Ruszyliśmy z nową odsłoną akcji EKO GB w Orange Flex. Chcecie dołożyć gigabajta do ochrony dojrzałych lasów w Polsce? Nic prostszego. Wchodzicie do apki, wybieracie opcję Przekaż GB i potem EKO GB. Każde 90 GB to metr kwadratowy lasu. Zbieramy 900 000 GB by ochronić 10 000 m2 dojrzałego lasu!
Dotychczasowe edycje EKO GB cieszyły się ogromną popularnością. Dzięki Wam posadziliśmy 58 000 m2 bioróżnorodnych i wieczystych lasów w Polsce. Nad wszystkim czuwała Fundacja Las Na Zawsze, z którą współpracujemy. Możecie zobaczyć, gdzie rosną „Wasze” lasy na https://flex.orange.pl/eko.
Dbajmy o starodrzewia
Teraz idziemy dalej i lekko modyfikujemy nasz cel działania. Sadzenie nowych lasów jest ważne, ale jeszcze istotniejszy wpływ na środowisko ma ochrona już istniejących, dojrzałych drzew. To one każdego dnia „pracują” na nasz i planety dobrostan. Obie kwestie: sadzenie i ochrona lasów mocno leżą nam na sercu. Orange Flex nieprzypadkowo jest usługą neutralną dla klimatu.
Dlaczego warto chronić istniejące lasy? Bo w ten sposób dbamy o cały ekosystem leśny, który jest naturalnym schronieniem dla różnorodnych organizmów. Dojrzałe lasy, które obejmiemy ochroną nie będą wycinane, będą trwać w spokoju i zmieniać się w naturalnych cyklach życia. Czy wiecie, że każdy las ma swój średni wiek? W Polsce przeciętny wiek lasu to 60 lat.
Bezcenna bioróżnorodność
W dobie kryzysu klimatycznego o dojrzały las powinniśmy dbać szczególnie. To samoregulujący się ekosystem, złożony i powiązany na dziesiątkach poziomów, a oprócz funkcji absorpcji dwutlenku węgla, posiada też szereg innych, dobroczynnych zastosowań. I choć las nie jest w stanie powstrzymać zmian klimatu, to znacząco pomaga je łagodzić. Chroni glebę przed pustynnieniem, zatrzymuje wodę, obniża temperaturę, podnosi poziom wilgoci, oczyszcza powietrze z pyłów oraz zanieczyszczeń, a także jest domem i źródłem pokarmu dla setek organizmowi służąc ochronie bioróżnorodności.
Aby minimalizować zmiany klimatyczne powinniśmy przede wszystkim ograniczać emisje, ale także dbać o to, by lasów, zwłaszcza tych bioróżnorodnych i podobnych do naturalnych, było w Polsce jak najwięcej. To w jego strukturach jesteśmy w stanie trwale zakumulować ogromne ilości CO2, które przy zapewnieniu ekosystemowi bezpiecznej przyszłości, będą zamknięte w tkankach drzew i roślin podszytu i runa leśnego przez kolejne setki lat.
Komentarze