;

Zielony Operator

Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka (2)

Hania Jaworska-Orthwein

18 listopada 2022

Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka
2

Właśnie ruszyła Klimatyczna Baza Wiedzy, czyli ogólnodostępne, darmowe narzędzie online, w którym znajdziecie aktualne opracowania i raporty dotyczące zmiany klimatu. Orange jest partnerem katalogu, który powstał z inicjatywy Purpose Climate Lab przy współpracy z ekspertami z organizacji pozarządowych, instytucji badawczych i ośrodków akademickich

Klimat zmieniał się już wcześniej! Czyja to wina? Słońca, wulkanów, a może krów? Nie ma empirycznych dowodów na zmianę klimatu! Globalne ocieplenie, nawet jeśli będzie, wcale nie jest takie złe. Wystarczy sadzić więcej drzew!

Każdy z nas pewnie spotkał się takimi stwierdzeniami. I choć dziś tylko nieliczni kwestionują zmiany klimatu i wpływ człowieka, to coraz trudniej odróżnić prawdę od fałszu, a rzetelną wiedzę od opinii. Internet pełen jest fake newsów, które niosą się szybciej niż prawdziwa informacja. Trudnością jest też dotarcie do źródeł i wyłuskanie wartościowych informacji, często pisanych złożonym, naukowym językiem. Dlatego, jeśli szukasz wiarygodnych informacji o zmianach klimatu koniecznie zajrzyj do Klimatycznej Bazy Wiedzy.

Rzetelna i sprawdzona informacja

Dla kogo jest baza? Dla wszystkich zainteresowanych tematyką zmiany klimatu, ale przede wszystkim powinni do niej zaglądać liderzy opinii – dziennikarze, politycy, infuencerzy. W bazie jest kilkadziesiąt raportów, opracowań i wyników badań. Co ważniejsze, baza powstała przy zaangażowaniu wielu ekspertów specjalizujących się w tematyce zmiany klimatu, którzy weryfikują źródła, autorów publikacji i w miarę możliwości dokonują zwięzłego podsumowania. Dzięki temu można szybciej zweryfikować informacje.

Twórcom bazy chodziło o to, aby nie tylko zgromadzić w jednym miejscu rzetelną i aktualną wiedzę naukową, ale też przekazać ją w zrozumiały sposób. W dobie coraz większej dezinformacji i działania pod presją czasu to szczególnie ważne, aby uniknąć powtarzania zasłyszanej nieprawdy. Chodzi o to, aby nie narażać odbiorcy na dezinformację czy manipulacje faktami. Niestety sporo fake newsów klimatycznych jest w głównym obiegu informacji, a ponieważ stawką jest stan naszej planety i przyszłość, trzeba z nimi walczyć.

Klimatyczna Baza Wiedzy to świetne, bardzo potrzebne w Polsce narzędzie. Wiodące instytucje naukowe i NGO, profesjonalna obsługa redakcyjna, przystępne, ale zawsze osadzone naukowo treści – brawa dla twórców! Jestem dumny, ze Orange Polska wspiera te inicjatywę. Oby jak najszybciej, jak najwięcej osób korzystało z rzetelnych treści, które będą mogły dzięki niej powstać! Nawet Tosiek z fejsbuka będzie mógł poznać fakty i się nimi dzielić wokół siebie – mówi Jacek Hutyra – doradca ds. strategii klimatycznej w Orange Polska.

Udostępnij: Baza wiedzy o klimacie zamiast opinii Tośka z Facebooka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:59 19-11-2022
  Fajnie gdyby Orange miał też swoją mapę smogową z możliwością zakupu czujnika. I tak stworzylibyśmy swoją "Orange Stop Smog".
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 13:32 24-11-2022
  Super incijatywa - brakuje rzetelnych informacji w mediach! Fajnie, że Orange wspiera.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

BGP Hijacking, czyli jak porwać prefiks? (1)

Michał Rosiak

17 listopada 2022

BGP Hijacking, czyli jak porwać prefiks?
1

Z Warszawy do Łodzi przez – hmmm – Rzeszów? W prawdziwym życiu takie „przekierowanie ruchu” zdarzyć się nie powinno. W sieci znane są jednak przypadki, gdy ruch między dwoma sieciami „zapodział” się w trzeciej. Czasem przypadkiem, a nierzadko specjalnie. Czy to w ramach cenzury, czy jako droga do kradzieży danych, czy kryptowalut. O co w tym wszystkim chodzi? I dlaczego po 5.12 w przypadku sieci Orange Polska taki numer się nie uda?

Dziś będzie nieco bardziej technicznie, acz mam nadzieję, że niezmiennie ciekawie 🙂 Wiedza sieciowa to dla mnie w sporej części czarna magia, ale mam nadzieję, że uda mi się Wam co nieco wyjaśnić. Zacznijmy od internetu. Internet to zbiór wielu, rozproszonych po całym świecie sieci. Myślę, że z tego wszyscy zdajemy sobie sprawę. By mogły się ze sobą komunikować, „krzyczą” do siebie, niczym sąsiedzi na osiedlu domków jednorodzinnych, informując jakie adresy należą do danej sieci. Technicznie nazywa się to rozgłaszaniem prefiksów.

W efekcie, gdy wchodzicie na stronę bloga, Wasza sieć wie, że adres IP 34.116.153.160 mieści się w chmurze Google. I to tam najkrótszą drogą przesyła dane. Każdy operator, który rozgłasza swoje prefiksy, powinien zgłosić je do regionalnego rejestratora (w Europie rolę tę pełni RIPE NCC). Rejestrator tworzy bazę danych przypisanych do konkretnych właścicieli adresów IP oraz ASN. Pomaga to uporządkować ruch w globalnej sieci. Odpowiada za to protokół BGP a jego (nie)przypadkowe nadużycie określamy mianem BGP Hijacking.

Czy można ukraść czyjąś… sieć?

Co się jednak stanie, gdy ktoś rozgłosi nie swoje prefiksy? Może wtedy uniemożliwić dostęp do niektórych serwisów ze strefy numeracyjnej swojego kraju, ułatwić sobie kradzież kryptowalut, czy też np. podsłuchać ściśle tajne treści mające trafić do amerykańskich trzyliterowych agencji. Zgłaszając swoje prefiksy do RIPE de facto je zastrzegamy. Przekazujemy informację „internetowi”, że jesteśmy ich właścicielami tych adresów. W efekcie ruch przekazywany jest do odpowiednich elementów infrastruktury sieciowej. Zastrzeżenie własnych adresów IP jest istotne m.in. właśnie ze względu na BGP Hijacking. Polega on na podszyciu się pod nasz prefiks i przekierowaniu ruchu kierowanego do nas – do obcej sieci. BGP Hijacking to atak trudny do wykrycia. Często bowiem, gdy ruch wychodzący przebiega prawidłowo, dopiero ruch powrotny przechodzi przez serwery szpiegujące.

BGP buduje i utrzymuje internetową tablicę routingu, jednak sam nie jest w stanie zweryfikować informacji o routingu. Dlatego możliwe jest podszycie się pod posiadacza danego prefiksu. Choć niebawem w naszym przypadku to pojęcie będzie wyłącznie teoretyczne!

BGP Hijacking? Nie w Orange Polska!

By zapobiec problemom, jeszcze w 2021 roku, zespół działający w ramach programu Network Resilience Analysis zidentyfikował wszystkie zasoby Orange w publicznym internecie. Dla każdego z tych adresów IP (zarówno IPv4 jak i IPv6) wygenerowane zostały podpisy przypisujące je jedynie do naszej sieci. Zostało to poświadczone certyfikatem kryptograficznym X.509 przez RIPE NCC, zapewniając integralność i niepodważalność.

Z dniem 5 grudnia aktywujemy natomiast walidację i filtrowanie RPKI na każdej sesji peeringowej BGP z sieciami AS5617 (TPNET), AS29535 (Internet.optimum) oraz AS21395 (Content Premium). To zapewni poprawną walidację tras BGP, ogłaszanych przez sieci tworzące internet. Architektura RPKI pozwala wymieniać informacje z routerami i porównywać czy otrzymane ogłoszenie prefiksu BGP pochodzi z sieci/routera prawowitego właściciela. Jeśli walidacja zakończy się negatywnie, router odrzuci prefiks BGP, nie pozwalając wykorzystać go osobie/jednostce/sieci nieuprawnionej.

Co to oznacza?

Dla Was, jako zwykłych użytkowników, „na wierzchu” nic się nie zmieni. Jeśli nie przeczytalibyście tego, to nawet byście nie wiedzieli, że źli ludzie nie będą już mogli „porwać” Waszego ruchu sieciowego.

Sprawa zmienia się nieco jeśli jesteście administratorami większej sieci. Wtedy warto sprawdzić poprawność jej ustawień, szczególnie w zakresie spójności już dokonanych podpisów RPKI z informacjami rozgłaszanymi w protokole BGP. Odrzucenie przez naszą sieć niepoprawnie podpisanego prefiksu może zmienić przepływ ruchu na łączach, a w skrajnych przypadkach nawet spowodować zablokowanie dostępu do sieci.

Ale kluczowe jest jedno – będzie bezpieczniej. A czyż nie o to nam wszystkim właśnie chodzi?

Grafika użyta w tekście została stworzona przez sztuczną inteligencję w ramach projektu Dall-E (https://labs.openai.com/)

Udostępnij: BGP Hijacking, czyli jak porwać prefiks?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:01 19-11-2022
  Michał strażnik Orange. Jest moc. Lubię Twoje wpisy. Powinieneś pisać jakieś opowieści kryminalne :-)
  Odpowiedz

;

Oferta

Piłkarze zwyciężyli – dajemy 8 GB (21)

Kasia Barys

17 listopada 2022

Piłkarze zwyciężyli – dajemy 8 GB
21

Wczoraj reprezentacja Polski w piłce nożnej zwyciężyła w meczu towarzyskim z Chile 1:0. Z tej okazji dajemy klientom darmowe 8 GB internetu.

Aby skorzystać z bonusu wystarczy wysłać SMS-a z zakładki „dla Ciebie” w aplikacji Mój Orange lub standardową wiadomość o treści ATAKAMA pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem planu taryfowego). Taki samo kod jest dla klientów Orange Flex. Należy wpisać go w zakładce „Kody promocyjne”. 

Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Można jej dokonać dzisiaj do ok. godz 21.30. Pakiet jest ważny 7 dni.

Udostępnij: Piłkarze zwyciężyli – dajemy 8 GB
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  mike278 08:48 17-11-2022
  Bardzo syta paczka, ale mam pytanie. Jakie to są zmiany w moj orange? Przy mojej usludze "rozmowy, sms + pakiet giga" w wersji cyklicznej pokazała się jakaś dziwna opcja przedłuż ważność. Jak można przedłużać ważność w wersji cyklicznej? Czy to oznacza wyłączenie usługi i się nie przedłuży z automatu a mi znikną wszystkie zgromadzone gigabajty? Wolałbym być szybciej poinformowany, nie tak jak teraz "ludzie strategii" wycięli opcje zmiany wielkości pakietu. Zagranie fajne że ho ho (świateczny okrzyk)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 22:08 19-11-2022
   Może likwidują ten pakiet? Porusz temat na Nasz Orange.
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 10:55 20-11-2022
    Sio mi z takimi potwornymi proroctwami. Ja go potrzebuję. :P
    Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 09:54 17-11-2022
  Paczka fajna.Jest cos takiego właśnie w aplikacji mobilnej Mój orange czekamy na wyjaśnienie specjalisty Orange
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 11:59 17-11-2022
  Od kilku dni występuje problem z aplikacja mój Orange czy macie jakąś awarie?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 15:23 17-11-2022
  Orange free na kartę wyłączono możliwość włączenia bez limitu wersja sma. Zostały tylko wersję z MMS dla wszystkich. Dla starych użytkowników również.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Sylwek 17:09 17-11-2022
   Zostały tylko takiety 31-dniowe. Kod *115*2*31#
   Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 18:42 17-11-2022
   Wyłączono możliwość włączenia usługi. Ale co z tymi co mają ją włączoną? Zostało mi 5 dni ważności pakietu, jeśli się nie przedłuży z automatu i szlag mi trafi zebrane gigabajty to się zagotuję. Mam ich sporo, więc pytanie do Orange, co dalej? Czy WŁĄCZONA usługa cykliczna dalej będzie aktywna i będzie się dalej przedłużać? Bo to oznacza w zasadzie całkowite odwołanie promocji a to chyba należy we właściwy sposób ogłosić prawda? Z odpowiednim terminem i szykowaniem się na "gównoburzę" ;)
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 21:14 18-11-2022
    Ja też mam wersję za 25zł bez MMS-ów. Zgodnie z regulaminem nie mamy się czym martwić - zostanie ona odnowiona :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     mike278 12:14 19-11-2022
     Emitelek, ja nie mam wersji za 25 pln tylko "tygodniówkę" za 7 pln. :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 16:09 20-11-2022
      Cykliczną, więc póki co, powinna działać ;)
      Odpowiedz
      • komentarz
       mike278 22:56 21-11-2022
       "Póki co" nie napawa optymizmem :P
       Odpowiedz
       • komentarz
        emitelek 16:58 24-11-2022
        No przecież nic na tym świecie nie jest wieczne... oprócz duszy - tego nam nikt, poza szatanem, jak się sprzedamy, nie zabierze...
        Odpowiedz
 • komentarz
  Ja 16:43 17-11-2022
  Orange wyłączyło możliwość włączenia nolimit za 25 zł miesiąc lub 300 zł na rok. Dla starych użytkowników również.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Sylwek 17:33 17-11-2022
   25 zł = *115*2*31#
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 09:59 18-11-2022
  Ja dzisiaj właśnie przed chwilą zmienilem ofertę z 25 zl na 30 zl oferta cykliczna dodatkowo przed włączeniem uaktywnilem pakiet internetowy 1200 GB bardzo ladnie wszystko uaktywniło oraz przeniosło sie wszystko oraz sumowalo się wszystko w aplikacji mobilnej Mój orange.Polecam to każdemu.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 10:13 18-11-2022
   Po włączeniu oferty za 30 zl cyklicznej nie ma już oferty za 25 zl znikła całkowicie
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 10:28 18-11-2022
    Sama sie wylaczyla i znikła
    Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 11:59 18-11-2022
  A jednak jest do włączenia 😁
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 16:22 18-11-2022
   jednak znikła nie ma jej na moim koncie...
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 18:13 18-11-2022
    A ja dalej cierpliwie czekam na odpowiedz.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej