Sieć

40 MHz transferu, czyli o agregacji pasma 4G LTE

Piotr Domański Piotr Domański
14 czerwca 2016
40 MHz transferu, czyli o agregacji pasma 4G LTE

Wracam do tematu agregacji częstotliwości 4G LTE . Jakiś czas temu pisałem o urządzeniach, które możecie kupić w Orange, a które obsługują agregację pasma. Teraz zająłem się techniczną stroną agregacji pasm. Razem z kolegami, zajmującymi się rozwojem sieci mobilnej postanowiliśmy odpowiedzieć na proste pytanie – „jak to działa”?

Agregacja pasma - czym to się je?

Zacznijmy od początku. Nasze telefony nadają i odbierają fale radiowe – to właśnie dzięki nim mogą wymieniać się informacjami ze stacjami bazowymi – BTS w przypadku technologii 2G i NodeB/eNodeB w przypadku 3G/4G. Oprócz tego kontaktują się z innymi urządzeniami - na przykład z innymi telefonami, poprzez Bluetooth czy Wi-Fi. Wszystkie te technologie wykorzystują tak zwane fale decymetrowe, których długość wynosi od 10 do 100 cm.

W przypadku 4G LTE (od angielskiego Long Term Evolution) na całym świecie wykorzystuje się obecnie bardzo różne częstotliwości. Na przykład w Unii Europejskiej są to przede wszystkim: 800, 900, 1800, 2100, 2600, 3400, 3600 MHz. Nie dajcie się jednak zwieść tymi okrągłymi cyferkami i zerami na końcu. Wartości te bowiem odpowiadają pasmom, w okolicach których znajdują się częstotliwości wykorzystywane przez operatora. Na przykład, Orange Polska ma do dyspozycji 15 MHz w paśmie 2600 MHz. Oznacza, to że wykorzystać możemy częstotliwości 2520-2535 MHz oraz 2640-2655 MHz.

Czytaj także: Częstotliwość częstotliwości nierówna – pasma „pokryciowe” i „pojemnościowe”

Agregacja pasm - technikalia

schemat agregacji trzech pasm nośnych 4G LTE dostępnych w Orange Polska

Dobrze idźmy dalej. LTE to nazwa standardu przesyłu danych. Jak każdy standard jest on… zestandaryzowany. Jednym z jego założeń jest wykorzystanie do przesyłania danych kanału o maksymalnej szerokości 20 MHz. I teraz przechodzimy do sedna. W przypadku agregacji wykorzystuje się szersze pasmo. Może ono mieć szerokość nawet do 100 MHz. Różne kombinacje i szerokości wykorzystywanych pasm LTE Advanced są na terenie Unii Europejskiej oznaczone różnymi kategoriami. LTE Cat 4 odpowiada 20 MHz ciągłego pasma, wykorzystywanego do „zwykłego” LTE. W przypadku Cat 6 agregowane jest do 40 MHz, a dokładniej maksymalnie dwa pasma po maksymalnie 20 MHz. W przypadku kategorii 9 takich pasm może być już trzy (a więc do 60 MHz) Wszystko to już rozpisałem w poprzednim tekście. Dodam jeszcze tylko, że Orange Polska, obok wcześniej wspomnianych 15 MHz w paśmie 2600 MHz ma do dyspozycji 15 MHz w paśmie 1800 MHz i 10 MHz w paśmie 800 MHz.

Teraz przejdźmy to tego jak to działa w samej sieci. Na początku radzę zajrzeć do tekstu o 4G LTE, bo bez tego będzie ciężko. Jeśli przeczytaliście, to już wiecie, że eNodeB, to urządzenie, które łączy się z naszym telefonem. Posiada ono dedykowany moduł dla każdego z wykorzystywanych pasm. Zanim nasz telefon rozpocznie transmisję danych łączy się z eNodeB i informuje jakie pasma obsługuje, a także czy jest w stanie je agregować. eNodeB z kolei przekazuje informację, na jakich częstotliwościach ma odbywać się komunikacja.

