opatentowanych usług i systemów.
Osoba kontaktowa:
Wojciech Jabczyński, Rzecznik Grupy TP
Tel.: 22 527 19 39
E-mail: wojciech.jabczynski@telekomunikacja.pl
Osoba kontaktowa:
Ewa Chybińska
Rzecznik Prasowy, Politechnika Warszawska
Tel. 222345732, 503354661