Bezpieczeństwo

Analogowy anty-phishing

Michał Rosiak Michał Rosiak
25 lutego 2016
Analogowy anty-phishing

Fajnie jest czasami napisać o kimś coś dobrego, a nie tylko krytykować, jak to ludzie nie umieją w bezpieczeństwo. Brawa, czy - jak to mawia młodzież - propsy trafiają dziś do warszawskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 przy ul. Brygadzistów 18.

A to wszystko dzięki sprytnemu zagraniu "anty-phishingowemu". Co więcej - nie trzeba było do niego (ani zagrania, ani phishingu) używać komputera, a to dlatego, że stary dobry phishing można wykonać również analogowo! Pierwszy przykład, sprzed kilku lat, który mi się nasuwa, to Metro Warszawskie, które wpłaciło pieniądze za usługę sprzątania stacji przestępcom. Wysłali oni spreparowany list (taki zwykły, analogowy), podając nowy numer konta "firmy sprzątającej". Dołóżmy do tego rutynę, brak sprawdzenia u źródła i mamy efekt...

d51822a954162a8425374f298aa0951ae27

Dlatego też, gdy zobaczyłem na drzwiach szkoły kartkę z widocznym z daleka napisem: "Uwaga obiady - zmiana konta!" zjeżył mi się włos na głowie i od razu wyobraziłem sobie przestępcę, naklejającego kartki z numerem założonego na "słupa" konta bankowego. Na szczęście nie doceniłem administracji szkoły moich synów, jak widać na poniższym obrazku.

Można tylko pogratulować. Brawo!

 


Oferta

Ten dzień, gdy za internet mobilny płacicie 20% mniej. Dzięki kuponom ;-)

Piotr Domański Piotr Domański
25 lutego 2016
Ten dzień, gdy za internet mobilny płacicie 20% mniej. Dzięki kuponom ;-)

Ruszyła jednodniowa promocja kuponowa, w ramach której możecie obniżyć cenę internetu mobilnego o 20% na 24 miesiące. Oczywiście przy przedłużaniu umowy lub wybraniu nowej. To sporo, a co więcej warto się zainteresować naszym mobilnym gdyż mamy ambitne plany inwestycyjne, więc jego jakość i zasięg będą szybko rosły. Kupon możecie wygenerować od dzisiaj, od godziny 9 rano, do jutra do 8:59, czyli dokładnie 24 godziny. Kupon można wykorzystać do jutrzejszej północy.

Przechodząc do szczegółów pozwala on obniżyć abonament za choćby LTE FreeNet SIMO, LTE FreeNet, Internet LTE dla domu i Internet LTE 2w1, zarówno wtedy, gdy chcecie przedłużyć umowę, jak i gdy zależy Wam na nowej.

Proces generowania kodu nie zmienił się od ostatniej promocji, jednak pamiętajcie, że warto mieć wyłączoną blokadę plików cookies. Wszystko co powinniście wiedzieć o promocji kuponowej znajdziecie na stronie internetowej orange.pl


Oferta

Instalacja FTTH, czyli NIE zdemolujemy Wam mieszkania ;-)

Piotr Domański Piotr Domański
24 lutego 2016
Instalacja FTTH, czyli NIE zdemolujemy Wam mieszkania ;-)

Przyznam, że sam się tego obawiałem, gdy zamawiałem internet FTTH czyli Supernova. Obawiałem się wiercenia, kucia, pyłu  W dwóch słowach: domowy Armagedon. Życie jednak potrafi zaskoczyć. Gdy technicy wyszli z mojego mieszkania nie musiałem nawet za bardzo odkurzać - cała operacja zakończyła się sukcesem.

Stwierdziłem, że napiszę na blogu o swoich doświadczeniach. Mogą się one przydać i Wam, przy podejmowaniu decyzji. O kolegach i koleżankach, którzy zaglądają do tego cyklu by poczytać wyłącznie o działaniu sieci nie zapomniałem…  dla Was  post scriptum ;-)

Instalacja FTTH - przygotowania

Początek jak zawsze – najpierw umowa (w moim przypadku w salonie), później telefon od serwisantów z propozycją uzgodnienia terminu. Jeżeli zamawialiście usługę telefonicznie – umowę mogą wam również dostarczyć technicy. W Warszawie i Krakowie obowiązują jeszcze przez jakiś (dosłownie tydzień – dwa) czas trzy czterogodzinne „sloty czasowe” czyli po prostu „okienka”, które mogą nam zaproponować technicy. W pozostałych miastach, a wkrótce także w dwóch wcześniej wspomnianych, wprowadziliśmy cztery „okienka” trzygodzinne. Pierwsze zaczyna się o 8:00 i trwa do 11, drugie 11-14, trzecie 14-17, czwarte 17-20. W weekendy – sobota możemy umówić się dwa sloty czasowe – pierwsze zaczyna się od 8:00 i trwa do 11, drugie 13-16. Czyli dla każdego znajdzie się właściwy moment. Gdy umawiałem się, jeszcze w poprzednim systemie „slotowym”, ustaliłem godzinę 16, a już o 14 miałem telefon, z pytaniem czy mógłbym być wcześniej.

