Sieć

40 MHz transferu, czyli o agregacji pasma 4G LTE (1)

Piotr Domański

14 czerwca 2016

40 MHz transferu, czyli o agregacji pasma 4G LTE
1

Wracam do tematu agregacji częstotliwości 4G LTE . Jakiś czas temu pisałem o urządzeniach, które możecie kupić w Orange, a które obsługują agregację pasma. Teraz zająłem się techniczną stroną agregacji pasm. Razem z kolegami, zajmującymi się rozwojem sieci mobilnej postanowiliśmy odpowiedzieć na proste pytanie – „jak to działa”?

Agregacja pasma – czym to się je?

Zacznijmy od początku. Nasze telefony nadają i odbierają fale radiowe – to właśnie dzięki nim mogą wymieniać się informacjami ze stacjami bazowymi – BTS w przypadku technologii 2G i NodeB/eNodeB w przypadku 3G/4G. Oprócz tego kontaktują się z innymi urządzeniami – na przykład z innymi telefonami, poprzez Bluetooth czy Wi-Fi. Wszystkie te technologie wykorzystują tak zwane fale decymetrowe, których długość wynosi od 10 do 100 cm.

W przypadku 4G LTE (od angielskiego Long Term Evolution) na całym świecie wykorzystuje się obecnie bardzo różne częstotliwości. Na przykład w Unii Europejskiej są to przede wszystkim: 800, 900, 1800, 2100, 2600, 3400, 3600 MHz. Nie dajcie się jednak zwieść tymi okrągłymi cyferkami i zerami na końcu. Wartości te bowiem odpowiadają pasmom, w okolicach których znajdują się częstotliwości wykorzystywane przez operatora. Na przykład, Orange Polska ma do dyspozycji 15 MHz w paśmie 2600 MHz. Oznacza, to że wykorzystać możemy częstotliwości 2520-2535 MHz oraz 2640-2655 MHz.

Czytaj także: Częstotliwość częstotliwości nierówna – pasma „pokryciowe” i „pojemnościowe”
Agregacja pasm – technikalia

schemat agregacji trzech pasm nośnych 4G LTE dostępnych w Orange Polska

Dobrze idźmy dalej. LTE to nazwa standardu przesyłu danych. Jak każdy standard jest on… zestandaryzowany. Jednym z jego założeń jest wykorzystanie do przesyłania danych kanału o maksymalnej szerokości 20 MHz. I teraz przechodzimy do sedna. W przypadku agregacji wykorzystuje się szersze pasmo. Może ono mieć szerokość nawet do 100 MHz. Różne kombinacje i szerokości wykorzystywanych pasm LTE Advanced są na terenie Unii Europejskiej oznaczone różnymi kategoriami. LTE Cat 4 odpowiada 20 MHz ciągłego pasma, wykorzystywanego do „zwykłego” LTE. W przypadku Cat 6 agregowane jest do 40 MHz, a dokładniej maksymalnie dwa pasma po maksymalnie 20 MHz. W przypadku kategorii 9 takich pasm może być już trzy (a więc do 60 MHz) Wszystko to już rozpisałem w poprzednim tekście. Dodam jeszcze tylko, że Orange Polska, obok wcześniej wspomnianych 15 MHz w paśmie 2600 MHz ma do dyspozycji 15 MHz w paśmie 1800 MHz i 10 MHz w paśmie 800 MHz.

Teraz przejdźmy to tego jak to działa w samej sieci. Na początku radzę zajrzeć do tekstu o 4G LTE, bo bez tego będzie ciężko. Jeśli przeczytaliście, to już wiecie, że eNodeB, to urządzenie, które łączy się z naszym telefonem. Posiada ono dedykowany moduł dla każdego z wykorzystywanych pasm. Zanim nasz telefon rozpocznie transmisję danych łączy się z eNodeB i informuje jakie pasma obsługuje, a także czy jest w stanie je agregować. eNodeB z kolei przekazuje informację, na jakich częstotliwościach ma odbywać się komunikacja.

Co nam daje „carrier aggregation”

Agregacja wpływa także na stabilność łącza. Dzieje się tak, bowiem liczba urządzeń korzystających z pasma 4G LTE cały czas się zmienia – zwiększa bądź zmniejsza, co przekłada się na wielkość transferu danych dostępnego dla każdego z użytkowników. Jeżeli transmisja odbywa się równocześnie na wielu pasmach 4G fluktuacje są mniejsze, a prędkość transmisji wyższa i stabilniejsza.