Co nam daje "carrier aggregation"

Agregacja wpływa także na stabilność łącza. Dzieje się tak, bowiem liczba urządzeń korzystających z pasma 4G LTE cały czas się zmienia – zwiększa bądź zmniejsza, co przekłada się na wielkość transferu danych dostępnego dla każdego z użytkowników. Jeżeli transmisja odbywa się równocześnie na wielu pasmach 4G fluktuacje są mniejsze, a prędkość transmisji wyższa i stabilniejsza.

A teraz będzie news – na dziś Orange Polska ma już 38 stacji bazowych, które obsługują agregację pasma. Cały czas rozbudowujemy sieć, więc niedługo będzie ich znacznie więcej.

Dzisiaj wyszło krócej niż zwykle, jednak mam nadzieję, że i tak Wam się podobało. Na Wasze komentarze czekam z niecierpliwością i mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć na Wasze pytania.

Aktualizacja 06.09.2018

Czas płynnie i choć artykuł nie traci na aktualności w części, w której opisuje samą technologię, to sporo zmieniło się chociażby w zakresie dostępnych dla klientów Orange pasm nośnych. Dlatego warto zajrzeć do tekstu „Wyciskamy” sieć mobilną, gdzie piszemy o procesie refarmingu.

Wpisów blogowych z zasady nie aktualizujemy. Ale tak bardzo lubię ten temat, że postanowiłem tę zasadę złamać ;-)

Aktualizacja 13.03.2019

Na blogu pojawił się nowy materiał o agregacji pasma. Zajrzyjcie do tekstu:  7000 stacji bazowych z agregacją pasma dla klientów Orange

Komentarze

AlexLubsko
AlexLubsko 19:55 23-06-2017

Przydała by się jakaś mapka gdzie można sprawdzić czy w danym mieście jest agregacja pasm. PLUS oraz PLAY ma takie mapki?

Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 18:18 06-09-2018

    Agregacja pasma najczęściej oznacza obecnie nie zabójcze prędkości (choć nadal także to), lecz przede wszystkim możliwość komfortowego korzystania z sieci, nawet przy dużym jej obciążeniu. Ale na pewno kiedyś takie mapki się pojawią.

    Odpowiedz

Rozrywka

Orange Strefa pełna energii i zabawy

Kasia Barys Kasia Barys
14 czerwca 2016
Orange Strefa pełna energii i zabawy

W centrum festiwalowego miasteczka OWF stała nasza Orange Strefa. To było serce festiwalu. Na Orange Warsaw Festival, wszyscy którzy chcieli skorzystać z darmowego wi-fi, albo podładować telefon, na pewno poznali bliżej naszą strefę. Ale poza zaspokajaniem „technologicznych potrzeb” mieliśmy dla Was dużo innych ciekawych atrakcji. W sklepiku Orange oczywiście można było kupić gadżety np okulary, usb, ale także rzeczy niezbędne podczas festiwalu – np. kalosze. W naszej strefie odbywał się także recykling telefonów – stare komórki można było wymieniać na powerbanki lub szkła hybrydowe 3mk. Można było także wygrać iPhone. Zebraliśmy od Was 621 telefonów. Równowartość kwoty z zebranych telefonów przeznaczona została na naukę programowania i druku 3D dla dzieci z niewielkich miejscowość. Jednak najważniejszy był #rytmpomagania. Goście Strefy Orange wytańczyli łącznie 25 721 minut podczas charytatywnego silent disco na Orange Warsaw Festival 2016.

Z działań recyklingowych i silent disco łącznie na lekcje programowania i druku 3d w multimedialnych Pracowniach Orange zebrano prawie 29 tysięcy zlotych.

Jeśli nie załapaliście się do Strefy Orange – na Orange Warsaw Festival 2016 – nic straconego, będziemy na Was czekać na Open"er powered by Orange.