Z odpowiednim wyprzedzeniem, najczęściej jednodniowym otrzymacie prośbę o potwierdzenie terminu. Jeżeli zmieniły się wasze plany, przyjeżdża rodzina zza oceanu lub liczne grono znajomych, możecie wizytę techników przesunąć.

Serwisanci w Twoim domu, a więc… montaż

Teraz kilka słów o montażu. Na początku dowiecie się, jak wygląda proces instalacji, a także że w każdym momencie możecie odstąpić od montażu. Potem ekipa rusza na klatkę schodową i do piwnicy, ocenia sytuację i sprawdza drożność peszli – czyli rurek, którymi będą poprowadzone przewody. Może się okazać, że będą one zablokowane, w takiej sytuacji stosujemy inne metody doprowadzenia światłowodu do mieszkania.

montaż światłowodu - FTTH - grafika ilustracyjna

Gdy już wszystko poza  mieszkaniem będzie sprawdzone, technicy zajrzą do Was i omówią kwestie związane z samym montażem. Jak choćby to, gdzie będą stały modemy,  które gniazdka trzeba będzie wykorzystać do ich  zasilenia. Czasami może się okazać, że między wyjściem peszli w mieszkaniu, a miejscem, gdzie zaplanowaliście ustawienie modemu jest spora odległość. O ustawieniu modemu Wi-Fi pisałem już kiedyś artykuł – warto tam zajrzeć. Wtedy, albo światłowód zostanie zamontowany w niewidoczny sposób np.  za listwami przypodłogowymi, framugami, czy pod sufitem. Możecie się też zdecydować na kucie ścian i ułożenie w nich kabli.

Spawanie światłowodu i co dalej?

Gdy już światłowód znajdzie się na swoim miejscu, będziecie mieli okazję zobaczyć bardzo ciekawy proces – spawanie światłowodu. Nie odbywa się on, co prawda, w Waszym mieszkaniu, ale warto wyjść i przyjrzeć się dokładnie ;-) Dzięki niemu można połączyć dwa włókna optyczne, użyte w czasie instalacji FTTH. Później, na klatce schodowej  lub w pomieszczeniach piwnicznych  światłowód zostanie podłączony bezpośrednio do sieci Orange, wcześniej zainstalowanej w budynku.

Po nim zostaną podłączone kolejno wszystkie urządzenia – modem i router, i sprawdzone poprawne działanie światłowodu. Serwisanci spędzą chwilę na testach i uruchamianiu usługi na naszych urządzeniach, tak by wszystko po ich wyjściu działało. Ta ostatnia część trwa około 30 – 40 minut. A przynajmniej u mnie tyle trwała ;-)

I to koniec. Wszystko działa, serwisanci sprzątają po sobie ewentualny mały rozgardiasz, a Wy możecie się cieszyć internetem w prędkości 100, 300 lub 600 Mb/s.

P.S. Obiecany materiał – Rozmowa Witka Tomaszewskiego z portalu Telepolis, z Michałem Walem z Orange. Nówka, sztuka jak to się mówi, bo z wczoraj. Warto bo Panowie rozmawiają właśnie o FTTH.

P.S. 2 [Aktualizacja 21.08.2019] Od 2016 roku, gdy powstawał ten tekst nieco się zmieniło. Dlatego warto przeczytać kilka tekstów na blogu, w których opowiadamy o podłączeniu światłowodu. Warto przeczytać tekst "Jak przygotować dom jednorodzinny na światłowód?" - krótki przewodnik po tym jak montować światłowód w domku jednorodzinnym. Jeżeli chcecie zobaczyć jak wygląda proces spawania światłowodu zobaczycie go w tekście "Jak działa światłowód? Czas się dowiedzieć… w laboratorium!". Często pojawia się także wątek różnic między światłowodem doprowadzonym bezpośrednio do mieszkania (FTTH) a "internetem światłowodowym" doprowadzonym do budynku. Więcej na ten temat dowiecie się z tekstu "Jak podłączamy bloki do światłowodów? Jak to działa #15". Opisuję także swoją drugą przygodę z instalacją FTTH - tym razem w budynku z 2016 roku.

Scroll to Top