A teraz będzie news – na dziś Orange Polska ma już 38 stacji bazowych, które obsługują agregację pasma. Cały czas rozbudowujemy sieć, więc niedługo będzie ich znacznie więcej.

Dzisiaj wyszło krócej niż zwykle, jednak mam nadzieję, że i tak Wam się podobało. Na Wasze komentarze czekam z niecierpliwością i mam nadzieję, że uda mi się odpowiedzieć na Wasze pytania.

Udostępnij: 40 MHz transferu, czyli o agregacji pasma 4G LTE
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Komentarze

  • komentarz
    AlexLubsko 19:55 23-06-2017
    Przydała by się jakaś mapka gdzie można sprawdzić czy w danym mieście jest agregacja pasm. PLUS oraz PLAY ma takie mapki?
    Odpowiedz

Muzyka

Orange Strefa pełna energii i zabawy (0)

Kasia Barys

14 czerwca 2016

Orange Strefa pełna energii i zabawy
0

W centrum festiwalowego miasteczka OWF stała nasza Orange Strefa. To było serce festiwalu. Na Orange Warsaw Festival, wszyscy którzy chcieli skorzystać z darmowego wi-fi, albo podładować telefon, na pewno poznali bliżej naszą strefę. Ale poza zaspokajaniem „technologicznych potrzeb” mieliśmy dla Was dużo innych ciekawych atrakcji. W sklepiku Orange oczywiście można było kupić gadżety np okulary, usb, ale także rzeczy niezbędne podczas festiwalu – np. kalosze. W naszej strefie odbywał się także recykling telefonów – stare komórki można było wymieniać na powerbanki lub szkła hybrydowe 3mk. Można było także wygrać iPhone. Zebraliśmy od Was 621 telefonów. Równowartość kwoty z zebranych telefonów przeznaczona została na naukę programowania i druku 3D dla dzieci z niewielkich miejscowość. Jednak najważniejszy był #rytmpomagania. Goście Strefy Orange wytańczyli łącznie 25 721 minut podczas charytatywnego silent disco na Orange Warsaw Festival 2016.

Z działań recyklingowych i silent disco łącznie na lekcje programowania i druku 3d w multimedialnych Pracowniach Orange zebrano prawie 29 tysięcy zlotych.

Jeśli nie załapaliście się do Strefy Orange – na Orange Warsaw Festival 2016 – nic straconego, będziemy na Was czekać na Open”er powered by Orange.

264553c35b939b62a0372c9043f48a5e697

Udostępnij: Orange Strefa pełna energii i zabawy
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Oferta

Nowa oferta Orange na wakacje (0)

Piotr Domański

13 czerwca 2016

Nowa oferta Orange na wakacje
0

Tak jak pisał Wojtek w zeszłym tygodniu na blogu, nasza oferta wakacyjna to przede wszystkim konwergencja i światłowód. Nie wspomniał jednak o świetnym pakiecie danych na wakacje, dla wszystkich, którzy zdecydują się teraz na jeden ze Smart Planów LTE. Więc mamy dla Was niespodziankę 😉

Jednak by wszystko było w należytej kolejności zacznę od oferty konwergentnej. Sprawa jest bardzo prosta. Nasze usługi można podzielić na dwie główne grupy – domowe oraz mobilne – czyli telefon komórkowy oraz internet mobilny. Jeżeli macie lub kupicie usługę domową i zdecydujecie się dobierać do pary drugą usługę tak, by jedną z nich był abonament komórkowy to  dostaniecie na niego 50 proc. rabatu  przez dwa lata lub 100 proc. przez rok. Słowem – przez rok macie komórke za darmo lub przez dwa lata za pół ceny. Usługi domowe, to nie tylko Neostrada, światłowód i telefon, lecz także „Internet LTE dla Domu”, czyli usługa mobilnego internetu, w której można tworzyć „strefę domową”. Usługi łączą się na zasadzie parowania – jeden abonament komórkowy i jedna usługa domowa. Praktycznie nie ma ograniczeń liczby takich „par”, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by mając na przykład z dwóch abonamentów komórkowych i dwóch usług domowych stworzyć dwie pary i uzyskać rabat na obie komórki. W sytuacji, gdyby któraś w Waszych usług nowych mobilnych pozostała „osamotniona” dostaniecie na nią rabat wysokości 10 zł. Tylko o jednej sprawie warto pamiętać – o 50 proc. obniżamy wartość abonamentu. Wartość miesięcznej opłaty za telefon pozostaje bez zmian. Podobnie w ofercie bez telefonu, tyle, że tutaj nie ma oczywiście opłaty za telefon.