264553c35b939b62a0372c9043f48a5e697


Oferta

Nowa oferta Orange na wakacje

Piotr Domański Piotr Domański
13 czerwca 2016
Nowa oferta Orange na wakacje

Tak jak pisał Wojtek w zeszłym tygodniu na blogu, nasza oferta wakacyjna to przede wszystkim konwergencja i światłowód. Nie wspomniał jednak o świetnym pakiecie danych na wakacje, dla wszystkich, którzy zdecydują się teraz na jeden ze Smart Planów LTE. Więc mamy dla Was niespodziankę ;-)

Jednak by wszystko było w należytej kolejności zacznę od oferty konwergentnej. Sprawa jest bardzo prosta. Nasze usługi można podzielić na dwie główne grupy – domowe oraz mobilne – czyli telefon komórkowy oraz internet mobilny. Jeżeli macie lub kupicie usługę domową i zdecydujecie się dobierać do pary drugą usługę tak, by jedną z nich był abonament komórkowy to  dostaniecie na niego 50 proc. rabatu  przez dwa lata lub 100 proc. przez rok. Słowem – przez rok macie komórke za darmo lub przez dwa lata za pół ceny. Usługi domowe, to nie tylko Neostrada, światłowód i telefon, lecz także „Internet LTE dla Domu”, czyli usługa mobilnego internetu, w której można tworzyć „strefę domową”. Usługi łączą się na zasadzie parowania – jeden abonament komórkowy i jedna usługa domowa. Praktycznie nie ma ograniczeń liczby takich „par”, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by mając na przykład z dwóch abonamentów komórkowych i dwóch usług domowych stworzyć dwie pary i uzyskać rabat na obie komórki. W sytuacji, gdyby któraś w Waszych usług nowych mobilnych pozostała „osamotniona” dostaniecie na nią rabat wysokości 10 zł. Tylko o jednej sprawie warto pamiętać – o 50 proc. obniżamy wartość abonamentu. Wartość miesięcznej opłaty za telefon pozostaje bez zmian. Podobnie w ofercie bez telefonu, tyle, że tutaj nie ma oczywiście opłaty za telefon.

Ok, co to oznacza dla Waszego portfela? Skorzystam z przykładu, i to wcale nie najkorzystniejszego. Bierzecie nasz światłowód (jeżeli jesteście w zasięgu), Neostradę, lub domowy internet LTE (w końcu w zasięgu LTE Orange jest ponad 90% Polaków) – co, kto chce. Dla tego przykładu skorzystam z usługi Internet LTE dla Domu 69,90. Do tego dobieramy Smart Plan LTE 69,99, w ramach którego otrzymujecie nielimitowane rozmowy, SMS-y i 2 GB transferu danych. Efekt? Za całość zapłacicie niewiele ponad 100 złotych miesięcznie. Co prawda do tego trzeba dodać jeszcze opłatę za telefon, lecz jeżeli zdecydujecie się na opcję z urządzeniem, pamiętajcie, że wiąże się to z rabatem wysokości 15 zł. Zresztą wszystko, co powinniście wiedzieć znajdziecie na naszej stronie.  A tutaj znajdziecie całą resztę ;-).

A jeżeli chcecie sami policzyć jaki dokładnie rabat otrzymacie zapraszam na naszą stronę z kalkulatorem ;-)

A teraz przechodzimy do wakacyjnych pakietów internetu, o których pisałem na samym początku. W gruncie rzeczy, to praktycznie nielimitowany intetnet w smartfonie przez trzy miesiące. Jak to działa? Po pierwsze przez 3 miesiące wielkość pakietu danych dostępnych w każdym ze Smart Planów LTE (zarówno z telefonem jak i bez) zwiększamy trzykrotnie. Po drugie, jeżeli uda Wam się wykorzystać cały ten transfer, czyli nawet 15 GB, udostępniamy Wam za darmo dodatkowe 100 GB internetu, z prędkością do 5 Mb/s. Jeżeli i ten transfer się skończy, a to naprawdę nie łatwe przy normalnym użytkowaniu, otrzymujecie darmowy internet do końca okresu rozliczeniowego z lejkiem 1 Mb/s.

A tutaj przeczytacie o promocji i praktycznie nieograniczonych pakietach internetu.

Moim zdaniem abonament w cale się nie „kończy”, czego najlepszym dowodem są oferty takie jak ta. A co Wy sądzicie o takich rozwiązaniach? Dajcie znać w komentarzach.

Pamiętajcie również, że już ponad 900 tys gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do światłowodu Orange. I cały czas zwiększamy tę liczbę. Chcemy by do 2018 roku 3,5 mln gospodarstw domowych - co czwarte, miało dostęp do światłowodu.

Scroll to Top