;

Sieć

5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1 (37)

Piotr Domański

2 marca 2017

5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1
37

5G stało się słowem kluczem – elektryzuje użytkowników smartfonów obiecując transfer danych idących w Gb/s i futurologów widzących świat przyszłości oparty o miliardy połączonych ze sobą urządzeń. Jednak, jak to zwykle bywa sprawa jest nieco bardziej złożona, a 5G nie jest narzędziem, które w jedną chwilę wywróci nasz świat do góry nogami.

Pierwszy odcinek nowej serii 5Gotowi!

Sprawa jest więc niezwykle ciekawa. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły z Martą Cieślak-Krajewską i przybliżyć Wam temat 5G. W formacie „5Gotowi” z jednej strony będziemy opowiadać o technicznych aspektach 5G, z drugiej o możliwościach, które ta technologia da w przyszłości. Oczywiście jest nam łatwiej, bo w Orange Polska pracuje kilka osób, które są (bardzo, bardzo bardzo) na bieżąco w temacie 5G i możemy korzystać z ich wiedzy. Pierwszego z ekspertów – Marcina Augustyniaka poznacie w materiale.

W filmie mówię, że 5G to już chyba teraźniejszość. Bo w końcu już teraz na całym świecie testowane są rozwiązania, które prawdopodobnie wejdą w skład standardu. Trwają także prace nad jego ostatecznym kształtem. Ale z drugiej strony owego 5G jeszcze nikt tak naprawdę nie widział. A więc czy zgadzacie się ze mną, że 5G to teraźniejszość? A może troszkę „popłynąłem”?

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie. A poniżej materiał dla tych, który chcą nieco poszerzyć swą wiedzę na ten temat.

5G to standard komunikacji mobilnej, który znajduje się właśnie na etapie tworzenia przez organizację 3GPP, tę samą, która stworzyła standard LTE (zwany także 4G). Słowo „standard” oznacza, że jeżeli producent sprzętu, czy też operator telekomunikacyjny zaprojektują swoje urządzenia (czy też usługi) zgodnie z nim, to wszystko powinno ze sobą współpracować. Obojętnie kto, gdzie i jak wyprodukuje telefon, modem czy tablet. A także, co równie ważne – stację bazową, antenę nadawczą i radionadajnik. Tak teraz jest choćby z 4G – możecie kupić smartfon dowolnego producenta, włożyć kartę SIM, włączyć i będzie on działał w naszej sieci. Standard oznacza tylko tyle. I w sumie aż tyle.

Słowa kluczowe – „standard”, „wersja” i „faza”

Standardy tworzone przez 3GPP mają swoje wersje – w języku mieszkańców wysp brytyjskich „Release”. W przypadku 4G LTE właśnie ukończony został Release-14, choć trzeba pamiętać, że pierwszy miał numerek „8”. Każda kolejna wersja nieco zmienia standard, dodając nowe funkcjonalności. Przykładowo we wspominanym już „Release 8” maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia w sieci zostały określone na 300 Mb/s (przy technologii MIMO 4×4) w transferze do klienta i 75 Mb/s przy wysyłaniu plików. Maksymalną szerokość pasma nośnego określono na 20 MHz. W „Release 10”, który nosił nazwę LTE-Advanced zwiększono maksymalną szerokość pasma nośnego do 100 MHz, a teoretyczne prędkości do 3 Gb/s w download i 1,5 Gb/s w upload. Od wersji 13, czyli „Rel-13”, który nosi komercyjną nazwę „LTE-Advanced Pro”, podniesiono je do poziomu 25 Gb/s w przypadku pobierania plików i 9,5 Gb/s wysyłaniu. To jednak parametry teoretyczne. Po pierwsze wymagają pasm o szerokości niedostępnej dla żadnego operatora telekomunikacyjnego w Polsce. Po drugie żadne urządzenie nie przyjmie takiej ilości danych – barierą stają się chociażby prędkość zapisu pamięci i wydajność procesora. Nie mniej wszyscy wiemy co nam dało 4G – możliwość oglądania streamu wideo czy gry on-line na smartfonach, możliwość transmisji głosu bardzo wysokiej jakości dzięki VoLTE, czy też już testowane rozwiązania z zakresu IoT.