Ok, co to oznacza dla Waszego portfela? Skorzystam z przykładu, i to wcale nie najkorzystniejszego. Bierzecie nasz światłowód (jeżeli jesteście w zasięgu), Neostradę, lub domowy internet LTE (w końcu w zasięgu LTE Orange jest ponad 90% Polaków) – co, kto chce. Dla tego przykładu skorzystam z usługi Internet LTE dla Domu 69,90. Do tego dobieramy Smart Plan LTE 69,99, w ramach którego otrzymujecie nielimitowane rozmowy, SMS-y i 2 GB transferu danych. Efekt? Za całość zapłacicie niewiele ponad 100 złotych miesięcznie. Co prawda do tego trzeba dodać jeszcze opłatę za telefon, lecz jeżeli zdecydujecie się na opcję z urządzeniem, pamiętajcie, że wiąże się to z rabatem wysokości 15 zł. Zresztą wszystko, co powinniście wiedzieć znajdziecie na naszej stronie.  A tutaj znajdziecie całą resztę ;-).

A jeżeli chcecie sami policzyć jaki dokładnie rabat otrzymacie zapraszam na naszą stronę z kalkulatorem 😉

A teraz przechodzimy do wakacyjnych pakietów internetu, o których pisałem na samym początku. W gruncie rzeczy, to praktycznie nielimitowany intetnet w smartfonie przez trzy miesiące. Jak to działa? Po pierwsze przez 3 miesiące wielkość pakietu danych dostępnych w każdym ze Smart Planów LTE (zarówno z telefonem jak i bez) zwiększamy trzykrotnie. Po drugie, jeżeli uda Wam się wykorzystać cały ten transfer, czyli nawet 15 GB, udostępniamy Wam za darmo dodatkowe 100 GB internetu, z prędkością do 5 Mb/s. Jeżeli i ten transfer się skończy, a to naprawdę nie łatwe przy normalnym użytkowaniu, otrzymujecie darmowy internet do końca okresu rozliczeniowego z lejkiem 1 Mb/s.

A tutaj przeczytacie o promocji i praktycznie nieograniczonych pakietach internetu.

Moim zdaniem abonament w cale się nie „kończy”, czego najlepszym dowodem są oferty takie jak ta. A co Wy sądzicie o takich rozwiązaniach? Dajcie znać w komentarzach.

Pamiętajcie również, że już ponad 900 tys gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do światłowodu Orange. I cały czas zwiększamy tę liczbę. Chcemy by do 2018 roku 3,5 mln gospodarstw domowych – co czwarte, miało dostęp do światłowodu.

Udostępnij: Nowa oferta Orange na wakacje
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Oferta

Biało-czerwona Wieża Eiffla (0)

Stella Widomska

13 czerwca 2016

Biało-czerwona Wieża Eiffla
0

Przez cały czas trwania Euro na stronie Orange Sponsors You wyłaniamy najbardziej aktywnych kibiców online, dla których każdego wieczoru rozświetlamy Wieżę Eiffla barwami ich ulubionej drużyny. Jeśli chcecie aby wieża w czwartek miała polskie barwy, to wszystko w Waszych rękach. Wystarczy, że zamieścicie w mediach społecznościowych pozdrowienia z użyciem hasztagu #POL oraz oznaczycie w nich profil Orange (@orange lub @orange_polska). Wczoraj wieża rozbłysła dla Turcji.

b87ee4d15c74a3a805ca4e8022bf0911fd4

Udostępnij: Biało-czerwona Wieża Eiffla
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Innowacje

Polaku, e-czytaj! (0)

