Bezpieczeństwo

Bezpieczne wakacje – poradnik

Michał Rosiak Michał Rosiak
12 lipca 2012
Bezpieczne wakacje – poradnik

Jesteście już na urlopach? Ja już niebawem, tym niemniej jeśli coś bezpieczniackiego wpadnie mi do głowy u podnoża gór, być może zmobilizuję się, by poświęcić chwilę blogowi.

No właśnie - komputer na wakacjach... Jak to wygląda u Was? Bierzecie komputer, korzystacie z niego? Czy wakacyjny nastrój trochę wpływa na Waszą codzienną ostrożność przy korzystaniu z internetu? Jeśli tak - bądź jeśli nie jesteście pewni - polecam zajrzenie do naszego Poradnika "Bezpieczne Wakacje".

Wszystkie opublikowane do tej pory poradniki znajdziecie na witrynie CERT.orange.pl.

Spokojnych i bezpiecznych wakacji!


Rozrywka

„Diamentowy Klaps Filmowy” OKL

Kasia Barys Kasia Barys
12 lipca 2012
„Diamentowy Klaps Filmowy” OKL

Minął już rok od wręczenia pierwszego Diamentowego Klapsa Filmowego, czyli nagrody naszego Orange Kina letniego. W tym roku wręczymy nagrodę po raz drugi. Komu? Tego dowiecie się już w sobotę 14 lipca na sopockim Molo.

„Otrzymuje ją aktorka lub aktor, za osobowość, która wnosi do filmu pozytywne przesłanie, dostarczające widzom wielu wzruszeń, emocji i pozytywnej energii”– powiedział mi Paweł Adamski, prezes Outdoor Cinema, wspólnie z którym robimy ten festiwal.

Zainteresowanych zapraszam na sopockie Molo o godz. 21:30. Imprezę poprowadzi Olivier Janiak, a nagrodę wręczy Borys Szyc, ubiegłoroczny zwycięzca. Będziecie tam również mogli spotkać m.in. Katarzynę Figurę i Piotra Siwkiewicza, czyli patronów festiwalowego wagonu filmowego czy Martynę Wojciechowską.

Na koniec zabawa. Ten, kto zgadnie kogo nagrodzimy w tym roku może liczyć na filmową nagrodę. Oczywiście, jeśli trafi więcej niż jedna osoba, wygrywa pierwszy głos.

 

4a7b39e8e153bba8a510ddd9c6c1b7608ae

f3b3cd90539ee4c8c1b5a0bafe80790c74e


Odpowiedzialny biznes

To koniec… a może początek Internetu?

Joanna Bieniek Joanna Bieniek
11 lipca 2012
To koniec… a może początek Internetu?

Każdy z nas ma swoją internetową wizytówkę. Otrzymujemy ją wraz z kliknięciem w okno przeglądarki. To odrębny numer IP nadawany użytkownikowi podczas transmisji danych. Może się on zmieniać wraz z każdym wejściem do Sieci, ale bywa też tak, że wiele urządzeń dzieli jeden publiczny adres.

Dotychczas adresy IP większości użytkowników były zarejestrowane w najbardziej popularnym protokole komunikacyjnym - IPv4. Jednak IANA niemal w całości rozdała już dostępne zasoby protokołu. Niektórzy specjaliści natychmiast zaczęli bić na alarm przedstawiając apokaliptyczną wizję końca Internetu, inni jak choćby Mr. DNS  doradzają migrację do nowego protokołu - IPv6.

Jeśli ilość możliwych jeszcze do wygenerowania w IPv4 adresów internetowych porównamy do ziarenka piasku, to pulę adresów w IPv6 możemy odnieść do ziarenek piasku pokrywających całą kulę ziemską. Przełączenie na IPv6 to jednak duże wyzwanie - „zmiana języka, którym mówi każde urządzenie w Internecie to wielkie zadanie, ale jest to konieczne, by zapewnić przyszłość otwartej i niezawodnej Sieci w ciągu następnych dziesięcioleci”- uważa Lorenzo Colitti, główny autorytet Google w obszarze IPv6.

A co Wy sądzicie? Może za jakiś czas nie będzie w ogóle konieczności wykorzystania adresów IP i znikną też oparte na tasiemcowych ciągach cyfr protokoły IP?

c579b244636f8db0cde61f58f68de0abe29

Scroll to Top