Nie od razu 5G zbudowano

Piszę o tym wszystkim dlatego, że w przypadku 5G sytuacja będzie identyczna jak w 4G LTE – pierwsza faza standardu, która ma się ukazać najpóźniej w czerwcu 2018, będzie posiadała tylko część funkcji, które futurolodzy chcieliby widzieć w tym standardzie. Mówiąc językiem inżynierów, będzie on adresował (na razie) dwa główne scenariusze. Pierwszym jest dostęp radiowy wysokich prędkości (ang. enhanced Mobile Broadband, eMBB) drugi to URLLC (ang. Ultra-Reliable and Low Latency Communications), czyli komunikacja z bardzo niskimi opóźnieniami, cechująca się jednocześnie wysoką niezawodnością. Mówiąc nieco bardziej wprost rozwiązań, pozwalających na konstrukcję komunikujących się ze sobą w ramach 5G samochodów, lodówek, pralek i maszynek do golenia nie uświadczymy w pierwszej wersji standardu.

Oczywiście nie ma się czego obawiać – kolejne „rodziny zastosowań” będą pojawiać się w kolejnych wersjach standardu. Jednak nie można się spodziewać, że wszystko o czym czytacie w internecie natychmiast stanie się faktem. Pamiętajcie także, że między stworzeniem standardu, a jego wdrożeniem droga jest daleka. Tak było w przypadku 4G i tak zapewne będzie w 5G, choć w tym drugim przypadku wszystko przebiegnie nieco inaczej.

Czyli jak? – zapytacie. O tym w kolejnych materiałach.

Jest także druga strona medalu – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) czyli organizacja wyspecjalizowana ONZ. Ona, choć nie tworzy samego standardu przygotowuje dla niego wymagania. Ostatnio nawet opublikowała wstępną wersję dokumentu z wytycznymi dotyczącymi ostatecznego kształtu 5G, określanymi jako ITU IMT-2020 (https://www.itu.int/md/R15-SG05-C-0040/en). Pamiętajcie jednak, że pierwsza faza 5G na pewno ich nie spełni. Czy spełni druga? To pytanie otwarte, a w przypadku 4G LTE dopiero „Release 10” spełnił wymagania narzucone przez ITU.

Jeżeli chcecie zadać pytanie o 5G, dowiedzieć się więcej, lub po prostu wyrazić swoją opinię zapraszam do komentowania.

P.S. Zapraszamy na konferencję Innovation Gardens Summit, w Miasteczku Orange 5 i 6 kwietnia. Będzie też temat 5G. A dla tych, którzy nie dotrą przygotujemy oczywiście relację na blogu.