Michał Rosiak

11 czerwca 2016

Polaku, e-czytaj!
0

60bfaf28efdb985688a2e1512b654ae6db2

Jedna. A nawet mniej. To liczba… książek, które czyta rocznie statystyczny Polak. Czasami kiedy moi znajomi widzą mnie przy lekturze, twierdzą, że muszę mieć mnóstwo czasu – a ja im wtedy odpowiadam, że muszą mieć smutne życie, skoro nie mają czasu na przyjemności… Inna sprawa, że mój atak na nieoficjalny czytelniczy rekord Polski (plan minimum to 52 na rok, czyli jedna na tydzień, ale na razie jestem mocno do przodu) nie udałby się, gdyby nie czytniki e-booków. Początkowo podchodziłem do nich jak pies do jeża: że jak to książka bez papieru, że kartki, że ten jakże popularny wśród przeciwnikow e-czytania fetysz zapachu. Eee tam. Na upartego można sobie kupić perfumy o zapachu książki :), ale świadomość, że mamy ze sobą nawet 1000 książek, które wciąż ważą 131 gramów, w codziennych podróżach komunikacją miejską powoduje, że zapach jakby schodzi na dalszy plan 🙂

Kindle Oasis, z którego korzystam od niewiele ponad miesiąca, po 3 latach z innymi modelami znów zredefiniował moje spojrzenie na e-czytanie. Znacznie przebudowana bryła urządzenia powoduje, że przy zachowaniu 6-calowego rozmiaru ekranu jest ono wyraźnie mniejsze. Cała elektronika została przesunięta do wyraźnego zgrubienia z jednej strony czytnika – z drugiej strony mógłby służyć za nić dentystyczną 😉 Na początku myślałem, że będzie mi bardzo ciężko czytać na Kindle’u asymetrycznym, ale po chwili przestałem o tym myśleć. Chwyt w dowolnej pozycji jest kompletnie naturalny, czytnika praktycznie nie czuć w ręku (ten model jest lekki jak nigdy), a ekran i przyciski przełączania stron (wróciły! super, ja mam obsesję brudnych i zasmużonych ekranów) dostosowują się do naszych działań. W opcjach ustawiamy, czy dolny przycisk przełącza strony do przodu a górny do tyłu, czy odwrotnie, a jeśli wygodniej nam trzymać grubszą część z drugiej strony, ekran się obróci a strony będą zmieniały się tak samo (mimo faktycznej zamiany przycisków miejscami).

Nowością w Kindle Oasis jest podwójna bateria. W samym urządzeniu ma zaledwie 245 mAh, co czasami wystarcza mi na styk w drodze do i z pracy, a w sprzedawanej w zestawie dedykowanej okładce, łączącej się magnetycznie z czytnikiem, mamy kolejne 1290 mAh. Efekt – „Oaza” na pełnych bateriach działa krócej niż Paperwhite II, ale bez przesady, raz na dwa tygodnie można czytnik naładować. No i ekran, główny (poza zapachem) argument przeciwników e-czytania. Ten w Oasis na rozdzielczość ponad 300 punktów na cal i oczywiście jest wykonany w technologii e-ink. Dzięki temu przede wszystkim nie bolą nas oczy (ekran nie emituje światła jak tablet), a teksty na ekranie dwa razy lepszym niż w tańszych wersjach czytników Amazona chwilami wydają się być… ładniejsze, niż w papierowych książkach.

Czy Kindle Oasis ma jakieś minusy? Jeden – cenę. Amazon już wydając model Voyage rozdzielił czytniki na dwie linie produktowe:  budżetowe i high-level. „Oaza” to zdecydowanie ta druga i o ile na tych pierwszych bez problemu da się czytać, to w Oasisie jest to jeszcze wygodniejsze. Ja przede wszystkim jednak trzymam kciuki za popularność tańszych linii czytników i widzę zmiany, bowiem tak, jak kiedyś spotkać w autobusie innego e-czytelnika było sporym wyzwaniem, tak teraz często zdarza się, że widzę nawet 5 innych osób. I to żywy dowód na to, że technologie wcale nie muszą ogłupiać, a dzięki ułatwianiu e-czytania i dostępu do książek mogą poprawić koszmarne statystyki, od których zacząłem ten tekst.

A Wy jak czytacie? Wolicie książki, czy e-booki? Jak często znajdujecie czas na lekturę? Może ktoś z Was dawno mnie wyprzedził w ilości przeczytanych książek i mój rekord okaże się mirażem jedynie?

Udostępnij: Polaku, e-czytaj!
podaj nick
podaj poprawny adres e-mail
komentarz jest wymagany

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej