Bezpieczeństwo

1984 w 2010?

Marek Wajda Marek Wajda
15 grudnia 2009
1984 w 2010?

Ze zdumieniem przeczytałem dzisiaj w Gazecie Wyborczej o nowym pomyśle. Jak się okazuje, przy okazji projektu dotyczącego blokowania stron internetowych (co miało być orężem w walce hazardem internetowym), wprowadzony zapis, dzięki któremu policja i ABW otrzymały większe uprawnienia i bez zgody sądu mają mieć dostęp od operatorów do danych każdego internauty, jego e-maili i historii odwiedzanych stron.

Co więcej operatorzy telekomunikacyjni mają rejestrować i śledzić gdzie przebywał abonent w trakcie rozmowy. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, do której należy m.in. TP i Orange protestuje przeciwko temu zapisowi. Nawet dyrektywa europejska nakazuje tylko rejestrację miejsca rozpoczęcia połączenia. Nieoszacowane jeszcze dokładnie, ale na pewno bardzo znaczące, koszty takiego rozwiązania mieliby ponosić prywatni operatorzy.

Rozumiem, że takie „narzędzia” są przydatne do walki z przestępcami, i wierzę, że nie chodzi o inwigilację przysłowiowego Kowalskiego czy Nowaka. Mimo wszystko takie zapisy budzą mój niepokój, zwłaszcza, że kontrola może odbywać się bez zgody niezależnego sądu. A co wy sądzicie na ten temat?


Oferta

Urodzinowo-imieninowy prezent od Orange

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
15 grudnia 2009
Urodzinowo-imieninowy prezent od Orange

Jeśli masz telefon w dowolnej ofercie prepaid Orange, wyślesz nam SMS-em swoje imię, datę urodzin i imienin to w każdy jubileuszowy dzień otrzymasz w prezencie 120 minut na rozmowy. Będziesz mógł je wykorzystać w sieci Orange, dokładnie w te szczególne dla Ciebie dni. Do prezentu dołączymy spersonalizowane życzenia. Usługa rusza od dzisiaj. Wystarczy wysłać SMS-a za 20 gr. pod numer 506, wpisując w treści: swoje imię, datę urodzin i imienin np. Wojtek, 28.01.1971, 23.04. A priori uznaliśmy, że każdy ma tylko jedną datę urodzin i imienin. Sprawdzać danych w USC nie zamierzamy i wertować kalendarzy również nie będziemy, ale chętnych na podwójne świętowanie wyłowimy :-) Prezenty można łączyć ze wszystkimi innymi usługami i promocjami. Minimalny staż w Orange to miesiąc. Szczegóły znajdziecie tutaj.

120minut.jpg


Odpowiedzialny biznes

Wiem jak naprawić polską piłkę

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
14 grudnia 2009
Wiem jak naprawić polską piłkę

Nasza liga zapadła w sen zimowy, podobnie jak nasza reprezentacja, ale już znacznie wcześniej, nie mówiąc o zimowym śnie naszych zespołów w europejskich pucharach, które tradycyjnie zasypiają już na przełomie lata i jesieni. Mimo to w jesienne wieczory polska piłka nie próżnuje tylko ... debatuje. Debatuje nad tym jak jest, a jak być powinno, jak grać, a jak nie grać, jak szkolić, jak sponsorować itd., itp. Widziałem więc debatę w Przeglądzie Sportowym, gdzie wielkie nazwiska pisały wielkie teksty i budziło to z pewnością wielkie kontrowersje. Widziałem też debatę w Canal +, gdzie gości było wielu, ale i tak o wszystkim mówił jej organizator, o swoiskim nazwisku Bertrand Le Guern. Widziałem jeszcze inne rozmowy i debaty, aż wreszcie wczoraj zobaczyłem debatę w TVP, gdzie przemawiały znów osoby o wielkich nazwiskach i bardzo odległych datach urodzenia.

To mnie zainspirowało, do tego, że jestem prawdopodobnie ostatnią osoba, która nie przeprowadziła debaty. Spędziłem więc natychmiast dzieci w dużym pokoju – Michał (l. 10), Maja i Milena (po 8 lat). Żona zbojkotowała obrady. Ale to dobrze. Dajmy głos najmłodszym. Nie będę opisywał długich i zażartych dyskusji, nagłych zwrotów akcji, ciętych ripost, długich konstruktywnych wywodów i wzajemnych uszczypliwości. Przejdę do wniosków. Według nas należy: poprawić szkolenie dzieci i młodzieży, zwiększyć nakłady na polską piłkę, budować boiska, zmienić mentalność piłkarzy, wprowadzić uczciwych, zawodowych sędziów, kluczowe stanowiska w PZPN obsadzać fachowcami, itd itp. (pełną listę postulatów nie damy jednak do UEFA ani FIFA. Zgodnie z w sumie słuszną sugestią dzieci, przekażemy ją Świętemu Mikołajowi)

P.S. I na koniec na specjalne życzenie Mai: lody z orzechami i bitą śmietaną dla wszystkich!!!

Scroll to Top