Udostępnij: 5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  nhbj 16:12 02-03-2017
  " Nie mniej wszyscy wiemy co nam dało 4G – możliwość oglądania streamu wideo czy gry on-line na smartfonach, możliwość transmisji głosu bardzo wysokiej jakości dzięki VoLTE, czy też już testowane rozwiązania z zakresu IoT." Ale po ilu latach pojawiło się to VoLTE, a nie jest nawet takim standardem jak samo LTE. Działa tylko na wybranych telefonach. W 5G pewnie też będzie nowy "standard" i z Vo5G zabawa od nowa?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:37 02-03-2017
   Faktycznie może tak być - ale na razie nie. Jak mówi w filmie Marcin - na początku 5G będzie służyło do transferu danych. Trzeba założyć, że jednocześnie coraz więcej ruchu głosowego będzie przenoszone do 4G, czyli VoLTE. Oczywiście, to tylko moja perspektywa.
   Odpowiedz
   • komentarz
    j 19:29 02-03-2017
    No to właśnie baaaaardzo niedobrze, że nie biorą się za to od razu i nie wprowadzą standardu, który nie będzie wymagał softu operatora. Zawsze mogłoby to działać tak jak nowozakupiony telefon bez problemu wykonuje rozmowy w 3G/2G. Skoro 5G to całkowicie nowy standard to może on być identyczny w każdej sieci na świecie i każdy telefon z 5G mógłby mieć obsługę tych ustawień bez względu na kraj/operatora.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotrek Domański 19:43 02-03-2017
     Tak wyglądają prace nad standardami - najpierw tworzy się podstawowe rozwiązania, pózniej dokłada kolejne. Tak było z 4G, podobnie będzie w 5G. Ale spokojnie, przypomnę, że wdrażanie nowych rozwiązań jest coraz szybsze. Polecam raport, o którym mówię w filmie, jest w nim nawet stosowny wykres ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      j 22:11 02-03-2017
      Ale jak w przypadku LTE minęło u nas 5 lat zanim zaczęło się cokolwiek dziać z przesyłaniem głosu to prędzej wejdzie 5G niż VoLTE będzie usługą powszechną, którą będzie można porównywać do ilości rozmów 2G/3G.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 08:25 03-03-2017
       Tyle tylko, że w pierwszej wersji 5G, nad którą obecnie trwają prace nie ma w ogóle mowy o transferze głosu. Mówimy o tym w filmie, napisaliśmy też w tekście. Oznacza to, że na razie trzeba liczyć się ze coraz powszechniejszym VoLTE, niż przejściem na transfer głosu przez 5G.
       Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:27 02-03-2017
  Piękna para!!! ;) Z prędkościami to może ja podziękuję, zwłaszcza mobilnie - po co to komu??? Chodzi o cenę; dacie no-limit za 5-10zł 3G w karcie i będzie GIT! :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:34 02-03-2017
   emitelek pytasz po co prędkości? Teraz choćby do streamu wideo. Niedługo do streamu na okulary do VR. Albo by jeden samochód mógł się z drugim dogadać i wiedzieć o zbliżającym się zagrożeniu. Albo do prowadzenia zdalnie operacji poprzez sieć mobilną (a nie jak teraz przez stacjonarną) i tak dalej i tak dalej. Co do no-limit - jeżeli jest tak jak mówisz i wystarczy Ci 3G, to już teraz nasze pakiety danych są trudne do skonsumowania ;-) Jak choćby ten w nju - 9 GB, albo w Orange Free na Kartę. Ale gwarantuje Ci, że za jakiś czas, to będzie za mało - treści w internecie idą w stronę wideo, a to przekłada się na większy transfer.
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:22 02-03-2017
   Para piękna ?? Fajne nagranie, prosimy o więcej takich. Miło się Was ogląda.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrek Domanski 20:48 02-03-2017
    Z tym "para" bym się tak nie zapędzał ;-) po prostu postanowiliśmy połączyć siły i wspólnie opowiedzieć o 5G i naszych przymiarkach do standardu.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 08:47 03-03-2017
     Piotrek każda Marta jest grzechu warta ;p ;p
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 08:52 03-03-2017
      Pablo_ck, nie zamieram się z Tobą spierać, ale moja opinia na ten temat jest inna.
      Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 08:48 03-03-2017
     Para prezenterów Blogów Orange oczywiście :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 08:54 03-03-2017
      Oczywiście.
      Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 20:27 02-03-2017
  Ciekawe czy karty sim trzeba będzie wymieniać do 5 G ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrek Domanski 20:51 02-03-2017
   Może się okazać, że do momentu gdy w Europie pojawi się 5G pytanie przestanie mieć sens ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 07:25 03-03-2017
    Bo może będą już karty e-sim ?
    Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 10:00 03-03-2017
  W Australii już chyba mają 5 G . https://komorkomat.pl/pierwsze-sieci-5g-debiutuja-na-swiecie-kiedy-w-polsce/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:45 03-03-2017
   Z tego artykułu wynika, że planują wprowadzić usługę transferu danych w oparciu o 4G LTE z prędkością powyżej 1 Gb/s. To nie jest 5G, tylko nadal klasyczne, wszystkim znane 4G, wsparte, jak się domyślam agregacją pasma i MIMO 4x4. 5G jeszcze nikt nie może zaoferować, bo 5G po prostu nie istnieje - na razie jest w fazie przygotowania, o czym zresztą mówimy w tekście i filmie. Swoją drogą nie jest to jakiś mega wyczyn - my w laboratoriach osiągnęliśmy prędkość 1,91 Gb/s w oparciu o 4G i mamy stację bazową, na której można (podobnie jak w Australijskim przykładzie, teoretycznie) osiągnąć prędkość 600 Mb/s i pewnie gdybyśmy mieli więcej dostępnego pasma moglibyśmy wyciągnąć owe 1 Gb/s. 5G nie oznacza, 4G działającego z większą prędkością, tylko zupełnie inny standard przesyłania plików.
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 11:24 03-03-2017
    Jak pojawi się gdzieś 5 G na siwiecie , to pewnie będzie w Japonii
    Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 20:23 03-03-2017
    W Play to już mają z 7G :-D
    Odpowiedz
 • komentarz
  Marta Cieślak-Krajewska 10:11 03-03-2017
  Dziękuję za wszystkie miłe komentarze i cieszę się, że format się Wam spodobał! Temat 5G jest bardzo rozwojowy, wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, więc na pewno będziemy mieli o czym mówić i co pokazać. Myślimy nad kolejnym odcinkiem :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 16:50 03-03-2017
   Marta kup Piotrkowi Snickersa :) Fajny facet z Niego ale coś na żartach się nie zna ;p Wszystkie Marty to najpiękniejsze kobiety, w tym moja piękna żona :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrek Domanśki 18:13 03-03-2017
    :-D ostatnio na urodziny dostałem słoik snikersów. Chyba muszę się zastanowić nad swoim gwiazdorzeniem ;-)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Marta Cieślak-Krajewska 12:50 06-03-2017
    pablo, <3 a Piotrek dostanie Snickersa przed następnym odcinkiem :-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Buka 15:47 03-03-2017
  Panie Piotrze nie ukrywam, że świetny pomysł z tym video,coś dla ludzi chcących poszerzyć wiedzę :-) jedną a może dwie rzeczy mnie nurtują-kwestia anten odbiorczych,bo teraz praktycznie nie możliwym jest znalezienie anteny, która by dobrze spełniała swoją rolę na paśmie 800 i 2600(agregacja),druga kwestia to czy możliwym jest zniesienie limitów danych w technologii 5G?
  Odpowiedz
 • komentarz
  robert 15:51 03-03-2017
  Zapowiada się bardzo fajnie, dobry temat i sympatyczni Ludzie. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 07:30 06-04-2017
  Myślę , że jak większość tu . . . jeszcze nie wiemy co dało nam 4Ga tu temat 5G . . . chyba najgorsze w tym, że telefony będzie trzeba zmienić.... ? Dla przeciętnego użytkownika nawet 2G jest tajemnicą. Sieć ma działać i nie mieć awarii. Co robicie by nie było awarii jak ostatnio? A gdzie te wysłane smsy co niby dostarczone a nie trzymali niektórzy? W kosmos poszły?
  Odpowiedz
 • komentarz
  mar_ 11:17 24-06-2017
  Na pewno się czepiam, ale... Marta mówi dziwnie, jak na kogoś kto chce prowadzić prezentację. Nadmiernie skraca samogłoski, Szczególnie te przed i po "r".
  Odpowiedz
 • komentarz
  blablabla 06:01 17-07-2018
  Jak widzę ten zachwyt technologią 5G to odnoszę wrażenie, że niektórym już całkowicie internet mózg wyżarł. Nie lepiej założyć sobie mikrofalówkę na łeb ?.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Minciu 05:24 14-11-2018
  Czy jest szansa, że 5G będzie działać chociaż tak dobrze, jak powinno było dawno temu działać zwykłe LTE? Czy dalej będzie tłumaczenie. że przeciążony BTS i pingi jak ze znaków dymnych ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:14 14-11-2018
   Każdą sieć można przeciążyć, jeżeli wpakujesz w nią zbyt duży ruch. Gdy projektowano 4G nikt nie myślał, że połowa danych w sieci będzie stanowiła wideo, a ruch w tej sieci będzie mógł wzrastać 40 krotnie w trzy i pół roku. Od zawsze prognozy ruchu są niedoszacowane.
   Odpowiedz
 • komentarz
  huyr 16:27 17-07-2019
  5G to morderstwo ludzi
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:06 17-07-2019
   Sądzę, że nieco wyżej, w moich 3 kolejnych komentarzach odpowiedziałem na potencjalne wątpliwości.
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Uwaga na nowe phishingi! (3)

Michał Rosiak

2 marca 2017

Uwaga na nowe phishingi!
3

Michał Rosiak

W ostatnich dniach CERT Orange Polska zanotował znaczny wzrost ataków phishingowych, tym razem związanych z podszywaniem się pod adresy z domeny @orange.pl i @neostrada.pl. Oczywiście my nie mamy z nimi nic wspólnego, a przestępcy, używając adresów z naszych domen, usiłują dodatkowo uwiarygodnić swoje działania.

Maile, które do nas trafiły, są do siebie bardzo podobne. Tytuł może sugerować, iż załączony do nich plik to faktura za domniemane zamówione przez nas usługi, zaś fakt, iż nie wszystkie wiadomości zawierają treść, może jeszcze bardziej przekonać potencjalną ofiarę do otwarcia załącznika, by sprawdzić o co chodzi.

treść ataku phishingowego przed którym ostrzega blog Orange Polska

Oczywiście absolutnie nie otwierajcie załączonego pliku, zawiera on bowiem nową, wykrywaną przez mniej niż 10 procent silników antywirusów wersję trojana. Po instalacji umożliwia przestępcy ściągnięcie na nasz komputer kolejnych elementów złośliwego oprogramowania. Jeśli otrzymacie takiego maila, będziemy wdzięczni za zapisanie go na pulpicie, a następnie dodanie (jako załącznika) do nowej wiadomości i wysłanie pod adres cert.opl@orange.com. Dzięki temu pomożecie nam w zabezpieczeniu innych użytkowników i naszej sieci przed kolejnymi mutacjami ataku.

 

Udostępnij: Uwaga na nowe phishingi!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Astis 07:33 03-03-2017
  Ten wirus działa na androidzie? Wprost, czy otwarcie załącznika na telefonie z androidem ma takie same skutki co na kompie z Windowsem?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 08:17 03-03-2017
   Z mojej wiedzy w tym przypadku jest to malware dedykowany dla Windows.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 08:55 03-03-2017
  Ach to "dziadostwo", na każdym kroku trzeba uważać. Ale lepiej dmuchać na zimne niż później stracić cenne dane.
  Odpowiedz

;

Oferta

Internet w nju za dychę… niecałą (25)

Wojtek Jabczyński

2 marca 2017

Internet w nju za dychę… niecałą
25

Zbyszek Drohobycki

Witajcie 🙂

Dzisiaj mam przyjemność przywitać się z czytelnikami bloga Orange i napisać swój pierwszy oficjalny wpis – mam nadzieję inaugurujący całą serię kolejnych wiadomości, które będę chciał Wam tutaj przekazywać w miarę możliwości regularnie.

Zwykle, kiedy mówimy o czymś, że jest „za dychę” mamy na myśli coś, co kojarzy nam się z czymś niezbyt wartościowym – np. bohater za dychę. Faktem jest, że dycha to niezbyt dużo i na niewiele wystarcza. A ile internetu można mieć za dychę i to nawet nie całą?

Odpowiedź na to pytanie nabiera nowej treści i na pewno jest zaprzeczeniem czegoś, co jest mało wartościowe. Od dziś w nju mobile, za niecałą dychę, a dokładniej za 9 zł możecie mieć 9 GB internetu – w każdej ofercie nju – z rachunkiem lub na kartę.  To na prawdę fajna sprawa. Powinna się spodobać także, a może nawet szczególnie tym, którzy lubią elastycznie korzystać z internetu, czyli raz potrzebują go więcej, a kiedy indziej mniej i nie chcą przepłacić. Po zainwestowaniu 9 zł dostajecie całkiem sporo netu, który większości userów wystarcza na miesiąc i dłużej. Jeśli jednak korzystacie dużo i pakiet się skończył albo wiecie, że się skończy, w każdej chwili możecie włączyć kolejny pakiet 9 GB.

Dobrego neta nigdy nie za dużo

Oferta sprawdzi się zarówno w telefonie jako dodatkowy pakiet do rozmów i SMS-ów i internetu w ofercie, z której korzystacie w nju, jak i na osobnej karcie – do użytku tylko w tablecie czy routerze.  Co więcej, jeśli spojrzeć na konkurencję, 9 GB za 9 zł wygląda naprawdę przebojowo i wśród ofert na kartę jest jedną z najlepszych. Jesteśmy pewni, że nowy pakiet dobrze przyjmie się również w nju z rachunkiem i dlatego od dziś zastępujemy nim wszystkie obecnie funkcjonujące – dodatkowe, krajowe pakiety internetowe w nju z rachunkiem i nju na kartę. W tym miejscu ważna uwaga – chodzi o pakiety dodatkowe, czyli takie, które można dokupić do tych, które standardowo są elementem oferty – np. w nju z rachunkiem – Wszystko komórkowe, gdzie za 29 zł macie nielimitowane połączenia komórkowe, SMS-y i MMS-y oraz 10 GB internetu na miesiąc.

To chyba wszystko co najważniejsze, więcej oczywiście na http://www.njumobile.pl. Myślę, że nie muszę dodawać, że cały kupiony pakiet daje dostęp do netu z pełną prędkością najszybszej sieci mobilnego internetu w Polsce (wg speedtest.pl), bez żadnych gwiazdek, lejków czy siedzenia po nocach i czatowania na happy hour …za dychę. W nju za niecałą dychę macie więcej i lepiej – jak zwykle zresztą.

Udostępnij: Internet w nju za dychę… niecałą
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  MAURYCY 14:48 02-03-2017
  Rozumiem że jak mam nju z rachunkiem i nju dodatkowy to po dokupieniu tego nowego pakietu oba numery mogą korzystać z dodatkowych 9 GB?
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 14:59 02-03-2017
   Zapomniałem: Witaj :-)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 11:04 03-03-2017
   Witaj Maurycy :) Odpowiadając na pytanie - tak - kupując pakiet można z niego korzystać na obu numerach. :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 15:30 02-03-2017
  W orange też by się taki przydał; wiem są elastyczne, ale chodzi o ten termin ważności...
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 15:39 02-03-2017
  Witaj Zbyszku, mam nadzieję, że będzie nam dane spotkać się na żywo w Warszawie na zlocie blogowym . . , ;) Witamy i pozdrawiamy... ps. Dobra usługa i fajnie, że za 9 zeta ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Pan Pikuś 18:05 02-03-2017
   Oby Zlot się odbył...
   Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 11:07 03-03-2017
   Witaj Astis :) Będzie mi miło - pozostaje poczekać :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 15:39 02-03-2017
  Zróbcie oferte '' Nju Internet na Kartę ' Na wzór tej co jest w abonamencie , czyli za 29 zł 40 GB itd .
  Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 16:11 02-03-2017
  Pakiet w wersji cyklicznej by się też przydał .
  Odpowiedz
 • komentarz
  mikee278 17:12 02-03-2017
  Witam nowego blogera. Co do newsa, no cóż ograniczenie wyboru do "jedynego słusznego" pakietu, pomimo faktycznie dobrej ceny, nie kojarzy mi się dobrze.
  Odpowiedz
  • komentarz
   PAWEŁ 17:35 02-03-2017
   To tak zwana '' Dobra zmiana '' :-))))))))))))))))
   Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 10:58 03-03-2017
   Witaj mikee278 - Pamiętajmy, że to pakiet dodatkowy - wybór zawsze pozostaje przy decyzji o wyborze usługi podstawowej. Owszem - jeden pakiet jest w jakimś sensie zmniejszeniem wyboru - ale także dużym uproszczeniem, a wiele osób szuka właśnie najprostszych rozwiązań. Kształt i cena oferty zawsze jest jakimś kompromisem a w tym przypadku myślę, że na prawdę broni się on dobrze swoją atrakcyjnością. :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 11:40 03-03-2017
   Ja akurat ten ruch popieram. Nju ma być proste (1 pakiet i wybór "TAK/NIE"), a nie dziesiątki różnych pakiecików i usług jak w Orange, nierzadko się powtarzających i wzajemnie eliminujących.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:18 02-03-2017
  Witamy ? Pakiet fajny, poprosimy o taki w Orange na kartę ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 11:00 03-03-2017
   Witaj Pablo :) Kto wie, co przyniesie przyszłość? :)
   Odpowiedz
  • komentarz
   Zbigniew Drohobycki 11:00 03-03-2017
   Witaj Pablo :) Kto wie, co przyniesie przyszłość? :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Robert 20:54 02-03-2017
  Witam. Jeszcze stacjonarne w cenie pakietu Wszystko komórkowe za 29 zł i oferta the best:-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   wwww 06:09 03-03-2017
   dokładnie. Za 19zł w ofercie na kartę brakuje prócz nielimitowanych na pl komórkowe też stacjonarne + smsy nielimitowane do pl sieci komórkowych. Jeśli tego nie zrobicie to przechodzę do a2 mobile gdzie za 15 zł miesięcznie są nielimitowane rozmowy komórkowe pl, nielimitowane smsy komórkowe i 100minut na stacjonarne. I tyle w temacie nju na kartę...*( z resztą i na abonament także). Co do internetu jest on mi niepotrzebny...
   Odpowiedz
   • komentarz
    mela 02:14 07-03-2017
    witam orange powinniście dac na kartę dla wszystkich pakiet'50gb za25zł żeby się sumowalo i przed chodzi przed doladow gb. musicie dac też'zrobić no limit za. 19zł no limit rozmowy sms i mms. w nju mobile i będzie hit albo dac jeszcze 1lub2gb i będzie hit na im takiej tym więcej klientów:) błąd zamienić no limit rozmowy z 19zl na9zł w nju mobile na kartę w ofert miesio 19 . musicie zrobić gdy sama nam3karty:)
    Odpowiedz
 • komentarz
  mają 19:28 04-03-2017
  szkoda,że w'ofercie mesio 19'nie ma no'limit rozmow komórkowe za9lub10zł a jest za19zł zmieni to.
  Odpowiedz
 • komentarz
  noc 20:32 04-03-2017
  witam. no właśnie dlaczego nie dacie no limit rozmowy'komórkowe i stacjom za10zł w miesio. zamiast 19zł'to dac9lub10zł albo 19zł no limit rozmowy i sms mms do wszystkich sieci i hit
  Odpowiedz
  • komentarz
   wwww 10:46 05-03-2017
   do noc: w nju chyba się nie doczekam takiej oferty o której piszesz a szkoda. Dlatego staruszkom dałem ofertę na kartę konkurencji gdzie za 10zł miesięcznie są nielimitowane rozmowy stacjonarne i komórkowe polskie *(na 30 dni). Zaś sam poczekam jeszcze kilka dni (aż mi się okres rozliczeniowy zakończy) i przechodzę do innej konkurencji gdzie też na kartę za 15zł na 31 dni dają nielimitowane rozmowy komórkowe pl i nielimitowane smsy komórkowe pl + 100 minut na pl stacjonarne. Nju kiedyś była ciekawa ale obecnie siedli na laurach i się nie rozwijają. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  sd 19:09 07-03-2017
  Dzisiaj włączyłem, super sprawa! Robi się naprawdę tanio.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 11:00 08-03-2017
  Tak sobie obserwuje ofertę na kartę i czegoś mi tutaj brakuje może byście wprowadzili program doładowań im częściej ktoś doładuje telefon ten coś otrzymuje gratis,mamy już no-limit mamy bonus za rejestracje może w końcu więcej promocji na doładowania tylko takie promocję by to miało byt każde doładowanie do wszystkich sieci - pomyślcie ;)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej